המשמר החברתי יפרסם מחר את מדד הח"כים

בתום מושב הכנסת הראשון לאחר מחאת ההמונים בקיץ, פעילי המשמר החברתי מפרסמים לראשונה את ה"מדד חברתי", ובו ציון לכל אחד מחברי הכנסת המבוסס על הצבעותיו בנושאים חברתיים.

מאת ענת קנפו

 המשמר החברתי הינו אחת היוזמות המובילות שקמו בעקבות מחאת קיץ 2011, יוזמה שמטרתה לדאוג לנוכחות אזרחית רציפה בדיוני הכנסת. "החורף לא עוזבים את הכנסת": כך הבטיחו פעילי המשמר, וכך עשו. במושב הנוכחי נכחו יותר מ-170 פעילים ב-400 דיונים, ופרסמו את עדויותיהם באתר המשמר (hamishmar.org.il).

התמונה שעולה מהעדויות מדאיגה: ×—"כים שכורעים תחת עומס הוועדות, שרים שלא מגיעים לדיונים אליהם הוזמנו, היעדר מנגנוני בקרה על ביצוע החלטות ותקנות, לוביסטים שאינם טורחים להזדהות כחוק, ובאופן כללי – כנסת מוחלשת, שממשלה מנופחת שולטת בה באמצעות ועדת השרים לענייני חקיקה, אשר מפילה חוק אחר חוק בלי לפרסם נימוקים או פרוטוקולים.

וכעת, לאחר חודשים של התעמקות בהליכי החקיקה, מפרסמים חברי המשמר מדד חברתי, ובו ציון לכל חבר כנסת על בסיס הצבעתו בנושאים חברתיים.  בדרך זו, אנשי המשמר מקלפים את חברי הכנסת מהספינים התקשורתיים וחושפים את הפערים בין הצהרות חברתיות למעשים של ממש.

המדד החברתי: המדד מפרט דירוג של עשרת הח"כים החברתיים ועשרת הח"כים הלא-חברתיים ביותר בכנסת. מעניין לראות שארבעת הראשונים באים מארבע מפלגות שונות. במדד ישנו דירוג ברור לכל אחת מחמש המפלגות הגדולות (קדימה, ליכוד, ישראל ביתנו, ש"ס והעבודה).

בנוסף קיים דירוג המפלגות, מחולק למפלגות קואליציה ולמפלגות אופוזיציה. ההפרדה בין קואליציה לאופוזיציה נובעת מהעובדה שלחברי אופוזיציה אין אחריות תקציבית מכאן שיכולים לתמוך כביכול בכל חוק כדי להיחשב "חברתיים" ויש להניח שבעקבות פרסום המדד החברתי יעשו כן בהמשך. אנו מתכוונים לעקוב אחרי כל חבר כנסת מהאופוזיציה גם לכשיעבור לקואליציה בעתיד.

"לא עוזבים את הכנסת", נמשיך ללכת לוועדות, נעדכן מדי שבוע את המדד, נודיע לח"כים מראש איזה חוקים ייכללו בו, כדי שיצביעו בהתאם. נדרוש מוועדת השרים לענייני חקיקה לפרסם פרוטוקולים, ואם לא נשקול עתירה משפטית.

גיוס המתנדבים למושב הבא כבר החל.

מסיבת העיתונאים במהלכה יפורסם המדד החברתי תערך מחר,יום רביעי , 21.3.12 בשעה 12:30 ברחבת ההפגנות מול משכן הכנסת.
הציבור  מוזמן.
Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , ,

Leave a Reply