postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » פשרה בבית-הדין בעניין אלון מרכוס שפוטר מבנק ירושלים

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

פשרה בבית-הדין בעניין אלון מרכוס שפוטר מבנק ירושלים

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, חדשות ב 14.03.12 1:05

העובדים הופחדו ומשכו את תצהיריהם, הדיון הסתיים בפשרה, אלון מרכוס פוטר, יקבל פיצויים וגם הוחלט – תקדים! – שימשיך להיכנס למוקד הטלפוני של בנק ירושלים שלוש פעמים בשבוע, על מנת להמשיך לפעול למען איגוד עובדי המוקד
מאת: אלון מרכוס

בנק ירושלים, דיון בביה"ד בפיטורי יו"ר ועד עובדי הקבלן

מחר 13 במרס 2012 ב-10:30, בבית הדין לעבודה בירושלים: דיון בצו מניעה כנגד פיטורי יו"ר וועד עובדי הקבלן בבנק ירושלים

לקריאה נוספת

אני מסיים את היום הזה ברגשות מעורבים. כפי שידוע לכם, היום (יום שלישי 13/3/2012) התקיים הדיון בתיק שלי בבית הדין האזורי לעבודה בגבעת שאול. הדיון הסתיים בפשרה בין הצדדים בהם הוחלט על תשלום פיצויים של 6.5 משכורות ואישור תקדימי להמשיך להיכנס למוקד הטלפוני של בנק ירושלים שלוש פעמים בשבוע (בתיאום מראש), על מנת להמשיך לפעול למען איגוד עובדי המוקד.

כשהחלטנו על הצעד של הוצאת צו מניעה היה ברור לנו שכוונתנו היא להשיבני לעבודה. הרגשנו שבשל המצב העדין שבו ניצבת ההתאגדות כרגע, העדרי מהעבודה עלול למוטט את המשך קיום ההתאגדות. כחלק מהראיות שהיה בכוונתנו להגיש לבית הדין היו תצהירים של עובדים נוספים אשר יכלו לחזק ולאשש את הטענות שהעלנו כנגד חברת "טלאול" (חברת הקבלן שזכתה בזיכיון להפעיל את מוקד הבנק). לצערי, חברת "טלאול" הצליחה להפחיד את העובדים מלהיחשף באופן כה מלא ולעמוד לצידי בעת הדיון בבית הדין, ועובדים משכו את התצהירים שלהם. מסיבה זו, וזו בלבד, החלטנו שהצעד הנבון ביותר לאור הנסיבות, הוא להגיע לפשרה.

הרגשות המעורבים שלי נובעים מחשש על עתיד העבודה המאורגנת בישראל. עבורי המאבק בבנק ירושלים, הייתה בבחינת נקיטת עמדה של עובדים מול מעסיקים, שלא ייתנו שיירמסו את זכויותיהם וכבודם. הרי, יש אי שוויון אינהרנטי בין העובד למעסיק והדבר נכון במיוחד כאשר מדובר בתאגיד גדול עתיר משאבים. הדרך היחידה שאני מכיר לצמצם את אי שוויון זה, הוא על ידי התאגדויות עובדים.

מרקס טען את זה ב"קפיטל" (1867) וזה נכון גם להיום. החברה הקפיטליסטית הופכת את החברה האנושית לקהילה אטומיסטית ואת בני האדם ליצורים אנוכיים הטרודים רק בכך, שבעל הון כלשהו ינצל את עמלם תמורת תלוש המשכורת הבא, שעליו הם תלויים על מנת לממש את צרכיהם הבסיסים ביותר. בחברה כזו, אין העובד מעז להרים את הראש ומקבל על עצמו את הניצול כגזרת גורל.

אין לי כעס על העובדים שבחרו שלא לתת תצהיר לדיון שהתקיים היום. אני מבין את החשש שלהם. האיום של לאבד אפילו יום עבודה אחד, יכול להיות הרה אסון עבורם ולמשפחתם. שבוע לאחר שידור הכתבות בערוצי החדשות, בעניין פיטורי מהמוקד, עובדת שהתראיינה באחד הערוצים פוטרה. לאף אחד מהעובדים אין ספק שהפיטורים היו בעקבות ראיון זה והיה ברור כי חיפשו את הטעות הראשונה שתעשה העובדת, על מנת לעשות זאת כ"דין". לצערי היה בצעד זה להלך אימים על שאר עובדי המוקד. הפחד בהתאגדות עובדים הוא מוחשי. לצערי הוא גם הצליח.

במידה מסוימת אני מרגיש שנכשלתי. לא הצלחתי להביא לסיום ההעסקה הקבלנית בבנק ירושלים. עם זאת, כולי תקווה שהדוגמא שלי תחזק את העובדים שכן בוחרים לקחת את גורלם בידיהם, שהדבר אפשרי ונכון. זאת דרך קשה. זאת גם דרך ארוכה. אבל בסופו של דבר במציאות ניסים לא באמת קורים. האדם אחראי על גורלו, גם כשהמשחק לכאורה מכור, ניתן דרך הסכמות וסולידריות בין בני אדם, להביא לשינוי חוקי המשחק.

אני חושב, שכאדם, אזרח ועובד אני יוצא מחוזק מהמאבק. למרות האכזבה בתוצאה הסופית, עמדתי על שלי לאורך כל הדרך. לא נרתעתי מהאיומים. התעקשתי על הזכויות שלי. גילתי חברות אמיתית מהי. סולידריות אמיתית מהי. מוזר לומר שהופתעתי מהזמן, הסיוע והמרץ שהשקיעו חברים ופעילים רבים לקידום המאבק. זו לא הפתעה, אולי זו תדהמה מהכוח הפנימי של אנשים לצאת למאבק עבור אנשים שהם לא מכירים ולו רק בגלל תחושת שליחות וסולידריות חברתית וערכיות.

אני חייב לציין כמה אנשים פנומנליים, שבלעדיהם כלום לא היה מתאפשר. אני רוצה להודות לעובדי המוקד של הבנק, שסמכו עלי להוביל ולרכז את המאבק בשמם. אני רוצה להודות לחברתי לין דרור, שבכל עת עמדה לצדי כחברה וכמאמינה במאבק. על כתיבת הודעות, מיילים, הפצה בפייסבוק גיוס חברים למאבק והרבה מעבר. אני רוצה להודות לעוה"ד דוד (דידי) לופו, שמייצג אותנו במסירות מהיום הראשון ותמיד היה נכון לעזור ולייעץ. על כך שתמיד חייך והיה נכון להיפגש ולדבר והאמין בצדקת דרכנו. למרטין וילר, שאני מעריץ גדול שלו, שאין לי מושג באיזה כובע להודות לו- משמרת הצעירה של מפלגת העבודה, נציג כוח לעובדים, ראש תחום עובדי קבלן בעמותת "במעגלי צדק". האיש אגדה מהלכת. ליוני בלבן ואייל וייס, שממשיכים ללוות את המאבק מטעם "כוח לעובדים". זאת חבורה מדהימה, שמתנהלת על בסיס דמוקרטי, בצורה נינוחה ונעימה, במדיניות של שקיפות מוחלטת וזמינות שעולה על כל דמיון. לגיורא ווהל, נגה כהן, יערה צישינסקי וכל החברים מ"תא אופק" על ההתגייסות, התמיכה והסולידריות. לאסתי קירמייר, אדיר חרמון ו"המשמרת הצעירה של מפלגת העבודה", על החיזוקים, הפרגון וההשתתפות האקטיבית בהפגנות, הפצה וההתייצבות לצדי. לח"כים, למזכ"ל חיליק בר ולחברי מפלגת העבודה שנתנו תמיכה וגב. לחברי "הקואליציה להעסקה ישירה", שתמכו, קישרו בינינו לבין כתבים, הפיצו, הפעילו גימיקים מוצלחים בסניפי בנק ירושלים ברחבי הארץ, ייעצו ועוד.

המערכה הראשונה אולי נגמרה, אבל ההצגה עוד רחוקה מסיום. יש לנו הישג, מעין דריסת רגל בחריץ הצר שנפתח לנו ואני אנצל את האישור שניתן לי ואמשיך להגיע למוקד הטלפוני, על מנת לפעול לאיגוד עובדי המוקד.

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , ,

14 תגובות

 1. אלעד הן :

  אלון, כל הכבוד על המאבק!

 2. אסף :

  כל הכבוד אלון.
  מהלך אמיץ ועמידה איתנה.
  אנחנו איתך – כוח לעובדים!

 3. אריאל, מורה קבלן בתכנית היל"ה :

  יישר כח, אלון!
  הצער על פיטוריך נמהל בהרבה התרוממות רוח למקרא המילים המדהימות שכתבת.
  עם נחישות, אומץ ושאר רוח כשלך, אני יודע שיש תוחלת לחברה צודקת, שפויה ואנושית בישראל.
  בהצלחה בהמשך המאבק.
  כל הכח לעובדים!

 4. רועי :

  כל הכבוד אלון!
  אתה מספק השראה לעובדים רבים, ולמאבק שלך עוד יהיה תפקיד חשוב ומשמעותי בהמשך תהליך ההתאגדות והחיזוק של ציבור העובדים בארץ!

 5. פועל פשוט :

  ושוב כח לעובדים נכשל במאבק. למה לא תובעים את טלאול על הפרעה להתארגנות על כמה מליוני ש"ח? העיקר להחתים זריז זריז על טפסים ותצהירים שלא מחזיקים מים יותר מכמה ימים?
  בסוף מי שאוכל אותה הוא קודם ל אתה, ואח"כ העובדים שלא יתארגנו שם עוד כמה שנים, ולטאול תהיה לגיטמציה גבוהה יותר לפגוע בהם!

 6. משתמש אנונימי :

  מה היתה העילה הפורמאלית לפיטורין, מלכתחילה ובאיזה נימוקים אישר זאת בית המשפט???

 7. איתם :

  אלון כל הכבוד לך על כח העמידה. עם זה, העניין נראה הזוי לגמרי. אתה מתכוון למצוא עבודה או להתנדב 3 פעמים בשבוע על מנת להחתים עובדים שהיום ברור להם שמי שחותם הולך הביתה?
  אני לא מצליח להבין את ההישג, גם לא ברמת ההשראה כפי שכתב רועי בתגובה 4.
  האם מותר לך לפרסם את החלטת בית הדין לעבודה כדי שנוכל לקרוא ולהבין מה בדיוק הלך שם? כל הסיפור הזה פשוט הזוי..

 8. עמי וטורי :

  פועל פשוט אם אתה לא מכיר את העובדות מוטב שלא תגיב. בבנק ירושליים ההתארגנות חיה וקיימת. ובאשר להסתדרות, אלוהים ישמור את מי שבאמת יהיה זקוק להגנה שלה.

 9. אלעד הן :

  יצא לי לאחרונה להחשף להגנה של ההסתדרות על ועד שלה מול התנכלויות של המפעל בו הם עובדים. מה לעשות, לראש המרחב בהסתדרות היתה יותר חשובה החברות הקרובה שלו עם מנהל המפעל.

  מנהל המפעל הוא היחיד שקיבל הגנה.

 10. דניאל :

  כל הכבוד לך, אתה צודק שמפחדים, הרגשתי על בשרי איך חיפשו אותי אחרי כל המאבק והנה היום אני כבר לא חלק מהמוקד

 11. אסתי קירמאיר בקלה :

  יישר כוח!!!!!!!!!

 12. אמיר :

  אלון כל הכבוד!

 13. עמרי :

  כל הכבוד על הנחישות! don't let the system get you down!

 14. עובד מוקדן :

  כל הכבוד לעו"ד שהצליח להוציא לך פיצויים ואישור כניסה.
  מישהו יודע איך יוצרים איתו קשר?
  הוא עוזר בהתנדבות או שצריך לשלם לו?

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.