חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בין גילה אדרעי לשאול מופז : על מאבק חברתי, מאבק מזרחי ומה שביניהם

נושאים דעות, פוליטי ב 5.04.12 0:42

מאמר זה הוא תגובה למאמרו של הני זובידה. הקישור של הבעיות החברתיות אל הפוליטיקה העדתית גורם נזק למאבק החברתי ולמאבק למען מדינת רווחה

מאת: א. קוריאל

שאול מופז וגילה אדרעי – המזרחים בראש והיחס אליהם

שאול מופז המזרחי ניצח בבחירות הפנימיות ב"קדימה". הוא ראש המפלגה הגדולה ביותר בישראל. למרות הניצחון הסוחף, העיתונות לועגת לו והסוציאל דמוקרטים שותקים. האם זה משום שהוא מזרחי? אל גילה אדרעי, מנהיגת פועלים, מתייחס שר התחבורה באופן כוחני. העיתונאי ציפר משמיץ, והסוציאל דמוקרטים שותקים מאת: הני זובידה

לקריאה נוספת

בין גילה לשאול: על מאבק חברתי, מאבק מזרחי ומה שביניהם

לפני כמה ימים קונן באתר זה הני זבידה על ההתנפלות התקשורתית על היו"ר החדש של קדימה, שאול מופז. זבידה גם קשר את קבלת הפנים הצוננת למופז עם מסע השיסוי התקשורתי שנעשה כלפי יו"ר ועד עובדי הרכבת, גילה אדרעי. הקשר בין הדברים, כך נטען, הוא מוצאם המזרחי המשותף של מופז ואדרעי. לצערי, קישור זה עושה נזק קשה למאבק החברתי, ובתוכו גם למאבק למען מדינת רווחה.

שאול מופז זכה בצדק לקיתונות הצוננים שבהם התקבל המהלך הנוכחי שלו "להוביל את המחאה החברתית". מאבק חברתי הוא לא מוצר מדף, שמתמודדים למשרות פוליטיות רוכשים אותו ועושים בו שימוש כרצונם. מאבק חברתי נבנה במשך שנים, מרצף של מאבקים קטנים על נושאים שנמצאים בדרך כלל הרחק מסדר היום. ומה עשה מופז עד היום לטובת אותם נושאים? ובכן, כלום. העובדה שגדל בבית עני לא שייכת לעניין. מופז השתלב היטב באליטה הבטחונית ושירת אותה נאמנה.

כבר שלוש שנים הוא בכיר במפלגת האופוזיציה הראשית, אותה מפלגה שויתרה כלאחר יד על ראשות ועדת הכלכלה, אחת הוועדות החשובות יותר מבחינה חברתית, לטובת ועדת החוץ והביטחון היוקרתית, אך מעוטת ההשפעה. למופז היתה הזדמנות פז לתקן את המהלך לאחר התפטרותו של צחי הנגבי, אך הוא העדיף לחמם את הכסא הנוח של ועדת חו"ב במקום לדרוש בחזרה את ועדת הכלכלה למפלגתו. גם כח"כ הוא לא גילה מעורבות, עניין או יזמה בנושאים הכלכליים והחברתיים. לכן, הקריאה של זבידה לאמץ בחום את מופז כנושא דגל המחאה אינה במקומה. השמאל הס"ד מגלה חשדנות בריאה כלפי מה שנראה, מגעגע והולך כמו מהלך אופורטוניסטי.

ההשוואה של מופז עם אדרעי היא בכלל שערוריה. מופז, להזכירכם, היה שר התחבורה, כלומר הממונה על רכבת ישראל, כלומר הבוס העקיף של אדרעי. ובכן, כיצד קידם מופז את הרכבת כשירות ציבורי? אילו מהלכים יזם כשר תחבורה כדי לשפר את שירותי התחבורה הציבורית עבור המעמדות הנמוכים? – כלום בריבוע. כפי שחשף אבי בראלי, כשר תחבורה היה הרמטכ"ל לשעבר בעיקר עסוק במרמור על כך שלא קיבל את תיק הבטחון. חוץ מזה, הוא לא עשה דבר לקדם את תחומי אחריותו וטיפח יחסים מתוחים עם משרד האוצר. נתן שקרצ'י הראה איך התחיל ייבוש הרכבת על-ידי פקידי האוצר בשנת 2006, כאשר נעצר הרכש של קרונות וקטרים חדשים כדי ללחוץ על העובדים להסכים למיקור חוץ. ומי התמנה לשר תחבורה בראשית 2006? נכון, הלוחם החברתי מופז. אבל לא צריך לחפור בהיסטוריה: גם בסיבוב הנוכחי של מאבק עובדי הרכבת נגד ההפרטה ולטובת רכבת ציבורית לא נשמע קולו של מי שהיה האחראי המיניסטריאלי על הרכבת במשך שלוש שנים.

צריך לומר ברורות: אין קשר בין מאבק חברתי למאבק מזרחי. נכון, יש עדיין פערים ברורים בין יוצאי אירופה ליוצאי אסיה ואפריקה מבחינת השכלה ושכר. נכון, המעמדות הנמוכים בישראל מאויישים בעיקר ביוצאי ארצות האסלאם. נכון, העבר הישראלי רצוף דוגמאות לדחיקתם ונכשולם של המזרחיים על-ידי הממסד האשכנזי. ועם זאת, הדרך לסגור את הפערים ולהפסיק את הנישול אינה באפיון המוצא העדתי של כל אחד ואחת. להפך: הפוליטיקה של הפרדה בין עדות ומוצאים משרתת את שלטון ההון על-ידי כך שהיא מונעת מאיתנו להתאחד ולפעול במשותף עבור האינטרסים של מעמד הביניים והמעמד הנמוך.

המאבק האחרון של עובדי הרכבת הוא דוגמה כיצד מאבק מעמדי שובר מחיצות עדתיות ודתיות. אנשי המחנה הס"ד, אשכנזים, מזרחים ומעורבים כאחד היו הראשונים להתייצב לצדה של גילה אדרעי וחברי וועד הרכבת במאמץ למנוע את מכירת החיסול של הרכבת לראשי משפחות ההון. שלי יחימוביץ' הלכה להזדהות עם עובדי הרכבת למרות חוסר האהדה הציבורית של מאבקם. יש כיום אפשרות ממשית לשיתוף פעולה בין תושבי השכונות, המושבים ועיירות הפיתוח, רובם מזרחים מהמעמד הנמוך, לבין תושבי הערים הגדולות, שרובם אשכנזים מהמעמד הבינוני. שיתוף פעולה כזה, על בסיס הקריאה לצדק חברתי, הוא הדרך להשבת מדינת הרווחה לישראל, ואסור לאפשר לפוליטיקה העדתית המפרידה לשבש את המאבק.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

26 תגובות

 1. ברווז :

  יחימוביץ התבטאה בנושא באופן מועט ומוצנע יחסית, ודאי יחסית ליכולותיה התקשורתיות, כשהיא רוצה להבליט משהו. היחיד שפעל בעקביות בנושא הרכבת היה אילן גילאון

 2. נתן שקרצ'י :

  ל- א. קוריאל,
  תרשה לי להתנגד לתוכן המאמר שלך, למרות שנתת לינק והשתמשת בדברים שכתבתי.

  נבהיר קודם כל שאני לא מתייחס למקרה של מופז, שהוא שונה.

  זו קריאה סלקטיבית, אם אתה בוחר לצטט את המאמר שלי להצדיק טענותיך. את המאמר שקדם לו – http://wp.me/p10Ksg-7W שכנראה לא התאים לפריים שניסית ליצור בראשנו, טשטשת. אני אצטט את פתיחתו: "התפרצות העצבים של גילה אדרעי, יו"ר ועד עובדי הרכבת ב-14 לפברואר , הייתה תחילתו של מסע הסתה עכור ומלא בגזענות נגדה ונגד ועד עובדי הרכבת בתקשורת הכלכלית ובתוכניות החדשות בטלויזיה". ועוד לא הגעתי לטוקבקיסטים, שהיו כרגיל עוד יותר גזעניים, ויכול מר קוריאל להציץ בכתבות שנכתבו באותה תקופה, ולקרוא בטוקבקים.גם כתבו על זה, שי ניב בגלובס, ואחרים ב"סלונה", ואף אני אכתוב על כך.
  האם מר קוריאל חושב שהמצאתי את המשפט המצוטט מהדמיון?

  ולמסקנות שלו: זו לא פעם ראשונה היום, שבו אני נחשף לדרישה לחברים למאבק שהם במקרה מזרחיים, לוותר על הזהות והעבר שלהם למען המאבק. רק היום שיתפתי קטעים של ג'ון סטיוארט שמראים איך באריזונה מבטלים את החינוך האתני (ליוצאי מקסיקו), ואיך למדו לדבר בקודים על האפרו אמריקאים. האם אם מר קוריאל היה מנהל מאבק נגד הפרטת אמטרק, היה דורש מהאפרו אמריקאים לשכוח את ההיסטוריה של העבדות ואת צבע עורו? האם היה מבקש מנציג היספני לוותר על העבר שלו ועל צבע עורו? ואם הוא היה שייך לקהילת הלהט"ב היה מבקש ממנו להישאר בארון, כדי לקדם את המאבק? ומאישה, שתפסיק להיות פמיניסטית? אם זו הייתה גילה אדרעוביץ' ושאר חברי הועד היו גם אשכנזים הוא היה מבקש שלא תזכיר שבשבילה זה קשה לטפל ברכבות גרמניות בגלל הוריהם ניצולי השואה ?

  הנה תגלית. יש אשכנזים חרא, ויש מזרחיים חרא. ויש אשכנזיים מצויינים ומזרחיים מצויינים.
  אנחנו צריכים לשתף פעולה עם המצויינים, ולצאת נגד החארות, בלי קשר למוצאם.

  אבל זה לא יכול להיות מלווה בטענה שאין קשר בין מאבק מעמדי למאבק מזרחי. ולא בדרישה שהם יוותרו על הרקע שלהם, כדי להיות חלק מהמאבק.
  זה כן צריך להיות מלווה ברגישות שלו לרקע של האחר, ולמסלול החיים השונה שהוא ומשפחתו חוו.
  לגבי מאבק הרכבת כמאבק מאוחד של אשכנזיים מזרחיים ומעורבים (כמוני), אני גם לא מסכים. הפעולה הייתה נעשית גם אם הראש הועד היה עומד חייזר או כל שטות אחרת. הוא נוהל כי אנחנו נגד הפרטה, ונגד מיקור חוץ. שלי יחימוביץ' מאכזבת אותי כבר הרבה זמן, בתמיכתה העיוורת בעופר עיני, כדוגמאת המאבקים על עובדי הקבלן, העו"ס, והרכבת. אגב, היא רגילה לספר על העובדה שהמאפרת בערוץ 2 אמרה לה שהמייק אפ שלה הוא הכי כהה בחדשות ערוץ 2. אולי תבקש ממנה לשכתב את זה.
  גם שרון שחף עשתה דברים דומים היום בהארץ, וזה כבר נראה כמו גל.
  אתה עלק מכיר בחטאי העבר, אבל דורש לטשטש בשביל המטרה. ההפרדה בין העדות קיימת, וזה מעיד רק על עצלנות ופחד מצידך להכיר באחר ובמורכבותו. תציץ לדוגמא בלוגו שמלווה את ליגת האלופות: celebrating diversity. ככה מתרגם מילון מריים ובסטר את המילה diversity –
  " the condition of having or being composed of differing elements : variety; especially : the inclusion of different types of people (as people of different races or cultures) in a group or organization" מה שאתה מציע זה celebrating similarity. בעיני זה משעמם, עצלני ולא מחובר למציאות.
  לסיום, גם משפט הסיום שלך לא במקום. זה לא הפוליטיקה העדתית שמפרידה ומשבשת את המאבק. זה אנשים חסרי אמפתיה כמוך, למוצאו של האחר.
  אולי כדאי שנלמד מארה"ב, ונתחיל כבר בבית הספר ללמד לימודים אתניים, שילמדו אותנו מגיל צעיר להיות רגישים לאחר, ולעבר שלו, שהוא חלק בלתי נפרד ממנו, ונשאיר בצד את הסיפור של כור ההיתוך והאינטגרציה שבהם צריך אדם לוותר על חלק ממה שמרכיב אותו כדי להיות שותף שווה.

 3. נדב :

  נתן, כל מילה בסלע. אוסיף גם שהמאמר רצוף טענות שטחיות למדי.

  כך למשל "החיזוק" לכאורה של יחימוביץ במאבק עובדי הרכבת. הכותב מציג את המהלך כאילו מדובר בהקרבה אישית למען הצדק וערכים סוציאל-דמוקרטים. בפועל זה מהלך מאוד ברור של יחימוביץ' בעסקנות מפלגתית לחיזוק עיני. לא הייתה שום תמיכה של יחימוביץ' בשעה שעיני פעל נגד ועד הרכבת או מנע מועדים אחרים לשבות לאות סולידאריות.

  באמצעות תיאורים מגמתיים ושטחיים הכותב מבקש לעצב את המציאות הפוליטית לכזו שתתאים לפרדיגמה שלו על 'פוליטיקה עדתית'. לא מפתיע שבכדי לבסס מסקנה כל כך מנוונת ואלטיסטית צריך להציג טיעונים שעולבים באינטיליגנציה של הקורא.

 4. דודי נתן :

  שיטת האחוזים.
  אתה צודק וגם אתה צודק…. איך בודקים כמה משחקת המזרחיות של מופז ואדרעי בהתנפלות עליהם?
  הרי לא מתנפלים עליהם רק בגחח מוצאם מצד אחד (לפחות על דארעי מתנפלים בגלל השנאה לעבודה המאורגנת).
  ומצד שני ברור שיש יותר גסות, יותר השתלחות, ובעיקר יותר הצגה כ"טיפשים" וסוג של "פראיים – בגלל מזרחיותם.
  אז כמה זה מזה וכמה זה מזה?
  הייתי ממליץ להגיד באחוזים, כי זה יותר מדויק. ויותר מדויק זה יותר נוגע בדיוק במקומות שאותם אפשר להבין.
  בקיצור – אני חושב שהלעג על מופז מוגדל ב 10-20% בגלל מזרחיותו. על אדרעי יותר מזה – מה עוד שכבר יש חיבור בדמיון הציבורי בין "ועד עובדים" (בעיקר "מיליטנטי") לבין מזרחיות.

 5. שי :

  נתן, הדגש על המאבק האתני, הוא בדיוק הסיבה למה ארה"ב היא המדינה הניאו-ליברלית מכולן ולמה הזכויות הסוציאליות בה הן הנמוכות ביותר.
  מאבקשמדגיש את השונה, ומעורר קרעים ואנטגוניסטים בין הפעילים אינו במקום והוא משרת את בעלי ההון. במקום שניאבק בהם, אתם רבים איתנו שאנחנו אשמים ורעים.
  יותר מזה, פעילים חברתיים הם בעלי רגידות אתנית. אבל, אם נרצה לחבר את המוני עם ישראל ולא להישאר תקועים עם אותם הפעילים, אין לנו מה ללמוד מתיאוריות אתניות. במודיעין לדוגמה, המאבק החברתי פרח ושגשג הרבה יותר מבדימונה או בירוחם. הדגשה של תיאוריות אתניות על אשמתם ורשעותם של האשכנזים, תמנע מ"המודיעינים" למיניהם לתמוך בנו בעתיד.

 6. א. קוריאל :

  לנתן, אני לא טוען לטשטוש זהויות. אני טוען שהמאבק המזרחי פועל ברוב הפעמים נגד המאבק החברתי, כי הוא מדגיש את הזהות האתנית על-חשבון הזהות המעמדית.
  אין חולק על הגזענות הגלויה שבה נתקלה גילה אדרעי בגלל מוצאה המזרחי. גזענות זו היתה עוד דרך להשחיר את פניו של ועד הרכבת כדי להכשיר את שרץ ההפרטה. והנה לך עוד דוגמה על הזהות בין הפוליטיקה העדתית לבין הפוליטיקה של ההפרטה. הן משרתות זה את זה כי הן גורמות לנו להסתגר בתוך "חצרות" עדתיות, תרבותיות, דתיות, מגדריות ואחרות.
  בניגוד למאבק המזרחי, שמדגיש כל הזמן את השונה והמפריד, וטורח לחזק את המחיצות בין האנשים; המאבק החברתי הוא מאבק שובר מחיצות וכזה שיוצר חיבור בין ציבורים שונים. אין כאן קריאה לאנשים לוותר על הזהות הייחודית שלהם, אלא קריאה לאנשים בעלי זהויות שונות לשתף פעולה בשל האינטרסים המשותפים והשאיפה לצדק ולשוויון.
  ועוד מילה בעניין חוסר הכנות שאתה מייחס לי בהכרה בעוולות העבר: אני לא מתכוון להוכיח שאין לי אחות. עוולות העבר הן עובדה קיימת, והן השאירו מציאות שהיא שרירה וקיימת גם היום. השאלה היא מה עושים עכשיו. איך מקדמים צדק חברתי, שוויון וחלוקה הוגנת של המשאבים.
  חיזוק הזהות התרבותית של כל קבוצה יכולה להיעשות במקביל, אבל לא במקום המאמץ לשוויון ולצדק.

 7. א. קוריאל :

  ועוד אחת.
  נתניהו הבוקר לדה-מארקר: "אנשי המעמד הבינוני שיצאו לרחובות מרגישים שהם מממנים את שני הסקטורים – הערבי והחרדי. לא תמיד הם טועים". (http://www.themarker.com/news/tent-protest/1.1680132)
  אמן השיסוי והבידול מזכיר לכולנו איך הורגים מאבק חברתי בעזרת הפרד ומשול של פוליטיקה מגזרית נמוכה.

 8. מיכאל לינדנבאום :

  אהלן נדב(אהרוני אני מניח),
  בעל ברית פוליטי אינו בהכרח שותף פוליטי.
  אני חושב שאם עיני היה פועל בצורה נחושה נגד הפרטת הרכבת(מה ששנינו רוצים),גם אז היה מקבל גיבוי פוליטי של שלי.
  בנוסף למפלגות הימין,גם מפלגות אנטי הפרטה כמר"צ וחד"ש מיוצגות בהנהגת ההסתדרות ואפילו מקבלות שכר מעיני עבור השת"פ שלהן.
  האם שמענו על "התנגדות נמרצת" של שותפות אלה למהלכיו של עיני בנושא הרכבת?.
  האם השתתפותה של מר"צ בקואליציה עם חולדאי מעידה שהיא תומכת בשיטת עובדי הקבלן בעירית ת"א?

 9. הני זובידה :

  הגעתי לדרגת צדיקים יש מאמרי תגובה למאמר שלי, ואו….ומה מציע/ה קוריאל, למחוק להוריד לא להיות מי שאתם מעמד ואך ורק מעמד…מעניין אם היית מציע/ה זאת לנשים, פלסטינאים או אתיופים…
  עוד קריאה טובה בעניין היא:
  http://www.haaretz.co.il/opinions/1.1677172

  ולסיום אני עדיין מאושר מהעובדה שמישהו כתב תגובת נגד…מעניין אם יש תגובת בעד…נתן? ואם כן אם היא תפורסם גם כן….

 10. אוגוסט בבל :

  מזל שלא קראנו מאמרים כאלה כשהקמנו את המפלגה הסוציאל דמוקרטית בגרמניה, אחרת היינו חושבים בטעות שמאבק באנטישמיות מנוגד למאבק המעמדי

 11. ק. טוכולסקי :

  קוריאל אתה צודק, אבל זה משנה משהו? לעולם לא נגיע לכלום כי ברגע שמישהו יצעק חרדים/מזרחים/אשכנזים/ערבים יהיו פה תגובות פבלוביות שישאירו אותנו מעמד מפוצל.
  אוגוסט בבל מה שהס"ד בגרמניה ידעו הוא שפיצול המעמד בטענות של אנטישמיות זאת טעות אבל כאן שנאת האחר בתוך המעמד שולטת והמעמד נשאר משוסע וחסר השפעה.

 12. א. קוריאל :

  הני, לא טענתי שאנחנו רק מעמד. אגב, אנחנו לא מעמד אחד אלא אנשים שבאים ממעמדות שונים, שהמשותף להם הוא שהם לא המאיון העליון.
  כנראה שגם אני הגעתי למדרגת צדיקים, שאני נאלץ לצטט את עצמי בתגובה לנתן (מס' 6): "אין כאן קריאה לאנשים לוותר על הזהות הייחודית שלהם, אלא קריאה לאנשים בעלי זהויות שונות לשתף פעולה בשל האינטרסים המשותפים והשאיפה לצדק ולשוויון".

 13. מיכאל לינדנבאום :

  ברוסיה אמרו-הכו ביהודים והצילו את רוסיה
  בגרמניה אמרו-הירגו ביהודים והצילו את גרמניה
  הישראל אומרים-הכו באשכנזים\ערבים\ירדים\מזרחים והצילו את המולדת
  פעם זה פשיזם אדום
  פעם זה פשיזם(נציזם)חום
  ופעם זה פשיזם כחול לבן.

  כםפי שאומרים הצרפתים-ככל שהדברים משתנים,שום דבר לא משתנה.

  עוד נכונו הרבה ימים יפים לפושעי ההפרטה בישראל.

 14. איתי_85 :

  הויכוח הזה ישן. עתיק ממש. וככזה הוא גם מאוד מייגע. פשוט מייאש שצריך לבאר את הסוגיה הזו בשנת 2012!

  הפער הגזעי בישראל הוא לא רק תוצר של החטא הקדמון של הציונות. אילו הוא היה רק זה, הוא לא היה משתמר בצורה כל כך מושלמת. הפער הגזעי, בדומה לפער המגדרי, ניזון מגורם כמעט-בלתי-מתכלה: הגזענות האשכנזית. לכן המאבק המזרחי הוא צורה של המאבק המעמדי, ושני המאבקים לא סותרים זה את זה.

  (כמובן שאותה גענות גם מעצבת את חיינו החברתיים בדרכים נוספות — בניתוב תקציבים ממשלתיים, באפליה בשוק העבודה, בדימויים לעגניים בתקשורת,… וכן הלאה והלאה…)

  אבל אולי צריך לומר את זה בערבון מוגבל. כשמזרחים תומכים במופז, כשהם מהללים את מעוז, אז הם נחשבים בעיניי כמו לאומנים. אז הם בהחלט יכולים להוות כוח ריאקציונרי במערכה.

  במובן הזה אני רואה את אדרעי כמי שעומדת רגל פה רגל שם. היא ספגה מבול של גזענות והובילה את אותה מאבק מעמדי-עדתי, אבל לבסוף הרכינה ראש ונתנה לעיני לעשות בועד כבשלו. לא הייתה כאן קואופטציה. מצד שני היא גם לא פנתרה.

 15. איתי_85 :

  ד'א לכל מי שמתלונן שהמעמדות התחתונים מפולגים לפי מוצא: לא המזרחים מפצלים אותם, אלא מי שעיוור לגזענות. קשה מאוד לייצר שיתופי פעולה אפקטיביים כשקבוצה מסויימת מתנהגת כמו הסוציו-ציונים הראשונים, ומדמיינת אחוות-פועלים היכן שישנו דיכוי ואפליה. בלי ריאליזם, בלי הכרה, אי אפשר לפגוש את האדם הממשי שמולך.

 16. מיכאל לינדנבאום :

  איתי,
  לעיני יש את הסמכות הארגונית (להשבית את ענף התחבורה למשל),והמשפטית (רק להסתדרות זכות עמידה משפטית בבית-הדין לעבודה).

  פועל יוצא לאדרעי לא היתה ברירה אלא להרכין ראש ,אחרת עיני היה מוכר אותה ואת כל העובדים המאורגנים ברכבת,בידיים ורגליים אזוקות לידי פושעי ההפרטה.

  כל זאת בדיוק ,אבל בדיוק כמו שעשתה ההסתדרות בראשות פרץ לועד ולעובדי "פז" המאורגנים בשנים 1993-1997 ובעצם כך זה נמשך עד היום.
  לומר סתם ככה שאדרעי עמדה "רגל פה רגל שם" ,זה פשוט חוסר אמפטיה למאבק הגבורה שלה,ובעצם לכל קרבנות ההפרטה שהופקרו על ידי הסתדרות משת"פית.

  ולבסוף ,ממש כף לקרוא פעיל ס"ד וותיק כמו איתי,מצטרף למקהלה האנטיאשכנזית ,כאשר אינו אומר ןלו מילה אחת על המשטר הניאו-ליברלי של הליכוד מזה 30 שנה שיצר על חורבות מדינת הרווחה את את הטייקונים ושאר פושעי ההפרטה.

 17. נתן שקרצ'י :

  לא. קוריאל -ציטוטים מטוקבקים בכתבות על גילה אדרעי, שים לב לתגובות של הפחדנים שלא מזדהים:
  " ככה זה כשנותנים לעבד למלוך… כמה שעות לימוד יש לבהמה?"

  "רק לי היא מזכירה מאוד את חנן אשראווי ?"

  "יש למישהו ספק שלא מדובר בפושעים אלימים במיוחד? "

  מתוך מאמר גזעני במיוחד "אל תשאירו אותי לבד עם גילה אדרעי, של אלכסנדר גולדנשטיין-
  "ללא הרוסים בארץ,ישראל הייתה כמעט במצב הכלכלי של יוון "

  "התרבות המזרחית דחקה את האירופית, זה מה שקרה. החברה השתנתה.הבערות והפשע בעלייה, ושלטון החוק בסכנה.(01.04.12)"

  זה מכתבה בגלובס על האייפדים-
  "זה מה שקורה שכל פרחה נעשת ראש וועד במדינה הזו- אשכנזים מנהלים – שחורים ראשי וועד !"

  "הם בכלל יודעים לקרוא?"

  "לפרק את הרכבת ומיד !!! לבנות אותה מחדש…לפטר את כל המאפיה של "הרכבת של החמולות המשפחתיות" נמאסתם."

  "ככה שהניאנדטאלים מנהלים את המדינה. אין עליהם!"

  "מה הנהגים יעשו עם איפד? פרי הפלטיפוס האנאלפבתים האלה לא ידעו להשתמש במכשיר"

  "לכי כבר לעזאזל מרוקאית שמנה תאוותנית מכוערת -אובמה (לא רשום) נמאסת על כולם אין גבול לחוצפה שלך" (לתגובה זו 10 אנשים סימנו לייק ואחד ההפך)

  "הם בכלל יודעים להפעיל אייפד? חוט עם 2 גביעי לבן(קוטי הקטר) גם זה יותר מדי עבורם"

  "אייפד הם רוצים, כנופיית ערסים צעצוע שעפים על עצמם. אייגרוף בפרצוף, זה מה שהייתי נותן להם, בתוספת איי-קיק בתחת שיעיף אותם לכל הרוחות" (לתגובה זו היו 21 לייקים ואפס מתנגדים)

  "לפחות זה ימנע מהם לעשן חשיש בזמן הנסיעה" 11 לייקים בעד 0 נגד

  "הצ`חצ`אחים האלו אנגלית לא יודעים. אז רוצים אייפד?"

  "ערסים בשיטת המגיע לי -מה שלא תתנו להם, תמיד ירגישו מקופחים.
  מה שנקרא, מקופחים מקצועיים"
  יחס לייקים 14 בעד 1 נגד

  "בבון זה קוף! לסגור את הרכבת" יחס לייקים 12 בעד 0 נגד

  "גילה, למה כבר לא ביקשת לכל עובד וילה בסביון?? שונא ערסים קומבינטורים. אם כבר אז כבר, לא?? אינשאללה שתדרוס אותך רכבת שהנהג שלה יהיה עסוק באייפד שלו."
  יחס לייקים 10 בעד 0 נגד

  "אייפדים יגרמו לתאונות מאחר והנהגים ישחקו שש בש" יחס לייקים 26 בעד 0 נגד

  זה מכתבה של שטרסלר בדה מרקר-
  "שטרסלר אתה טועה. מי שניצח הם העובדים המאפיונרים, שניצלו מהפרטה, מקבלים תוספת עצומה למשכורת ולא מפטרים את הפרחה ושאר הבריונים מהועד"

  הייתי יכול להמשיך בכך עוד שבוע שלם ולא היו נגמרים הטוקבקים הגזעניים האלו. אתה מבקש מאיתנו שנתעלם מהם? שנדמיין שהם לא קיימים כשהם באים מהצד שתומך בהפרטה? וזה לא רק בטוקבקים, גם כותרות העיתונים עצמם הלכו בכיוון דומה, רק קצת יותר מעודן, בקודים, כי הם צריכים להזדהות בשמם, ולא יכולים כמו הטוקבקיסטים להתחבא בפחדנות אלימה.
  אי אפשר להפריד, והמאבק המעמדי הוא גם מאבק עדתי ומגדרי.
  שאל את עצמך איך היו נראים הטוקבקים אם בראש הועד היה עומד גיל אדרעוביץ'…

 18. איתי_85 :

  מיכאל —

  את מה שאמרת על אדרעי אני מקבל חלקית. הציפיות שלי ממנה היו גבוהות ובהתאם, האכזבה הייתה קשה. ייתכן שאני לוקה בחוסר חמלה. אבל איך היה מתאפשרת מתן השוחד הזה, אילמלא היה מי שמוכן לקבל אותו? היא יכלה להמשיך במלחמת חורמה. אם לא היא, מי?
  אני מקווה שיש לה עוד טריקים בשרוול.

  אני לא פעיל ותיק, נכון. אבל אני גם לא אנטי-אשכנזי (אני ממוצא רומני ד'א). מי שלא מתבייש באשכנזיות שלו צריך להכיר בדברים האלו ולעמוד מולם בגאווה. זו הדרך היחידה. ועליית הליכוד לשלטון היא תוצר של העוורון האשכנזי, ממש ככה. אילו מפא"י לא הייתה מכילה את הסתירה הפנימית בין שאיפה לסוציאליזם ובין גזענות אשכנזית, הבחירה של המזרחי הייתה קלה יותר, והיא הייתה גם מגלמת את החפיפה בין מוצא ומעמד בצורה המתבקשת (שמאל אמתי ועמוק). אותו מזרחי "צ'חצ'ח" בחר בשקרי הלאומנות מתוך תבונה טובה. היא הייתה עדיפה לו על פני השקרים של מפא"י. אילו הייתי אני במקומו הייתי גם בוחר ב'חירות' — זו הייתה הדרך הטובה ביותר לצאת מהפלונטר של הס"ד הלבנה הישראלית. לדעתי, זה סיפור עם לקח מאוד חשוב לשמאל.

 19. מיכאל לינדנבאום :

  לנתן חביבי,
  כל החולירות האלה הם טוקבקיסטים בשכר של משטר ההפרטה של ביבי.
  משלמים להם כדי להתבטא בצורה הגזענית והפרובוקטיבית ביותר כדי לחרחר ריב ומדון ולזרוע פירוד במאבק המעמדי.
  רק היום הם קיבלו את "השראתם" מהקרוק שאמר שהוא "מבין" את האיבה של המעמד הבינוני כלפי החרדים והערבים.ורק אתמול הוא אמר ש"שמאל לא יהודי".
  הפתרון הטוב ביותר הוא לחייב את הטוקבקיסטים להתבטא בגלוי ובשמם המלא ולא להתחבא בפחדנות אחרי מסך האנונימיות.
  זה לא קורה כי משטרו של ביבי זקוק לכל פחדני המקלדת האלה.
  יש לומר שהעיתונות והטלביזיה,לפקודתו של ביבי והטייקונים,לא טובים בהרבה מאותם חולירות.

 20. נתן שקרצ'י :

  מיכאל יקר,
  אל תהיה בטוח שכולם בשכר. כבר בתחילת הכתבה הראשונה שלי על הרכבת טענתי שהועד וגילה חשופים למסע עכור ומלא בגזענות, והוא בא מהתקשורת, שרק דיברה בקודים, מכיוון שהם לא אנונימיים.

  הטוקבקיסטים כבר המשיכו בחיבור שבין דעותיהם הקדומות, להרמה להנחתה שהביאו להם.

 21. אלי :

  מיכאל-
  בנוגע למה שאמרת לנדב, פיספסת את הנקודה. המדיניות של מרצ וחד"ש היא המשך ישיר לכך שהן לא באמת מראות את הדרך קדימה למלחמה בהפרטות ובקיצוצים וביוקר המחייה, מעבר למה שכתוב במצע שלהן. כנ"ל עם יחימוביץ (למרות שבעבודה לא בטוח שזה כתוב בכלל במצע…). המסקנה היא שגם מרצ, גם עבודה וגם חד"ש בתכלס לא מקדמות את האינטרסים של מעמד העובדים. להפריד בין הברית הפוליטית של יחימוביץ ובין שאר הדברים שהיא עושה זה בדיחה. הרי מה עוזרת התמיכה ההצהרתית שלה, שגם עיני שבגד במאבק יכול לעמוד מאחורי הססמאות האלה, בזמן שהיא לא שוקלת אפילו לעזור לעובדים לשנות את יחסי הכוחות שהיו לרעתם ולהציע להם דרך פעולה אפקטיבית? אם היא לטובת העובדים, כשהיא באה לתת סולידריות היא הייתה חייבת להזהיר את העובדים מעיני ולעזור להם למנוע מעיני למכור את המאבק. מי שלא אומר לעובדים את האמת כי יש לו שיקולים פוליטיים אחרים, והוא משחק בעובדים כמו בכלי שחמט לא משרת את העובדים, ולא משנה מה הוא אומר.
  יש שתי אופציות- בעד העובדים או נגד. אין באמצע. לצאת בהצהרות בעד העובדים אבל להשתתף בבריתות פוליטיות נגדם, לתמוך בצעדים של עיני נגדם, אומרים דבר מאוד פשוט- יחימוביץ היא נגד העובדים ולא משנה באיזו פראוזולוגיה היא תנסה להסתיר את זה.

 22. מיכאל לינדנבאום :

  לאלי חברי למאבק המעמדי,
  אני חולק על הנחתך ששלי היא "נגד העובדים",בהיותה בשת"פ פוליטי עם עיני.
  אם הולכים עם ההגיון שלך,אתה צריך לשפוט באותה מידה של חומרה את מר"צ וחד"ש.
  לא ברור לי איך היא יכולה "להזהיר את העובדים ולעזור להם למנוע מעיני למכור את המאבק".
  איזה חלופה היא יכולה להציע ,מה עוד שהיא לא חלק מ"ממשלת ההסתדרות"(הועד הפועל שלה).
  לא שמענו דבר מחברים שהם שותפים אקטיביים לעיני בהסתדרות,בעודם עקרונית נגד ההפרטה.
  החיים הפוליטיים מביאים לידי מצבים שהם הכרח בל יגונה.
  אם נפסול,את שלי שהיא בעלת הסיכויים הטובים ביותר לחזק את המחנה הסוציאל דמוקרטי,אנחנו יורים לעצמנו ברגל,ובעצם מחזקים את הימין ופושעי ההפרטה.

 23. itamars :

  אנשים התייצבו מאחורי גילה? אפילו באווירה הסוציאליסטית של התקשורת, מעולם לא הייתה אישה מושמצת ומותקפת כמו גילה.
  לדעתי לא בצדק, מי שצריך להיות מותקף הם מצודדי השיטה הסוציאליסטית שהביאו עלינו את האסון הזה שנקרא שליטת הביריונים בנכסי ציבור.

 24. מיכאל לינדנבאום :

  ל-23 ,
  כוונתך היא כמובן לפושעי ההפרטה שבזזו את נכסי הציבור בחסות הכנופייה הניאו-ליברלית של הליכוד והימין שבשלטון מאז 1977 .
  הגיע הזמן לזרוק אןתם ואת הטייקונים הבוזזים שהליכוד יצר יש מאין.

 25. itamars :

  פקה פקה וקקה בידך.
  מצטער, אבל זו התגובה הראויה לרמת התגובה שלך.
  מה בדיוק הופרט כאן? הממשלה ענקית וההוצאות שלה מטורפות. חברת רכבת ישראל מסובסדת על ידי הציבור אבל בבעלות פרטית לחלוטין! בבעלותה של יו"ר הועד. היא קובעת משכורות, קליטה, פנסיה, פיטורים (אם היו). לציבור (כלומר לשר התחבורה) אין שום שליטה.
  http://wp.me/pZujs-9M

 26. מיכאל לינדנבאום :

  ל-25 ,
  אני צריך להבין שהשיטה של– עובדי קבלן,מיקור חוץ ,הפרטה זוחלת ברכבת,והפקרה של הבטיחות וחיי הנוסעים– אליה דוחפים ביבי,ישראל כץ ואורי יוגב,היא השיטה המקובלת עליך.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.