חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ועדת טרכטנברג, הכפלת הארנונה על דירות ריקות, איוולת

נושאים דעות, שיכון ושלטון מקומי ב 29.03.12 0:58

ההחלטה, בעקבות המלצות ועדת טרכטנברג, להכפיל את הארנונה על דירות ריקות לא תביא לתוצאות של הגדלת הצע הדיור, הן עוד אחיזת עינים
מאת: אשר רוכברגר

הכפלת ארנונה על דירות ריקות – זריית חול בעיני הציבור.

בשבוע שעבר במסגרת אישור המלצות בפרק הדיור של ועדת טרכטנברג, התקבלה החלטה להכפיל את תשלומי הארנונה על דירות ריקות. ההחלטה הוצגה כעוד כלי לעידוד שוק השכירות.  האם הדבר הזה כן יעודד את שוק השכירות ויגדיל באופן משמעותי את היצע הדירות? בואו וננסה להבין במה מדובר וכיצד שוב מקבלי ההחלטות מוליכים אותנו שולל.

על פי נתוני הלמ"ס יש לנו כ-140000 דירות ריקות ששייכות לציבור ולא מושכרות. נתחיל מהשאלה הפשוטה – למה? האינסטינקט הראשון שגם התקשורת גורמת להיווצרותו, הוא שהדירות האלה שייכות ליהודי התפוצות האמידים שלא מנצלים אותן ומחזיקים בהן או כהשקעה או למקרה שמא יזדקקו. מסתבר שבשנה שעברה הדירות שנרכשו ע"י תושבי חו"ל היוו רק כ-5% מכלל הדירות שנרכשו. זאת ועוד, הדירות שבדרך כלל נרכשות ע"י יהודים אמידים עד עשירים מאוד, הן דירות בפרויקטים כאלה, שאני לא בטוח שקוראי השורות האלה יוכלו להרשות לעצמם לגור בהם.

הקבוצה הנוספת שאוספת דירות יוקרה, היא קבוצת אנשי עסקים או סתם ישראלים עשירים, דוגמת שר הביטחון, או שרי אריסון והרשימה עוד ארוכה. מה משותף בין שתי הקבוצות האלה? בראש ובראשונה לא אכפת להם מהכפלת הארנונה ואפילו אם היא תשולש, כי כל זה- כסף קטן. עידן עופר ואיתן ורטהיימר לא יוותרו על דירות הפאר שלהם וגם לא יחלקו אותן ליחידות סטודיו לסטודנטים. זה רלבנטי גם לאיזה עו"ד עשיר מפלורידה או אוליגרך רוסי ממוסקבה. דרך אגב, זה יהיה מסר מאוד "חיובי"  עד כמה מדינת ישראל מעוניינת ומעודדת שיהודי התפוצות ישקיעו בה ויראו בה את ביתם (לפחות השני).

מנתוני למ"ס אנו לומדים שבערך רבע מהדירות הריקות לא מאוכלסות, כי הן בשיפוצים, הרוסות, נטושות וכדומה.מהפילוח הגיאוגרפי מסתבר שדווקא באזור הכי מבוקש, תל אביב והמרכז, מרוכזות הכי הרבה דירות ריקות, כמעט 43%. אזור הצפון 31%, אזור הדרום 16% וירושלים 8.9%.

ההחלטה הזו מעוררת שאלה עקרונית ואני בטוח שבמוקדם ובמאחר הבג"ץ יצטרך להחליט על כך והיא שאלת זכות הקניין. ברמה עקרונית, אם יש לי שתי דירות, האם המדינה יכולה להכריח אותי להשכיר אחת מהן? ואם למישהו יהיו 2 או 3 מכוניות שבאחת מהן הוא לא משתמש, האם גם ביטוח חובה על אותו רכב יוכפל?  מילא, אם היינו במצב חירום אחרי לא עלינו אסון טבע או מלחמה ואז כהוראת שעה זמנית זה עוד איכשהו היה מתקבל על הדעת. אבל במצב היום עם כל המחסור בדירות, אינני בטוח שבג"ץ יכשיר את זה.  נכון שצריך לעודד, אבל לדעתי לא בדרך זו, כי אם נגיע להקצנה עד האבסורד, וזה לצורך המחשה בלבד, אפשר להחליט שאם לבן אדם יש יותר מ3-4 זוגות מכנסיים או נעליים, אז הוא גם צריך לשלם מס על היתר.

הטעות שבהחלטה היא לא להיטיב עם אלה שאין להם, אלא להרע עם אלה שיש להם וכאן אני רוצה לתרגם את אחת הבדיחות  על התקופה של המהפכה הבולשביקית ב-1917.  אבל קודם קצת רקע היסטורי: בשנת 1825 היה ניסיון של חלק מהקצינים הרוסיים (בני האצולה), שהיו מושפעים מרעיונות הנאורות האירופאית של סוף המאה ה-18, תחילת המאה ה-19 (וולטר, רוסו וכדומה), לעשות מהפכה ולשנות את המשטר ברוסיה.  הניסיון הזה נכשל.

והנה הבדיחה.  אצילה מזדקנת שומעת רעש ויריות מעבר לחלונה בדירתה בעיר בירה סנקט פטרבורג. היא מבקשת מהמשרתת לבדוק מה קורה. המשרתת חוזרת ומספרת שהמהפכה בעיצומה. הגברת מאוד שמחה ומספרת למשרתת שסבא שלה גם היה מהפכן והשתתף במרד נגד הצאר ב-1825. היא שואלת את המשרתת לגבי המטרות של המהפכנים עכשיו. המשרתת עונה שהם רוצים שלא יהיו יותר עשירים. נאנחת הגברת "חבל מאוד, סבא שלי רצה שלא יהיו עניים".

ההיבט הנוסף שלא צריך לשכוח עליו , זה היכולת הבלתי נלאית של הישראלי הממוצע לכל מני קומבינות. לכל אחד מבעלי הדירות הריקות יש חבר או קרוב משפחה שיסכים ב"כאילו" לשכור את הדירה הריקה תמורת שקל אחד בשנה. החוזה ייחתם ומי יגיד שזה בלתי חוקי? והדירה כבר לא ריקה – היא מושכרת. הדרך הנוספת היא לבקש סכום מופקע, כאילו דירה בבניין בן 50 שנה ללא מעלית שווה לסוויטה באחד הפרויקטים היוקרתיים במרכז תל אביב. היום זה גם חוקי לחלוטין, כי אין לנו פיקוח על מחירי השכירות. דרך אגב, איך ההחלטה הזו תאוכף וכמה פקחים נצטרך.

למרות שמבחינה כלכלית אני לא בטוח שהדבר הזה יניב הרבה פירות, דהיינו שאפשר יהיה לגבות הרבה כסף עבור אותן הדירות הפנויות, נשאלת עוד שאלה-לאן ילך הכסף? אם היה מדובר על הקמת קרן לעידוד בניה לזכאים, או משהו כזה, עוד איכשהו היה אפשר להבין את זה, אבל אם הכסף הזה סתם יעשיר את הרשויות מקומיות, אני לא בטוח שזה ישפיע על אותן המשפחות שזקוקות לקורת גג. במילים אחרות , מציעים לנו מס חדש, אבל לא יעודי.

לסיכום, במקום לטפל בחקיקה המיושנת ולהסדיר מחדש את כל הזכויות והחובות של השוכרים ומשכירים, במקום באמת לעודד בעלי הדירות להזכיר אותם, במקום לטפל ברצינות בשוק השכירות ארוכת טווח, כמקובל בארצות המפותחות האחרות, קובעי המדיניות שוב ושוב מנסים לזרות לנו חול בעיניים, שגם מבחינה כלכלית הוא מפוקפק, גם לא יעיל ולכתחילה לא מסוגל להביא לשום תוצאה חיובית.

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , ,

9 תגובות

 1. א. קוריאל :

  1. נכון שצריך קודם כל להסדיר את שוק השכירות, ובכלל זה: חיוב בניית דירות להשכרה; בניית דירות להשכרה ע"י המדינה; פיקוח על שוק השכירות ועוד.
  2. אין שום סיבה שדירות יעמדו ריקות, והכפלת הארנונה היא מהלך חיובי. מבחינתי אפשר גם לשלש.
  3. קצת מצחיק לדבר על "העשרת" הרשויות המקומיות. רוב הרשויות המקומיות במצוקה תקציבית מתמדת.

 2. דובי :

  שאלה: האם ההסדר החדש לא יחייב בעלי דירות לדווח על השכרתן, מה שיחייב אותם במס הכנסה על דמי השכירות? זה לא רע בהכרח, אבל אני בטוח שזה היה חלק ממערך השיקולים.

 3. יונתן כ. :

  כבר היום חייבים לשלם מס על השכרת דירות.

  לגבי שאר הטענות והקושיות,בכל שוק יש בעיות ונדיר מאוד שהפתרון הוא מהפכה כלומר הסדרת כל השוק מחדש, שוק זה דבר שצומח,אבולציוני ולא רבולציוני, לפחות עד שלא מגיע כשל שוק הרסני וזה עוד לא קרה לנו בשנים האחרונות.

  החוק מהווה תמריץ לאנשים לאכלס דירות מהר יחסית אם זה משכירים שמרגישים פחות נוח לסנן אנשים או אנשים שיושבים על דירות ריקות באזורים שמיועדים לפינוי בינוי.

  כבר היום יש מיסוי גבוה יוצר על דירות להשקעה כך שכנראה ואין בעיה משפטית.

 4. דובי :

  חייבים, אבל הרוב לא. הלא כן?

 5. יונתן כ. :

  לא יודע מה אחוז המשלמים, אני בספק אם זה שיקולי גביית מס היו בעניין.

 6. עמית-ה :

  ועדת טרכטנברג נועדה להשתיק את המחאה לא למצוא פתרונות לבעיות החברתיות של מדינת ישראל.

 7. שוקי :

  הגדלת הארנונה על דירות ריקות מוצדקת לגמרי, ורק חבל שהעלו פי שניים ולא פי 10.

  חלק גדול מהדירות ה"הרוסות", הן במבנים שבעליהם חיבלו בהם באמצעות יצירת חוק בגג. ניצול פלילי של פרצה טיפשית בחוק.

  בפלורנטין שבה אני גר יש מאות דירות ומבנים ריקים. רבים מהם כאלו ששיפוצם לקראת אכלוס נפסק באמצע, ובעליהם מסרבים להרפות מהם למרות שכנראה אין להם יכולת להשלים את העבודה.

  בתים נועדו למגורים. במדינה בה משבר לאומי על רקע של מחסור בדירות, מי שקנה בית דירות כדי לשפץ אותו ולא מסוגל לזה, על המדינה לעודד אותו למכור.

  ובאמת, אני לא יודע איך השתרבב לעבודה שחורה סוג הטהרנות הפסאודו-ליברלי הזה, שמנפנף בזכות הקניין כטיעון.

  אם זכות הקניין כה חשובה, תואיל נא המדינה להתחיל סופסוף לאכוף את חוקי העבודה, ההגבלים העסקיים, חינוך חינם וכו' וכו'. הלא המעשים והמחדלים של ממשלות ישראל בתחומים אלה פגעו ופוגעים בכיסנו, בקניין הפרטי שלנו, כל יום וכל שעה.

  המדינה יודעת לדחוף יד עמוק לכיסים של כולנו, במיסים עקיפים, קנסות, שחיקת שכר ותשלומי העברה ועוד ועוד ועוד. אז אפשר לחסוך מאתנו את ההזדעקות הצבועה לגבי מקרים בהם זה פוגע בשכבות חזקות יותר.

 8. שוקי :

  צ"ל "חור בגג"

 9. מה הפלא שהיהודים שנואים כל כך בכל העולם... למה הפגנת רוע כלפי האחר כה גבוהה ולא הגיונית? :

  תגובה

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.