מטה המאבק בהפרטת הרכבת: ממשיכים בקרב, למרות ההסכם

הודעה לעיתונות של מטה המאבק, בעקבות הסכם העקרונות שנחתם היום בין משרד התחבורה, ועד עובדי הרכבת וההסתדרות הכללית

"ההסכם שנחתם משאיר על הפרק את הקמת שתי חברות הבת לנדל"ן ומטענים" אומר רכז המטה רמי הוד "ואנחנו נחושים שלא לאפשר למחטף ההפרטה הזה לעבור. עד עכשיו לא התקיים שום דיון ציבורי רציני בנושא, הכנסת לא קיימה דיון אחד בנושא וכל התחשיבים וההערכות מתבססים על דו"ח של חברת ייעוץ אחת. לא נעשה שום תסקיר עצמאי של ההשלכות ההפרטה הזו ומה המחיר שכולנו נשלם עליה."

במטה המאבק התעוררו הבוקר למציאות חדשה, לאחר חתימת ההסכם בין ועד העובדים להנהלה, ומובן לפעילים שכללי המשחק השתנו. "הקצב והאופי של המאבק הזה ישתנה. יש לנו אתגר גדול לגייס את הציבור לפני שיהיה מאוחר מדי." אמרו במטה "הסוגיה המרכזית נשארה אותו דבר: העברת נכסי ציבור בשווי עשרות מיליארדי שקלים לידיים פרטיות תמורת נזיד עדשים."

מטה המאבק בהפרטת הרכבת הוקם לפני מספר שבועות, עם הכרזת שר התחבורה ישראל כץ על תוכנית פיצול הרכבת. הוא מורכב מפעילי מחאה, סטודנטים, תנועות נוער וצעירי מפלגות. חברי המטה נקטו קו המדגיש את הסכנות שבהפרטה ובקשרי ההון-שלטון המניעים אותה. לאחר שהפגינו תחת הסיסמא: "ישראל כץ גונב את הרכבת", התפרצו פעילים במטה ביום ה' האחרון לישיבת דירקטוריון הרכבת והשליכו דולרים על היושב-ראש יוגב. ביום א' השבוע הגיעו פעילים לביתו של כץ במושב כפר אחים וביצעו לו "השכמת מחאה" כדבריהם וניסו "להעיר אותו מחלום ההפרטה" באמצעות מגפונים ומשרוקיות.

"סכומי הכסף שמסתובבים כאן על השולחן הם מטורפים. כשאנשים שומעים רכבת הם לא חושבים על תקציבי פיתוח, על הנכסים, על זכויות בנייה. את כל אלה ישראל כץ הולך לחלק למקורבים." אמרה בת אור הופמן, סטודנטית באוניברסיטת תל-אביב "הציבור הישראלי ידע לצאת ולדרוש מה שמגיע לו – בתגליות הגז ובקיץ האחרון. אנחנו מקווים שהציבור הישראלי יתעורר לפני שיפרקו את הרכבת וימכרו אותה בנזיד עדשים."

לאתר מטה המאבק בהפרטת הרכבת

 

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , ,

4 Responses to “מטה המאבק בהפרטת הרכבת: ממשיכים בקרב, למרות ההסכם”

 1. תראו מה קרה… אדרעי בכניעתה לעיני שמה גם את ידה במכירת החיסול הזו. עכשיו אומרים שהעובדים יקבלו בוחטות ויסתמו את הפה; עכשיו יש מערכה שונה לגמרי. הציבור אולי יאבק ראש בראש עם אדרעי והעובדים. עצוב.

 2. לאחרונה החל לפעול מטה מאבק "לפתיחת הסגר של רכבת ישראל על הערים רמלה לוד והסביבה" אשר פנה אל מאיר ניצן, יו"ר הועדה הממונה על העיר לוד בבקשה לרתום אותו ואת העיר לוד למאבק. "אנחנו נמצאים בסכנה"! כך מציינים במטה המאבק "רכבת ישראל סוגרת את חיינו ומציבה אותנו בסכנת חיים, סוגרת מעברי חרום, פוגעת באיכות הסביבה ומורידה את איכות חיינו. לתושבי רמלה, לוד והסביבה נמאס מהעוצר שמטילה עליהם רכבת ישראל, פקקים אינסופיים, איחורים לעבודה, זיהום אויר, בזבוז זמן, כסף ופגיעה בחיי המסחר".

  במענה לפנייה שהועברה אל ניצן בנושא ע"י חזי מורד – מראשי ועד הפעולה, ציין ניצן כי העיר לוד שוקדת יחד עם משרד התחבורה, על תכנון בתחומה של הפרדה מפלסית בין התנועה המוטורית למסילת הרכבת וכי כיום מצויות בשלבי תכנון שלוש הפרדות מפלסיות.

  "ההפרעה לתושבי לוד היא קשה לתיאור"! מציין ניצן במכתב התשובה, "בכל יום עוברים דרך העיר לוד כ-230 (!!) רכבות המעכבות את תנועת התושבים ומאריכה זמן נסיעתם – תוך בזבוז דלק, זמן ואמורטיזציה (שחיקה) של כלי רכב".

  עוד מוסיף ניצן כי הליך קידומן של התוכניות מתעכב זמן רב כתוצאה מבחינת החלופות וחוק התכנון והבניה המציב תנאים מעכבים כגון: התנגדות בעלי מקרקעין ותושבים, וכד'.

  "אני עושה את מיטבי לקידום התוכניות אך אין באפשרותי לקבוע לוח זמנים לגמר סבלם של התושבים בעיר לוד" כתב ניצן בסיום תשובתו.

  בתמונה: פקקי תנועה אין סופיים בערים לוד ורמלה.

 3. כתושב העיר שתקוע בפקקים בכל בוקר ביציאה מהעיר ובערב בכניסה לעיר עקב מחסומי הרכבת קשה לי מאד להצדיק את
  ההסגר של הרכבת צריך לזה פתרון ,לא יכול להיות שהעיר רמלה והסביבה תהיה נתונה לחסדי רכבת ישראל, העיר ושאר
  הסביבה סובלים עד מתי ?
  מחיר הדלק עולים ואנו מבזבזים המון דלק בהמתנה.אמבולנסים שצריכים להגיע לבית-חולים נתקעים.כיבוי אש וכוחות
  הצלה נתקעים.בגלל שמכוניות נתקעים המון זמן שורפים דלק ויוצרים זיהום של CO איכות הסביבה.תושבי רמלה רוצים
  איכות חיים.עם איכות לא מתפשרים

 4. מטה המאבק נגד מחסומי הרכבת מרחיב את פעולות המחאה

  על רקע הפרסומים האחרונים בתקשורת לפיהם החלו העבודות לביצוע ההפרדה המפלסית במחסום החשמונאים (ביציאה ללוד) והושג תקציב ראשוני לביצוע ההפרדה המפלסית ביציאה לכיוון תל אביב מבקשים במטה המאבק להבהיר שלא רק שמאבק התושבים לא נפסק אלא שהוא אף מתרחב ומתגבר.

  כדי להמחיש את זה יצאו השבוע עשרות מחברי המטה מצוידים בשלטים וברמקולים לעצרת מחאה מאולתרת במהלכה הצליחו לשבש חלקית את תנועת הרכבות באזור. במשך למעלה משעה הפך האזור למתחם כמעט סגור כששתי רכבות נעצרו על המסילה , אחת מהן למשך פרק זמן של למעלה מ 20 דקות מה שגרם לשיבושים בתנועת הרכבות ולפקקים אדירים בכניסה לעיר וביציאה ממנה.

  נהגים שנקלעו למקום עודדו את המוחים ללא הפסקה תוך שהם צופרים כאות הזדהות עם המחאה. הפקקים הלכו והתפשטו אבל מרבית הנהגים הפגינו סבלנות ותמיכה במאבק. חלק קטן מהנהגים אף ירד מהרכב כדי ללחוץ את ידי המפגינים ולעודד את רוחם.

  עצרת המחאה הזו באה לאחר ששבוע לפני כן הגיעו נציגים מהמטה למחסום על בסיס יומיומי כשאחד מהם, חזי מורד אף הגדיל לעשות והגיע מחופש לשלד נושא את השלט "מחסומי הרכבת הרגו אותי". כמובן שהנהגים לא נשארו אדישים למחאה המקורית והפגינו תמיכה רבה.

  במטה המאבק מבקשים להודיע שפעולות המחאה יימשכו במהלך כל הקיץ כשאחת לשבוע תתקיים עצרת מחאה דוגמת זו שהתקיימה השבוע. פעילות המטה אמורה להגיע לשיאה לקראת סוף החופש הגדול בהפגנה גדולה ורבת משתתפים.

  במטה המאבק מבקשים להודיע שאין די בפעולות שנעשו עד כה. "עד שההפרדות המפלסיות לא "יעלו לאוויר" לא נרפה ולא נעצור. פעולות המחאה יימשכו ויורחבו ובמקביל אנחנו פועלים במישור הדיפלומטי (באמצעות מכתבים ופניות לגורמים השונים), במישור התקשורתי (באמצעות התקשורת), במישור המשפטי (תביעות ועתירות) ובמישור הפוליטי (במטרה להפיל את השר כץ). אנחנו קוראים לכל תושבי העיר לגלות אחריות ואכפתיות ולהצטרף אלינו למאבק החשוב ביותר שידעה העיר רמלה מאז קום המדינה- מאבק על עתידה של העיר ועל דמותה. "

Leave a Reply