חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

אלברט איינשטיין ויחסו לסוציאליזם

נושאים דעות, כלכלה ותקציב ב 18.03.12 4:27

בכתב העת Monthly Review  מס' 1 , שיצא לאור במאי 1949 בניו יורק , פרסם פרופסור אלברט איינשטיין מאמר , בו קבע את עמדתו הנחרצת נגד הקפיטאליזם , וראיית החברה הסוציאליסטית כאלטרנטיבה יחידה . איתן קלינסקי חוזר למאמר ומוצא שהוא עדיין אקטואלי

 אל התרגום לעברית של המאמר נחשפתי בפעם הראשונה לפני 52 שנים לציון עשר שנים להופעתו . מאחר שמדובר באדם , שתרם לאנושות כמה "דברים פעוטים" במישור המדעי , אני מוצא לנכון לשתף את הקוראים בבדל מובאות ממאמרו בנושאי חברה וכלכלה , שהם רלוונטיים גם היום לנוכח ההתרחשויות שפוקדות אותנו  .

 לשאלה , אם אנו רוצים לשאול עצמנו כיצד לשנות את מבנה החברה "כדי להפוך את הקיום האנושי מעניין יותר" – משיב אלברט איינשטיין – "עלינו להיות ערים לכך שישנם מרכיבים שאיננו יכולים לשנות ".

 לעומת זאת מייחס המדען חשיבות רבה להכרח , שאנחנו כבני אדם איננו נידונים בגלל המנגנון הביולוגי שלנו "להיות נתונים לחסדי גורל אכזר ולא לשנות מה שניתן לשינוי " .

 בתביעה לא להיות נתונים לחסדי גורל הוא מצביע על חולי בכלכלה הקפיטליסטית , המחייבת אותנו לשינוי שיטה מן המסד ועד הטפחות . לדעתו , "חשוב להבין שאפילו בתיאוריה התשלום לפועל אינו נקבע על פי הערך הריאלי של המוצרים שהוא מייצר . ההון פרטי נוטה להתרכז במספר מצומצם של בעלויות , המעודדות  יצירת יחידות ייצור גדולות על חשבון הקטנות ."

 "התוצאה היא אוליגרכיה של הון פרטי , שאת כוחה לא יכולים להגביל אפילו המוסדות הדמוקרטיים של החברה הדמוקראטית ".    (סיפור מוכר לציבור בישראל ).

 לעברה של אותה כתובת של שררת ההון מפנה פרופ' אלברט איינשטיין עוד כתב אשמה חמור  – "הם שולטים גם במקורות המידע ההמוניים : עיתונות , טלוויזיה , רדיו , חינוך , לכן קשה מאוד לאזרח לגבש דעה עצמית ולעשות שימוש נכון בזכויותיו הפוליטיות ".

 במאמר הוא מונה עוד שורה ארוכה של כשלים בקפיטליזם , לכן הוא מצביע על דרך אלטרנטיבית אחת ויחידה , למה שהוא מכנה חטאי החברה הקפיטאליסטית  , דרך לה הקדיש פרק מיוחד במאמר תחת הכותרת – "הסוציאליזם הוא הדרך היחידה ליציאה מן המשבר ".

"אני משוכנע , כי יש רק דרך אחת לחיסול חטא זה , וזאת באמצעות בנייתה של כלכלה סוציאליסטית" באלו המלים פותח פרופ' איינשטיין את הפרק המסכם במאמר . הסוציאליזם ,לדעתו, חייב להיות "מלווה במערכת חינוך , אשר תהיה בעלת מגמה חברתית . בכלכלה כזו , אמצעי הייצור יהיו בבעלות חברתית וינוצלו כמתוכנן . תהיה כלכלה מתוכננת המתאימה את הייצור לצרכי הקהילה . כלכלה חפה מאינטרסים צרים של רווח לבעל הון כזה או אחר . זו חייבת להיות כלכלה , אשר תחלק את העבודה בין אלו המסוגלים לעבוד , ותבטיח פרנסה מכובדת לכולם ."

 מילות  הסיכום של אלברט איינשטיין הנחו אותי גם בעבודתי החינוכית בהוראה במשך עשרות שנים – "חינוכו של הפרט בנוסף לפיתוח כישרונותיו הטבעיים , יכוּון לפתח בו חוש אחריות וסולידאריות חברתית  במקום האדרה של כוחניות והצלחה אגואיסטית המתקיימת בחברה שלנו".

 בימים אלו , החברה הישראלית חבה חוב גדול לתנועת המחאה החברתית , שהחזירה לסדר היום הציבורי התייחסות לכמיהות ולמאוויים , שהעלה פרופ' אלברט איינשטיין . למרבה הצער, סדר היום הציבורי שלנו שנים רבות דחק אותם לפינה נזופה , ולא הפנה את תשומת הלב המרבית לחשיבותם של אותם ערכים .

 החברה הישראלית תוכל רק להתברך מהמפגש עם אמירה ,  שנכתבה על ידי גדול המדענים של המאה העשרים בשנת 1949 ולא נס ליחה עד היום .

 מן הראוי , שנאזין לקולו של פרופ' אלברט איינשטיין בימים , שדעת הקהל מוסתת נגד עובדי רכבת ישראל , הלוחמים על זכותה של העבודה המאורגנת לחיות ולנשום מול הברוטאליות של הנהלת רכבת ישראל .

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , ,

3 תגובות

 1. אלי :

  מופיע כבר כמה שנים באתר של מאבק סוציאליסטי-
  http://maavak.org.il/maavak/?content=4

 2. עמית-ה :

  איש גדול היה אלברט אינשטיין ויתרונו הגדול היה שלמרות רוחב ידיעותיו המשיך להשתמש גם בהגיון.

 3. סוציאליסט :

  תיטיב מערכת "עבודה שחורה , אם תתרגם לעברית את המאמר כולו .
  בעברית פורסמו עד היום מספר תרגומים חלקיים .
  זה מאמר שחשוב מאוד , שחניכי תנועות הנוער ייחשפו לו . יש מקום גם לחשוב על תמצית מסודרת וקריאה של המאמר , להדפיס ולחלק בריכוזי פועלים , כמו עובדי הרכבת , מורי היל"ה , אחיות , עובדים סוציאליים ןעוד קבוצות שנמצאות במאבקים .

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.