חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הפליטים "נשכחו" בחוץ, בשמש ובלי מזון

נושאים זכויות אדם, חדשות, מדיני-בטחוני ב 14.03.12 23:52

חייל ששרת ליד קציעות נתקל ב"תופעה" של פליטים-מסתננים שהובאו לבסיס סמוך ונעזבו שם לנפשם, כי החייל האחראי יצא לחופשה.  אנשי המילואים אלתרו מזון.  דובר צה"ל: "מבירור שנערך עם המפקדים, עלה כי סופקו למסתננים צרכיהם הבסיסיים"

שלום, שמי (השם שמור אצלנו במערכת).
השבוע שירתתי במילואים. במסגרת המילואים הוצבנו מספר אנשים לשמור בבסיס אלמ"ר ליד קציעות.
במהלך השירות נחשפנו לתנאי הכליאה של הפליטים הסודנים בבסיס זה.
כל יום מגיעה טיולית עם לפחות 50-70 פליטים סודנים שנאספים ומובאים לבסיס זה, עד שליחתם לכלא קציעות וכו'.
בתחנת ביניים זו הפליטים יכולים לשהות זמן לא מועט בכלל.
ביום שבת האחרון (ה-10 במרץ 2012), שמנו לב שקבוצת סודנים, כ-50 במספר, שמחכה מחוץ לאיזור המגודר כבר משעות הבוקר המוקדמות וחלקם אפילו משעות הערב בלילה הקודם, פשוט יושבים בשמש בחום מטורף בלי שאף אחד ידאג להם. רובם פשוט נצמדו לעמדת השמירה של החייל במטרה לברוח מקרני השמש החזקות.
המפקד שאחראי עליהם, לדברי החיילים בשטח, הוא מפקד צעיר שיצא הביתה לשבת, ככה שלא היה מי שיביא להם אוכל או ידאג למעט צל.
בשעה 14:00 כאשר החום היה בשיאו נאלצנו (המילואימניקים), לבננות להם צילייה קטנה. באותו זמן הם ביקשו לאכול ושלא אכלו כבר 24 שעות… שוב לא היה עם מי לדבר למרות שניסינו ליצור קשר עם החמ"ל והמפקד האחראי. (איזה קצין כליאה או משהו כזה…). מצאנו את עצמנו נוסעים עצמאית למטבח ולוקחים שאריות מארוחת הצהרים שחיכתה, כמו לכלבים, מחוץ לחדר האוכל בחום. סיר נירוסטה מלא בחציו בשאריות חמין וכיכר לחם יבשה… זה אמור להספיק ל150 איש???

בעזרת כמה אנשים נכנסו למטבח ולקחנו עוד מעדנים, פירות ולחמים וחזרנו למתקן הכליאה. על צלחות חד פעמיות שאספנו בדרך הגשנו להם מן המעט אוכל שהיה לנו. כאשר זה נגמר מהר מאוד התחלנו לקחת מהמכולה של המטבח שהביאו לנו לתקופת השמירה. לחמים, נקניקים, חומוס ומעט שוקולדים ושוקו בשקית. ניסינו להגיש בצורה הכי מסודרת שניתן אך לפי ההתנפלות על הגדר ושליחות הידיים במטרה לקבל מעדן או תפוז, ניתן להבין שלא אכלו הרבה זמן…. ככה האכלנו 150 אנשים באותה שבת, גם את הקבוצה שישבה בחוץ וגם את כל האנשים שכבר הוכנסו לתוך המתחם המגודר. נשים ילדים תינוקות וגברים. פשוט עצוב…. השבוע אני כבר לא שם. ואני שואל את עצמי מי ידאג להם? בגלל שאיזה ילד בן 20 שיצא הביתה כי בא לו, 150 איש פשוט נותרו מורעבים…..

חייבים להכניס סדר…
זה לא יתכן שימשיך כך..
אני מבקש מארגוני הסיוע להציף את העניין ולפנות לאנשים הנכונים על מנת לטפל בעניין זה. אמנם זה לא יפתור את המצב, אבל עד שינתן פתרון חייבים לשמור על הומניות.
כואב הלב כשרואים כאלו מראות.

להלן תגובת דובר צה"ל:

"בשנים האחרונות חלה התגברות משמעותית בתופעת ההסתננות הבלתי-חוקית לישראל בגבול עם מצרים. עיסוק צה"ל בנושא הוא מסודר ומקצועי, וקיימות פקודות מפורטות בדבר אופן הטיפול במסתננים, לרבות תנאי החזקתם, אספקת צרכיהם הבסיסיים והטיפול הרפואי בהם. פקודות אלו אף הוצגו בעבר לבית הדין הגבוה לצדק, והן עולות בקנה אחד עם חוקיה של מדינת ישראל ומחויבויותיה על פי המשפט הבינלאומי.
באירוע נושא הפנייה נתפסה קבוצה גדולה של מסתננים, אשר טרם קליטתם במתקן ההשהיה הפיקודי בקציעות, עברו תשאול ראשוני על ידי כוח צה"ל. זאת, לשם זיהויים ובירור נסיבות הסתננותם, ובמטרה לשלול, בין היתר, חשד לחדירה לישראל על רקע ביטחוני. מבירור שנערך עם המפקדים, עלה כי סופקו למסתננים צרכיהם הבסיסיים.
תופעת ההברחות והחדירה לשטח מדינת ישראל שלא כדין מהגבול המערבי מנוצלות על ידי ארגוני הטרור לחדירה ולהוצאת פיגועים כנגד אזרחי מדינת ישראל וכוחות צה"ל. צה"ל ימשיך לפעול על מנת למנוע פגיעה באזרחי מדינת ישראל ובריבונותה."

נערך על ידי לקסי
תגיות: , ,

20 תגובות

 1. נדב פרץ-וייסוידובסקי :

  ברור ש"סופקו למסתננים צרכיהם הבסיסיים". הם נדחקים אל הגדר ושולחים ידיים כי… אתם יודעים… ככה זה אפריקאים.

 2. דליה :

  הצרכים הבסיסיים סופקו על ידי מילואימניקים ביוזמתם האישית. הצרכים הבסיסיים לא סופקו על ידי גורם פורמאלי האחראי לכך. כשהגורם הפורמאלי יוצא לחופשה, יש לדאוג למחליף. ואז תימנע הבושה, ולא תיחשף האדישות ולא תיראה האטימות לסבל של האחר.

 3. ל רפי :

  אין לאפשר כניסתם של מבקשי עבודה (במקרה הטוב) ומחבלים או עבריינים פוטנציאליים (במקרה הפחות טוב) לישראל, באופן לא חוקי.
  מי שמגיע לכאן חייב לדעת שהוא עושה זאת על אחריותו בלבד.
  גם המדווח על מקרה זה (…חייל אנונימי ששירת ליד קציעות…) וגם המגיבים לדיווח, לוקים בהבנת הנקרא של תגובת דוב צה"ל.
  כך או כך, אינני מכיר תחום אחד בישראל שלא קרתה בו פשלה זו או אחרת והגדר אינה יוצאת מכלל זה. זהו חלק מהסיכון שנוטלים על עצמם מסתננים, מבריחים ומהגרים בלתי חוקיים.
  כאשר מדובר בשאלת חיים אמיתית, אי-נוחיות זמנית אינה הבעיה המרכזית.
  בסוגיית מסתנני עבודה, השאלה האמיתית היא מי מעוניין שיגיעו לכאן ומדוע. מי שאינו יודע או אינו רוצה לתת לכך תשובה בדוקה ומבוססת, ובכל זאת עוסק בנושא כאילו מדובר בשאלה הומנטירית תמימה, הוא שרלטן או טיפש.
  הטיעון היחיד שיש לו יסוד בהתיחס לגדר החסרה בדרום, הוא שמדינת ישראל משתהה ומפגרת בעיצוב מדיניות הגירה וכללי התנהגות חד-משמעיים כנגד מי שפועל בניגוד למדיניותה המוצהרת. זו הפשלה האמיתית בגדר ולא השאלה ממי קבלו מהגרים בלתי חוקיים את מזונם הראשון בישראל.
  כיום, לאחר שהסתיימה המלחמה הארוכה בסודן (גם אם טרם הושגה שם רגיעה מוחלטת, שאגב, אינה קיימת גם אצלינו), רוב המהגרים הלא חוקיים מאפריקה הם מהגרי עבודה לא מוזמנים ולא רצויים כאן; אין לישראל שום אחריות או מחוייבות הומניטרית כלפיהם. יתר על כן, מאחר והגברת תנועת ההגירה היא אינטרס של הבדואים בסיני, אשר גובים כספים רבים בגין הסיוע שהם מושיטם למהגרי העבודה, ושל מצרים הקונה לעצמה שקט זמני מ"עונשם" של הבדואים (ואל קעידה) ע"ח ישראל, הגיע הזמן להפסיק להיות שוטים במסווה של הומניסטים.
  מי שבכל זאת רוצה להתנדב ולטפל במהגרים הלא חוקיים הללו – מוזמן… (אל תהיו טובים על חשבון כלל הציבור בישראל. יש לו מספיק מטלות אמיתיות להתמודד עימן)

 4. לקסי :

  ל. רפי,
  האם אתה מציע את ה"טיפול" שנחשף בכתבה כאמצעי להפסקת ההסתננות?

 5. תומר ישראלי :

  מסכים עם רפי בסך הכל.
  השימוש במילה "פליטים" מטעה ומסלף את האמת. אנשים אלה הם מהגרי עבודה ולא פליטים. לפני כשנה בחודש יולי ביצעתי בגזרת כרמית תעסוקה מבצעית (אז באמת חם, לא כמו בחודש מרץ…), עד אז, הוכרו כמאתיים איש במצטבר כ"פליטים", זאת מתוך עשרות אלפים שהסתננו.
  סוגיית הטיפול במסתננים העבריינים הוטלה על הצבא בטעות. אין זה תפקידו לעסוק בטיפול באוכלוסייה אזרחית באופן שוטף ולכן רק צפוי שיהיו נקודות כשל. כן יתכן צורך במגע עם אזרחים במהלך מלחמה או מבצע נקודתי. כמובן שיש למנוע ככל הניתן יחס שאינו אנושי וראוי כלפי בני אדם באשר הם.
  מוקד בעיית המסתננים בדרום והעובדים הזרים בכלל הוא הייתרון של כולנו לצרוך שירותים מאנשים אלה באופן ישיר או עקיף (למשל כאשר אנחנו מתארחים במלון באילת או סועדים את ליבנו בתל אביב). שכר עבודתם נמוך והם מסתפקים במועט. מוקד הפיתרון הוא במניעת האפשרות להעסיק אותם הן באכיפה ישירה והן על ידי הבטחת זכויותיהם, מה שיגרום באופן עקיף לביטול הייתרונות שבהעסקתם. ביום שיידעו בסודן שאין טעם להגיע לישראל משום שלא ניתן להתפרנס כאן, אני מאמין שיפסיקו לבוא או שיבואו הרבה פחות.

 6. מנחם לוריא :

  תומר ורפי,

  מחלקת המחקר של הכנסת חושבת אחרת לגמרי – לגבי המצב בסודן.

  "עד שליחתם לכלא קציעות וכו'." צ"ל מחנה ריכוז.

  למי שמצלצלות האוזניים שתצלצלנה.

  מנחם

 7. עמית-ה :

  מחקרים סוציולוגיים מראים כי קורבנות של אלימות הופכים אדישים לסבלם של אחרים.
  אין היום אף אחד בישראל שיודע מי פליט ומי לא, מהסיבה הפשוטה שלא בודקים.
  העובדה שאנחנו לא צריכים לתת פתרונות הולמים לכל הפליטים (ע"פ ההגדרה ושלא ע"פ ההגדרה החוקית) שמגיעים אלינו מאפריקה ברורה, אבל זה לא אומר שאנחנו צריכים להתייחס אליהם כפי שתייחסו אל בני עמנו לפני 70 שנים.
  עלינו לקבל אותם באופן הכי טוב שאנחנו יכולים לבדוק על פי הקריטריונים המקובלים מי פליט ומי איננו, ולגייס את עזרת העולם המפותח לטובתם.
  בדיוק כפי שאנחנו היום מהללים את שינדלר ואת ראול ולנברג שעשו את הדבר ההומני והנכון.
  לסיום: ישראל בניגוד לדעתי מייבאת כל שנה אלפי עובדים זרים, אם כבר פתחנו את שוק העבודה לתחרות לא הוגנת על השכר הנמוך ביותר, מן הדין שניתן עדיפות למי שסיכנו את חייהם כדי להגיע לכאן.

 8. נדב פרץ-וייסוידובסקי :

  תומר: לא רק מחלקת המחקר והמידע של הכנסת חולקת עלייך, אלא גם משרד הפנים.
  הסיבה שהוכרו מעט מאוד פליטים בישראל (גם לא מאתיים) היא שמדינת ישראל מסרבת לבדוק את טענת הפליטות של כל מי שהגיע מסודן ואריתריאה. במקום זה היא נותנת להם מעמד זמני של מבקשי מקלט, מתוך הכרה בזה שהמדינות שלהם מסוכנות.
  כלומר, גם מדינת ישראל מכירה בעובדה שהאנשים האלה נמלטו מהמלחמה במדינת המוצא שלהם. היא רק לא מוכנה להכיר במחוייבות שלה אליהם בעקבות כך.

 9. צבא וביטחון: 14 במרץ, 2012 | מדרון חלקלק :

  […] ששרת ליד קציעות טוען כי נתקל בתופעה של פליטים-מסתננים שהובאו לבסיס סמוך ונעזבו שם […]

 10. תומר ישראלי :

  תראו חברים, אני מבין שכנראה המדינה לא רוצה לבדוק את זכאותם אבל זה עדיין לא אומר שהם פליטים. היות ואני קיבלתי את פניהם של כמה מאות (וכנראה לא אתם), אומר רק שמסודן מגיעים לרוב גברים בריאים לחלוטין שבאים לעבוד בישראל. אחדים מאלה שקיבלנו דיברו עברית (!) והיו בסיבוב שני לאחר שכבר גורשו במימוננו ובאו שוב. הם הכירו את התהליך וידעו בדיוק את סדר הפעולות: מתקן שהיה ואח"כ חלוקה לרחבי הארץ. מאריתראה מגיעות משפחות שלמות, מילדים ועד זקנים. ההתרשמות שלי וממעט השיחות שהצלחנו לקיים שהם פשוט מהגרים לעולם טוב יותר. כמובן שסביר שחלקם סבלו במקום המוצא או בדרך.
  אני לא נגד סיוע לפליטים, להיפך, אני בעד, אבל ברור לי שאם נאמץ את כל מי שמידפק על דלתנו אנחנו נכניס את עצמנו לצרה צרורה ולכן אני טוען שצריך לעשות הכל כדי למנוע את עבודתם בארץ ככוח עבודה זול, חסר זכויות וחסר כבוד וכן להילחם בתופעת ההגירה ככל שניתן.
  אנשים מסכנים ואומללים יש סביבנו לרוב: בסוריה, בעזה, במיצרים, באפריקה ואיפה לא? האם יש לנו ייעוד לסייע? כן! האם להזמין את כולם אלינו הביתה? לא! (לא לבית שלי לפחות, לא את כולם…)

 11. עמית-ה :

  תומר
  יש דרכים פשוטות וידועות כיצד לטפל בדילמות האלו והן דרכים הומניות.
  חשוב לזכור כי במשך מאות שנים המדינות המפותחות חיות על חשבון אפריקה, זה חלק מהמחיר שצריך לשלם.
  אני לא חושב שישראל יכולה או צריכה לטפל בזה לבד, אבל היא גם לא יכולה לתת לזה את הטיפול הבלתי הומני שהיא נוהגת באזרחיה שלה.

 12. לקסי :

  תומר ול. רפי,
  הפוסט הזה הוא על התנהגות הומנית, לא על שאלת הפליטים/מסתננים ואם מדינת ישראל צריכה לקלוט/לגרש/לא-לאפשר-כניסה.
  אל תקחו את הדיון למחוזות הצדקנות.

 13. מנחם לוריא :

  תומר,

  המדינה שלנו כשלה בטיפול שלה בנושא הזה והיא דו-פרצופית שלו הייתה בן אנוש לא הייתי מהסס לסטור לה על פניה.

  מצד אחד: לא בודקים מי הוא פליט ומי הוא מבקש עבודה. מצד שני סוגרים את האנשים במחנה ריכוז רחוק מן העין ורחוק מן הלב ורחוק מהשיח הציבורי. מצד שלישי מטאטאים את הבעיה מתחת לשטיח כאשר מרכז הכנסת,וגם משרד הפנים (תודה נדב) יודעים (כי בדקו) שיש פליטים ויש גם מסתנני עבודה ואני אוסיף: יש גם מבקשי רעתה של המדינה והחברה בישראל – אבל לא בודקים.

  מה עושים? מתעלמים. פותחים מחנה ריכוז ושולחים את כולם,בלי יוצא מן הכלל, לתוכו וממנים את זה בכסף ציבורי.

  זה אומר שאני ואתה אחראיים לפיאסקו הזה בדיוק באותה המידה. לי – זה מאוד לא נוח.

  לי זה לא נוח בדיוק כמו שלא היה לי נוח כשסבא שלי הבריח פליטים מאירופה תחת אפם של הבריטים ובדיוק כמו שהנאצים חיסלו,סבא אחר, רק כי היה יהודי ואפילו לא היו מוכנים שמשלם המיסים שלהם יממן את שהותו במחנה הריכוז לפני שיושמד. עוד יותר לא נוח לי שאני משלם את זה. וממש לא נוח לי כי המדינה נוקטת בשב ואל תעשה וסומכת על זה שגדר הפרדה פיזית בין ישראל למצרים תיבנה כך שהפליטים האלה לא יוכלו,פיזית,להסתנן לישראל ואם הבעיה מתחת לשטיח או בסיני של המצרים אז אנחנו לא רואים אותה אז היא לא קיימת.ואג כך הופכת את המדינה שלי לגטו,ורוה"מ אח"כ מלהג על זה שאנחנו בכלל בריטניה והשנה היא 1939…

  עוד יותר לא נוח לי שהמדינה,שזה בעצם גם אני,חתומה על הסכמים בינ"ל שמסבירים בדיוק את המותר האסור הרצוי והמצוי בקשר לפליטים – ולא עושה דבר.

  זה שאנשים חזרו כ"פיליטים" ובכלל הם כבר יודעים עברית מצביע בדיוק על הכישלון של המדדינה בטיפול שכן אם היו טורחים לבדוק – אז או שאותם אנשים היו פה במעמד של פליטים,או שהיו לא פה כי אינם זכאים ושילכו לחפש משהו אחר שיסכים לקלוט אותם.

  במקום זה מתעלמים ומחכים להשלמת הגדר ולכסף למימון מחנה הריכוז בקציעות ובנתים עוד פעם מהמיסים שלי צרכים חילי מילואים להאכיל פליטים,מבקשי עבודה,מבקשי נפשנו,באוכל שנקנה עבורם לפה שלהם כדי שאם יצטרכו יוכלו להילחם על הגבול ולא להילחם על פיסת מזון לפליט – זה לא תפקידם.

  אגב, אלה שכן פליטים המדינה שולחת לרחוב מבלי לספק להם מידע לגבי זכויות וחובות והם מהר מאוד הופכים למהגרי עבודה חסרי זכויות – הם הילדים שלהם והנשים שלהם לרבות חסרי ביטוח בריאות,כלשהו,וחינוך. הממשלה החליטה להפסיק את זה ופשוט להשאיר אותם במחנה הריכוז קציעות ושם לדאוג או לא לצרכים שלהם (יותר לא מכן לנו האזרחים שלה היא לא ממש דואגת אם אתה משהו גר דרומה מאשדוד יודע על מה אני מדבר).
  לכן צריך להפסיק להיות ילד מוכה ואח"כ אב מכה ולהפסיק לילל על שתו לי אכלו עבודה. צריך לטפל בפליטים ואלה אינם פליטים לנהוג בהם על פי החוק האמנות הבינ"ל ובמידת הרחמים הנדרשת.

  מנחם.

 14. מנחם לוריא :

  לקסי,

  התגובה שלך נכנסה בעוד אני כותב את שלי.

  אבל הדברים לא השתנו. אין התנהלות הומנית כי אם מי שאחראי לקלוט את הפליטים היה לו חשוב יותר לצאת לחופשה בבית יש משהו שהתיר את זה במעשה או במחדל. את השאר כבר "מרחתי" די והותר.

  מנחם.

 15. עמית אלתם :

  כאדם ישראלי שהתפרנס בעבר מעבודות מזדמנות(עקב נכות וחוסר אפשרות קיום מקצבת נכות)לידיעתכם אני ושכמותי הדרדרנו לדלות ,עקב אכך ששמעסיקנו בעבר כיום מעדיפים מהגרי עבודה,

 16. Military and Security Forces: March 14, 2012 at Slippery Slope :

  […] (Hebrew – Black Labor) Show your support for our work by liking, +1'ing and sharing it Tweet […]

 17. יונתן כ. :

  לא אחד מרגעי השיא של המדינה שלנו.

  האמת? זה אפילו לא נובע מאיזה רוע מיוחד של המדינה סתם לא רוצים להחליט ולהתמודד כמו עם עוד עשרת אלפים דברים אחרים שפשוט לא מטפלים בהם ולכן האנשים בשטח נאלצים לשפצר איזה פתרון זמני כמיטב יכולתם הדלה.

  המדינה פשוט לא רוצה להתמודד!

  נ.ב.
  אני בדעתו של תומר ישראלי אבל עדיין לזרוק אשים באמצע המדבר שיסתדרו זה מוגזם,בכל אמת מידה.

 18. ליונתן :

  כמו שהם עשו דרך ארוכה מאוד ברגל במדבר ובחום היוקד מהמדינה שלהם והם הסתדרו יופי, אז מבחינתי, שיעשו פרסה ויחזרו לשם. אני משלמת מיסים בשביל עצמי ובשביל הזקנים והילדים והחולים והנכים וחסרי הישע, לא בשביל מסתננים מגעילים. ואני גרה במרכז תל אביב ואני בטוח נתקלת בהם יותר ממך ואני יודעת על מה אני מדברת. עד שהמצב לא יפגע באופן אישי בכל אחד ואחד מהישראלים, לא יהיה לאף אחד אכפת. לפני שהכרתי בבעיה, גם אני הייתי ״נאורה״. אבל מהר מאוד התבדיתי. ראה מקרה אסתר גלילי ז״ל

 19. לתגובה 18 :

  חבל שתגובה זו נכתבה. התגובה מעידה על חוסר ההומניות של הכותבת, ועל גישה גזענית כלפי האחר. העובדה שאסתר גלילי נרצחה על ידי אחד, אין להקיש ממנה על כלל הפליטים. לא כולם רוצחים. הם בני אדם וראויים ליחס אנושי. והמינימום שאפשר לתת להם הוא לשבת בצל ולדאוג שיאכלו וישתו.

 20. יונתן כ. :

  הם לא הסתדרו יפה מאוד הם שילמו סכומי עתק ( מבחינתם) למבריחים בדואים כדי להגיע לכאן ובתמורה בסוף המסע זרקו אותם באזור שיודעים שיש בו חיילים.

  המדינה צריכה להתמודד עם זה בצורה רצינית ואחראית, זה לא אומר לשלב אוצם בחברה או לקלוט אותם זה אומר ליצור מדיניות ולממש אותה.

  כרגע המדינה בעיקר מעלימה עין בתקווה שבעיה תפטר.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.