חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

התעלמות הנהלת ודירקטוריון הרכבת מפרשת הפגמים המסוכנים בקרונות של בומברדיה בשיקגו

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, חדשות, תחבורה ב 25.03.12 10:00

מתחילת מרץ העיתונות האמריקאית מצביעה על מחדלים רציניים של חברת בומברדייה בשיקגו, אותה החברה שאיתה חתמה רכבת ישראל על הסכם לאספקה ולתחזוקה של קרונות חדשים לרכבת. רק בישראל לא יודעים דבר על כך, למרות שמדובר בייצור פגום של חלקים בטיחותיים עם פוטנציאל לסיכון חיים. אמנון פורטוגלי מפרט על המקרה ועל סיקורו בתקשורת האמריקאית

האירוע בשיקגו צריך להדליק נורות אדומות, וחשוב מאוד שפקידי הרכבת, הממשלה והציבור יכירו את הרקורד של חברת בומברדייה, שכן זה אינו מקרה בודד.  דוח שנערך על ידי יועץ חיצוני ואומץ על-ידי חברת רכבת ישראל קבע כי תיקון רשלני של בומברדייה הוא הגורם לתאונת שריפת הקרונועים בסוף 2010. הדוח מציין כי  בומברדייה לא שתפה פעולה עם רכבת ישראל בחקירת תאונות,  מתחמקת מנטילת אחריות כיצרן, ושמתעורר ספק לגבי איכות השיפוץ שביצעה בומברדיה. עתה מסתבר, לפי מעללי בומברדייה בשיקגו, שאנו בישראל אינם היחידים הנהנים משירותים כאלו של בומברדייה.

ב-16 לדצמבר 2011 הודיעה רשות התחבורה בשיקגו  CTA שהיא הוציאה מהשירות, כאמצעי זהירות, 40 קרונות שחברת בומברדייה ספקה לרשות, אחרי שזוהתה בעיה חוזרת במרכיבי מכלול גלגלי הרכבת.  הבעיה התגלתה לראשונה בסוף נובמבר.  CTA מסרה כי המכלולים עוברים בדיקות מחמירות בנוסף לבדיקות במפעל בומברדייה בניו יורק.  בומברדייה ו- CTA יבדקו גם את כל 52 הקרונות שכבר נמסרו לשיקגו כדי לקבוע אם יש צורך בבדיקות נוספות.

http://www.transitchicago.com/news/default.aspx?Month=&Year=&Category=2&pg=2&ArticleId=2962

הידיעה פורסמה בכלי תקשורת נוספים כמו Chicago-,CBS ,railway-technology railresource  ואחרים.

ב-11 לינואר 2012 נמסר מפי נשיא  CTA כי עד כה, המהנדסים של הרשות ושל היצרן לא מצאו פתרונות, אם כי הם הצליחו לבודד את הבעיות לחלקים שהתקבלו מספק מסוים.

ב-23 לינואר 2012 כתב השיקגו טריביון כי מתבצעים בדיקות X-Rays  ומבחני מאמץ של חלקים הפגומים במכלול הנקרא journal bearing housing. על פי העיתון, הפגמים במכלול נראים חמורים יותר מאשר מה שתיאר נשיא  CTA כשגרה של תיקון תקלות קטנות המתרחשות עם ציוד חדש.  "אנחנו עובדים במלוא המרץ כדי לנסות להגיע לפתרון ולהגיע למסקנה", אמרה דוברת CTA "אנחנו לא רוצים להתחייב על זמן (לתיקון הבעיה),  אלו הן בדיקות מטלורגיות מורכבות מאוד שצריך לעשותן."

מומחי רכבת מסרו כי ליקויים חמורים בשלמות המבנית של המכלול עלולה להוביל לסדקים ולקצר באופן משמעותי את אורך החיים של הקרונות החדשים.

ב- 19 לפברואר 2012 חודשיים אחרי ההודעה של רשות התחבורה בשיקגו, חתמה הנהלת רכבת ישראל על הסכם להעברת תחזוקת הקרונות החדשים ליצרנית הקרונות, חברת בומברדייה הקנדית. מדובר על תחזוקה של כ-130 קרונות שהחלו להגיע לאחרונה לישראל. עד היום בוצעה כלל תחזוקת הקרונות על ידי עובדי הרכבת. על פי רכבת ישראל, חברת בומברדייה תהיה מוכנה בתוך 90 יום מהיום להשתלב במערך תחזוקת הקרונות של רכבת ישראל.

ב-8 למרץ 2012 פרסם השיקגו טריביון, אחרי שקבל מ-CTA את תוצאות הבדיקות, מאמר בשם

בקרונות החדשים של CTA היה פגם מסוכן. "New CTA train cars had dangerous flaw"

העיתון דיווח שעל פי בדיקת ה-CTA, פגמים פנימיים ופוטנציאלית מסוכנים, בחלקי פלדה מסין שעלולים להישבר ולהוביל לירידה מהפסים, הותקנו בקרונות שיוצרו עבור רשות התעבורה בשיקגו ע"י בומברדייה, מיומנות נחותה inferior craftsmanship  שנמצאה בחלקים בטיחותיים רגישים במכלולי קרונות הרכבת אשר תומכים את מרבית משקל הקרון, מעלה שאלות קשות על תהליך בקרת איכות של בומברדייה. לפי CTA, כמעט כל יציקות הפלדה הבעייתיות, שיוצרו עבור בומברדייה במיזם משותף שלה עם חברת  Sifang בסין, היו מתחת לסטנדרטים הנדרשים ויוחלפו.  CTA הוסיפה כי Sifang כבר לא עובדת יותר על החוזה עם CTA.  לדברי דוברת  CTA "רמה כה גבוהה של כשל, במפעל אחד, היא בלתי מתקבלת" . העיתון דיווח כי מפקחים של רשות התעבורה בשיקגו ולא של בומברדייה היו אלו שדיווחו על התקלה. לדברי דוברת CTA, בומברדייה לא הבחינה בשום בעיה. עוד דיווח העיתון מפי עובד CTA, כי היו להם (בומברדייה) אחוזי פסילה גבוהים ברמה לא סבירה, ולא ברור מדוע לא הביאו זאת לידיעת  CTA. הפסקת ייצור הקרונות באה בעקבות ביקורות של CTA במפעל ההרכבה של בומברדייה במדינת ניו-יורק שם נעשה העיבוד הסופי על היציקות מהמפעל בסין.  (הדגשות שלי)

http://articles.chicagotribune.com/2012-03-08/news/ct-met-cta-train-probe-20120308_1_cta-contract-cta-customers-cta-officials

יום אח"כ ב-9 למרץ, דיווח השיקגו טריביון כי על פי דוח פיקוח פדראלי, מנהלי בומברדייה, לאחר שנתפסו ע"י מפקחים מ- CTA בהתקנת חלקים פגומים שנוצרו על ידי הספק הסיני שלהם בקרונות חדשים, ניסו להגיע לעסקה עם הרשות לתעבורה להחליף בשלב הראשון רק את החלקים הגרועים ביותר.  לדברי CTA הרעיון של בומברדייה היה להחליף את החלקים הפגומים האחרים מאוחר יותר, במהלך תחזוקה שוטפת, לאחר התחלת השירות לנוסעים ברכבות בשיקגו.

http://www.chicagotribune.com/news/local/ct-met-cta-train-probe-0309-20120309,0,7634226.story

הסיפור של בומברדייה בשיקגו תופס לאחרונה תאוצה ברחבי ארה"ב. בכלי תקשורת נוספים בארה"ב ובקנדה פרסמו מאמרים על הנושא, חלקם מבוססים על המאמרים בשיקגו טריביון.  בסן-פרנציסקו עלתה דרישה לבדוק את מעורבות בומברדייה במכרז לאספקת קרונות למערכת התחבורה המסילתית באזור המפרץ BART

http://www.baycitizen.org/transportation/story/bart-bombardier-blamed-chicago/

ובקונגרס תופסים על זה טרמפ.

http://www.examiner.com/cook-county-nonpartisan-in-chicago/lipinski-encourages-congress-to-pass-buy-american-law

מעניין לקרוא היטב את את התגובה של דוברת בומברדייה כפי שצוטטת במאמר ב- baycitizen

 Maryanne Roberts, a spokeswoman for Bombardier, said Friday that BART riders shouldn't worry about the safety of the company's rail cars. "There are literally thousands of parts on a car and this was just one part — it was found before there was any safety issue," Roberts said."It was an issue with a sub-supplier that has been replaced. We've stepped up our already-strong control process."

(ההדגשות שלי)

בומברדייה מנסה בעבודת דוברות לגלות טפח ולכסות עשרה טפחים

לדבריה הפגמים קיימים רק בחלק אחד מבין אלפי חלקים והפגמים נמצאו לפני שהייתה כל בעיית בטיחות. אלא שהפגמים לא נמצאו ע"י בומברדייה אלא ע"י רשות התעבורה בשיקגו.

לדבריה הבעיה היא עם ספק משנה. אלא שהספק הוא מיזם משותף של בומברדייה

היא מדברת על מערך בקרת איכות חזק של בומברדייה? העובדות הן בדיוק הפוכות כפי שמציינים בניוזלטר המקצועי MetalMiner

So, while Bombardier’s quality control checks can be questioned it was the Chicago Transit Authority, not Bombardier, that found the “blew the whistle” on the faulty parts.

http://agmetalminer.com/2012/03/14/chinas-rare-earths-export-restrictions-in-obamas-crosshairs-part-two/

ב-13 למרץ 2012 במאמר בעיתון קנדי (בומברדייה היא בבסיסה חברה קנדית) אפשר לקרוא את התגובה של בומברדייה. לדוגמה: "הבעיה עם החלקים הפגומים הספיקה לבומברדייה כדי לפטר את ספק החלקים, בית היציקה  Sifang בסין. בומברדייה העבירה את העבודה לשני ספקים אחרים, בסין ובגרמניה."  אין ציון לעובדה שהספק הסיני המקורי הוא מיזם משותף של בומברדייה ו-  Sifang.

אין להקל ראש בפגמים שהתגלו בקרונות מתוצרת בומברדייה בשיקגו. תאונת הדרכים החמורה ביותר בגרמניה, באנשדה ב-1998 עם יותר ממאה הרוגים, נגרמה בגלל פגמים בגלגל הרכבת.

מספר שאלות בעקבות אירועים אלו.

 • הסכם התחזוקה של רכבת ישראל עם בומברדייה נחתם ב-19 לפברואר, חודשיים אחרי ההודעה של רשות התחבורה בשיקגו  CTA שהיא הוציאה מהשירות, כאמצעי זהירות, 40 קרונות שחברת בומברדייה ספקה לה, אחרי שזוהתה בעיה חוזרת במרכיבי מכלול גלגלי הרכבת.

האם האנשים בדירקטוריון הרכבת, בהנהלת הרכבת, במשרד התחבורה ובאוצר שהיו אמורים לדעת על האירועים ברכבת בשיקגו, שהמליצו וחתמו על הסכם התחזוקה עם בומברדייה, לא ידעו עליהם, או ידעו ולא הבינו את המשמעות, או ידעו והסתירו מידע זה, ואם כך מדוע?

 • האם, בקרונות החדשים שבומברדייה מוכרת לרכבת ישראל מותקנים חלקים ומכלולים מתוצרת המיזם המשותף בומברדייה – סיפאנג בסין, שייצר את המכלולים הפגומים לרכבת בשיקגו?
 • איך מתייחסים לצורת העבודה, לתרבות הארגונית, להתנהגות של בומברדייה כפי שהתבטאה הן במהלך תאונות הרכבת בארץ והן בשיקגו.  בין השאר: בומברדייה מנסה למזער את אחריותה, מנסה להגיע להסדרים ש'יכסו' על הפגמים במקום להחליפם או לתקן אותם, להקטין נזקים כלכליים לעצמה על חשבון סיכון הציבור.  לאחר שהמשבר פרץ, מנהלי בומברדייה ניסו, על פי מקורות, להכריח את CTA לקבל פתרון שאינו משביע רצון. בומברדייה פנתה גם לעיריית שיקגו בניסיון למו"מ כוחני, strong-arm negotiations בעניין אופציה, שבסופו של דבר מומשה, ל- CTA לרכישת קרונות נוספים. כדאי גם לשים לב למשהו הנראה שולי: החברה היצרנית בסין שייצרה את המכלולים הפגומים היא מיזם משותף עם בומברדייה. אבל כמעט בכל הפרסומים היא מאופיינת כספק משנה בסין ולא מוזכרת כשותפה עם בומברדייה במיזם המשותף בסין.
 • בבלוג משפטי אמריקאי מצאתי את הקטע הבא (בתרגום חופשי)

CTA” עשתה את ההחלטה הנכונה במקרה זה. לקיחת סיכון עם חלקים פגומים שיכולים או לא יכולים להוריד את הרכבת מהפסים יכולה להיות סיוט מבחינה משפטית ומבחינת יחסי ציבור.
CTA סירבה באופן החלטי לעסקה שהציע היצרן להחליף את החלקים הפגומים ביותר, ולטפל אחר כך בהחלפת החלקים הלא-כל-כך פגומים האחרים, מאוחר יותר במהלך בדיקות בשירות סדיר. בומברדייה אמרה כי התיקון החלקי יהיה בסדר, כיון שהפגמים ביציקות נושאות המשקל נראה שאינם נמצאים בנקודות המאמץ הקריטיות.  למרבה המזל, CTA התעקשה שבומברדייה תחליף את כל החלקים הפגומים ותיקח עליה את כל העלויות הכרוכות בהחלפתם.  זוהו גם בעיות אבטחת איכות אחרות עם בומברדייה ובכלל זה בבלמים, ובמערכות הטענת הסוללות."

http://www.cookcountyfatalaccidentattorney.com/2012/03/cta-on-new-5000-series-rail-cars-better-safe-than-sorry.shtml

המשך הפעילות עם בומברדייה בתחזוקת הקרונות כאילו לא קרה דבר הינה לדעתי, מעשה שלא יעשה, יכולה להיות סיוט מבחינה משפטית ומבחינת יחסי ציבור, שלא לדבר על לסכן חיי הנוסעים.

אני קורא לדירקטוריון הרכבת, להנהלת הרכבת, למשרד התחבורה ולאוצר לעשות את ההחלטה הנכונה ולהשעות את הסכם התחזוקה עם בומברדייה, עד שיבינו את המשמעות של האירועים בשיקגו ויפתחו מערכות אמינות למניעת הישנותם בארץ.

אמנון פורטוגלי

המכללה החברתית כלכלית

לקריאה נוספת: מאבק עובדי הרכבת בהפרטה ובמיקור חוץ שפורסם בבטאון מעשי משפט

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , ,

25 תגובות

 1. דליה :

  שר התחבורה והנהלת הרכבת מנהלים מאבק נגד ועד העובדים. במקום זאת עדיף שיחשבו על בטיחות הנוסעים ברכבת כאשר הם מתקשרים עם חברה שמסתבר שאינה מתנהלת באופן המבטיח את בטיחות הנוסעים בשיקגו. ואם יקחו בחשבון באמת את בטיחות הנוסעים, סביר להניח שלא ירוצו לחתום על הסכם עם בומברדיה. אם שר התחבורה וממשלת ישראל יחתמו על הסכם עם בומברדיה, המשמעות היא שאינם מעלים על ראש דאגתם את בטיחות הנוסעים ברכבת. זוהי התרשמותי לאחר עיון במידע המזעזע על התנהלות בומברדיה בשיקגו.

 2. משתמש אנונימי :

  ההבדל בין שיקגו לישראל:

  שם גילו את הכשלים אחרי ההתקשרות,

  כאן מתקשרים אחרי גילוי הכשלים, שפורסמו בכל אמצעי התקשורת כולל כאן.
  ר' http://www.blacklabor.org/?p=43231
  (המאמר ומידע נוסף בתגובות).

  אז מה המסקנה?

 3. אאאאא :

  לא מובן מה יש ללכת רחוק רחוק עד שיקגו, שזה בסדר אבל זה רחוק …לא?

  מהנדסים כאן ממש בארץ ישרואל, דיווחו לא פעם על המחדלים.

  נו…מישהו בכלל מעוניין לשמוע?

  לא.

  אנשים נהרגו בתאונות גם במקומות שהנהלת הרכבת אחראית (לא העובדים), למי איכפת?

  מהנדסים דיווחו שוב…

  במקום לברר את העובדות, מאיימים על המהנדסים המתריעים.
  לא רק מאיימים אלא גם מבצעים.

  המסקנה היא:
  במדינת ישראל ישנם פקידי ממשל שלא איכפת להם מתושביה.

  הציבור נהרג, הציבור ממשיך לסכן את חייו, ואלו יושבים וצוחקים, כל הדרך אל הבנק.

 4. מנחם לוריא :

  מהאתר של בובמרדייה נכון להיום:"
  Bombardier Sifang (Qingdao) Transportation Ltd. (BST) is a Sino-Canadian joint venture established in 1998 through Bombardier Inc. and CSR Sifang Locomotive and Rolling Stock Co. Ltd. Our Qingdao facility is mainly engaged in the design and manufacture of railway passenger cars and rolling stock"

  ועוד מאותו אתר:
  Bombardier Transportation’s long history in China continues to be strengthened though partnerships. We currently operate three joint venture manufacturing facilities in Qingdoa (Bombardier-Sifang-Power (Qingdao) Transportation Ltd.), Changchun (Changchun Bombardier Railway Vehicles Co. Ltd.) and Changzhou (Bombardier CPC Propulsion System Co. Ltd"

  וקצת לוגיקה: המפעל בסין הוא מיזם משותף לבובמרדיה ולחברה הסינית מ 1998. מדינת ישראל קיבלה הנחה על רכישת 130 הקרונות מבובמרדיה – זה היה ב 2010 וב 2011 רכשה. בובמרדייה איננה בית תמחוי וסביר שחסכה כסף,והרבה, בקרונות של רכבת ישראל – בדיוק כמו שעשו בשיקגו.

  ובישראל כמו בישראל: הקרונות הועברו למפעל רמת"א בב"ש לסיום התקנות ומסירה לרכבת ישראל – מפעל רמת"א יהיה הש"ג שעליו תיתלה בובמרדייה כשהקרונות ירדו מהפסים ויהרגו כמה וכמה…

  הערה: באתר של רמת"א לא מצאתי סימוכין להימצאות הקרונות שם, הדברים נכתבו, בזמנו, בעיתונות המקוונת וכן, בעבר, רמת"א שימשה כקבלן משנה של רכבת ישראל לסיום העבודה והעלאת הקרונות למסילה.

  מנחם.

 5. מנחם לוריא :

  לחובבי הקונספירציות: הפרטים שצוטטו בפוסט האחרון שלי לקוחים מהאתר הסיני של בובמרדייה. באתר הבית שלהם אין לכך זכר – או לפחות לא מצאתי. האתר הסיני כולל תרגום לאנגלית.

  מנחם.

 6. מנחם לוריא :

  ומ "ש"ג" אחת כבר נפטרו:
  http://news.walla.co.il/?w=/134/2519532

  מנחם

 7. משתמש אנונימי :

  וכל זה אחרי למעלה מ-500 אלף איש ברחובות בקיץ.
  אם זה לא עוצר את רכבת ההפרטות והזלזול הכוחני באזרחים ובעובדים,
  מהו הרף שיעצור?
  בחירות?
  כלל פסיכולוגי ידוע – סינדרום שטוקהולם, מצביעים לבעל הכוח.
  כמה וכמה פעמים דפק נתניהו את ציבור המצביעים שלו?
  והם חוזרים ומצביעים לו – לגבר.

  אפשר כמובן לנסח את הדברים בדרך אחרת, אבל חלילה לזהם את האתר הזה.

 8. עמית-ה :

  חברת בומברדייה נמצאת בתחרות לכן היא מייצרת במקום הכי זול שאפשר.
  מובן שכך היא מפסידה ניסיון וידע של שנים שהצטבר במדינות יקרות. זאת תוצאה של תחרות.
  מין האדם לא התפתח בגלל תחרות, הוא התפתח הודות לשיתוף פעולה, רק שיתוף פעולה של עשרות יכול להכריע ממוטה.
  רק שיתוף פעולה של מאות ציידים הכריע אריות ונמרים בסוואנה.
  החשיבה התחרותית קיימת בשוליים, היא מצויינת בווימבלדון.
  היא יפה בהתעמלות באולימפיאדה.
  אבל להפוך את התחרות ממאפיין שולי של האדם למיינסטרים זאת המצאה ניאו-ליברלית שפשוט לא יעילה.

 9. מיכאל לינדנבאום :

  כנופיית פושעי ההפרטה בראשותו של ביבי עסוקה כרגע בריסוק העבודה המאורגנת ברכבת והעברת נכסיה לידי ה"חברים" מהצבא ומהאוצר.
  ל"זכותו" של ביבי יש לומר שהיו לו מורים טובים מימי ריסוק העבודה המאורגנת וביזת המיליארדים ב"פז" בשנים 1993-1997 .
  באותם שנים כנופיית פושעי ההפרטה הונהגה על ידי רבין והמשת"פים שלו רמון ופרץ.יש לומר שעמדו לרשות רבין 44 ח"כים מהעבודה ו-12 ח"כים ממרצ,וגם "חיים חדשים בהסתדרות",כך שאפילו לא היה התירוץ של הליכוד.
  מעניין אם בימים אלה ,כמו בטרגדיה יוונית ידועה מראש ,ההסתדרות בראשות עיני ,תרסק את גילה אדרעי הנהדרת ואת ועד הרכבת תוך שת"פ פעיל עם ההפרטה כפי שהיה בימי "פז" העליזים עם ההסתדרות בראשות פרץ.
  אני מקווה שייצר ההתאבדות של עיני ושותפיו במפלגת העבודה,אינו חזק עד כדי כך…

 10. אאאאא :

  ל- עמית-ה,

  אהבתי את הנקודה.

  אני מוסיף,
  חברה שהופכת לעולם שלישי, זו חברה שלא מקיימת את חוקיה שלה עצמה.

  החוק במדינה הוא בשביל האנשים ששומרים על החוק. אלו שדורסים את החוק ואת מה שמסביבם, לא זקוקים לחוק, הם רק מחפשים לדפוק קופה, כאן ןעכשיו.

  אין במדינתנו שיתוף פעולה, לכן לירח לא נגיע כקבוצה, אולי בטרמפים.

  מצב רכבת ישראל הגיע לאן שהגיע בגלל בורות מקצועית של משרד האוצר ומשרד התחבורה.
  בורות זו יצרה קרקע פורייה להמצאות והתחכמויות של אנשי עסקים שבאים לדפוק קופה.
  בנתיים גם תופרי התכריכים מגדילים הכנסות.

 11. אמנון פורטוגלי :

  בומברדייה – סיפנג מאתר בומברדייה באנגלית
  http://cn.bombardier.com/about_bombardier_in_country.html

  http://www.bombardier.com/files/en/supporting_docs/Qingdao_en.pdf

  ולגבי גילה אדרי
  בגלובס יש דיווח מעולה על הליכי ה'שימוע' שהיו היום בהנהלת הרכבת
  שימוע קנגורו זה התיאור הנכון

 12. מנחם לוריא :

  ממה שידע לי הליך השימוע,לפני פיטורין,נועד לאפשר לעובד להשיג את דבריו. הליך השימוע יכול להוביל לכמה אפשרויות:

  עמדת העובד לא התקבלה ולכן יפוטר – כדין.

  עמדת העובד התקבלה והמעסיק קוצב פרק זמן שבו הצדדים ישפרו עמדות. בסוף פרק הזמן – או שיפוטר העובד או שימשיך לעבוד ללא התניות.

  השהייה איננה נהוגה בסקטור הפרטי אבל בציבורי כן. היא נועדה על מנת לברר באם עמדתו של העובד תשאיר אותו בעבודה או יפוטר בסיום ההשהיה,לא לפני שימוע נוסף. בד"כ השהייה היא בתשלום של מחצית השכר ברוטו,וכשהעובד חוזר לעבודה מוחזרת לוה מחצית שלא שולמה. אם מפוטר רואים בתקופת ההשהייה כתקופת עבודה לכל עניין ודבר – לגבי חישוב הפצויים.

  במקרה זה: העובדת,לפי העיתונות – ולא רק בגלובס,לא הצליחה להשיג את דבריה אלא קודם הושהתה ואח"כ פשוט עזבה אתה מקום בלי לומר דבר. כך גם לשאר העובדים.כל זה כי המשחק היה כור ומראש.

  בעקרון – גם אם ההליך לא מושלם בבית הדין לעבודה הנפלא של מדינת ישראל יחשב ההליך כחוקי למהדרין משום שסיבת ההשהייה היתה פגיעה פיזית במנהלים. כמובן שזו שטות אחת גמורה (ואנני נותן יד לאלימות באשר היא) אבל זה הכל בלופ אחד גדול שנועד למוטט את העבודה המאורגנת. זה הילד וזה שמו – גם עם נעטוף אותו בנייר עיתון משומש…

  מנחם.

 13. מנחם לוריא :

  חומר למחשבה: כאמור ההשהייה של אדרעי ושאר חברי הועד היא בגלל אלימות כלפי ההנהלה. אם מיד לא יוגש כתב אישום,פלילי או לטריבונל של שירות המדינה,יש להחזיר את העובדים לאלתר לעבודה שכן: הליך ההשהייה נועד לבירור דינו של העובד. אם לא יעשו כן – ההשהייה איננה חוקית.

  לא שזה חשוב,במקרה הזה, שכן ההנהלה רוכבת על גל האין אהדה לעובדי הרכבת המאורגנים ועיניה סומאות מכך…

  מנחם.

 14. מיכאל לינדנבאום :

  למנחם,
  הסיפור האמיתי הוא האם עיני יפעיל אמצעים ארגוניים כדי להציל את העבודה המאורגנת ברכבת,או שכרגיל ישתף פעולה עם פושעי ההפרטה.

 15. אאאאא :

  מדינה שלמה בכאוס שנגרם מסכסוך עבודה, שנגרם מעוות תפעולי, שנגרם מבורות מקצועית של משרד התחבורה והאוצר.

  יש פתרון מקצועי קל ופשוט, לא עולה כסף, יחסוך כספים שעד היום בוזבזו, יענה על צורכי עובדי הרכבת, יענה על צורכי הציבור, יענה על צורכי משרד התחבורה וממשלת ישראל ומעל הכל יענה על הבטיחות שמחפשים כבר שנים. כך גם נוהגים בעולם.

  אבל נראה לי שבמקום לבדוק, מעדיפים להלחם, לריב, להתלהם.

  במדינת מלחמות, כנראה כל הדברות היא במלחמה.

 16. אביהו :

  אוקיי, אז לא בומברדייה. שהרכבת תשאר חברה ממשלתית, אבל לפטר את כל העובדים ולהחליף אותם בעובדים מקצועיים.המחדלים של בומברדייה לא מסבירים את ריבוי האיחורים, היחס המזלזל לנוסעים, היהירות וחוסר המקצועיות של עובדי רכבת ישראל. מי שאומר אחרת פשוט לא נוסע ברכבת.
  סוציאליסטים אמורים להגן על החלשים והצד החלש הוא הנוסעים שאין להם כסף לאוטו כמוני ולא על העובדים עם המשכורות המנופחות וסידור העבודה לקרובים

 17. אאאאא :

  ל- אביהו,

  בומברדייה הינה חברת ייצור קרונות – לכן בטח שלא להעסיק כחברת אחזקה! בגלל ניגוד עניינים מקצועי.

  לפטר עובדים? מדוע הרי, עובדי תפעול ואחזקה הם עובדים שיש להדריך אותם, ללמד אותם, לתת להם כלים, לתת להם את ספרי הוראות האחזקה וההפעלה לציוד הנייד. הכשל המרכזי של הנהלת הרכבת הוא שלא סיפקה את אלו. אז אולי לפטר את ההנהלה, יותר מתאים.

  האיחורים? הם באחריות ההנהלה שלא יודעת כיצד להפעיל מערכת רכבתית בגלל בורות מקצועית.

  היחס לנוסעים? הנהלה בחברת תפעול ואחזקה היא אחראית ליחס לציבור אותם הפם משרתים, לא העובדים. העובדים עובדים לפי הנחיות. אבל כשאין הנחיות, אין שרות תקין.

  אני אמרתי אחרת – אבל לא בגלל זה אני לא נוסע ברכבת. דווקא הייתי רוצה.

  סןציאלסטים? אמורים לשמור על חוקי המדינה. אבל במדינה הזאת שמים פס על החוקים. הציבור שילם וישלם את המחיר, בעלות ובגופו.

  סידור עבודה לקרובים? מי מקבל עובדים לעבודה? העובדים או ההנהלה? במדינת ישראל עובדי ההנהלה הם שדואגים לחבריהם למשרות, ראה מה הולך בחברת נתע.
  מי הביא עובדים לרכבת מחברת מוריה?

 18. אמנון פורטוגלי :

  לאביהו
  מדוע צריך לפטר את כל העובדים ולהחליף אותם בעובדים מקצועיים כאשר עובדי התחזוקה ברכבת הם בהחלט מקצועיים?.
  לדעתך "המחדלים של בומברדייה לא מסבירים את ריבוי האיחורים, היחס המזלזל לנוסעים, היהירות וחוסר המקצועיות של עובדי רכבת ישראל". אני מסכים אתך. הסיבה לרעות האלו רובו ככולו במדיניות הנהלת הרכבת, דירקטוריון הרכבת והממשלה ולא בעובדים ובוועד (אם כי יש להם חלק בענין).
  ראינו, בתוכנית הטלוויזיה ה'מקור', איך הממשלה וההנהלה, בחוסר אחריות מלא, ייבשו את הרכבת מתוך חתירה למימוש התוכנית להפרטת הרכבת למיקור חוץ ולריסוק העבודה המאורגנת.
  הממשלה משקיעה סכומי עתק בהרחבת תשתית מסילות הרכבת, אומדן ההשקעה בקו לירושלים תפח מ-3.2 מיליארד שקל בתחילה להערכה של כ-9 מיליארד שקל כיום. (ירון רביד משנה למנכ"ל הרכבת אמר כהסבר לכך כי להנהלת הרכבת לא היה כל ניסיון בתכנון וביצוע של פרויקט כזה. איזו אמירה זו? אם לא יודעים מוציאים מכרז בינלאומי). אבל הממשלה והנהלת הרכבת לא מצאה כסף כדי לשדרג את מוסכי הרכבת הקיימים הנראים כמו ביום הקמתם לפני 100 שנה ע"י הבריטים, לא השקיעו ולא משקיעים בהדרכת עובדי התחזוקה הקיימים והחדשים, ולא השקיעו בהקמת מערך תחזוקה מודרני, ממוחשב, מתורגם כיאות, וכו’ – זו אחריות של הנהלת הרכבת, דירקטוריון הרכבת ושר התחבורה, לא של העובדים.

  הועד והעובדים 'הרוויחו' את היחס אליהם, אבל הם לא אשמים בכשלים של הרכבת. התוכנית לפרק את הרכבת, להוציא את התחזוקה למיקור חוץ ולהפריט חלק מחברות הבנות גובשה עוד ב-2006 הרבה לפני שורת אירועי הבטיחות והמשמעת שליוו בתקופה האחרונה את פעילות הרכבות ברחבי ישראל. למימוש תוכניות אלו הופעלה שיטת יבש, הכפש, הפרט המוכרת לחוקרי ההפרטה. לצערי הממשלה הצליחה בשיטה זו והציבור מטיל את כל האשמה על עובדי הרכבת והועד, כפי שתגובתך מורה.

 19. מנחם לוריא :

  אביהו,

  הטיעון שלך נשמע,בשיח הזה,הרבה פעמים – לא המצאת אותו,אבל:

  פירמה,משלתית פרטית ואפילו עוסק זעיר,כל אלה מנוהלים על ידי אנשים שתפקידם לנהל. לא נכנס למהו ניהול אבל בודאות הוא לא לקיחת מחצית ההכנסות כמשכורת כמו במקרה של אחת מקרנות הפנסיה הציבוריות והוא לא החלפת עובדים כמו שמחליפים חליפות ורכב מנהלים.
  כשאר יש עובדים שמאחרים להגיע,שלא עובדים ביעילות הפיתרון הנמצא בידי ההנהלה. אם ההנהלה לא מצליחה להפסיק את האיחורים,התקלות וכו וגו, היא זו שכשלה – ככה הדברים עובדים. הפטנט הזה הומצא לפני פלוס מינוס שלוש מאות שנה ומאז נוסה בהצלחה יתרה בהרבה מקומות כולל בישראל.

  הפטנט שבו יש הנהלה מצויינת ועובדים גרועים ואז מפטרים אותם ומחליפים באחרים לא נוסה מעולם למעט ברכבת ישראל ולי יש הרגשה שזה מתכון בטוח לכישלון.

  כל מה שאמרתי עד עכשיו נכון לסמולני (השגיאה במקור) הזוי ובזוי או לקפיטליסט חזיר ומגעיל ומה שביניהם – זה לא קשור לתיאוריות חברתיות פוליטיות אלא לסדרי חיים שלא הוצאו היום.

  אאאא,

  החברה הישראלית היא חברה מאוד מאוד אלימה. היא אלימה עם השכנים שלנו,היא אלימה עם החברים שלנו והיא אלימה במשילות ואלימה וביחסי העבודה. רק חברה אלימה מסוגלת לחשוב שעבודה מאורגנת זה דבר בזוי והפתרון הוא בשליחת העובדים הבייתה והבאת עובדים אחרים במקומם.

  לצערי המאבק ברכבת מנוהל על ידי רפה שכל ועסקן פוליטי במהותו ואין חשיבה בכלל,שלא לדבר על מדיניות ולקיחת אחריות – ולכן מה שחשוב,לרפה השכל,זה קודם כל לנתץ את העבודה המאורגנת כשהוא מקבל רוח גבית חמימה מהציבור בישראל – ומהשיח הציבורי. קודם ניקח את מנהטן ואחר"כ את ברלין,טהרן תבחר מה שאתה רוצה….

  אחרי הפסח נקבל רכבת חדשה,הקהל יריע וישמח על כך שקיבל את הלחם והשעשועים,יעלה לקרונות ומן הסתם,ולא כחזון,ימותו בתאונה שתיים שלוש – וימצאו את הש"ג המתאים – לא לפני שבכלפי יחזירו את רפי השכל להשלים את הפרטת הנמלים,חח"י והרשימה עוד ארוכה ומפותלת.

  ככה זה כשהמוטו הוא שמה שאי אפשר בכוח אפשר בעוד יותר כוח – וההמונים מריעים כל הדרך לתשלום חשבון המכולת.

  מנחם.

 20. אאאאא :

  אכן (מנחם), שנים השכל שלי מסרב להכיר בעובדה, שהחברה הישראלית הינה חברה אלימה.
  וכאן גם אני טועה או מסרב לקבל את המצב.
  לא מובן לי,
  רגע שרתנו בקרב והיינו מוכנים להקריב את חיינו, ורגע אחד אנו מתבוננים ברחוב, ההתלהמות, הביזוי, קיצורי הדרך, התחמנות, הנסיעה על השולים, הזלזול של הרשויות כלפי הציבור, הפערים הנוצרים, הבורות המקצועית, חוסר האכפתיות כלפי אנשי מקצוע…ועוד ועוד.
  הנה יום חדש…
  הכוחניות של מוסדות המדינה יכולה לכופף ועד עובדים.
  אבל גדול!
  הכוחניות הזאת לא יכולה לכוחות הטבע.
  בהסכם ההבראה לרכבת, אין כל פתרון לתאונות, להפך, יש תרומה רבה לתאונות הבאות.
  הטבע יגבה מחיר – הנדסה עובדת עם הטבע.
  לכן צפו לתאונות הבאות.

 21. מיכאל לינדנבאום :

  מלכתחילה חבורת פושעי ההפרטה בראשותו של ביבי באה להפריט את הרכבת(או חברת חשמל או כל נכס ציבורי אחר), דהיינו לשבור העבודה המאורגנת ולשדוד לטובת הטייקונים.
  מעולם לא היה שיקול של בטיחות ושל טובת הכלל ,אלא "שיקול" של בזיזת הציבור.ו"ניהול" החברה על חברים של ביבי מהאוצר וממערכת הבטחון.
  זה יימשך כל זמן שהמשטר הניאו-ליברלי בראשות הליכוד מאז 1977 לא יישלח לפח ההסטוריה וסוף סוף ייכון בארץ משטר סוציאל-דמוקרטי ומדינת רווחה לפי המודל הסקנדינבי.
  ההסכם שהתבשל הלילה הינו כשלון צורב של ההסתדרות בראשות עיני ש"עשתה קולות" שהיא כאילו בעד עבודה מאורגנת ונגד עבודת קבלן ,ולמעשה התחילה את תהליך ההפרטה ברכבת על ידי הסכמה לכניסת 30-40 אחוז עובדי קבלן.
  יתר ההפרטה ייעשה בתהליך הכירסום שמכירים אותו בחברת חשמל,כאשר ידי העובדים כבולות ל"שקט תעשייתי" ל שלוש וחצי השנים הקרובות.
  מה שמרגיז,הוא שלהסתדרות היתה האפשרות לשבור את תהליך ההפרטה ברכבת על ידי השבתת כל ענף התחבורה בארץ,והיא כרגיל ב-25 השנים האחרונות משתפת פעולה עם ההפרטה.
  אולי יהיה שינוי בבחירות של מאי הקרוב.

 22. אאאאא :

  שר בישראל בא ואומר: לא איכפת לי מי יבצע את העבודה".

  ואני אומר שדבריו הם, בושה וסכנה לציבור!

  מה זאת אומרת לא יאיכפת לו?
  לא איכפת מי יעשה ניתוחים בחדרי ניתוח?
  לא איכפת מי ילמד בבתי הספר?
  לא איכפת מי יבצע עבודה בניגוד עיניינים?
  לא איכפת מי ישפוט?

  לאן הגענו?

  העבריינים מנהלים אותנו.
  החוק (התכנון והבנייה), התקנות, מנהל תקין והתנהלות מקצועית בתחום, קובעות בפירוש את האיסור לניגוד עניינים מקצועי.

  והנה בא אחד שמבטל הכול בהינף יד בזלזול.
  מדינה על קרעי תרנגולת.

 23. מיכאל לינדנבאום :

  נכתב:"והנה בא אחד שמבטל הכול בהינף יד בזלזול."
  למה יש לצפות מחבורת פושעי ההפרטה שהגיעה לשלטון בבחירות דמוקרטיות בשנת 1977 .
  המשטר הניאו-ליברלי,נמצא פה כדי לגזור קופון שמן.כל היתר,עתיד החברה,בריאות,סיעוד,פנסייה,חינוך,חוק ,הגינות ,ממש לא מעניינים אותו.

 24. לקסי :

  ועכשו הביקורת

  מחר בכנסת: אין פיקוח על תקני קרונות הרכבת
  10 בדצמבר 2013, ז' בטבת תשע"ד, בשעה 16:25
  ​מחר, יום רביעי ח' בטבת (11.12) בשעה 09:00 בבוקר, תדון הוועדה לביקורת המדינה בכנסת, בראשות ח"כ אמנון כהן (ש"ס) בדו"ח מבקר המדינה על רכישת קרונות חדשים ע"י רכבת ישראל.

  בחודש אוגוסט 2010 החליטה ועדת המכרזים העליונה של הרכבת, לאחר שפרסמה מכרז פומבי לרכישת קרונות דו-קומתיים, לנהל משא ומתן בנושאים טכניים ומסחריים עם חברה מסוימת. כדי לזרז את אספקת הקרונות, החליטה ועדת המכרזים שהתצורה הטכנית שלהם לא תידרש לעמוד במפרט הטכני שפורסם במכרז, אלא תתבסס על התצורה הטכנית של הקרונות הדו-קומתיים שאותה החברה סיפקה לרכבת בעבר, על פי הסכם שנחתם בשנת 1999, ועודכן בפעם האחרונה בשנת 2004. המבקר מדגיש שהצורך הדחוף ברכישת קרונות רכבת היה ידוע להנהלת הרכבת עוד לפני הגיבוש והפרסום של המכרז, ולכן היה עליה לבחון לפני פרסום המכרז את הצרכים שלה לטווח הקצר ולטווח הארוך ולהתאימו מראש לצרכיה.

  לדברי המבקר, ההחלטה לרכוש קרונות שלא עמדו במפרט הטכני שפורסם במכרז, שינתה באופן מהותי את הקריטריונים שלפיהם קיבלה הרכבת את החלטותיה בנוגע למכרז. זאת לאחר שנותרה רק הצעה אחת במכרז, ולא ניתנה הזדמנות שווה לכל המציעים בכוח להגיש הצעות לאספקת קרונות בסטנדרדים הנמוכים יותר, שאומצו לבסוף על ידי ועדת המכרזים. עוד גילה המבקר, שהחלטת ועדת המכרזים התקבלה – בלי שהוצגו לה מסמכים המבססים אותה. במהלך המשא ומתן נסוגה הרכבת גם מחלק מדרישותיה החוזיות שהופיעו במסמכי המכרז. דירקטוריון הרכבת החליט לאשר את מימוש הסכם רכישת הקרונות על סמך מידע חלקי, בלי שהובהרו לו הוויתורים שעשתה הנהלת הרכבת במהלך המשא ומתן עם אותה החברה ומשמעותם, תמורת קיצור זמני אספקת הקרונות.
  לקריאת ההודעה השלמה
  http://main.knesset.gov.il/Activity/committees/StateControl/News/Pages/press2-121013.aspx

 25. מנחם לוריא :

  לקסי (תגובה #24)

  אתה מעלה כאן נקודה מאוד בעיתית שנתקלתי בה במגזר הציבורי אבל גם במגזר הפרטי. זה הולך,בערך כך:

  מפרסמים RFI וממנו גוזרים את הטכנולוגיה העכשווית – בד"כ החזית הטכנולוגית או חזית התקינה (מה שקשור ישירות לעניין הרכבת).

  ואז… מפרסמים מכרז.

  אחרי פתיחת המעטפות של המכרז מתחיל שלב,מאוד ישראלי (ותיכף אנמק) שנקרא התממחרות. מה זה?

  מוציאים מהמשחק את המציעים הגבוהים מאוד (מבחינת מחיר) ואת הנמוכים מאוד,שוב מבחינת מחיר ורק מחיר.

  נשאר מציע אחד או שניים ולעיתים שלושה שהיו באמצע הדרך מבחינת מחיר.רק מחיר.

  …ואז: מזמינים את המציעים לשלב ההתממחרות. בשלב הזה זוכה אחד שבטבלת המציעים היה באמצע הדרך. איך הוא זוכה? בשלב ההתממחרות המציע מוריד המחירים ודורש המכרז (המדינה א/ו וגם החברה הציבורית) בתורו מוריד מהדרישות שלו.

  איפה הישראליות: הישראליות טמונה בזה שמפרסם המכרז מוריד מהדרישות שלו מול הזוכה הפוטנציאלי שבתורו מוריד במחירים גם כי נדרש ליישם טכנולוגיות הרבה פחות עכשוויות שעליה התפשר המציע.

  במקרה דנן: נשארו,אחרי שלב ההתממחרות,רק בובמרדייה משום שהם היו היחידים שהיו מוכנים לספק טכנולוגיות שאחרים פשוט לא היו מוכנים לקחת עליהן את אחיותן בכלל ואחריות יצרן בפרט.

  לא מאמין לי: שוב וקרא את המאמר אותה הדבר קרה בשיקגו אותו הדבר,לפי מבקר המדינה, אירע בישראל.

  אל דאגה הכלבים ימשיכו לנבוח הקרונות האלה,בזה אחר זה לא רק שינועו הם כבר נעים ועוד איך על המסילות בואכה ישראל, וכבר היו איתן תאונות (במתחמי הרכבת לא עם נוסעים) ומה העתיד צופן אינני,מן הסתם, אבל בטיחות ואבטחות לבטיחות אני לא ממש מצפה לקבל.

  אגב,וסתם הזדמנות להעלות את הדברים לא ממש קשור לרכבת, גם פרויקט מחשוב בתי החולים וגם פרויקט מרכבה (מערך המחשוב הממשלתי) שניהם סובלים בדיוק מאותן הבעיות ולמיטב ידעתי גם המאגר הביומטרי העתידי לפעול סובל באותה בעיה של פשרות של מבקש הפרויקט מול המציעים שבסופו של דבר מוזילות את העליות אבל לא משרתות את האינטרס הציבורי. ברח לי מהראש שם פרויקט מחשוב בתי החולים אבל הוא לא עלה לאוויר – בדיוק מהסיבות האלה.

  ואגב האגב :פרויקט מחשוב בתי המשפט (בו הייתי מעורב באחד מגלגולי בעבר) גם הוא טלאי על טלאי ויותר נראה כמו כלב עם שלוש רגלים כשאחת מהן שבורה ובדיוק משום שהממשל התפשר על טכנולוגיה על מנת שהספק יתפשר על המחיר. וככה זה בדיוק נראה וככה זה בדיוק נפרץ עם ובלי כותרות בעיתון…. 🙁

  מנחם.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.