חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

איך להוריד את מחירי המוצרים הישראליים למחירם בחו"ל

נושאים דעות, כלכלה ותקציב ב 11.03.12 3:06

לאחרונה התפרסמו ידיעות על מה שנראה כמכירה בהיצף של מוצרים ישראליים בחו"ל. חקיקה שאפשר יבוא בלתי ממוסה של מוצרים אלה תביא להורדת מחיריהם בארץ
מאת: צבי הרטמן

ברצוני להציג רעיון פשוט שלא עולה דבר וייעל את המשק במידה ניכרת – התרת ייבוא מוצרים ישראליים מחו"ל ללא מכס.
היצרנים שלנו שוחטים אותנו במחירים מכיוון שאנחנו משק קטן וריכוזי, מה שמותיר אותנו פגיעים.
חלופה מעניינת שחשבתי עליה היא להעלות הצעת חוק שתאפשר לייבא מוצרים ישראליים מחו"ל ללא מכס (הכוונה לאף סוג של מכס/אגרה וכו)  .ז"א שאם יימצא מחיר מאוד נמוך למוצר ישראלי בחו"ל, עד כדי כך שבתוספת עלויות שינוע בלבד יהיה זול יותר מהמחיר בארץ, כל אחד יוכל לעשות ארביטראז' מחירים על השוק המקומי ו"לגנוב" ליצרניות המקומיות נתח מהשוק.
החוק יכריח את החברות להפסיק לחלוב את האזרח הישראלי ויעמיד את המחיר המקומי למאוד קרוב למחיר בחוץ – אולי בכמה אגורות יותר אבל שעדיין לא יהיה שווה למישהו להכניס את הסחורה שלהם בחזרה בדלת האחורית.
החוק הוא עניין של תפיסה. בפועל היצרניות יתיישרו מהר מאוד למחירים סבירים כך שלאף אחד לא יהיה שווה לבצע ארביטראז' כזה באמת.  האזרח מרוויח מחירים הוגנים ולמדינה זה לא עולה כלום מלבד להעביר איזה חוק שהוא בסופו של דבר קונספטואלי בלבד.

להוריד את המכס על ייבוא ולפתוח את השוק לתחרות זה יהיה דבר נכון יותר אבל זה בלאגן מסוג אחר.. מה גם שבמדינתנו לא רואים שבטווח הארוך המשק מרוויח אלא רואים שבטווח הקצר יהיו פחות הכנסות ממיסים והרבה הון מקומי ייצא החוצה – יהיו עוד כמה שיקפצו ויגידו שזה יעודד אבטלה כי הרבה מקומות ייסגרו.. עניין הכשרות מייד יעלה וכו, בקיצור יותר קשה להעביר את זה..
ברעיון שלי זה פשוט.. כלום לא משתנה – פשוט מחנכים את היצרנים המקומיים לא להתעמר באזרח הקטן ולצפות שיכיר תודה מעמקי נשמתו, וכל זה בחקיקת חוק פשוט שכנראה לעולם לא יבוא לידי ביטוי – סוג של מהלך שח אלגנטי.

אני לא טוען שהרעיון שלי מתקן את כל תחלואות המשק.. זה טריק קטן לשיפור מצב הרוח והכיס של האזרח הקטן – באפס עלות.

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , ,

2 תגובות

  1. רמי :

    מצחיק. חברות כמו שטראוס הן לא באמת שחקניות ייצור גדולות ובחו"ל הן לא תחרות לחברות כמו נסטלה. הן רק מוכרות עודפים בזול וללא מיסים בחו"ל לקהל של יהודים\ישראלים בעיקר. לכן ייבוא חוזר של מוצרים שיוצאו איננו הפתרון, כי אז שטראוס פשוט תפסיק לייצא עודפים לחו"ל, זה גם ככה כמות קטנה שלא מספקת את השוק המקומי.שלא לדבר על הפגיעה האקולוגית שבשינוע כפול…

  2. נמרוד ברנע :

    הרעיון שלך הוא הרסני לכל התעשייה הישראלית ולצרכן הישראלי בטווח הארוך. רק מדינות עולם שלישי מבטלות מכסים לחלוטין.
    אתה מבין איזה היצף יהיה כאן בשוק?

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.