חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הפרטת הרכבת – הועד משחק לידי ההנהלה המפריטה

נושאים דעות, התמונה הגדולה, זכויות עובדים ותעסוקה, כלכלה ותקציב, תחבורה ב 20.02.12 2:03

התנהלות ועד עובדי הרכבת, עוררה את התנגדות הציבור, ובכך שיחקה לידי שר התחבורה וההנהלה הנחושים לפצל את חברת רכבת ישראל ולהפריטה. על הועד היה להתנהל תוך התחשבות בציבור. למרות ההשבתה והפעולות השגויות של עובדי חברת הרכבת, יש לתמוך במאבק של העובדים. בסיכומו של דבר מאבקם הוא גם לטובת הציבור

מאת: אמנון פורטוגלי

ועד עובדי הרכבת כמשת"פ בהפרטת הרכבת

‏לעיתים ניתן לראות איך אנשים מתנהגים בהתאם ועל פי המיתוסים של עצמם.  ועד עובדי הרכבת ובעיקר גילה אדרעי, יו"ר הועד, נראים כלכודים בתדמיתם ומתנהגים על פי המיתוס שנוצר עליהם. נראה שוועד עובדי הרכבת והעובדים 'ירדו מהפסים', הם לא מזהים ולא מבינים את התפקיד של משתפי פעולה שהם ממלאים בתיאטרון האבסורד של הפרטת הרכבת. הועד מתפקד ופועל כאחד הגרועים מבין משתפי הפעולה, משת"פ שאינו ער לתפקידו.

מדיניות הממשלה האוצר היא הפרטה, מיקור חוץ וריסוק העבודה המאורגנת, בכל מחיר וללא תלות בתוצאות ההרסניות הצפויות.  עובדי הרכבת מוצאים עצמם מזה כמה שנים, חסרי אונים מול פעולות משרד התחבורה והנהלת הרכבת שמטרתם פירוק הרכבת, ומכירתה בנזיד עדשים תוך פגיעה קשה בציבור העובדים. במסגרת מדיניות ההפרטה הזו, הממשלה משקיעה הון עתק בתשתיות הרכבת ובאותו הזמן מונעת למעשה את פעילותה התקינה ע"י עצירת תקני כוח אדם בשיטה המוכרת לחוקרי ההפרטה כ'ייבוש' טרם הפרטה.  כך לדוגמה עצרו האוצר והנהלת החברה את רכש הציוד ואת התקנים לעבודות תחזוקה, למרות הגידול בפעילות הרכבת, ובעזות מצח באים בטיעונים על איכות התחזוקה ברכבת ובדרישה להעביר עבודות אלו למיקור חוץ.

במסגרת מדיניות ההפרטה, הממשלה והנהלת הרכבת מנהלים מזה כמה שנים מלחמת התשה כנגד עובדי הרכבת. אבל ועד העובדים 'הצליח' בהתנהגות לא-שקולה ולא חכמה לשחק לידי הגורמים הקיצוניים באוצר וברכבת, ועלול להביא בסופו של דבר להפרטת הרכבת. במקום לשכנע את הציבור שהפרטת הרכבת היא מסוכנת ורעה, עובדי הרכבת פועלים בדרך שהביאה חלק ניכר מהציבור להתנגד לפעילותם, לתמוך בהפרטת הרכבת ובריסוק ועד העובדים.

במאבק התקשורתי בין משרד התחבורה והנהלת הרכבת לבין העובדים, ידה של המדינה על העליונה. רכבת ישראל נתפסת כשירות ציבורי כושל ומושחת, כאשר האשמה מוטלת כולה על ועד העובדים שנראה כמחזיק את הרכבת בגרונה. על אחריות משרד התחבורה והנהלת הרכבת לנעשה, על עצירת התקנים לנהגים ולעובדי התחזוקה, על מינוי דירקטורים המקורבים לשר, על חילופי המנכ"לים התכופים, על ההתפטרות/פיטורים של מנכ"ל המשרד, אלו כאילו לא שייכים לעניין.

ועד העובדים אינו קורא את תמונת המציאות לאשורה. עידן השביתות הולך ומסתיים ככל הנראה. הועד נאבק באיומי ההפרטה, בין השאר דרך השבתת פעילות הרכבות ,לעיתים בהתרעה של שעות ספורות. אבל שביתה כזו הינה חרב פיפיות. האוצר אינו מתרשם מסבל הציבור, הועד מאבד את תמיכת דעת הקהל החיונית למאבקו, ובתי הדין לעבודה כמעט ואינם מאפשרים שימוש בנשק השביתה.

שביתה צריכה להיות הנשק האחרון, וגם אז אסור שתהייה כנגד ציבור הנוסעים. במקום שביתה הועד יכול להדגיש את מחויבותו לבטיחות, לתחזוקה נאותה ולשירות הציבור. הועד יכול להצביע על קובעי המדיניות ומקבלי ההחלטות שאחראים לשנים רבות של ייבוש תקציבים ברכבת, על ההנהלה ומשרד האוצר שהובילו את ההזנחה בתחזוקת הקרונות והקטרים. הועד יכול לגייס את דעת הקהל באמצעות חשיפת נימוקי השווא והשקר של הצד השני. לדוגמה, הדרישה למיקור חוץ של הקרונות החדשים שנומקה בהחלטת ממשלה ובדרישות היצרן. אלא שהתברר שאלו היו טיעוני שווא, והנהלת הרכבת מבקשת כיום להוציא לתחזוקה במיקור חוץ לא את הקרונות החדשים, אלא את תחזוקת הקרונות הישנים (3IC).

עובדי הרכבת והועד 'הרוויחו' את סלידת הציבור, בין השאר בפעולות שגויות והרסניות למאבקם. מבחינה מוסרית/אתית וגם מבחינה מעשית הם צריכים להקפיד על פגיעה מינימאלית בציבור הנוסעים.  שביתות אחרות כמו שביתת הרופאים גם הן פגעו ישירות באוכלוסיה. (הדגש הוא על פגיעה ישירה בהבדל משביתה בנמלים שם הפגיעה עקיפה).  עם זאת, הרופאים הקפידו להודיע מראש על מועדי ההשבתה ובכך להקטין את מפגעיה ובעיקר את אי הודאות  ואת הרגשת חוסר האונים של הנפגעים.  לעומת זאת, בצורה שהמאבק של עובדי הרכבת התנהל, עם פגיעה ישירה בציבור הנוסעים וכפי שהוא מדווח בתקשורת, העובדים איבדו את דעת הקהל ואת תמיכת הציבור, ולא משנה כמה המאבק הייה צודק.

עובדי הרכבת והועד צריכים לעשות את ההיפך ממה שהם עשו. עובדי הרכבת יכולים להדגיש את מחויבותם לציבור הנוסעים ע"י פעולות לטובת קהל הנוסעים.  למשל,  להפעיל את הרכבת ביעילות המרבית ולא לגבות כסף מהקהל ולהודיע על זאת ברבים. לא יהיו מבקרי כרטיסים ברכבת, השערים יהיו פתוחים למעבר נוסעים חופשי וכו'.   אם מחליטים לשבות, יש לאמץ צורת שביתה כמו של הרופאים, עם פגיעה ישירה מינימאלית בקהל.  הודעה מספר ימים מראש, שהרכבות מת"א לחיפה  בשעות 8 – 10 לא יצאו.  או שהרכבות מאשקלון לבנימינה לא יפעלו ביומי שני ורביעי.   לעומת זאת קווי רכבת שיפעלו, יפעלו ביעילות המרבית, לנוחות קהל הנוסעים. במקביל לא תהייה שביתה, ויודיעו על כך מראש, בימי ראשון וששי מועד יציאת וחזרת החיילים לחופשה.

למרות ההשבתה והפעולות השגויות של עובדי חברת הרכבת, יש לתמוך במאבק של העובדים, שכן בסיכומו של דבר מאבקם הוא גם לטובת הציבור. הפרטת הרכבת תפגע בכלל הציבור בישראל, תפגע בעבודה המאורגנת, תגדיל את תופעת עובדי קבלן ללא הגנות וזכויות בסיסיות. גם מסיבות פרקטיות יש להתנגד להפרטת הרכבת. גישת משרד התחבורה והנהלת הרכבת לפיצול חברת רכבת ישראל ולהפריט חברות אלו, היא גישת הפרטה הדומה למודל ההפרטה הבריטי, שכידוע  נכשל כישלון חרוץ.  כדאי להתעורר לפני שיהיה מאוחר מדי.

אמנון פורטוגלי

המכללה החברתית כלכלית

 

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , , , , ,

14 תגובות

 1. הראל לייבוביץ :

  אני מסכים מאוד עם הכתוב – ייתכן שמאחורי המאבק יש לגיטימציה מוחלטת לטענות העובדים, אבל ההתנהלות הקלוקלת של ראשי הוועד שלהם יוצרת אנטגוניזם עוצמתי נגדם, והציבור נוטה לעבור ולתמוך בעמדת שר התחבורה שרוצה לפעול בצורה דורסנית כנגדם.

 2. ציוני מודאג :

  ביזיון, בושה והפניית הגב לילדינו המשרתים בתפקידים קשים ואחראיים

  גילה אדרעי וחבריה חייבים להתפטר

  וועד עובדי הרכבת הם בדיוק ההסבר מדוע קמה תנועה בשם הכח לעובדים.
  ההסתדרות מייצגת כמעט רק את הוועדים עם השאלטר ביד.

  מדוע רב מעמד הביניים סולד מתנועה סוציאל דמוקרטיות ובעצם פונה להצביע בבחירות ולתמוך בגישה כלכלית חברתית שהיא נגד עצמו.

  הוועד ברשותה של גילה אדרעי חייב להתפטר.

 3. א. קוריאל :

  ועד הרכבת לא יכול לאפשר נסיעות חינם, כי הקופאיות והסדרנים אינם עובדי רכבת, אלא עובדי קבלן.
  התחום הזה כבר הופרט. נכון להגיד שהוועד של הרכבת שגה כאשר איפשר בעבר להפריט את התחומים האלה. זה חלב שנשפך, אבל כזה שמראה את הבעייתיות של התנהלות ההסתדרות והוועדים בעבר.
  הוועד הנוכחי מנהל קרב מאסף נואש נגד המשך ההפרטה, וצריך לתמוך בו, גם אם הוא עושה בדרך טעויות קשות.

 4. ל רפי :

  הוועד אינו משחק לידי ההנהלה, אלא חוזר ומייצר את אחד התמריצים המרכזיים להפרטות בעבר – התנהלות בלתי אחראית של ההסתדרות ושל העובדים בארגונים וחברות כלכליות של הציבור!!!
  הבעיה המרכזית היא חוסר האבחנה של העובדים וההסתדרות מה זכויותיהם והיכן מעורבותם לגיטימית ומה אינו נמצא בתחומי סמכויותיהם. כל עוד לא הוחלט שהעובדים הם גם הבעלים של מקום העבודה, חייבת להיות אבחנה ברורה בין מי שמופקד על הניהול ונושא באחריות לתוצאות העיסקיות כלפי הבעאלים (מה פרוש נושא באחריות היא שאלה נפרדת), ומי מועסק ע"י מקום העבודה וסמכויותיו הן בתחום יחסי העבודה החוקים וההסכמים התוחמים אותם, ורק שם.
  אירגונים כלכליים אינם מתנהלים באמצעות סיסמאות ואינם מתנהלים בחלל ריק שבו נמצאים ההנהלה והעובדים בלבד. שיטת העסקת העובדים אינה תכתיב של העובדים למעסיקים, אלא עיניין להסכמה הדדית. מבחינה זו העסקת עובדים כעובדי קבלן היא אפשרות לגיטימית, לעיתים הטובה ביותר ולעיתים הגרועה ביותר. השאלה אילו עבודות תוצאנה לביצוע במיקור חוץ ואילו תבוצענה בתוך האירגון הכלכלי, היא שאלה ניהולית שאין לעובדים שום סמכות לגביה. כך גם לגבי פיטורי עובדים, כל עוד אלה אינם שרירותיים, נקמניים או פוליטיים.
  לכן, שתי השביתות האחרונות – ביוזמת ההסתדרות או בחסות ההסתדרות – זו בעיניין עובדי הקבלן וזו בשאלה כיצד יש לנהל את הרכבת (במקרה זה), שתיהן פועלות לרעת העובדים ולהגברת הנטיה של הממשלה והרשויות המקומיות להעסיק מה שפחות עובדים בהעסקה ישירה (משום שהעובדים "שוכחים את עצמם" ומאיימים פעם אחר פעם על סמכויות הניהול והשליטה של הבעלים או נציגי הבעלים) ולפנות למיקור חוץ ולהעסקת עובדי קבלן, לצד השיקולים הכלכליים-מקצועיים, גם על מנת לשמר בידם שליטה סבירה בארגונים שבאחריותם.
  ה"שתוללות" וועדי עובדים חזקים דוגמת זה של הרכבת, מתנהלת בראש וראשונה על חשבון הציבור. צדק חברתי אינו רק מחירים הוגנים. צדק חברתי הוא גם מניעת שימוש לרעה ברכוש הציבור לניהול מאבק סקטוריאלי להטבת תנאים פעם אחר פעם על גבו של הציבור ועל חשבונו. נראה שגם בנושא זה מתקרב הציבור לגבולות סובלנותו לגחמות שבטעות נהוג ליחס אותן ל"זכויות עובדים", ל"צדק חברתי" ול"חופש ההתאגדות".

 5. אבי :

  נו באמת, להראות מחויבות לבטיחות לא יעצור הפרטות. לציבור אין ממש דרך לדעת שהעובדים מחויבים לבטיחות, בטח לא כאשר התקשורת מאמינה להנהלה ולא לעובדים. כדי לעצור הפרטות צריך נקודת לחץ. נקודת הלחץ היחידה היא שביתה, אין נקודת לחץ אחרת.

 6. אבי :

  מכיוון שהסדרנים והקופאיות הופרטו, אין לועד גם יכולת לעשות את מה שהצעת

 7. מנחם לוריא :

  אני מסכים עם אמנון אבל זה לא הועד ש"אשם" בהפרטת הרכבת.

  לו היו נערכות אתמול בחירות הליכוד היה זוכה בין 34 עד 39 מושבים בכנסת.

  זה העם היושב בציון – ושמשהו יזכיר לנתניהו לכבות את האור…

  מנחם

 8. אורי אפלבוים :

  את האור, מנחם, מכבה זה שעוזב אחרון. האם מהכרותך הקצרה עם מר נתניהו אתה מעריך כי הוא יעיז לפחות להיות זה שעוזב אחרון? (מודה ועוזב ירוחם…)

 9. מיכאל לינדנבאום :

  לאמנון,
  מאמר חשוב ומפוכח.
  ובכל זאת,בהנחה שכל הפעולות הנכונות היו נעשות בשום שכל תוך הסברה מתמדת על התנכלות הממשלה לאינטרס ,הן של הציבור והן של העובדים,האם זה היה עוצר את הטרנספורטים למחנה ההשמדה של העבודה המאורגנת?
  ב30 השנים האחרונות,אחת ההפרטות הבודדות שסוכלו,היתה הפרטת מפעל "עשות" של תע"ש ליד אשקלון,שבו מאבק אלים ביותר של העובדים,כולל כליאת מנהלים והכאת משת"פים הצליח לסכל מזימת ההפרטה.

  אני מקווה שעופר עיני יצליח ,במקום בו הממסד הפוליטי ממלא פיו מים.
  לצערי הרב ,לדבר(ברמה הפוליטית) נגד הפרטות ,ולשתוק כאשר מתרחשת הפרטה בזמן אמת,פוגע ומחליש את מחננו,המחנה הסוציאל דמוקרטי.

 10. משתמש אנונימי :

  מי שמעביר את הקו במקום שמעביר זו התקשורת. והיא זו שקובעת ישירות או בעקיפין מי נמצא מאיזה צד של הקו.
  ישנם אנשים שלא עוברים מסך ולא חשוב מה שיגידו ולא חשוב מאיזה מוצא הם.
  יו"ר ועד עבדי הרכבת היא אחת כזאת. כאן היה נחוץ יחצ"ן מקצועי שיודע את מי לשים ואיך לשים בפרונט. גילה מקומה בחדרי המו"מ כי לי לפחות נראה שהיא מבינה טוב מאוד מה עומד על הפרק ושהיא עיקשת ונחרצת ולא ניתנת לקנייה. אבל, מסך, היא לא עוברת.
  אלה כללי המשחק. דובר מתאים של הקייס ובכלל יחצנות אגרסיבית אבל מתוחכמת יותריתכן שהי מצליחים לצבור מידה גדולה יותר של אהדה בקרב הנוסעים, אפילו לשביתות.
  בשביל זה עיני היה צריך לשים כסף. אין לו? האם שם כסף וקיבל יעוץ רע?
  ???????…

 11. נמרוד :

  רוצים רכבת ציבורית – המדיום הוא המסר

  מי שלא רוצה שביתה ברכבת, צריך לתת רעיון יצירתי
  אני רוצה רכבת איכותית ובטוחה שתיסע לפריפריה במחיר שווה לכל נפש.
  אני רוצה רכבת שהעובדים והעובדות שלה לא נתונים במשטר הפחדה, כעבדי קבלן.

  מי שלא רוצה בשביתה ברכבת – צריך להציע אלטרנטיבה.
  מי שרוצה רכבת ציבורית – צריך לדרוש אותה.
  לתת לה שם. להגיד מי מפריט את הרכבת?

  לסמן את אלו שייבשו.
  לדבר על התחבורה הציבורית והמשמעות שלה בעיניו.

  לצייר את הציור של רכבת ישראל שלנו בראש, ולתרגם אותו לשיר, משפט, ציור, סרטון.

  מרשל מקלוהן טוען שהמדיום הוא המסר.
  הדרך שבה אתה מביא את הדברים ומייצג אותם – הם חלק בלתי נפרד מהאמירה שלך.
  או בעברית: כשהחברה שלנו מתחילה להשתמש בפייסבוק, היא משתנה.
  כשיותר אנשים בחברה יודעים קרוא וכתוב – נוצרת שכבה משכילה וזו תיצור את הנאורות ואת הדמוקרטיה ותפתח את המדע.

  לשביתה מקום מכובד, אך כרגע צריכים עוד מדיומים.

  https://www.facebook.com/publictrain

 12. מנחם לוריא :

  "את האור, מנחם, מכבה זה שעוזב אחרון. האם מהכרותך הקצרה עם מר נתניהו אתה מעריך כי הוא יעיז לפחות להיות זה שעוזב אחרון? (מודה ועוזב ירוחם…)"

  ..הוא "ידע" לכבות את השריפה בכרמל – לא?

  מהכרותי את נתניהו הוא יכבה גם יכבה את האור – תראה את הפרסומים של משרד האנרגיה והמים…

  🙁

  מנחם

 13. מנחם לוריא :

  במצב כרגע הוא בעייתי משהו. בית במשפט שלח את ההסתדרות ושר התחבורה "להסתדר" ביניהם ונתן להם שבועיים.

  בתום השבועיים,אם לא יסתדרו,בית המשפט,אולי,יתיר שביתה אבל לא בימי ראשון וחמישי. כלומר שוב פעם: העובדים יגיעו לעבודה,יעבדו בתפוקה מלאה ורק ישימו פתק על הגב: "אני שובת"?! ראה ערך רופאים.

  האקלים הציבורי שנוצר הוא לא טוב: השביתה הכללית של ההסתדרות בעניין עובדי הקבלן לא ממש נחלה ניצחון וזה בלשון המעטה. הציבור,הרבה בזכות ועד העובדים של הרכבת,נותן רוח גבית למפריטים הלאומיים מר יוגב והבוס שלו כץ (זה שלפעמים מבקר במשרד התחבורה). בית המשפט,כפי שכבר ראינו,מאשר שביתות לייט ברוח חדשה ומאוד יצירתית. אני לא ממש אופטימי.

  שימו לב: בעתירה לבית הדין ביקשו העובדים לחשוף את הסכם ההתקשרות עם בובמרדייה. ביקשו.יופי. לא קבלו.

  נעזוב את העובדים: השר ברך על…המוגמר. מהו המוגמר הזה בדיוק. 132 הקרונות(והקטרים) נקנו בכסף ציבורי (130 מליון יורו במונחים של 2011)ובנתיים שייכים לציבור – מה עם דין וחשבון פשוט:כמה יעלה לנו התענוג? זה כנראה סוד מדינה. אם זה לא היה סוד היה על מה לדבר אבל לכו תתעסקו בסודות מדינה רק יוגב,כץ ונציג בומברדייה יודעים כמה עוד יעלה לנו התענוג.

  ולמה העלות חשובה: שימו לב למה שכן פורסם: חברת בובמברדייה תיתן את שירותי התחזוקה…. לאחר שתישלב במתקני הרכבת. פירוש: חברת בומברדייה משקיעה אפס אחד גדול בכל מה שקשור בצד שלה לעניין מתן השירות היא תישתמש… במתקני הרכבת – שנבנו(למי ששכח) בכסף ציבורי. ופרט אחד שולי:באותם מוסכים של הרכבת עובדים (לא עלינו) עובדי מדינה צמיתים.

  היום עברתי,במקרה,ליד מושב אלישמע (נמצא מזרחית להוד השרון) בכניסה למושב התחוללה הפגנה מקומית ומה היה כתוב על השלטים: "לא למוסך של הרכבת במושב שלנו". משהו שמע משהו,יודע משהו? אם מפריטים את הרכבת,אם מדברים על רכבת מאילת לת"א שתתבצע על ידי הממשל הסיני למה צריך מוסך של הרכבת במושב אלישמע,שאגב: נמצא כחצי ק"מ מהמסילה בואכה כפר-סבא הוד השרון. מי משלם את העלות הזו, מי יפעיל את המוסך ולמה צריך אותו אם בובמברדייה מבצעת את התחזוקה. לכץ ולאלוהי ההפרטה הפתרונים.

  מברור קצר: מדובר בהקמת מוסך ומסוף מטענים שיקושר למסילה שבכביש 531 במושב אלישמע…

  אז: מצד אחד משקיעים כסף ציבורי ברכש של ציוד,בהקמת מסופי מטען ומוסכים,בתחזוקה של המוסכים ובהקמת תחנות ומסילות (ירושלים,עכו כרמיאל ובוודאי שכחתי עוד),מצד שני מדברים על חישמול עילי לרכבת בקו ת"א חיפה שפרושו השלכת הציוד הקיים לים וההזיה מסם "הבחירות המתקרבות" של רכבת סינית שתדלג מאילת לת"א בשעתיים ותתחרה בתעלת סואץ. ובסוף… מפריטים את התחזוקה של הנכסים הציבוריים האלה (הקרונות עלו 130 מליון יורו מקופת משלם המיסים הישראלי)….

  אפרופו תעלת סואץ: בדקתי. מה שעובר בתעלה בחודש חלש עובר בכל נמלי הים של ישראל בשנה מאוד חזקה מבחינת פעילות עסקית. בזה רוצים להתחרות. שוב אולי לבומברדייה או לממשל הסיני יש הוקוס פוקוס שאנחנו,הפלבאים נתניה של מ"י בע"מ לא ממש מבינים.

  …להזכיר לביבי שהאחרון צריך לכבבות את האור.:(

  מנחם.

 14. מנחם לוריא :

  הינה:
  http://www.facebook.com/pages/%D7%9E%D7%90%D7%91%D7%A7-%D7%AA%D7%95%D7%A9%D7%91%D7%99-%D7%94%D7%A9%D7%A8%D7%95%D7%9F-%D7%A0%D7%92%D7%93-%D7%94%D7%A7%D7%9E%D7%AA-%D7%9E%D7%95%D7%A1%D7%9B%D7%99-%D7%AA%D7%A4%D7%A2%D7%95%D7%9C-%D7%94%D7%A8%D7%9B%D7%91%D7%AA-%D7%9E%D7%AA%D7%97%D7%9D-%D7%97%D7%92%D7%95%D7%A8/277065239021568?sk=questions
  מנחם

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.