חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

חברת הנדל"ן של הרכבת

נושאים דעות, כלכלה ותקציב, תחבורה ב 11.03.12 3:27

עוד הבט על הרקע הלא ענייני בהפרטת הרכבת, הכל על-מנת להעביר את נכסי הכלל לידי מעטים וגם, כמובן לשבור את העבודה המאורגנת
מאת: אמנון פורטוגלי

שר התחבורה ישראל כץ הודיע ב-5 למרץ על הקמה חד-צדדית של שלוש חברות בנות לרכבת – חברה בת למטענים, לנדל"ן ולתחזוקה שיפעלו בשיתוף המגזר הפרטי. כמו כן, הודיע השר על הוצאת התחזוקה למיקור חוץ.
תוכניות אלו הן חלק מהמדיניות הכלכלית-חברתית של הממשלה והאוצר. מדיניות שמאמינה, דוגלת וחותרת ללא לאות, בכל מחיר וללא תלות בתוצאות ההרסניות הצפויות, להפרטה למיקור חוץ ולריסוק העבודה המאורגנת.  בנוסף זו דרך להעברת רכוש הכלל לסקטור הפרטי בנזיד עדשים.

מִתווים להפרטת הרכבת כמו התוכנית של כץ, גובשו ע"י משרדי התחבורה והאוצר, בנפרד, לפני יותר משש שנים. חברת הייעוץ TASC בשיתוף עם אורי יוגב, אז יועץ עצמאי, גיבשה תוכנית אסטרטגית לרכבת ישראל עוד ב-2006, הרבה לפני שורת אירועי הבטיחות והמשמעת שליוו בשנה האחרונה את פעילות הרכבות ברחבי ישראל.  עמירם ברקת ושי ניב כתבו על תוכניות אלו כבר לפני שנתיים ואבי בראלי כתב על תוכניות אלו לפני שנה.

התוכנית של שר התחבורה לרכבת ישראל קוראת להקמת חברת בת לפיתוח עסקי ומקרקעין שתהייה אחראית על פיתוח המסחר בתחנות הרכבות, פיתוח מסחר ושירותים נלווים ברכבות, ותכנון ופיתוח פרויקטי נדל"ן בתחנות הרכבות, בשיתוף המגזר הפרטי. חשוב לשים לב לשיתוף המגזר הפרטי, יש כאן הרבה כסף.

הקמת חברת בת לנדל"ן משקפת את ההיגיון התיאו-כלכלי העומד בבסיס התוכנית.  הכדאיות הכלכלית של הקמת חברת הבת לא נבדקה בצורה עניינית, שלא לדבר על ההשלכות לחברה כולה. המהלכים להקמת החברה ולהפרטת הרכבת  מנוהלים בהיחבא, ללא דיון ציבורי של ממש, ובניגוד לעקרון השקיפות ולכללי המינהל התקין. לציבור לא ניתנה האפשרות להביע דעתו בזמן בכדי למנוע מהמדינה לבצע טעות, או עסקה שעשויה להתפרש כמהלך לא תקין הקושר הון ושלטון באופן בולט. כך לדוגמה, לא הוצג מחקר של אוניברסיטת דלפט מספטמבר 2011, על המבנה הארגוני של רכבות והשלכתו על רכבת ישראל, המציין במפורש שלא נמצאה קורלציה בין המבנה הארגוני ובין האפקטיביות והיעילות של חברות הרכבות. בעברית פשוטה, לא ברור מדוע יש צורך ברה-ארגון ברכבת.

הקמת חברת הבת פיתוח המסחר והנדל"ן ברכבת ישראל מבוססת ככל הנראה, על תוכנית האסטרטגית לרכבת ישראל שכתבה חברת הייעוץ TASC  במאי 2009 . (אורי יוגב, האיש החזק ברכבת ישראל, השתתף בגיבוש אסטרטגיה לרכבת ישראל יחד עם חברת  TASC עד יוני  2006).

בדוח של TASC מצוין במפורש כי חברות רכבת ממשלתיות רבות באירופה פועלות באמצעות יחידות ארגוניות לפיתוח מסחרי של אזורי התחנות. כמו חטיבת Passenger Station  של DB הגרמנית וחטיבת Proot של NS ההולנדית.

לגבי רכבת ישראל הדוח מציין כי " כיום נמצאות ברכבת ישראל תוכניות לפיתוח המסחר בטווח הקצר, אותן ניתן להוציא לפועל כתלות בהקצאת משאבים בתוך החברה. עם זאת, החסם העיקרי לפיתוח משמעותי של המסחר בטווח ארוך הוא ההסכם הקיים מול מנהל מקרקעי ישראל." (הדגשה שלי).

עוד מוסיף הדוח כי "בפועל, עקרונות ההסכם מקשים מאוד על רכבת ישראל מכמה בחינות"

אפשר וצריך לפתח את המסחר והנדל"ן בתחנות הרכבת באמצעות יחידה אורגנית פנימית מתוך תפיסה הרואה במתחם הרכבת כולו מרכיב מהותי בשירות הניתן לנוסע. שפיתוח החוויה הכוללת של הנוסעים היא חלק אינטגראלי ובלתי נפרד מתפקיד חברת הרכבת. כך שהתחנה תהפוך לכלי לשיפור מעמדה של הרכבת בעיני הלקוח, גם על חשבון נסיעה באמצעי תחבורה פרטיים.  לצורך זה יש לשנות את ההסכם עם מנהל מקרקעי ישראל כך שיאפשר לפתח את המסחר והנדל"ן במתחמי רכבת ישראל.  לאחר גיבוש ההסכם החדש, ניתן יהיה לפתח נדל"ן ומסחר בתחנות בהן קיימת בסינרגיה גבוהה לפעילות הנוסעים.

מה שיקרה אם תתממש תוכניתם של השר כץ ואורי יוגב, הוא שתוקם חברת בת לנדל"ן אשר תופרט בחלקה או במלואה, שישונה ההסכם עם מנהל מקרקעי ישראל ובעלי ההון שירכשו את חברת הנדל"ן הם שייהנו מפירות השינוי בהסכם, ומפעילות הרכבת בכלל.

הכותב הוא מרצה במכללה החברתית כלכלית, וחוקר במרכז לצדק חברתי ע"ש יעקב חזן במכון ון ליר בירושלים, ומחבר נייר עמדה על הפרטת הרכבת שפורסם באתר המכון

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , ,

2 תגובות

 1. מנחם לוריא :

  לפני למעלה משנה הייתה קריאה לשר כץ לאפשר חנייה בחינם בחניונים של הרכבת.

  הסתבר שחלק מהחניונים הם בחינם וחלק הם בתשלום. כאשר משלמים גם על החנייה האטרקטביות של הנסיעה ברכבת, מבחינת הכיס הפרטי, מתחילה לשאוף לאפס (זה שבו המולקולות מפסיקות לנוע).

  לא נעשה דבר בעניין הזה למעט, למיטב זכרוני, בחניון הרכבת של חדרה מערב שם הופסקה גביית התשלום עבור החנייה.

  חלק משטחי החנייה שייכים למדינה אם בדרך של הפקעה לצרכי ציבור ואם כי ממילא היו של המינהל. חלק שייכים לעיריות, חלקן גובות כספים עבור החנייה וחלקן לא.

  מעיר מגורי אני מכיר את הבעיה ובאחת התחנות שפה החנייה נמצאת בשטח המנציפאלי של עיר אחת והתחנה בעיר השנייה והערים התקזזו ביניהן כך שלא יגבה תשלום עבור החנייה – ואז: באה הרכבת והודיעה ששטחי החנייה יופקעו לצורך הרחבת המסילה וסלילה, עתידית, של מסילה מערבה מכאן. ככה שלא ברור בכלל מהו מעמדן הסטאטוטורי של החנייה והקרקע הצמודה לתחנות הרכבת.

  זה ברור שברגע שיופרטו נכסי הרכבת החנייה לא תהייה בחינם – למה שתהייה בחינם? הרי הבעלים החדשים ירצה להחזיר את ההשקעה וגם אם קיבל בחינם ירצה לעשות לכיסו ולכיסו בלבד.

  בלי כל קשר למלל שכתבתי עד כה, אין כאן שום הפרטה. [???] פשוט: הפרטה היא הליך מאוד ברור ומוסדר. אין כאן שום הליך ברור ומוסדר. החתול (יוגב) כתב כקבלן חיצוני מה צריך להיות ואח"כ קיבל את מנת השמנת והתבקש לזלול אותה לפני שמישהו ירגיש. במילים אחרות אחרי שקיבל כסף ציבורי כיועץ משולם לו כסף ציבורי כמבצע. דיון ציבורי, ופיקוח ציבורי פשוט אין. אי אפשר להתמודד עם מה שאין.

  כמה שאני יודע, ואולי זה כבר השתנה, יוגב איננו היו"ר החוקי של הרכבת. היה על זה בג"צ, דבר הבג"צ פורסם פה בע"ש (גם פה) ומאז פה בעיתונות ובכל גורם רשמי אחר הפה שאמור לציין מהו מעמדו של יוגב מלא בבורקסים וסטייקים (ואני ממש לא צוחק) ולא ניתן לשמוע או להבין האם המפריט הלאומי, יוגב, בכלל פועל מתוקף מינוי כדין או פשוט עושה מה שבא לו בחסות השר שגם הוא עושה מה שבא לו.

  גם אם נרצה לערוך דיון ציבורי או ולחילופין לתקוף את ההחלטות בבג"צ אי אפשר כי אין החלטות יש מלל להג והכל נעשה במחשכים.

  דמוקרטיה זו לא.

  אותו הדבר קורה גם בחברה אחרת – זו שתצטרף לספק את החשמל לרכבת הפרטית של יוגב ושות'. החברה מיובשת ובסכנת עסק חי אבל, ממש היום, התייעלה בצעד ענק ומרשים – מתוך 13 מגישות התה 12 פוטרו -:( !!!

  תחי מדינת ישראל(בע"מ).

  מנחם.

 2. מנחם לוריא :

  בבקשה: http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1000731186

  מנחם

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.