חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מכבי האש – שובתים כבר חודש ואיש אינו יודע

נושאים דעות, זכויות עובדים ותעסוקה ב 8.03.12 1:10

בחורף האחרון נדמה כי בכל יום אנו שומעים על מקרה שריפה אחר, חלקם מסתיימים באסון וחלקם בנס. נורית צור כותבת על השריפה שלא היתה ועל השביתה השקטה של הכבאים

כך קרה המקרה. לפני מספר ימים קמתי בבוקר, התארגנתי ליציאה לעבודה והתלבטתי מה לעשות עם סיר המרק שעמד על הכירים – להכניס למקרר או להרתיח ואז להשאיר חם על הכיריים. החלטתי להרתיח, החלטה שהתבררה לבסוף כטעות, שגרמה לי כמה שעות לאחר מכן ובמרחק של כשעה נסיעה מהבית, להבין כי שכחתי את הסיר על האש, להתקשר אל מכבי אש שפרצו אל ביתי, כיבו את האש והורידו את הסיר מהכיריים. כן, הכל נגמר בטוב, הרבה בזכות הכבאים היעילים והחכמים, שתוך 7 דקות בדיוק הגיעו אל הבית, פרצו אותו ומנעו סיטואציה קשה.

אחרי אנחת רווחה עמוקה, הרמתי טלפון אל אילן נועם מארגון הכבאים כדי לספר לו את הסיפור ולהודות דרכו לכבאים כולם ובמרחב ירושלים במיוחד. כמה הופתעתי לשמוע ממנו כי הכבאים נמצאים במהלכו של מאבק אמיתי על מקום עבודתם ועל התנאים בהם הם נותנים שירות הצלה כה חיוני לציבור.

מסתבר כי כבר מזה יותר מחודש נמצאים הכבאים במאבק להצלת מערך הכבאות. בעקבות אירוע השריפה בכרמל, שזיעזע את כולנו, החליטה הממשלה על רפורמה במערך הכבאות, שעליה הופקד המשרד לביטחון פנים. בשנה שעברה מאז הזמין המשרד לביטחון פנים דו"ח על מערך הכבאות מהטכניון. הדו"ח מעלה נתונים קשים, לדוגמה, זמן התגובה לאירוע, שהוא המדד ליעילות מערך הכבאות, הוא 7 דקות בעולם ובישראל הוא 17 דקות. הסיבה המרכזית לנתונים הקשים היא שבישראל חסרים היום יותר מ-3,300 כבאים ו-60 תחנות כיבוי. במשך שנים "ייבשה" הממשלה את תקציבי מערך הכבאות ופגעה בתנאי ההעסקתם של הכבאים. לאחר השריפה בכרמל, הורה ראש הממשלה כי בכתיבת הרפורמה וביישומה, ישתתפו נציגי הכבאים שהם בעלי המקצוע והידע, שנלחמים בשטח מדי יום ושעליהם יהיה ליישם את התוכנית.

בשנה שעברה מאז הפר המשרד לביטחון פנים בצורה בלתי הגיונית את הוראת ראש הממשלה, וסירב לשתף את הכבאים בכתיבת הרפורמה החשובה הזו. הכבאים התדפקו על דלתות סגורות בהן ישבו פקידים שלא ראו מימיהם שריפה וכתבו רפורמה שאינה מתכתבת עם המציאות בשטח. הצעת החוק שעניינה הרפורמה, אינה מתקנת את הליקויים המבצעיים, אינה מוסיפה תקן מתאים של כח אדם ושל תחנות חדשות ובעיקר פוגעת בתנאי ההעסקתם של הכבאים – אוסרת עליהם את זכות ההתארגנות ופוגעת בפנסיות של הכבאים המשרתים היום ושל אלו שיצאו כבר לגמלאות.

אז מדוע אנחנו לא שומעים על מאבקם של הכבאים? מדוע הם לא שובתים כדי לתבוע את דרישותיהם המוצדקות? ובכלל, מה זאת אומרת "כבאים שובתים"? ובכן, כשכבאים שובתים, הם לא מפסיקים לעבוד. הם לא מפסיקים להציל חיים ואפילו לא מפסיקים להוריד חתולים שנתקעו על עצים. הם נשבעו להגן, והם נחושים להציל חיים – גם כשזה פוגע ביכולתם למחות.

אז איך כבאים שובתים? הם מפסיקים לתת אישורים לטופס 4 שמאפשר כניסה למבנים חדשים. הם דוחים הכשרות בבתי הספר לכבאות עד לאחר המאבק. הם מנתקים את המשרד לביטחון פנים ממערכת פנים ארגונית ביורוקרטית, כדי לייצר עבור השר ועבור נציב הכבאות תחושה של נתק עם הכבאים. אבל, הם ממשיכים להציל חיים ולא פוגעים במוכנות המבצעית שלהם. שביתה בכאילו, של מי שלא באמת יכול לשבות.

ומה הממשלה עושה? במקום להתייחס ברצינות לטענות שמעלים הכבאים, הממשלה מתעלמת מהם ומנסה להשתיקם. שבועות ספורים לפני פרסום דו"ח מבקר המדינה על אסון הכרמל, שבועות ספורים לפני חשיפת המחדלים הקשים שכוללים תקצוב חסר באופן משמעותי של מערך הכבאות, עדיין עסוקה הממשלה ופקידיה בחסכון ובפגיעה בתנאי ההעסקה של עובדים חיוניים; וכל זאת בהתעלמות מהצורך במוכנות מלאה של מערך הכבאות, לאור האתגרים שעוד נכונים לנו בעתיד הקרוב.

האם שוב נאלץ בעתיד לקרוא דו"ח של מבקר המדינה על אסון הקשור בחוסר מוכנות של מערך הכבאות? אם כן, ראו הוזהרנו.

נערך על ידי דורון
תגיות: , , , ,

11 תגובות

 1. ישי :

  אין גבול לעזות המצח ובגידת הממשלה באזרחים.
  ה"רפורמה" כתירוץ לצעד נוסף אל עבר קידום תכנית ההפרטה.

 2. ק. טוכולסקי :

  ובינתיים בסקר הארץ הליכוד מקבל 37 מנדטים. אם זה מה שהציבור רוצה, כנראה שהמציאות מגיעה לציבור.

 3. מנחם לוריא :

  ק.:
  וואו,מה נעשה נתניהו הפסיד שני מנדטים מהסקר הקודם :(?

  שוב חוזר הניגון:מיבשים ואחר כך "עושים "רפורמה" והכל בלי דיון ציבורי. זה כבר מתחיל להיות ממש מסוכן – נתניהו רוצה לתקוף באירן מי בדיוק יכבה שריפות,יציל לכודים ויגיש עזרה?

  הרפורמה חברים הרפורמה – הסקטור הפרטי אלה יצילו את המדינה.לא מאמינים: בתרגיל נקודת מפנה 5 אפריל 2011 השר להגנת העורף ביקש מהמעסיקים שיתרגלו שליחת הובדים שלהם להתנדב לעזור במקומות שנפגעו מהטילים. השר שלח את המעסיקים מהבונקר בירושלים ע"ק….

  אתם יודעם מה? אני מתחיל להתייאש. קורה מפה לבנימין ולאהוד:שילחו את הטייסים לאירן בואו נגמור עם זה לפחות בכבוד ולא יגידו שלא נלחמנו. ועוד דבר אחד: מחר בבוקר ביבי יקירי שכן עוד מעט אפילו את טילי הדלילה שנאיר למורשת העולמית אין מי שייצר – מכרת גם אותו לכרישי הנד"ן.

  🙁 🙁 🙁

  מנחם.

 4. סוניה כהן :

  אני מצדיעה לכבאים, נחשפנו אליהם במלוא העוצמה מאז אסון הכרמל. הכתבה של נורית עצובה וכואבת. חייבים להבין את החשיבות שיש למערך הכבאות בחיי היום יום שלנו ואפילו אם לא תפרוץ כל שריפה הלואי ואמן, אין להפקיר וחובה להמשיך ולנהוג כאילו חלילה כל רגע פורצת שריפה, המקרה האישי של נורית צור מוכיח זאת צריך להתייחס לכבאים בכבוד הראוי ולתגמל אותם כראוי, ולעמוד לצידם.

 5. סוניה כהן :

  הכתבה של נורית עצובה וכואבת. חייבים להבין את החשיבות שיש למערך הכבאות בחיי היום יום שלנו ואפילו אם לא תפרוץ כל שריפה הלואי ואמן, אין להפקיר וחובה להמשיך ולנהוג כאילו חלילה כל רגע פורצת שריפה, המקרה האישי של נורית צור מוכיח זאת צריך להתייחס לכבאים בכבוד הראוי ולתגמל אותם כראוי, ולעמוד לצידם, בשביתה שלא נשמע קולה

 6. מנחם לוריא :

  שביתה? בישראל?… לפי בית הדין הארצי לעבודה שביתה היא עבודה במתכונת מלאה ופתק על הגב בסגנון:"אני שובת".

  תראו: הרופאים (בתורם) הכבאים (ממש עכשיו) ולשמחתי גם עובדי רכבת ישראל ממחר מנסים לאזן בין זכות השביתה והמחאה לבין פגיעה בלקוחות שלהם. זה יפה חשוב ומגיע להם כל הכבוד מאיתנו – האזרחים/לקוחות שלהם.

  אבל עלייה וקוץ בה: כשהם עושים את זה השביתה לא עושה שום דבר. החולה מקבל את הרופא שהוא צריך,האזרח מקבל את הכבאי כשהוא צריך והנוסעים יסעו ברכבת כשיצטרכו.

  ובעל הבית: בשלושת המקרים ממשיך לייבש ואח"כ לזעוק:"לא יעילים" או "לא אתן לפגוע בציבור" ו… מפריט בחוסר אחריות שלטעמי חבל מאוד שאי אפשר לשים אותו מול כיתת יורים – כי זה כבר נמאס.

  כל עוד הבכבאים ימשיכו לשבות כמו ש"מותר" במדינת ישראל 2012 זה לא ישנה שום דבר ובכלל:למי אכפת?

  אגב: הכבאים,בדיוק כמו עובדי הרכבת,כן שבתו כמו שצריך ורצוי וחטפו מהציבור גשם של לעג בוז ומלל אלים ובסגנון שלחו אותם הבייתה ותפריטו.

  כמו שציין ק. 37 מנדטים לליכוד כנראה שאנחנו,פה בע"ש,מיעוט שאף אחד לא "דואג" לו.

  בדו"ח ההפרטות נכון ל 2012 של מרכז חזן (מכון ואן ליר) בסייפא נכתב:"בינתיים, למרבה הצער, למרות המחאה החברתית וההתנגדות למדיניות ההפרטה — השיירה
  עוברת."

  וזה אומר הכל.

  מנחם.

 7. קטר ההפרטה: עוד ניסוי מסוכן של משרד האוצר | הקול החופשי של העובדים :

  […] לא השתנה מספר הכבאים מאז השריפה!!! כרגע הכבאים שוב בשביתה מאותה סיבה, אבל אתם כמעט לא שומעים על זה. חשבו על כך, ועל […]

 8. קטר ההפרטה | העוקץ :

  […] לא השתנה מספר הכבאים מאז השריפה!!! כרגע הכבאים שוב בשביתה מאותה סיבה, אבל אתם כמעט לא שומעים על זה. חשבו על כך, ועל […]

 9. מיכאל לינדנבאום :

  אין פלא שצפויים 37 מנדטים לליכוד.
  כמו ברוסיה של פוטין או במדינות העולם השלישי,יש האפלת מידע מוחלטת של כלי התקשורת ה"ממלעתיים",למעשה הממשלתיים לפקודתו של ביבי,והפרטיים שכולם לפקודת הטייקונים כלומר ,אנשי ביבי בהגדרה,כי הרי הליכוד ייצר את הטייקונים שכלל לא היו פה לפני 1977 .
  שלא לדבר על בורות של ציבור שאין לו מושג מהחיים עם ה"החינוך" ברמה הירודה בבתי הספר,ועם שפע תוכניות "כוכב נולד" שמטמטמים אותו ומנתקים מכל מחשבה פוליטית.
  רגע,מה אני מדבר? גם אני בור ועם הארץ!.אם לא הייתי קורא בע"ש ,לא הייתי יודע כלל שהכבאים בשביתה!

  וכך לפי איזה מנגנון השמדה עצמי שטני,היהודים הלכו לקראת כליונם כעם בזמן השואה,ואילו בימינו היהודים הולכים בצהלה לראת כליונם כמדינה.
  פרספקטיבות ממש מדליקות….

 10. לחסידי ההפרטה לא איכפת | העוקץ :

  […] ההתארגנות כתנאי לתקצוב ולהוספת תקנים. כרגע הכבאים שוב בשביתה מאותה סיבה, אבל התקשורת אטומה והציבור כמעט שאינו שומע […]

 11. חוה צדקה :

  הבנו כבר שהם שובתים למעלה מחודש.
  מי ממונה עליהם , לא לא מתייחסים אליהם, ואני בין אלה שנפגעים מזה שאני לא יכולה לכנס לדירה בלי טופס 4 וכמוני עוד הרבה מאד אנשים.

  למה אף אחד לא מתייחס ? משום שזה לא חשוב משום שאין צדק וחוק במדינה הזאת.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.