postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » רפורמת התכנון והבנייה – צו גיוס לעצירתה

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

רפורמת התכנון והבנייה – צו גיוס לעצירתה

נושאים דעות, מידע על פעילויות, פוליטי, שיכון ושלטון מקומי, תכנון ובניה ב 19.03.12 4:30

המכשולים הפוליטיים הולכים ומוסרים וחוק התכנון והבנייה, אולי הרפורמה הדרמטית ביותר של ממשלת נתניהו, עומד לעבור בקריאה שנייה ושלישית – זו ההזדמנות האחרונה להתגייס ולמנוע אותו. 

מאת אבי  דבוש

שלום לכולן ולכולם,

השבוע האחרון החזיר אותי לפגישה מכוננת, עשור לאחור.

הפגישה הזו, הידועה לי (ולמשתתפים, ולכמה אלפים ששמעו עליה ממני, בהרצאות על המאבק, בהנחה שזוכרים..), התקיימה במשרדי "אדם טבע ודין". היו שם מטובי נשות ואנשי הארגונים הסביבתיים: רקפת כץ ז"ל, הלוביסטית האגדית של החברה להגנת הטבע, עו"ד ציפי איסר- איציק, עוד לפני שניהלה את אט"ד, שמואל חן, מנהל קשרי הממשל ב"חיים וסביבה" ועוד.

הנושא היה "המאבק בתחנת הכח הפחמית באשקלון".

האנשים המופלאים, המנוסים והחכמים הללו, הסבירו לנו, קבוצת סטודנטים מ"מגמה ירוקה", מדוע ההחלטה על הקמת התחנה חתומה ואיך, לכל היותר, נוכל לעכב אותה בחצי שנה (בג"צ, קשירה לדחפורים וכל התפריט..). כשיצאנו, חברותי וחברי למאבק היו שבוזים עד עפר. אני אמרתי "לא יודע איך, אבל תחנת כח פחמית לא תיבנה". אני יודע שזה נשמע כמו סרט הוליוודי, אבל נשבע שכך זה היה.

באמת שלא ידעתי איך, כמי שעד אז לא ביקר מעולם בכנסת, לא ראה שר מקרוב ולא ממש ארגן הפגנה. ובכל זאת, עשור אחרי ופחמית אין וגם אם תיבנה, תהיה דו-דלקית. הבורות והתמימות, בזמנו, סייעו, ביחד עם אמונה פשוטה בכוחם של השכל הישר, הנחישות והעבודה הקשה, לחולל שינוי בקהילה האנושית.

חוק התכנון והבנייה של נתניהו שובר את ראשי (גם הלכה למעשה. את הקריאה הראשונה ראיתי, חולה, בטלויזיה, וגם עכשיו אני לא בקו הבריאות..), בנסיון למצוא את שובר השוויון, הנס שיחולל שינוי, לטובת כולנו.

מדובר בסיפור קלאסי של "המלך הוא עירום". רשימת השרים, חברי הכנסת, האדריכלים, הקבלנים, ראשי הערים, המהנדסים וחברי המועצות שהיו אמורים למחוא כפיים למהלך, אבל מבקרים אותו עמוקות, הולכת ומתארכת. השיחה עם כל אילו בדרך כלל מסתיימת במסקנה הבאה, פיהם: "הרפורמה תעבור בוודאות\ לא נהיה הראשונים לצאת מול נתניהו\ אין טעם\ אני מוכן להיות השני\ השלישי שיוצא כנגד המהלך, אבל לא הראשון" ועוד כהנה וכהנה.

אם היה מדובר בכל חוק אחר, חוק שהשפעותיו מוגבלות, וקל יהיה, בקונסטלציה פוליטית חדשה, לשנותו, ניחא. כאן מדובר על החוק הכלכלי- החברתי, בה"א הידיעה, בספר החוקים הישראלי – חוק לדורות (החוק הקיים נחקק ב-1965).

אי אפשר להגזים בהשפעות הדרמטיות שיש לחקיקה הזו, על כל היבט מהיבטי חיינו. 619 הסעיפים של החוק יקבעו היכן נועסק, כמה יעלה הדיור, מה יהיה המעמד הכלכלי- חברתי של הישוב שלנו, מי יהיו השכנים שלנו, מה נראה כל בוקר כשנפתח את החלון, איך נגיע לעבודה והאם יהיו לנו מרחבים ציבוריים הולמים לצרכינו הקהילתיים, ועוד ועוד ועוד.

בינואר 2011, לפני למעלה משנה, פגשתי את מנכ"ל משרד ראש הממשלה בכנס "ישראל 2021" של דה מרקר. את אייל גבאי אני מכיר מהמפגשים, העקרים לרוב, שערכנו איתו ועם סוללה פקידותית, בנושא הרפורמה, עוד בימיה הראשונים. אחרי כמה מילות נימוסין תהיתי מה יעלה בגורל הנוסחים המתפתחים בדיוני הוועדה המיוחדת בכנסת, שרושמת לפניה שינויים מרחיקי לכת, וחיוביים, להצעת החוק הסבוכה. גבאי, איש נחמד וישיר, אמר בפשטות: "אין נוסח וועדה. יש רק נוסח ממשלתי. יהיו אולי 2-3 ששינויים ותו לא". בזמנו זה נשמע לי מגוחך. האמנם אנחנו, אנשי המטה לתכנון אחראי, משקיעים ימים ולילות בהצגה ציבורית של עשרות רבות של דיונים, שעולות למשלם המיסים, לנו, מליוני שקלים? התשובה העגומה, אגב, היא חיובית ועל זה כבר כתבתי.

גם במאבקים בהם השורה התחתונה היתה מפוקפקת, הצלחנו להשיג כל כך הרבה הישגים- עיינו ערך הפרטת הקרקעות, הקרינה הבלתי מייננת, ששינסקי, חולות סמר, החופים, חוק ההסדרים ועוד ועוד. כאן, לאחר השקעה אדירה של נשות ואנשי ארגונים, פעילים ואנשי מקצוע, אני מרגיש שאולי, באופן יוצא דופן (וראשוני, בחוויתי שלי), האפקט יהיה אפסי.

וכן, לתוהים, יש חלופות. אנחנו ניסחנו אחת כזו כבר בספטמבר 2009, כשעוד לא פורסם תזכיר חוק. מנהל התכנון עצמו ניסח כאלה, בתיקונים 76 ו-90 לחוק, שנוסחו לאחר הליכי שיתוף והעמקה מקצועיים. כל אילו הושלכו אחר כבוד לפח.

 ולהלן צו הגיוס-

לכל החולמים, המשנים, משנסי המתניים, הפועלים האפורים של הצדק החברתי, אנשי השכל הישר, המאמינים, אילו שהוציאו עצמם מכלל המיואשים והאדישים- מדובר בשעת חירום. אם כל הרפורמות וחוק כל החוקים, שדווקא בשל העוצמה הרוחבית האדירה שלו, עלול לחמוק לנו מתחת לרדאר, כאילו היה עוד מאבק בשורת המאבקים שכולנו עסוקים בהם ביומיום. זוהי אזעקת אמת.

השבוע הקרוב יהיה קריטי. המחלוקת עם ישראל ביתנו, מסביב לקריטריונים, תיפתר, כנראה, בעזרת כסף גדול (המנוע של המפלגה לבחירות הקרבות?), ההצבעות בוועדה, לקראת קריאה שנייה ושלישית, ימשכו, וכל מה שנותר בין הסטת הרפורמה, הנחוצה ביסודה, לאזורים שיועילו ל-99%, ובין אישור החוק, הוא ההתגייסות הכנה והנחושה שלנו.

מה ניתן לעשות?

ראשית, העבירו את הקריאה לכמה אנשים שניתן.

בנוסף, הרשמו (אם לא עשיתם זאת עדיין..) לאתר המאבק, השתתפו בפעולה אחת ביום והפצירו באחרים להירשם. סרטון אחד, מיני רבים, שיכול להועיל להפצה.

שוחחו עם כל מי שהוא "משהו" במערכת- חברי מועצה, פקידי ממשלה, אנשי אקדמיה בכירים, חברי כנסת ושרי ממשלה ועוזריהם. בקשו מכולם לייצר לחץ לבלימת המירוץ. יש הרבה דרכים לרדת מהעץ- להקים וועדה מקצועית, לאשר הסתייגויות, לפצל את פרקי הרישוי והתכנון, לפצל את פרקי החוק, להפעיל את תיקון 76 ולתקצב אותו. רק רצון פוליטי חסר..

הגיעו לדיונים בכנסת, שיתחדשו ביום שני הקרוב ב9:00,  ושוחחו עם חברי הכנסת והראו להם שיש ציפייה ציבורית לאחריות פרלמנטרית.

מצ"ב נייר שנוגע לחלק מן הבעיות בחוק החדש.

תקראו לי נאיבי, לא ריאלי, חסר הבנה- העיקר שנתגייס ונשפיע..

הנס יכול להתרחש. הוא חייב להתרחש והוא יתרחש. בסוף ננצח! 

 *הכותב הוא מנהל תכניות בארגון "שתיל"

הפגנה נגד החוק – היום בכנסת 

היום (יום ב') אמורות להמשיך בכנסת ההצבעות על הרפורמה בחוק התכנון והבניה– מהחוקים המשמעותיים והמשפיעים ביותר בישראל. בשעה 15:30  תתקיים הפגנה מחוץ לכנסת בהובלת ארגון מגמה ירוקה ובהשתתפות פעילי מחאה וילדים תחת הכותרת: "ביבי, אל תעבוד עלינו", ובשעה 16:00 אחה"צ יכנסו ילדים הלומדים בכיתות ד' ה' מקורס סיירות של החברה להגנת הטבע בי-ם אל הכנסת 

הילדים יבקשו מחברי הכנסת להצביע נגד החוק שיפגע בדורות הבאים ויאפשר להקים מגדלי יוקרה לעשירים על חשבון כולנו. כמו כן יזכירו הילדים לח"כים את השטחים הפתוחים עליהם יש להגן ובהם הרפורמה תפגע אנושות.

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , , , ,

3 תגובות

 1. עמית-ה :

  לאורך כמה שנים היה נראה שאנחנו הולכים לקראת תיקונים חשובים לחוק התכנון הישן ובעתיד נראה יותר שיתוף של הציבור ושיפורים נוספים.
  החוק החדש הוא פניה לאחור ודהרה במדרון מופרך אל תערובת סטליניסטית קפיטליסטית.

 2. משתמש אנונימי :

  בינתיים ההצבעה, כך פורסם, נעצרה ותתחדש רק במושב הקיץ של הכנסת. כפי שהוסבר בתקשורת מדובר עדיין באותה דרישה של ישראל ביתנו שמעכבת את המהלך.

  ודרך אגב, איפה "מצ"ב נייר שנוגע לחלק מן הבעיות בחוק החדש"?

  כל היופי בריפורמה הזאת הוא שהיא כוללת ומקיפה, שיש בה מאות סעיפים סתומים (ומן הסתם אי אילו עיזים), ושהיא בייבי של נתניהו (שאחת היא לו תחנה פחמית או גזית באשקלון).

  זהו מקרה קלסי של קו אדום (אזעקת אמת) וכבר שנים לא ראיתי פה נצחונות במאבקי קו אדום, כי הם דורשים סוג אחר של התגייסות.

  כל הפעולות המבורכות כשלעצמן שנעשות עד עכשיו, לא יזיקו, אבל באמת נחוץ אותו "שובר שוויון", שעליו לא בטוח שמתאים לדון בפורומים פתוחים.
  אנסה ליצור איתך קשר בדרך אחרת.

 3. משתמש אנונימי :

  בהנחה שביטול ההכנות לקריאה שנייה ושלישית איננו תרגיל (שאם כן הזה עשוי להצביע על קושי לקבל רוב, וגם על הדרך להתגבר על הקושי הזה 🙂 ).

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.