חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

חוג תלמים והבחירות הקרבות

נושאים מתמודדים 2013, פוליטישוק ב 18.11.12 4:01

דני זמיר מספר על ליעד גולן ז"ל, חוג תלמים וכן על רשימת המומלצים של החוג לקראת הפריימריז

"ליעד גולן ז"ל, חוג תלמים, קולות החילים ורשימת המומלצים"

במרץ 2006 ביום שבת שמשי מר ונמהר נהרג ליעד גולן.
ליעד, בן קיבוץ בית השיטה וחבר מחזור א של המכינה הקד"צ ע"ש רבין, היה מעוטר צל"ש אלוף הפיקוד על גילוי אומץ לב בקרב (בהיותו מ"מ בגבעתי נאבק בידים חשופות לאחר מעצור בנשקו עם מחבל והכניע אותו), ולאחר שחרורו מהצבא ותקופת אזרחות קצרה החל ללמוד בביה"ס לחינוך דמוקרטי בסמינר הקיבוצים, בד בבד עם מגוריו עם חברתו  (בוגרת המכינה אף היא) אותה עמד לשאת בסתו, בקיבוצה שבצפון הנגב, ותוך שהוא פועל ומתנדב במסגרות חינוכיות שונות ומגוונות.

ליעד נהרג בתאונה טרגית. כאחד מהצעירים הבולטים ב"כח המשימה" שקידם את הקמפיין של העבודה בראשות פרץ לכנסת, הוא טיפס על עמוד מתח גבוה בכביש הכניסה לתל אביב לתלות שלט ענק של העבודה לקראת הבחירות והתחשמל למוות.
ליעד נהרג במקום וההלם שפקד את כולנו, אנשי המכינה, פעילי העבודה לקראת בחירות 2006, חבריו של ליעד מביה"ס לחינוך דמוקרטי בסמינר הקיבוצים, כמו גם חבריו של ליעד מגבעתי ומבית השיטה היה גדול.
כאמור גם כלתו העתידה של ליעד היתה בוגרת המכינה (מחזור ב) ר וגם אחותו של ליעד היתה בוגרת המכינה (מחזור ו), כך שהאבל הכבד הקיף שלושה מחזורים שונים של המכינה.

ביום ראשון, מול הפריחה המשגעת של העמק והגלבוע ליווינו מעל אלף איש את ליעד למנוחתו האחרונה כולל שרים וחכים של העבודה ופעילים רבים מספור כמו גם מאות מחבריו ופקודיו. מאז אנו מתכנסים מספר פעמים בשנה לאירועים שונים המציינים את אישיותו המיוחדת ומסירותו הבלתי נתפסת של ליעד לדרך החברתית סולידרית וליכולת לשכנע ישראלים רבים ממקומות שונים לצעוד בה.
עמיר פרץ עצמו, בדרכו המיוחדת, ועל אף היותו ראש המפלגה הטרוד בבחירות שבשער,  חיבק בחום את משפחתו של ליעד וגם אותנו אנשי המכינה, ותוך כדי הבחירות וגם לאחריהן דאג בכל דרך לשמור על קשר עם המשפחה, קשר שנשאר חזק ואמיץ עד היום.

כשהתאוששנו קצת, חבריו של ליעד,  וחשבנו איך יהיה הכי נכון להנציח את זכרו הייחודי, את הלהט שלו, המסירות, האמונה בדרך המעורבות הפוליטית והאזרחית, אומץ הלב והנחישות, החלטנו על הקמת חוג תלמים שמטרתו היה קידום אג'נדה סוציאל דמוקרטית בישראל. הדבר דורש הרחבה קצרה:
מכינת רבין (מכינה קדם צבאית למנהיגות חברתית שהוקמה ב98 באורנים) התיימרה מיומה הראשון להצמיח בוגרים פעילים ומעורבים בעולם האזרחי, בוגרים שגם אחרי שירות צבאי מלא ומשמעותי בפיקוד קצונה וקבע, (שירות צבאי הן ביחידות מבוקשות והן ביחידות שעם ישראל לגווניו מצוי בו) ימשיכו בפעילותם הציבורית חברתית. אולם החזון לא היה פעילות סתמית של "מנהיגות" ומעורבות" תהא אשר תהא, אלא חזון ערכי המעוגן בתפיסת עולמה של המכינה, קרי-  תפיסה אוניברסלית של שויון ערך האדם, סולידריות חברתית, הישענות על תרבות העם היהודי כמקור השראה והגנה על ריבונותו.
חזון שביטויו המובהק קידומה וביסוסה של מדינת רווחה סוציאל דמוקרטית במימד הרחב, וקיום חיים ערכיים של קהילות משימתיות שותפות בפריפריה החברתית (שותפות שאיננה שותפות כלכלית ומאפשרת לחבריה להקים משפחה ללמוד ולהתפרנס).

"חוג תלמים" שהוקם נועד ליצור קבוצת לחץ שתצביע קולקטיבית לפי הכרעת הרוב וכך תוכל – גם אם מספר חבריה יהיה קטן מרבבות-  להיות גורם כח ממשי במפלגה שתפעל למען חזון זה.
לאחר דין ודברים התקבלה ברוב גדול ההחלטה להצטרף למפלגת העבודה, ומאז החוג פעיל באינטרבלים שונים בנושאים השונים ובעיקר לקראת בחירות, פנימיות וחיצוניות.
החוג איננו מאורגן כעמותה מסודרת ויש בפעילותו מימד "אנרכיסטי" לא קטן, כל מי שמקבל עליו את שני עקרונות החוג הבסיסיים (הצבעה קולקטיבית לפי הרוב + חזון סוציאל דמוקרטי) ומבקש לקחת חלק בו – מוזמן, והחוג נפגש כשמספר חברים מעוניינים בכך.
בפגישות החוג כשיש צורך בכך מתקבלות כאמור בהצבעה או ברוב גורף החלטות המחייבות את כל החברים. בפועל משתתפים בפגישות גם לא פעם חברי עבודה "סתם" שאינם חברי החוג אך הדיונים בו מעניינים אותם. חלק גדול מחברי תלמים חברים במשמרת הצעירה של העבודה וממלאים בה ומחוצה לה תפקידים מבחרים כראשי תאי סטודנטים, ראשי אגודות סטודנטים, ראשי סניפים במשמרת או במפלגה עצמה, עשרות מחברי החוג הם חברי ועידה, ורובם פעילים באופן עקבי לאורך כל השנה.
החוג תמך בבחירתה של שלי יחימוביץ לראשות העבודה ופעל רבות לבחירתה.

ביום שישי 16.11.12 נערכה פגישה של החוג שנקבעה זמן רב מראש בהשתתפות כ 120 איש וזאת למרות שחלק מחברי החוג קיבל צווי 8 או שבגלל שירותו בסדיר וקבע לא יכול היה להשתתף בפגישה. בשיחות שקיימתי עם רבים מהנעדרים בימים ריבעי וחמישי הביעו כולם עמדה אחידה: על החוג להתכנס ולהחליט מי היא  רשימת מועמדיו לפריימריז כדי למלא את תפקידו ובהיעדר אפשרות ריאלית אחרת לכינוס.
בפגישה עצמה, לאחר מפגש היכרות עם שמונה מועמדים שמראש נחשבו כפופולריים בקרב חברי החוג, הצביעו חברי החוג ובחרו את הרשימה המפורטת להלן.
רשימה זו שמועברת לחברי החוג, משפחותיהם וחבריהם מופצת גם בין חברים רבים של המפלגה בקיבוצים ובסניפים נוספים ברחבי הארץ ומהווה – מנסיון העבר שלנו –  בסיס השפעה משמעותי מעבר למחויבות אנשי תלמים להצביע בהתאם לו.  אנו מעריכים שמצביעים בהתאם לרשימה במדויק כ 500 איש וכי עוד כמה מאות חברים מאמצים חלקים גדולים מהרשימה.

הרשימה היא כדלקמן (לפי א, ב):

נינו אבסדזה, מיכל בירן, עומר בר לב, נדיה חילו, חילי טרופר, יוסי יונה, עמיר פרץ, עופר קורנפלד,  אסתי קירמאייר.

3 מועמדים נוספים הושארו לבחירה עצמאית של חברי החוג, אם כי רבים מהם מתכוונים להצביע עבור דוד דרומלביץ (שלא היה בין 9 הנבחרים) כדי להבטיח לבחירת נציג לקיבוצים במקום שייתכן ויהיה בר סיכוי.

קשה שלא לשתף אתכם בהרגשה המיוחדת שליוותה הפעם את המפגש. המפגש נערך, כאמור, כאשר חלק ניכר מחברי החוג איננו יכול להשתתף עקב צו 8 או אי שחרור מהשירות בקבע ובסדיר, חלק מהאנשים באו וחזרו מאזורים מוכי אש, ותחושה שלמרות המלחמה וסדר היום המשתנה אנחנו ממשיכים בדרכנו במגבלות המציאות…
לא פחות מעניין מכך לבחון את הרשימה שכפי שניכר ממנה, ועל אף מחויבות החוג מבחינת הכרעתו ומבחינת עבודתם הפעילה והשוטפת של חבריו לטובת בחירתה והובלתה של שלי יחימוביץ, כוללת הרשימה גם מועמדים שאינם מזוהים באופן מובהק עם תמיכת חברי החוג  בשלי, אך כן מזוהים מאד עם העניין הס"ד.
כן מעניין לראות שברשימה נכללות 4 נשים מתוך 9 המומלצים, ולפחות 4 שהם במובהק "לא אשכנזים", וכן היעדר מוחלט של סלבריטיס שהצטרפו לאחרונה.
מאחר וההצבעה היתה פרסונלית ולא ע"י ועדה מסדרת או שיקולי איזון וקידום כלשהם נראה לי שאם הבחירה הזו משקפת את העדפתם של צעירי המפלגה והקהל הצעיר שהצטרף אליה, (שמההוה את המרכיב המאפיין והדומיננטי בקרב חברי תלמים) אזי מדובר בקהל שבחירותיו והעדפותיו מאד לא מושפעות עדתית, ושמאד פתוח למועמדים שונים מהחכים "המסורתיים", קהל שלא ממש "מחזיק" מרובה של רשימת החכים היוצאת ומצביע עניינית לפי הבנתו את התאמת המועמדים לקידום החזון  הס"ד.

בהצלחה לכולם, ונקווה לימים שקטים יותר!

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , , , ,

6 תגובות

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  נינו אבסדזה היא לא סלב?? היא כלנטריסטית שזה יותר גרוע. אני לא מבין איך היא יכולה להתמודד בעבודה בלי להתפטר מקדימה (ע"ע פרס ב2006)

 2. אורי יזהר :

  נראה לי מוזר מאד שהצבעת רוב בהקשר הפריימריס מחייבת גם את מי שאינו תומך בכל הרשימה. אם מישהו מתנגד, למשל, לעופר קורנפלד, הוא חייב להצביע עבורו? עלי תופעה כזו לא מקובלת. וחוץ מזה, הרי כל מצביע נמצא לבדו בקלפי ויכול להצביע גם באופן שונה מזה שהוחלט עליו. מישהו יפקח עליו? נראה לי שלא כדאי לקבל החלטות כאלה. הן לא דמוקרטיות ואין אפשרות ריאלית לעמוד בהן. תקנו אותי אם אני טועה בקשר לאופן ההצבעה. אולי לא הבנתי נכון.

 3. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  המלצת חוג תלמים 08. מתן וילנאי!!!!! איש רב זכויות אך לא סוציאל ומרגע שערק אז גם לא דמוקרטי
  http://www.blacklabor.org/?p=5410

 4. דני זמיר :

  אורי, כל המשמעת של חברי החוג בנויה על אמון. גם עלי לא כל הרשימה מקובלת ובכל זאת התשעה הרשומים יהיו בוודאות בפתק שלי ואני יודע בוודאות שגם כך אצל שאר החברים כי זה כל הרעיון של משמעת קולקטיבית שיכולה לייצר מכפיל כח ויכולה להביא להתייחסות רצינית אל החוג.
  גם בהצבעה כל אחד יכול היה להצביע תשע פעמים, אז הוא הכין לעצמו רשימה על נירי או בסמרטפון והצביע לפיהן אף אחד לא בדק שאנשים מצביעים רק תשע פעמים ועדיין אני יכול להבטיח לך שאיש לא זייף, כי זה פשוט לא בנורמות. איך אני יודע, כי רק כשאחד המועמדים שאל אותי על זה שמתי לב שאנחנו לא בודקים אלא סומכים.
  ההמלצה על מתן היתה בשעתו עמדת הרוב. לא בגלל שהכוח שנהג שלא באופן ראוי נתכחש לאמון שנתנו בו.

 5. אורי יזהר :

  מצטער, הנורמה הזאת לא נראית לי ראויה, גם אם מצייתים לה.

 6. laksi12 :

  1. לקולקטיביות רעיונית יש יתרונות ויש גם חסרונות. פעם היא נחשבה טובה ומועילה, רוחות ימינו הורידו את ה"טובה" בתודעת רבים. איני שולל שייכות לגוף מעין זה.
  2. אני שולל מכל וכל את מה שנכתב כאן על נינו אבסדזה,
  כשנפגשנו איתה (בפגישת המטה הסוציאל-דמוקרטי), הבנתי איך הגיעה לקדימה. הבנתי גם שלא תאריך ימים שם. בסופו של דבר קדימה לא האריכה ימים וטוב שכך

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.