חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

לתמוך בוועד עובדי הרכבת

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, כלכלה ותקציב, כלכלת בית ב 20.02.12 2:04

ממשלת ישראל תשביח את הרכבת בכספי ציבור, ואז תמכור אותה, כשהיא מופרטת ומופעלת באמצעות עובדי קבלן, לתאגידים וטייקונים. בכל העולם, חברות רכבות מופרטות הפחיתו השקעה בתשתית וכוח אדם והעלו מחירים. התוצאות היו זהות, יותר תאונות. ועד עובדי הרכבת נלחם לבדו בשחיתות ובהפרטה. יש לתמוך בו

מאת: קורט טוכולסקי

 

כל הכבוד לוועד עובדי רכבת ישראל

יום אחד אחרי שעוד רכבת תרד מהפסים או תעלה באש, או סתם תפזר קרונות, האם מישהו מאיתנו יזכור שהיו מי שניסו למנוע את הפרטת התחזוקה והוזלת עלויות האחזקה? האם מישהו מאיתנו יאמין שאפשר היה למנוע את האסון ההולך וקרב של הפרטה? כמה מאותם עיתונאים, ששופכים היום קיתונות של עלבונות על עובדי הרכבת הנאבקים כנגד בזיזתה והפרטתה, יודו שהם טעו לנוכח העובדה שכל הכישלונות של הפרטת הרכבת בעולם לא שינו להם דבר, לנוכח העובדה שהם עזרו לטייח את השחיתות שליוותה את הליך ההפרטה? ובעיקר, מה זה יעזור לנו, לנוכח השוקת השבורה?

לפני שאתייחס למאבקם ההרואי והאצילי של עובדי רכבת ישראל, אני רוצה להתייחס למאמר בזוי שראיתי בגלובס . במהלך המלחמה הקרה המערב יצר את ההגדרה "טוטליטריזם" במטרה לכרוך יחדיו את המשטר הנאצי והקומוניסטי. לא צריך יותר מדי כדי להבין שזו הגדרה ריקה, אבל זה שירת את המלחמה הקרה. במאמר זה הכותבת עושה ניסיון נואל לכרוך יחדו ועדים וטייקונים, המטרה היא אותה מטרה, פנייה לרגשות הקמאיים של המעמד הבינוני וניסיון לעוור אותו. בניגוד לטייקונים, הפעם לא מקומיים שמנסים לבזוז את הרכבת, וועד עובדי הרכבת מנסה להצילה.

כמה מילים נשפכו בימים האחרונים בגנות ועד עובדי הרכבת. הגדיל לעשות חבר הכנסת אקוניס מהליכוד שנאם ברדיו על החובה לכבד בתי משפט, נאם ומיגרונו בידו (שכן הוא מתנגד לפינוי מגרון בניגוד להוראת בית המשפט). בית הדין לעבודה עצמו שמוכיח פעם אחר פעם שהוא בסך הכל כלי בשירות שלטון ההון, במקום להורות על חקירה בחשד לשחיתות ורשלנות של ההנהלה, משתלח כמו אחרון עיתונאי החצר של ההון בעובדים השובתים, כאילו הם העובדים שחותמים על חוזים לקניית קרונות זולים ומסוכנים יותר, כאילו העובדים הם האחראים להעסקת עבדי קבלן בכל תחום ברכבת ולא ההנהלה, כאילו העובדים הם האחראים לשנים של הזנחה תקציבית שהפכה את רכבת ישראל לזניחה. כל היום מפמפמים לנו על חופש העיתונות, איזה חופש ואיזו עיתונות? בושה וחרפה, אפילה בצהרים, לנגד עיננו זוממת ממשלת ישראל להשביח את הרכבת בכספי הציבור ואז למכור אותה, מופרטת ומופעלת באמצעות עבדי קבלן לתאגידים וטייקונים, וכל התקשורת מתגייסת כנגד הגורם היחיד שמנסה להיאבק בהפרטה.

שיהיה לכולנו ברור, הפרטת הרכבת תהיה אסון. בשנים האחרונות גדלה ההשקעה הציבורית ברכבת ואין באמת שום סיבה שאת כספנו ניתן במתנה. גם ללא ההשקעה, רכבת היא תשתית לאומית ולא יכולה להיות נתונה לשיקולים של מיקסום רווחים. תחזוקת רכבת זה עסק יקר ומסובך שדורש כוח אדם מקצועי ומיומן. חברות רכבות מופרטות בכל העולם העדיפו להפחית השקעה בתשתית וכוח אדם ולהעלות מחירים. התוצאות היו זהות, יותר תאונות. זה גם מה שיקרה כאן עם שליחיהם של בעלי ההון בממשלה יצליחו להגשים את מזימת ההפרטה.

כל הכבוד לעובדי הרכבת, שלא מפחדים ולא נכנעים. אם גילה אדרעי הייתה יו"ר ההסתדרות ולא עיני, אני מאמין שכבר מזמן לא היו עבדי קבלן בישראל. סביר להניח שפוליטיקאים ושופטים היו נותנים יותר כבוד לאדם העובד ופחות לאינטרסים של תאגידים וטייקונים. ועד עובדי הרכבת נלחם לבדו בשחיתות ובהפרטה, כנגד ממשלה משרתת הון ותקשורת, משרתת הון שבעלי ההון משסים בעובדי הרכבת כמו כלבים מוכי כלבת. עובדי הרכבת האמיצים והמסורים, כנביאים בשערי העיר זוכים בעיקר לבוז מצידם של בעלי אינטרסים, משרתיהם ואספסוף מוסת. אם הם לא ינצחו, אם לא נתמוך בהם במאבקם, כולנו נשלם כרגיל את המחיר, רק שאז יהיה כבר מאוחר מדי.

 

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , , ,

3 תגובות

 1. נמרוד :

  ממליץ להיכנס לדפים בנושא זה:
  https://www.facebook.com/publictrain
  https://twitter.com/#!/publictrain

  ותודה לקורט על הדברים

 2. מיכאל לינדנבאום :

  אין לי אלא לחזור על דברי טוכולסקי האחד והיחיד:"אם גילה אדרעי הייתה יו"ר ההסתדרות ולא עיני, אני מאמין שכבר מזמן לא היו עבדי קבלן בישראל. סביר להניח שפוליטיקאים ושופטים היו נותנים יותר כבוד לאדם העובד ופחות לאינטרסים של תאגידים וטייקונים. ועד עובדי הרכבת נלחם לבדו בשחיתות ובהפרטה, כנגד ממשלה משרתת הון".
  אני חש בעצמותי את הבדידות הנוראה של עובדי הרכבת בראשות אדרעי הגיבורה,מול האדישות של דעת קהל ובעצם כלל הממסד.
  זו אותה בדידות ואותו חידלון שהרגשתי באותן שנים איומות(1993-1997),שבהן עלה כורת ההפרטה על עובדי "פז" המומתים כלכלית ונפשית .
  יש הבדל אחד וחשוב ,והוא שהפעם מנכ"ל ההסתדרות עיני התייצב מול מאכלת ההפרטה ונלחם את מלחמת העבודה המאורגנת וכבוד האדם ברכבת.
  לצערי ,זה לא היה המצב בהפרטת "פז" ,בה הנהגת ההסתדרות ביחד עם המערך ומרצ ,שיתפה פעולה עם פושעי ההפרטה הממסדיים.

 3. מנחם לוריא :

  התגובה שלי (מספר 13 ו 14) כאן http://www.blacklabor.org/?p=43057#comments
  נכונות גם לדברים שלך ק.

  תודה.

  מנחם.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.