חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

עמותת אלע"ד והתיירות בעיר דוד – מספרים או סיפורים?

נושאים דעות, התמונה הגדולה ב 20.03.12 4:00

המדינה הפריטה את ניהול הגן הלאומי בעיר דוד מידי  רשות הטבע והגנים לעמותת אלע"ד, המתגאה בהגדלה דרמטית של מספר המבקרים. האם באמת עדיף הניהול של העמותה על-פני הניהול של הרשות הממלכתית?

מאת אמנון פורטוגלי 

בימים אלו מתקיים דיון בבג"ץ בעתירה שהגישה 'עיר עמים' נגד העברת סמכויות הניהול והתפעול של גן לאומי עיר דוד מרשות שמורות הטבע (רט"ג) לידי עמותת אלע"ד. בתגובה לעתירה, עברה בכנסת הצעת חוק בקריאה טרומית, שנועדה להכשיר בדיעבד אצילת סמכויות ניהול של גנים לאומיים לידי גוף פרטי.
חלק מהרציונל הכלכלי העומד מאחורי מהלך ההפרטה, מבוסס על ההנחה שאלע"ד הצליחה לנטוע בתודעה הציבורית ולפיו תחת ניהולה נוצרה תנופת פיתוח שהביאה לגידול בתיירות באתר. כך למשל, נכתב בויקיפדיה שהרחבת הפעילות התיירותית של עמותת אלע"ד בעיר דוד, הביאה לעלייה חדה במספר המבקרים בשנים האחרונות. אלא שלתיאור זה אין בסיס עובדתי מוצק, והציבור צריך לשאול את עצמו האם תחת ניהולה של רט"ג באותה התקופה, לא היינו מקבלים את אותן תוצאות ואולי אף גבוהות מכך, ובנוסף, גם ניהול מקצועי וחסר פניות.

שתי האמיתות – הגידול בתיירות בעיר דוד וכישורי הניהול שאלע"ד מתגאה בהן, ראויות לבחינה מדוקדקת יותר.
בינואר 2010 פירסם משרד פרסום ויחסי ציבור כי מספר המבקרים בעיר דוד בשנת 2009 היה כחצי מיליון. לעומת זאת, בדוח השנתי של רט"ג לשנת 2009 נכתב כי "האתר קלט השנה פחות מבקרים מבשנה שעברה – 270 אלף [ב-2009] לעומת 380 אלף [ב- 2008]". לא מצאתי כל אזכור למספר המבקרים בעיר דוד בדוחות רט"ג לשנת 2010 ולשנת 2008, אף כי על-פי הסכם הניהול, אלע"ד צריכה לדווח לרט"ג על מספר המבקרים וההכנסות. מעניין לציין שעיר דוד כמעט ואינה מוזכרת בדוחות אלו,
ככל הנראה, מספר המבקרים בעיר דוד גדל בשנת 2010 ביחס לשנת 2009 שהייתה כידוע שנת משבר כלכלי עולמי. להשוואה, מספר המבקרים בשמורות הטבע ובגנים הלאומיים גדל בכ-14% בשנת 2010 לעומת 2009. גם גידול בשיעור כפול מזה, יביא לעיר דוד כ- 350 אלף מבקרים בשנת 2010, מספר מבקרים קטן יותר מזה שבמצדה, בעין גדי ובקומראן. כך שגם אם האומדנים של מספר המבקרים בעיר דוד הינם נכונים, הרי שהעלייה במספר המבקרים בעיר דוד בשנים אלו אינה יוצאת דופן. יתרה מזאת, לפי הדירוג השנתי של דן אנד ברדסטריט בו נבדקים אתרי התיירות המובילים בישראל, עיר דוד אינה מופיעה כלל בין עשרת אתרי התיירות המובילים בישראל בשנת 2010, וגם לא בשנים קודמות.

שיעור הגידול במספר המבקרים בעיר דוד אינו בהכרח תוצאה של יכולת הניהול התיירותי של אלע"ד. העמותה מקבלת רוח גבית חזקה ממה שניתן לכנות "ביקורים כפויים", המאורגנים על-ידי משרד החינוך והצבא, וכן, ביקורים מסובסדים. בסוף שנת 2009 חנך שר החינוך את תוכנית 'נעלה לירושלים', שתקציבה נאמד בכ-15 מיליון שקלים. על פי הנתונים שפרסם משרד החינוך, מסתבר שבמסגרת התוכנית ביקרו בעיר דוד 72,725 תלמידים בתקופה שבין ספטמבר 2009 לינואר 2010. במונחים שנתיים מדובר על כ-150 אלף מבקרים. פרויקט 'מוריה' של צה"ל מביא חיילים ליום סיור בירושלים בדגש על אתרים כמו עיר דוד. בשנים האחרונות ביקרו בעיר דוד בממוצע קרוב ל-20,000 חיילים, מדי שנה. הפופולאריות של האתר בקרב יחידות הצבא לא נובעת רק מחשיבותו, אלא מעצם העובדה שחלק מהסיורים ממומנים ומסובסדים על-ידי אלע"ד וגורמים אחרים. מסתבר שחלק ניכר מהמבקרים בעיר דוד – כ- 30% בהערכה זהירה – הם תלמידים וחיילים. יש כמובן חשיבות לביקורים אלו, אבל יש להניח שאותם ביקורים היו מתקיימים גם אם ניהול האתר היה נשאר בידי רט"ג.

לאור האמור לעיל, נראה שהעברת ניהול אתר עיר דוד לידיו של גוף פרטי (אלע"ד) אינה הסיבה להצלחה התיירותית. התשובה להפרטת גן לאומי עיר דוד לידי עמותת אלע"ד, נעוצה ככל כנראה במקום אחר.

אמנון פורטוגלי
חוקר במרכז לצדק חברתי ע"ש יעקב חזן במכון ון ליר בירושלים, ואחד ממחבריו של נייר עמדה בנושא; מרצה במכללה החברתית כלכלית.

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , ,

2 תגובות

 1. מנחם לוריא :

  אמנון,

  זוכר מהתכתבויות אחרות שלנו – את המפלצת שמאכילה את עצמה?

  זה בדיוק המצב פה. כאשר רוצים להצדיק את ההפרטה מזייפים קצת את הנתונים ובנוסף משקיעים כסף ציבורי בעמותה באמצעות אותה תוכנית של משרד החינוך.

  המפלצת ממשיכה להאכיל את עצמה בכך שבצד אחד מצדיקה הפרטה (והפעם על בסיס אידיאולוגי של מפלגת השלטון) ובצד השני לוקחת כסף ציבורי ומשקיעה איפה שלא צריך וספק אם ה"שוק החופשי" היה מביא את המבקרים האלה לאתר הזה,ולבסוף,להצדיק את קיומה של המפלצת,ממציאים מספרים שכן,לכאורה,מדובר בגוף פרטי שאיננו נתון לביקורת ציבורית.

  בלי להיות נביא זה יקרה בשאר האתרים שיפרטו – אם וכאשר יופרטו.

  גם הצעת החוק היא חלק מהמפלצת שמאכילה את עצמה. כשבג"צ משרת את גחמות השלטון (למשל במקום להוסיף אוטובוסים מבקשים מבג"צ לאשר 20 נוסעים בעמידה לאחר שכפה רק 10) וכאשר איננו נוח לשלטון שמים מקל בגלגלים שלו באמצעות חקיקה ו/או וגם מיצרים חוק מיוחד כדי שבבית המשפט העליון ישב שופט נוח לשלטון עצמו.

  מפלצת שמאכילה את עצמה? – אני יכול לכתוב על זה ערך בויקיפדיה שימוטט את השרתים שלהם מרוב מידע – מתחיל להמאס עלי – מתי בחירות?

  מנחם.

 2. עמית-ה :

  ובכדי להראות עד כמה נחושה ממשלת ישראל אני רוצה לציין שהבן שלי נשלח למקום בטיול שנתי בבית הספר היסודי ואחר כך בחטיבת הביניים.
  אני מניח שהשלב הבא יהיה סבסוד של המשרד לטיולים בתנאי שכל תלמיד יבקר כל שנה במקום בו נגב רכוש פלשתינאי וניתן לניהול בידיים של לאומנים קיצוניים שחיים מכספי הימורים.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.