חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

משה כחלון – מה שהוא מגנה הוא מה שהוא מקדם

נושאים דעות, רווחה ושירותים חברתיים ב 5.04.12 0:43

מאמר זה הוא מלאכת קילוף שלוש שכבות הסיד של הצבע, המסייד את האמת למחייתו. הראשונה, חלוקת כרטיסי מתנה במקום חלוקת מזון לרעבים. השנייה, ההטעיה של משתתף בממשלה המפוררת את רשת הביטחון הסוציאלי. השלישית, כוחו של שר וח"כ  להגביל את שכר מנכ"לי העמותות

מאת: איתי קנדר

 שלוש שכבות סיד

אִי לָךְ אֶרֶץ שֶׁמַּלְכֵּךְ נָעַר וְשָׂרַיִךְ בַּבֹּקֶר יֹאכֵלוּ.’ ~
קהלת י’ ט’ז‘

לאחרונה התבטא בפומבי השר משה כחלון על פעילותן של עמותות הצדקה בחג הפסח הבא עלינו לברכה. מפיו נשמעו דברים שדמו מאוד לסיסמה הפופולארית של תנועת המאהלים, 'צדק ולא צדקה'. הוא הלין, לדוגמא, על האופנים שבהן עמותות מן המגזר הפרטי (כלומר, גופים שאינם ממשלתיים) מחליפות את מקומה של המדינה בדאגה לנזקקים. הוא גם דיבר בגנות השכר הגבוה של מנהלי אותן עמותות, שאכן יכול להגיע לגבהים אבסורדיים למדי.

כשקראתי את הכתבה אודות אותו ריב קטן וחמוד שהתפתח בין כחלון ובין מנכ'ל ארגון לתת, עירן וינטרוב, פתאום יכולתי לדמיין שכחלון הוא אחת מהנשים הטובות שיצרו תור אינסופי ופקק לא קטן בתור לחלוקת יין ומצות ברח' בצלאל שבירושלים, ולא באמת שר בממשלה הימנית-קיצונית של נתניהו. אבל אולי בדבריו גילה כחלון שהוא לא זה ולא זה, אלא דבר שלישי: צבע, אדם שמסייד את אמת החיים למחייתו.

והרי לפניכם שלוש שכבות הסיד:

את השכבה הראשונה קל לקלף. היא השכבה של הצביעות הנקודתית, האופפת את עונת הנתינה הזו. למה משווה כחלון את הסיוע החומרי של העמותות? לכבוד חג הפסח חילק משרד הרווחה כרטיסים מגנטיים. מדובר במעין כרטיסי מתנה. 17 אלף כרטיסים בשווי 500 ש"ח חולקו למשפחות עם ילדים, ו-16 אלף כרטיסים בשווי 300 ש"ח חולקו לקשישים. לא צריך להיות מבין גדול ברווחה או בכלכלה, כדי להבין שסכומים מעין אלו הם — במובן הפשוט ביותר של המונח — לעג לרש. רק העלייה האחרונה במדד המחירים לצרכן, שמתודלקת גם על ידי העלייה החדה במיסים הפרוגרסיביים, מאיינת אותם לחלוטין. זאת ועוד: המדד צפוי להמשיך ולהאמיר לשחקים, זאת בעוד שהמענק מביטוח לאומי הוא מענק חד-פעמי, ומהרגע שיומר למזון וייאכל, לא יהיה לו זכר. גם המזון של עמותות הצדקה יעלם כלעומת שבא, אבל לא זוהי סיבה לבטלו — מי  שבטנו מקרקרת לא יכול להרשות לעצמו להיות בררן כמו שרי הממשלה, שבכל יום אוכלים חתולים ברוטב אקזוטי אחר.

גם בשכבה השנייה של המעטה השקרי והלבן לא קשה לחצוב. היו אלא המנכ'לים של עמותות הסיוע שפנו ואמרו: אנחנו מטפלים באלו שהממשלה באדישותה דחקה אל מעבר לשוליים. מצד אחד, המדיניות הכלכלית של שבירת איגודי עובדים והפרטה חסרת-אחריות עושה את שלה. מצד שני ובאותה העת, המדינה גם מכרסמת בסיבים שמרכיבים את רשת הביטחון הסוציאלי. הנה דוגמא אחת זעירה מיני רבות: מרכזי הסיוע לנפגעות תקיפה מינית נמצאים תמיד בסכנת סגירה, ובחג הפסח הזה רבים מהם מקיימים בזאר לגיוס תרומות.

יש להזכיר שכחלון הוא שר הרווחה, שתחת ידו יוצאים מכרזים מגבילים ומרזים, ושבין היתר הוא לא מטפל בסקנדל החרישי של אי-קיום ההסכם בין ההסתדרות לעובדים הסוציאליים של המגזר המופרט. במילים אחרות, כחלון עצמו רחוק מלהיות חף מפשע ונקי מחטא. כשהוא מדבר כאזרח מודאג זוהי הטעיה מהמעלה הראשונה.

אומרים שהזרוע של החוק ארוכה. ככזו, היא יכולה להגיע אל אזורים שנמצאים מעבר לטווח המחשבה הרגיל של האזרח. אך אם זאת מעטים זוכרים שכחלון, במקום לדבר בטון המתיילד שבו דיבר, יכול היה להחיל שכר מקסימום בעמותות. זוהי עובדה שבשוקי רווחה מופרטים אפשר לבצע רגולציה בדיוק כמו בשווקים ממשלתיים. אומנם המנגנונים נוטים להיות מורכבים יותר משום שהם פורקו חלקית מהגופים הממשלתיים (שלרוב מממנים אותם), אבל זה בכלל לא מופרך לחשוב שרגולציה מהסוג הזו אפשרית. כוונתי לומר שבמקום להתלונן על ראשי עמותות חמדנים, כחלון יכול היה להשתמש בכוח העצום שבידיו. הוא יכול היה לתקן תקנות, לחוקק חוקים, ויותר מכל — להכריז מכרזים. בכלליות, הוא יכול היה לייצר נורמה של יחס ראוי בין משכורת זוטר ומשכורת בכיר. מעטים הדברים שהוא לא יכול להשפיע עליהם בכובע המחוקק שלו.

והנה משהו נוסף ששכחתי להזכיר: יותר מחצי (59%, למען האמת) מהכסף שחילק מש’ הרווחה לרגל החג הגיע מהקרן לידידות. הקרן הזו היא קרן פילנתרופית וניזונה מנדבנים יהודים ברחבי העולם. כלומר, מה שכחלון מקדם הוא למעשה גם מה שכחלון מגנה.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

תגובה אחת

  1. יוסי :

    עד שסוף סוף קם שר אחד צדיק,מגנים אותו ,הרי בסך הכל השר כחלון עושה נכון ומפרק את מתווכי הרווחה למינהם כי טענתו היתה שמה פתאום שחלק נכבד מהכסף יילך להובלות ותנאים לניהול העמותה וכו .. אלא הכסף ינתן על ידי משרדו שבלאו הכי קיים ומשלם משכורות ממשלם המיסים ,יחלק את המשאבים ישירות לנזקקים בלי תיווך ,אני לא מבין על מה המהומה,ראוי ששאר השרים יילכו בדרכו של השר היחיד וכך יבוטלו כל התיווכים וכל הרומסים למינהם ובמיוחד בתחום ההעסקה ,שם זה מגיע לתנאי עבדות,ובא לציון גואל.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.