חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

רכבת ישראל – שר התחבורה החליט לשבור את ארגון העובדים

נושאים דעות, זכויות עובדים ותעסוקה, תחבורה ב 8.03.12 1:08

בשביתות האחרונות של הרופאים, הפרקליטים והמרצים לא העזה הממשלה להתייחס לשובתים באופן כה דורסני ובוטה כפי שמתייחס שר התחבורה לוועד עובדי הרכבת. איתן קלינסקי תוהה מדוע

לא לפני זמן רב היינו עדים לשביתת רופאים, שנמשכה מספר חודשים. אין ספק שסבל רב נגרם לציבור הנזקק לרופאים. אמנם היה ראש ממשלה שהציע להביא רופאים מהודו, אך לא הגיעו במהלך המשבר הממושך בין השובתים ובין ממשלת ישראל להחלטה בדבר סגירת מערכת הבריאות. לא עלה הרעיון הגאוני בדבר הקמת משהו חדש, בלי "אימת" ציבור רופאים שובת, בלי "אימת" ועד המייצג את השובתים.

כלפי הרופאים לא עמדה על הפרק נחישות דורסנית ובוטה של ממשלה כדוגמת הנחישות הנוכחית של שר התחבורה, ישראל כץ , שהחליט על "סגירת הבסטה" מתוך כוונה להגיד לציבור העובדים ולוועד – אנחנו לא מכירים בכם , אנחנו מתחילים להקים משהו חדש. במשך החודשים הארוכים של שביתת הרופאים לא נעשה ניסיון ליצור דמוניזציה של הועד מצד הממשלה. לא נעשה ניסיון של פסילה גורפת של יושב ראש הוועד, כמי שמבקש להחזיק את השאלטר של בתי החולים במדינת ישראל.

הפרקליטים שבתו שביתה ממושכת שפגעה במערכת המשפט. המורים שבתו בעבר שביתות ממושכות. באלו הימים שובתים אלפי מרצים בכל האוניברסיטאות בישראל, שביתה המשבשת למעשה את כל מערך הלימודים הסדיר בכל האוניברסיטאות. על הפרק לא עמדה נחישות של ממשלה לסגור את העסק ולהתחיל הכל מחדש על ידי הבאת מורים, פרקליטים או סגל מרצים חדש מהגורן או מהיקב, מחו"ל או מהמאדים. לא נעשה נסיון להעביר למעסיק חיצוני, שיביא עובדים ויפעיל את השירות מחדש.

בשביתת הרופאים הממושכת לא העזה ממשלת ישראל לפנות לרופאים ולוועד המייצג בתוכחה זועמת, שדעתם על הרפואה אינה נחשבת, ושהם רק מכונת עבודה ואין להם זכות להתערב איך ייראה ניהול המערך של בתי החולים בהם הם עובדים. שום גורם ממשלתי לא דרש את ראשו של יושב ראש ועד הרופאים, כמי שסוגר שאלטר ושיש להדיחו. במשך חודשים ארוכים נוהל איתו משא ומתן. בשביתת אלפי המרצים באוניברסיטאות, שום גורם בממשלת ישראל אינו מעז לפנות בזלזול מופגן למרצים ולוועד בדברי תוכחה זועמת, שדעתם על דפוסי העסקה אינה נחשבת. גם בימי הכאוס המוחלט בבתי החולים לא יצרו דמוניזציה של יושב ראש וועד הרופאים כמו שעושה היום ישראל כץ בכוחנות דורסנית לגילה אדרעי, נציגה נבחרת של פועלי הרכבת.

אני מקווה שעדיין לא מאוחר. שר התחבורה מר ישראל כץ חייב להתעשת ולהבין שהעובדים זה ההון האנושי היקר ביותר שיש לעובדי הרכבת. אני פונה בזאת אל השר ומבקש שיתייחס לציבור עובדי הרכבת כאל ההון האנושי היקר ביותר שיש לרכבת ישראל, ושלא יתייחס לציבור זה ולהנהגתו הנבחרת כאל גונבי שאלטר. ציבור העובדים זה ההון אנושי היקר ביותר שחייב לעמוד בסדר קדימות ראשוני , וחובה לשתפו בתהליך קבלת ההחלטות.

לציבור עובדי הרכבת חשוב ניהול תקין ויעיל של רכבת ישראל לרווחת הנוסעים. אך גם חשוב לו שלא יהיו 600 עובדים הזקוקים להשלמת הכנסה, חשוב לו שמקום עבודתם לא יהיה מעוז העסקה של עובדי קבלן.

נערך על ידי דורון
תגיות: , , , , ,

19 תגובות

 1. ל רפי :

  הכותב לוקה באותו עיוורון שבו לוקה וועד העובדים: הבנת ההבדל בין מאבק על זכויות עובדים ותנאי עבודתם לבין נסיונות להכתיב, בסיוע ההסתדרות, לממשלה (הבעלים בשם הציבור) מדיניות ניהול ומדיניות עיסקית של הפעלת רכבות בישראל.
  שר התחבורה צודק, לאחר שזמן רב התיר לוועד העובדים להשתולל על חשבון הציבור, שהגיע הזמן להפרדת רשויות ברורה: העובדים יעסקו בשלהם והנהלת הרכבת ומשרד התחבורה בשלהם.
  הבדל מהותי נוסף בין הדוגמאות שמביא הכותב (רופאים, פרקליטים ועוד) לבין מקרה הרכבת (או מקרה השביתה הכללית של ההסתדרות בנושא עובדי הקבלן) שכאן העובדים אינם נאבקים על תנאי העסקתם אלא על המדיניות שעל בסיסה ינוהל הארגון הכלכלי בו הם עובדים, אך אין הם בעליו!!… הציבור מבין את ההבדלים ועל-כן רובו מצדיק את עמדת שר התחבורה.

 2. אורה בן גל :

  ל. רפי אתה טועה בגדול.

  האחיות נאבקו נגד התקנים של משרד הבריאות . רשות ניהולית שהחליטה , והאחיות מתוך דאגה למקום העבודה נאבקו על תקן אחר.

  הרופאים נאבקו לא רק על שכר , אלא גם איך תראה מערכת הרפואה .

  מורי היל"ה נאבקים לא רק על שכר , אלא איך וכיצד תנוהל המערכת הלימודית של תלמידים בשולי החברה.

  רפי היקר, צודק הכותב , העובדים הם לא רק מכונת עבודה , אלא הם אוהבים את מקום העבודה . הם אוהבים את מקום עבודה שלהם, למרות שההנהלה קבעה שהחברה תנוהל כך .

  יושבת ראש של הוועד , גילה אדרעי , מוצגת כחצופה ומתערבת בעניני ניהול , כשהיא דורשת שגם שש מאות העובדים לא יקבלו יותר שכר המחייב לקבל השלמת הכנסה.

  בימי מלחמת לבנון השנייה מצאו מותם 6 פועלי רכבת . אינני בטוחה שעובדים שתייבא החברה החיצונית יהיו מוכנים להתייצב לעבודה בשעת סכנה ביטחונית . פועלי הרכבת מוצגים כחבורה מופרעת , למרות שהם זכאים לכל הערכה על עבודתם המסורה.

  זה מזכיר לי מה עשעשה דוד בן גוריון לימאים ששבתו בשנות החמישים . היום לא יימצא אחד שלא יצדיק את מה שעשו נמרוד אשל וחבריו .

  מה שעשו אז דוד בן גוריון , מר אלמוגי ואבא חושי , זה מה שעושה היום מר ישראל כץ לעובדי הרכבת .

  כמו שהציגו אז את נמרוד אשל , כך מציגים היום את גילה אדרעי.

  כמו ששכחו לאהרונוביץ , מי שהיה מפקד "יציאת אירופה" , את כל מה שעשה למען המדינה , כי העז להיות סולידארי עם העובדים, , כך עושים היום לגילה אדרעי.

  כמו שהיום אין אחד שיגנה את החבורה הנפלאה של הימאים , כך הזמן עוד יוכיח שאנחנו חייבים תודה לאומץ הלב והנחישות של גילה אדרעי וחבריה .

 3. אורה בן גל :

  אני מצטערת , אתה טועה מר רפי.

  האחיות שבתו נגד גישה נהולית פוגענית של הנהלה בנושא התקנים. כן הן התערבו בהחלטות הנהלה .

  הרופאים שבתו כנגד החלטות מוזרות איך וכיצד תראה המערכת הרפואית . הם שבתו נגד החלטות נהוליות פוגעניות של משרד הבריאות.

 4. משתמש אנונימי :

  לאורה, תיקון. נהרגו 8 וזאת מלבד הפצועים.

  לזכרם של עובדי הרכבת שנהרגו בעת מילוי תפקידם במלחמת לבנון השניה
  http://www.facebook.com/note.php?note_id=10150197991314193

 5. משתמש אנונימי :

  רק דוגמה אחת, לאו דווקא מובהקת, למגמת שיתוף העובדים בהחלטות ניהוליות
  "השקעה בעובדים ומנהלים והגברת המעורבות שלהם בניהול ובעשייה הארגונית".
  http://www.qualityaward.co.il/takanon.html

  התנהלות כזו, שתפנית ולא כוחנית, היא היום למרבה האירוניה, אחת האסטרטגיות בנסיונות לייתור התארגנות עובדים.
  אז מילא אם שר התחבורה היה הולך בכיוון הזה, אבל הוא ואנשיו מתנהלים בכוחנות מופגנת, ומנסים לשכנע אותנו שזה הכל בכלל הועד הכל יכול של הרכבת. לא רציני. הרסני. אופיני להתנהלות הממשלה הזאת בכל תחום כמעט, להוציא מקרים יוצאים מן הכלל המעידים על הכלל.

 6. אזרח מרוצה :

  כץ נכשלת תתפטר!!!!

 7. איתןקלינסקי :

  אני מודה למגיבה בשם אורה בן גל על תגובתה , שהחזירה אותי לימים רחוקים.
  את צודקת בהחלט בהבהרה שלך , כי כמו אז גם היום משתמשים בהסתה פרועה נגד מנהיגי העובדים.
  היום ישראל כץ מוכן אפילו להאשים את העובדים באחריות למותם של נוסעים בתאונות רכבת , למרות שמבקר המדינה קבע שהחברה שמכרה את הקרונות היא אחראית .
  לחברה זו מבקש היום מר כץ להעביר תחום ניהולי ברכבת ישראל.
  באותה ברוטאליות גסה התנהגו כלפי רב החובל אהרונוביץ , רק כי סבר שחשוב לו להיות סולידארי עם מלחים עבריים שובתים ולצאת נגד ההחלטה להעסיק גורמים חיצוניים .
  אודה , שהתרגשתי מאוד לקרוא את תגובתך.

 8. אמנון פורטוגלי :

  אני מסכים עם הכותב. עובדי הרכבת זה ההון האנושי היקר ביותר שיש לעובדי הרכבת. ואין להתייחס לציבור זה ולהנהגתו הנבחרת כאל זבל. שיתוף ציבור העובדים צריך לעמוד בסדר קדימות ראשוני, וחובה לשתפו בתהליך קבלת ההחלטות.
  את הדברים אלו ידעו בחברת הרכבות ההודית שעברה תהליך מפנה מוצלח בשיתוף עם העובדים.
  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4158941,00.html

 9. אאאאא :

  ל- איתן קלינסקי (7)
  מי שאפשר מבחינה מקצועית את הרג הנוסעים היא הנהלת רכבת ישראל.
  חברת הרכבת שמכרה היא רק כלי שדרכו ביצעה ההנהלה את ההרג.
  בנוסף, גם 7 ההרוגים בהפרדה מפלסית ליד קיבוץ גת, גם הם נהרגו ע"י פעולת הבורות של הנהלת רכבת ישראל. ואת מי מאשימה ומעמידה המדינה למשפט? את נהג הטרנזיט. חלם זה כאן.

 10. א.ל :

  דווקא הדבר שהוא נתן לדוגמא זה מה שדווקא מראה את ההיפך, ההבדל בין פרקליט ששובת, רופא ששובת ועובד רכבת ששובת הוא הבדל ענק, פרקליט ורופא נדרשים ללמוד את המקצועות שלהם ולרוב לא תראה משפחתיות והכנסת חברים ברפואה או פרקליטות, אני לא יכול לומר שאין אבל גם אם יש זה מינימלי, הפרטת הרכבת זה דבר רע אבל אירגון עובדים שהוא דורסני ומנסה לכפות מונופול על הנהלה זה לא דבר טוב בכלל, לא יכול להיות שעובדים לא יקבלו החלטה של הנהלה שאינה קשורה לזכויות העובד אלה לתחזוקה וכדומה.
  הרכבת בארץ כיום היא כלי בזבזני ולא יעיל לא בגלל שמישהו רוצה להוריד לשכר רעב אלה בגלל שאנשים נכנסו לעבודה שם לא לפי כישורים אלה לפי קשרים.
  אישית אני חושב שצריך את כל הרכבת להשאיר בידי המדינה אבל מחדש לבחון כל עובד ולהציב רגולטור על העיניין, הבעיה היא שגם הכנסת לא בדיוק נקיה משחיתות והכנסת מקורבים.

 11. ארטור-לא מבינים מה ההבדל בין רופאים ועובדי רכבת? :

  אני ממש המום .
  ההבדל המהותי מדוע הממשלה לא כיסחה את המורים והרופאים וכן מוכנה להכנס בכוח בעובדי הרכבת נובעת מסיבה עיקרית אחת .
  אין מאה אלף מורים חדשים שיחליפו את מאה אלף המורים הקימים .
  ואין גם 20000 (?) רופאים שיחליפו את הקימים .
  אבל בהחלט אפשר להכשיר במהירות 1200 עובדי רכבת חדשים שיסכימו לעבוד בפחות מ 15000ש"ח בממוצע היום .
  המדינה בדרכה ידעה יפה מאד לכופף את אירגוני המורים והרופאים על אף שאין להם תחליף ,אך דווקא וועד הרכבת חושב שתוספת של 20% לשכרו הגבוה של העובד לא מספיקה כדי לגמור עניין ,והממשלה חושבת פעם אחת להראות שגם היא יודעת לשבור את הכלים .

 12. מצ'ו :

  בואו נבדוק את ההבדלים לאשורם:
  – הרופאים הודיעו שבוע לפני אילו שירותים ישבתו ואיפה
  – עובדי הרכבת פתחו בשביתות פתע

  – הרופאים דאגו שאם אזרח פספס תור לרופא, הרופא הזה יעבוד שעות נוספות וידאג שהאזרח הזה יקבל שירות כמה שיותר מהר.
  – עובדי הרכבת דאגו שהשביתות שלהם ימוצו עד הרגע בו בית הדין יכריח אותם לחזור לעבודה, וקצת אחרי. אף אחד לא חושב על פיצוי אפילו בצחוק.

  – הרופאים הסבירו שהם מרוויחים פחות משכר מינימום, ודאגו שהציבור ידע למה הם לא מסוגלים יותר להמשיך כך.
  – עובד רכבת ממוצע מרוויח יותר מ-50% יותר מרופא ממוצע.

  – הרופאים ניסו לצמצם את הפגיעה באזרח למינימום שהם יכלו
  – עובדי הרכבת הכריזו על "עיצומים", כיבו את המזגנים ברכבות, דאגו למלא אותן עד אפס מקום בבני ערובה, עצרו את הרכבות באמצע שום מקום, והביאו נוסעים למצב בו הם לא ראו מוצא ושברו חלונות כדי להימלט משוביהם.

  – מנהיג מאבק הרופאים דאג להיות זמין גם לאזרחים וגם לבית המשפט, הוא דאג לכבד החלטות בי"ד, וליידע את הציבור על המהלכים שלו בשקיפות
  – גילה אדרעי הלכה לנופש אחרי שהכריזה על שביתה יום אחרי שהיא קיבלה צו לא להשבית את הרכבת.

  אכן, אין סיבה להתייחס לשתי השביתות באופן שונה.

 13. ארטור-למצ'ו- תודה,אך אתה מתפרץ לדלת פתוחה :

  אומנם נתתי סיבה אחת בלבד למה לא מתיחסים לרופאים ולמורים כמו לעובדי הרכבת ,אך היא 90% מהסיבות .

  גם אם עובדי הרכבת היו הופכים תפקיד עם הרופאים והיו דואגים שהשביתה לא תשפיע כמעט על האזרח הפשוט ,ועל איחור של 3 דקות היו מחלקים זר פרחים לכל נוסע +כרטיס נסיעה חינם .
  וגם אם הרופאים היו עושים שביתה עד מוות (ואתם מבינים היטב מי וכמה יכולים למות ),עדיין המדינה לא היתה יכולה לשבור כלים עם הרופאים (פשוט כי אין להם תחליף ).
  ואילו את ה1200 עובדי הרכבת אפשר להעיף לכל הרוחות רק כי במאזן השכר הם כבר לגמרי למעלה ,הנזק בעצירת הרכבת היום הינו אפסי יחסית לעוד 5 או 10 שנים ,והיום יש 1200 ,בעוד 10 שנים יהיו פי כמה ואז באמת העצירה תהיה בלתי אפשרית .
  סגור כץ,סגור.

 14. מצ'ו :

  אנחנו לא נוכל לבדוק את האמירה שלך במציאות, כי לא נראה שיש דרך לתקן את הנזק שוועד העובדים עשה לעובדי הרכבת.
  למאות אלפי אנשים נמאס. הקריאה של אזרחים לחסל את הרכבת ולפטר את העובדים אינה קריאה רציונלית, היא אינה בודקת את ההשלכות של הפרטה (שאגב, איני מסכים עם הטענות שהועלו לגביה, כל הדו"חות שראיתי לגבי הפרטות היו מוטים ומשוחדים ןהתעלמו מההפרטות המוצלחות, קרי חברות הרכבת בארה"ב, או חברת הרכבת השוויצרית, כשתי דוגמאות להפרטות מאוד מוצלחות שהיטיבו עם האזרחים)
  אם עובדי הרכבת היו מנהלים את המאבק שלהם באופן הוגן, תוך צמצום הפגיעה באזרח, לא היינו מגיעים למצב בו מאיימים לפטר את כולם.
  ואם כן, אזי בוודאי ובוודאי עובדי הרכבת יכלו לקבל יותר תמיכה ציבורית במאבק שלהם. היום כמעט אין נוסע שלא נפגע. אין כמעט נוסע שלא נתקע בעבודה ללא דרך לחזור לביתו.

  אם עובדי הרכבת רוצים לצאת מזה איכשהו, יו"ר הוועד צריכה לקום, לכנס מסיבת עיתונאים, להתנצל בפני בני הערובה שלה, ולהתפטר. מאותו הרגע, ניהול המאבק צריך להיות שקוף, שביתות צריכות להיות מתוכננות והציבור צריך לדעת ולהתכונן אליהן.
  וגם אז, לא בטוח שיסלחו להם. אני מנחש שהמשחק כבר אבוד.

 15. אלי :

  לא צריך להיות גאון גדול בשביל להבין את ההבדל- המתמחים, פרקליטים וכו' היו מקרים של חריגה מההסכם של כלל המשק, גם נגדה הייתה הסתה, אבל זה לא היה סוף העולם מבחינת המעמד השליט אם הם ינצחו. ניצחון לעובדי הרכבת נגד ההפרטה זה כן סוף העולם מבחינת המעמד השליט- פעם ראשונה שעוצרים הפרטה גדולה, זה חס וחלילה יכול להיות תקדים, ולכן כל המעמד השליט, בממשלה, בתקשורת מתגייס לחיסול הועד- כי זה מאבק סופר חשוב עבורו. ישראל כץ לא יתעשת ולא יבין, אלו הזיות, ישראל כץ פועל כמו שהוא צריך- נגד העובדים ובעד מי שהוא משרת. הדרך לעצור את ההפרטה עוברת רק דרך הכוח של עובדי הרכבת וגיבוי מההסתדרות, שלא בטוח שיהייה- עיני לפי הפרסומים רצה כהרגלו למכור את המאבק, אבל ההתעקשות של הועד והעובדה שמדובר בועד חזק ושעוד ועדים בהסתדרות נושאים עיינים למאבק הזה לא איפשרה לעיני למכור את המאבק כמו שהוא היה מת לעשות, לפחות בינתיים. במקום להתחנן לכץ שיפעל נגד האינטרס שלו, אפשר לחשוב על מה מעמד העובדים יכול לעשות בשביל לוודא שהועד ינצח- להכריח את עיני להפעיל את כל הכוח של ההסתדרות למען ניצחון.

 16. אלי :

  למשל- http://maavak.org.il/maavak/?article=874

 17. דליה :

  לגבי הרופאים
  אל תהיו בטוחים כל כך. ליצמן, סגן שר הבריאות הציע לתת לרופאים מחו"ל לעבוד בלי שיעברו את מבחני ההסמכה בישראל. שאלו אותו על כך בראיון רדיו. הוא אמר שיש בארץ הרבה רופאים שלמדו בחו"ל ולא עברו מבחן הסמכה, והם מוכנים לעבוד.
  מדוע ליצמן עושה זאת? יש מחסור ברופאים. מזל שהר"י והאוניברסיטאות מתנגדים. נראה מי ינצח.
  ביבי אמר שיביא רופאים מהודו. הוא בסוף ייזום בכיוון זה. ואנו ניאבק נגד.

 18. איתן קלינסקי :

  תגובה למצ'ו

  מה שמכאיב לי , שתגובתך היא באמת של מאצ'ו.
  מצערת גישתך ליושבת ראש הוועד . מול יושבת ראש הוועד ניצבת הנהלה שהחליטה על הפרטה .
  מר יוגב שעל פי הצעתו ממשלת ישראל החליטה על הפרטת בתי כלא בישראל עד שבית המשפט התערב .
  מר יוגב זה גמר אומר להרוס את העבודה המאורגנת . זו אידיאולוגיה המכוונת אותו . אל מול הדורסנות של יוגב בחסות שר התחבורה ניצבה גילה אדרעי .
  לצערי , התקשורת הישראלית הצליחה לשרוט שריטות עמוקות בדמותה בעיני הציבור .
  אתה , מר מאצ'ו בתגובתך ממשיך לבתר לבתרים את דמותה של האישה המופלאה , שביום האישה אני רוצה לאחל לחברה הישראלית הרבה גילות כמו גילה אדרעי .

 19. עמית-ה :

  מצ'ו
  הרכבת האמריקאית הולאמה ולכן היא עדיין מתפקדת – http://en.wikipedia.org/wiki/Amtrak
  אילו הייתה מוקמת מלכתחילה על ידי המדינה ואילו לא נבחר ניקסון לכהונה שניה, הייתה יכולה היום להיות שחקן משמעותי בתחבורה האמריקאית (היום התרומה שלה קטנה).

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.