הדייג – לקט המלצות קריאה מס' 75

מבחר תכנים מעניינים שהתפרסמו ברשת בשבוע החולף

חברה ותרבות

במוצאי שבת יוקרן בקולנוע בית העם (רוטשילד 69, ת"א) הסרט התיעודי "אני לא פיליפינה". הסרט עוסק בקריסל, ילדה ממוצא פיליפיני ועיוורת מלידה, שנולדה בישראל ואומצה ע"י עובדת זרה, הממתינה לניתוח שיכול להחזיר את מאור עיניה ואולי יעזור להשאיר אותה בישראל. לאחר ההקרנה יתקיים דיון עם הבמאית וד"ר ספי קרוננברג מ"רופאים לזכויות אדם".

עיריית טרוי שבמדינת מישיגן הודיעה על סגירתה הצפויה של הספריה העירונית בגלל קשיים כלכליים. פעילים חברתיים מקומיים פתחו בקמפיין אירוני ומתוחכם שהציל למעשה את הספריה, בניגוד לדעתם של אנשי "מסיבת התה".

אדריאן ריץ', משוררת פמיניסטית מובילה, נפטרה השבוע בקליפורניה בגיל 82. ריץ' היתה אחת הכותבות המשפיעות ביותר של התנועה הפמיניסטית בארה"ב, ועסקה בפוליטיקה של הזהות זמן רב לפני שהנושא הפך לפופולרי.

בשלנים מפורסמים בעולם, כמו מרתה סטיוארט וג'יימי אוליבר, מוציאים ספרי בישול בקצב מטורף. איך הם עושים את זה? בדומה לאנשי עסקים, ספורטאים וסתם סלבריטאים, גם השפים מעסיקים סופרי-צללים, שעובדים בתנאים לא קלים.

תקשורת

מערכת נענע10 עברה לאחרונה לגבעתיים וביקשה להירשם כמפעל תעשייה לצורך הקלות בארנונה, אך העירייה סירבה. הדבר התגלגל לבית המשפט, ופסק הדין התקדימי קבע שאין הבדל מהותי בין עיתון מודפס ואינטרנטי. עם זאת, השופטת מיכל אגמון-גונן לא השתכנעה שנענע10 עונה לקריטריונים של עיתון, לאור העובדה שרוב עיסוקו של האתר הוא פרסום ולא עיתונאות.

פוליטיקה

פוסט חדש בבלוג o139 מביא ציטוטים מתוך דיון בנושא אבטחת מתחם הר הזיתים, שנערך בוועדת הכנסת לענייני העליה, הקליטה והתפוצות. מדהים שבשעת משבר כלכלי, כשמקצצים מכל עבר ועלות המחיה משתוללת, מעיזים לדון בהשקעה של מיליוני שקלים בבית קברות ובאבטחת מתפללים.

כלכלה וצרכנות

חוקרי הפורום הישראלי לאנרגיה ממליצים לשנות את תעריפי החשמל למבנה מדורג. היות וצריכת החשמל של העשירונים העליונים יוצרת נטל לא פרופורציונלי על משק האנרגיה, אימוץ ההמלצות צפוי להפחית את חשבונות החשמל של חלק ניכר מהציבור.

בריאות

מד"א מסרב באופן עקרוני לקבל תרומות דם מהומוסקסואלים מאז 1977. הוועדה המייעצת למשרד הבריאות מתכוונת לדון בקרוב באפשרות לשינוי המדיניות, בעקבות החלטה דומה שהתקבלה לאחרונה בבריטניה.

מדע וטכנולוגיה

קורי דוקטורוב מזהיר ב"גרדיאן" מפני מגמה גוברת בקרב מעסיקים, להתקין במחשבים של העובדים שלהם תוכנות מעקב המאפשרות ליירט תכתובות דוא"ל, פרטים אישיים, סיסמאות כניסה לחשבון הבנק ומי יודע מה עוד.

האם נכון ומותר לרשום פטנטים על גנים? ביהמ"ש העליון האמריקאי הורה לבחון את הסוגיה מחדש, לאחר שמספר פטנטים בוטלו בטענה שהם אינם מבוססים על פיתוח חדשני אלא על חוקי טבע. מדובר בסיכון עצום לחברות התרופות, שרשמו אלפי פטנטים כאלו מאז שנות השמונים.

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Leave a Reply