חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

שלי יחימוביץ' – לא האויב של השמאל

נושאים דעות, כלכלת בית, פוליטי ב 27.03.12 20:49

במקום להתמקד ביריב מימין, חבריי במרצ וחד"ש מקדישים את הזמן למאבקים פנימיים ומפנים את חיציהם אל יו"ר מפלגת העבודה.בשמאל לא למדו כלום או בדרך למפלה הבאה


מאת ק. טוכולסקי

חזרתי מהמילואים לחופשה, הלכתי לישון, קמתי לקחת את הילד מהגן ואחרי שהוא הלך לישון פתחתי מחשב. כל הפייסבוק שלי מלא בבדיחות של אנשי מרצ וחדש על שלי יחימוביץ שכנראה לא פסלה על הסף חבירה לקואליציה שלא בראשותה שלה אחרי הבחירות הבאות. הראש שלי עוד מלא בענייני מילואים, אבל אחרי תהייה מה בדיוק לא בסדר במה ששלי אמרה, התמלאתי בעיקר בייאוש. הכלכלה קורסת לאט אבל בעקביות על ראשם של העובדים ומקבלי הקצבאות, בדרום מבשלים לנו מלחמה על אש קטנה, ממשלת ישראל מפריטה את הרכבת והנמלים ואת הקרקעות ומה עושה השמאל בישראל? כרגיל נלחם בתוך המחנה.
אני אף פעם לא אבין מדוע דחוף כל כך להילחם בתוך המחנה. אני אף פעם לא אבין למה בזמן שהכל בוער, במקום להתאחד או לפחות להפסיק את הסכינאות הפנימית, בשמאל הישראלי עסוקים בטהרנות ובעקיצות הדדיות. שלי יחימוביץ, כידוע לקוראי עבודה שחורה, היא לא בדיוק "כוס התה שלי". מאוהד נלהב ופעיל של שלי הפכתי למבקר, ובכל מקרה לכנסת הצבעתי וככל כנראה גם אשוב ואצביע חד"ש. אבל אני גם מבין ששלי יחימוביץ היא המועמדת של המחנה שלי לראשות הממשלה או האופוזיציה ובכל מקרה היא לא האויב. האויב מפריט ומבשל מלחמות, האויב מעשיר את העשירים ורודה בשאר, האויב הוא נתניהו וחברי הקואליציה הנוכחית שלו בצירוף שאר הימין שבמקרה נשאר מחוץ לממשלה בין אם מדובר בקדימה הימנית כלכלית או באיחוד הלאומי ובל"ד הלאומניות. האויב לא נמצא במחנה לא בעבודה, לא בחד"ש ולא במרצ.
אז מהיכן באה התכונה הזו של להילחם בשותפים ובבני הברית הטבעיים? האמת שגם זה לא רלוונטי עכשו. זה לא רלוונטי, כי זה טבעי וזו המציאות וכרגע לא צריך לנתח אותה אלא לשנות אותה. אפשר לתקוף את יחימוביץ על הנטייה שלה לקבל הוראות מיו"ר ההסתדרות, רק שהתוקפים צריכים לזכור שגם אנשי מרצ וסיעת חד"ש בהסתדרות לא בדיוק מצטיינים במאבקם בעופר עיני. אפשר לגנות את שלי על התעלמותה מבעיות הקשורות בסכסוך היהודי-ערבי או את מרצ על הססנותה בנוגע לעופרת יצוקה או את חד"ש על עמדתה הדי בעייתית לנוכח הטבח שעושה המשטר בסוריה ביריביו, ואפשר במקום זה להפנים שמההתנצחות הזו לא יוצא כלום. השמאל הישראלי בקנטים ומונה כיום כ-15 מנדטים או 12% מקולות הבוחרים. אפילו אם המצב ישתפר, השמאל לא יגיע בקרוב לשלטון. מה שכן, אם אחרי הבחירות הבאות, השמאל הישראלי ימנה בין 30 ל-36 מנדטים זה יהיה הישג אדיר. אם העבודה תגיע ל-24 מנדטים ותמחק את קדימה היא תחזור להיות אלטרנטיבה. אם מרצ תגיע ל-5 עד 6 מנדטים ותעצור את הליך היעלמותה זה יהיה חשוב. אם חד"ש תשיג 6 מנדטים היא תהיה לראשונה מזה שנים סיעה רבגונית עם מספיק יהודים ונשים בשביל לקרוץ לקהל הרחב. כל זה לא יקרה אם המאבקים הנוכחיים בין רימצי השמאל על חלוקת המנדטים הדלים ימשכו. זה יקרה רק אם השמאל הישראלי יתעשת ובמקום מלחמות אחים אין סופיות ומתישות הוא יקדיש את מרצו להשגת בוחרים חדשים, בוחרים שנטשו את השמאל או שמעולם לא הצביעו לשמאל או בכלל, מהחזרתם לקלפי של אותו שליש מהציבור שלא הולך להצביע וגיוס בוחרים שמשלל סיבות גרועות מצביעים לימין.
קל זה לא יהיה, זה קל לריב בתוך המחנה, תומכי פרץ נגד תומכי יחימוביץ, תומכי גילאון נגד תומכי גלאון, תומכי חד"ש נגד תומכי מרצ ותומכי דע"ם נגד תומכי חד"ש. אבל המריבות הללו בעת הזו הן לוקסוס. עכשיו הזמן לשביתת נשק, אפילו לא איחוד כוחות. פשוט לחלוקת עבודה. יחימוביץ ניצחה בעבודה, גלאון ניצחה במרצ. אין טעם להיאבק נגדן. אין גם טעם בהסטה של מנדט ממרצ לחדש או מהעבודה למרצ. זה הזמן להביא מנדטים מקדימה וימינה ממנה לעבודה וכך גם מנדטים מבוחרים חדשים ובוחרים שיחזרו להצביע לכל הגוש. מרצ וחדש יכולות להיאבק על קולות נוספים לקולות חוזרים וחדשים גם בקרב בוחרי הימין באמצעות עבודה קשה בקרב בוחרי ישראל ביתנו הליכוד וש"ס. קל זה לא יהיה אבל זה בהחלט עשוי להיות שווה. בסופו של יום המטרה צריכה להיות שמאל גדול יותר וחזק יותר, ובסופו של יום אין טעם לחיות באשליות. שלי יחימוביץ על כל מגרעותיה כזהבה גלאון ומוחמד ברכה הם מנהיגי פלגי השמאל הישראלי והמטרה צריכה להיות שעוגת המחנה תגדל. עלינו לבחור בין המשך הדעיכה לבין התחדשות, בין מלחמות אחים קטנוניות למאבק ביריב האמיתי, בין הקתרזיס של לגנוב מנדט ממרצ ולהיות המפלגה הקטנה הגדולה יותר בקצה השמאל או המפלגה שהפסידה לקדימה, לבין היום שבו מוחמד ברכה וזהבה גלאון יצטלמו אצל הנשיא כשרים בממשלתה של שלי יחימוביץ.

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , , , , ,

15 תגובות

 1. מיכאל קורדובה :

  טוב שיש את התנועה הירוקה שלא מחרחרת מלחמה עם המפלגות האחרות. אתם מוזמנים למפגש קפה פוליטי במטה התנועה הירוקה

  ב-2.4, יום ב' בשעה 20:30, נקיים מפגש פתיחה חגיגי:
  מהפכה בהסתדרות: איך מביאים את ההסתדרות אל המאה ה-21 ומחזירים אותה להילחם למען הערכים עבורם הוקמה?
  וגם – ההסתדרות והמשבר הסביבתי – כיצד יכולה ההסתדרות להביא לשינוי סביבתי בסדר היום הציבורי.

  יתארחו: ח"כ איתן כבל, מועמד לראשות ההסתדרות, סיעת "בית חברתי".
  ניצן תנעמי, רכזת "הקואליציה להעסקה ישירה".
  עו"ד איתי סבירסקי, ממייסדי "כח לעובדים".
  מנחה: אבי דבוש, הנהגת "התנועה הירוקה".

  https://www.facebook.com/events/211223928977139/

 2. אבו אלמוג :

  שלי יחימוביץ' היא לא האויב של השמאל. היא גם לא הידיד של השמאל. היא פשוט לא שמאל. וכשהיא עושה קולות ורעשים של שמאל, יש סכנה שילכו אליה קולות שמאל, ומשם לקואליציה נוספת של נתניהו שזה מה שכל איש שמאל אמיתי סולד ממנו ומנסה להמנע ממנו. נכון, המראה של בראכה וגלאון משמשים כשרים בממשלת יחימוביץ' הוא אוטופיה שלא תקרה. אבל בה במידה ריאלי שיחימוביץ עם קולות שהיו יכולים ללכת לשמאל אמיתי, כזה שנתניהו, על כל מה שהוא מסמן, הוא קו אדום בשבילו, תרים את היד בממשלת נתניהו בעד המשך הכיבוש, בעד המדיניות הכלכלית הניאו ליברלית ובעד החוקים הגזעניים מבית מדרשו של ליברמן, פחות או יותר כמו שעשתה בשנתיים העלובות לפני ש'עצמאות' קמה. אז כן צריך לחדד, וכן צריך להסביר, וכן אם יש סכנה של גניבת קולות על ידי אישה שכל מילה שניה שלה היא "סוציאלדמוקרטי" עד שהמונח איבד את משמעותו, ולקיחתם לקואליציה של נתניהו, אז זה הזמן להרים קול, ולהסביר, ולהתריע.

 3. עמי :

  רק אבו אלמוג הוא הוא השמאל האמיתי ועליו רשומות זכויות היוצרים של השמאל

 4. שגית :

  ממש מסכימה עם כל מילה!!!

  תודה על פוסט שפוי ואופטימי

 5. אבו אלמוג :

  לעמי – יש כלל אצבע מאוד פשוט, שבו ניתן להבחין בין שמאל אמיתי ובין מישהו שאינו שמאל. אם האצבע התרוממה או מאיימת להתרומם בעד ממשלת נתניהו, זה לא שמאל. פשוט וקל, עובד כל פעם, אפשר לנסות גם בבית.

 6. אדם :

  שלי עושה הצגות של שמאל.

  שלי היא בעלת בריתו של עיני , מנהיג רשימה משותפת של הליכוד , ישראל ביתנו ועבודה.

  שלי היא בעלת בריתו של עיני שזכה לתמיכת שרי הליכוד בהשקת רשימתו לבחירות ברחובות.

  אינני איש חד"ש , הגם שאני מעריך מאוד את דב חנין, אלון לי גרין .
  אינני איש מרץ , למרות שאני מעריך את אילן גילאון ומוסי רז.

  אבל אני סבור , שחשוב שנתאחד כולנו לתקוף את שלי על החבירה שלה לעיני+ליכוד+ישראל ביצנו .

 7. ירדן :

  אילו קולות שמאל כבר יכולה לגנוב העבודה? רוב קהל הבוחרים הפוטנציאלי שלה הוא נאמנים שכבר מצביעים לה ומצביעים קדימה. אולי כמה מצביעי מרצ שעדיין לא הבינו איך השיטה הפרלמנטרית בישראל עובדת. ..

 8. מיכאל לינדנבאום :

  לאדם,
  אני לא חסיד גדול של עיני,אבל עדיין הוא מנהיג את ארגון העובדים החזק והמשמעותי בישראל.
  בהסתדרות קיים שיתוף פעולה של חד"ש ומר"צ עם עיני,אז גם הם פסולים?.
  שיתוף הפעולה של שלי הוא עם מנהיג העובדים עיני ולא עם הליכוד וישראל ביתינו.
  שלי עושה את הטוב ביותר כדי לקדם האג'נדה הסוציאל-דמוקרטית בעבודה.
  אני כמו טוכולסקי ,אינני מבין מה הטעם לתקוף את יחימוביץ מנהיגת מחנה השמאל.
  באמת אדם,לא מספיק לפסול מנהיג פוליטי שאינו לרוחך.
  אתה גם צריך להציע חלופה שתעבוד ביום הבחירות.
  אחרת אתה בדיוק משחק את את המשחק של ביבי והימין וחבל,כי זה מתכון להתאבדות פוליטית.

 9. מעין דותן :

  לק. טוכולסקי,

  תודה על הקריאה השפויה הזו. אני מקווה מאוד שחברינו בשמאל יבינו ויפנימו אותה.

 10. איתן קלינסקי :

  למיכאל לינדבאום

  עיני הוא מנהיד ההסתדרות , על כך אין חולק .

  כיום הוא הולך לבחירות עם הליכוד וישראל ביתנו . לי אישית , מותר לראות כאן ברית פסולה , שיש להוקיעה .

  אני אישית מקבל בחלחלה את החיבוק והתמיכה של ישראל כץ , שר התחבורה יחד עם שר האוצר ברחובות במר עיני בטקס של מסע הבחירות להסתדרות .

  אינני מוסמך לדבר בשם חד"ש או בשם מרצ על מה שעשו או לא עשו בעבר , כפי שציינת בתגובתך.

  אני מוסמך לדבר בשמי , הקורא לפעול נגד ברית טמאה של עיני+ ליכוד+ישראל ביתינו + ש"ס בתמיכה של שלי יחימוביץ .

  אני מתייצב בעירי חולון במערכה לקרוא לכל חברי מפלגת העבודה לא לתמוך בקומבנציה הפוליטית , שבה חברו יחד הליכוד וליברמן עם עיני בעל בריתה של שלי יחימוביץ מנהיגת מפלגת העבודה .

  הכוחנות הבוטה של מר כץ למדיניות של הפרטה בשילוב של פגיעה אכזרית בוועד עובדים באה לברך את עיני .

  כן , מר מיכאל , אני רואה בזאת ברית פסולה . ויותר מכל אני מגנה את הצביעות של שלי יחימוביץ , המרביצה אוטסרדות מילוליות ריקות "אני סוציאל דמוקראטיה" ולמעשה נתנה ידה לברית הטמאה עיני+כץ , עיני+ליברמן.

  אם כך נראית סוציאל דמןקראטיה, אני בז לה , מר מיכאל .

 11. מיכאל לינדנבאום :

  כל השיטה שמפלגות שאינן מייצגות כלל לא עובים מאורגנים ובודאי לא ועדי עובדים ,היא שיטה פסולה.
  במובן הזה אין מקום בארגון עובדים לליכוד,ישראל ביתינו,עבודה,,מרצ,חד"ש .
  בינתיים פועלים במצב נתון,ובקואליציות פוליטיות אלו ואחרות.זה עדיין לא אומר שאם לשלי יש הסכם עם מנהיג ההסתדרות ,אז בהכרח היא מתחברת לבריתות הפוליטיות של עיני בתוך ההסתדרות ,בדיוק כפי שחקיקת חוקים בשיתוף אנשי ליכוד בכנסת,אין פירושה ששלי חברה לליכוד.
  כמוני ,כמוך,האויבים המעמדיים שלי הם האויבים המעמדיים שלך ,מה עוד שאני קורבן פושעי ההפרטה מזה 17 שנים.
  אני מקווה שהבהרתי כוונתי.
  עושים פוליטיקה עם צירוף הכוחות המיטבי, לא עם צירוף אידיאלי שהלוואי שהיה יכול להתממש במציאות.

 12. יוסי :

  חבל שבשמאל – ועד מנהיגה שיש סוציאל-דמוקרטית לשמאל – נוהגים ללכלך במקום לשתף פעולה.

 13. אדם :

  למיכאל לינדבאום

  יש הבדל מהותי בין העובדה שחנין כדי להעביר חוק בכנסת משתף פעולה עם איש ליכוד , וכן גם שלי מצרפת להצלחת היוזמה של החוק איש ימין ובין נהול מוסד כמו הסתדרות העובדים .ממשלת העובדים .

  הנהגת הסתדרות העובדים מגבשת את דמותה כיום סביב העקרונות של ליברמן יחד עם העקונות הבזויים של ישראל כץ ושטייניץ, אלילי ההפרטה ,שבאו לברך את עיני בטקס ברחובות .

  התמיכה של שלי להליכה של עיני עם הימין מול חזית של מפלגות שמאל היא יותר מתמוהה בעיני.

  עופר עיני ,שנתן ידו להפרטה ברכבת ,שיחק עם עובדים סוציאליים , יקירו של מר ישראל כץ ,הולך היום לבחירות בברכתה של שלי יחימוביץ .

  לשמוע בעיר רחובות את דברי השבח למנהיגותו של עיני מפי ישראל כץ ומפי שטייניץ , בי החבר מיכאל , זה מעורר בחילה . בא לי להקיא מהחוצפה של מנהיגת מפלגת העבודה , שלי יחימוביץ, לדבר על סוציאל דמוקראטיה ולתמוך בדבר הטמא הזה שנקרא ברית עיני וליברמן עם כץ.

  ואולי באמת כך נראית סוציאל דמוקראטיה , בהנגת שלי יחימוביץ.

 14. כועס על שלי :

  למיכאל שלום

  אתה מתמם .

  שלי ימימויץ תומכת בעיני המוביל את ההסתדרות להנהגה שתהיה מורכבת מחלק של העבודה יחד עם ש"ס, , ישראל ביתנו וליכוד.
  מנגד תהיה חזית של חלק מעבודה בראשות כבל יחד עם חד"ש ומרץ .

  מה שכואב לי , שעיני ינצח בבחירות ותהיה לי הנהגת הסתדרות עם עיני , ישראל כץ , , שטייניץ , ליברמן וישי .

  מה שכואב לי שבמהלך הזה תומכת גברת שלי יחימוביץ .

  מיכאל , אתה מתמם . יש לנו הסתדרות עם עיני וכץ , ליברמן וישי . וכן כל הכדאיניקים .

 15. מיכאל לינדנבאום :

  אין מה לצפות מניאו-ליברל
  לאדם וקלינסקי וחברים כועסים,

  נכון שעופר עיני הוא בדיוק לא מנהיג העובדים שהייתי רוצה לראות, אבל יכול להיות שאילו היה קם מנהיג עובדים ישר ואמיץ הוא היה מתרסק על סלעי המציאות הניאו-ליברלית הנוכחית.
  יכול להיות שבעת הזאת האלטרנטיבה הנכונה פשוט רחוקה מידי ואי אפשר להגיע אליה בלי תחנות ביניים. אם אנחנו מסתכלים על דעת הקהל בישראל כרגע התמיכה בעובדי הרכבת היא אפסית. בלי דעת קהל אי אפשר למנוע את ההפרטה.
  ייאמר בצער שאפילו ב"העוקץ" שרגיש למעשי עוולה כלפי מזרחיים ועובדי קבלן, כמעט ואין תגובות קוראים אוהדות לשני הפוסטים האחרונים-של ספורטא ושקרצ'י- שמתריעים על חומרת ההפרטה וחיסול העבודה המאורגנת.
  יכול להיות שעדיף כרגע לעשות פשרה, בתקווה שבסיבוב הבא כל אלו שיצאו לרחובות בקיץ יבינו שעובדי הרכבת בצד שלהם וישראל כץ נגדם בדיוק כפי שניסה לחסל את החקלאות בתפקידו הקודם.
  אנחנו רואים שבגרמניה ,פרש אחד האנשים הכי חזקים מהמפלגה הסוציאל-דמוקרטית ועבר ללינקה (אוסקר לפונטיין) משום שהיה לו ברור שלמרות היותו שר אוצר והאיש הכי חזק במפלגה, הוא איננו יכול להנהיג את המדיניות הסוציאל-דמוקרטית הנדרשת בכדי לפתור את הבעיות החברתיות כלכליות בגרמניה. הוא העדיף להיות ישר עם עצמו ולא להתפשר.
  אני לא מבין מספיק בפסיכולוגיה של המונים אבל אני די בטוח שאנשים בעלי אמונה סוציאליסטית אמיתית כמו יצחק שדה, קצנלסון, יצחק בן-אהרון לא היו יכולים להגשים את סדר היום שלהם בלי שינוי של דעת הקהל. זה היה נכון בזמנו כאשר הישראלים העדיפו להזניח את החברה (בנין אומה או תיקון חברה – שטרנהל) וזה נכון כרגע.
  אני מקווה מאוד שזה ישתנה ובנתיים מחפש סימנים לשינוי הזה, שלי יחימוביץ' היא האופטימום ברגע זה, אם יצטרפו אליה אחרות לקרב האיתנים בהפרטה, זה יהיה מבורך וזה נכון לכל המנהיגים של הצד הסוציאל-דמוקרטי..
  שבת שלום לכם ממיכאל,קורבן הפרטה ברברית ב"פז" מזה 17 שנה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.