משרד החינוך חייב להתערב בסכסוך העבודה בין מורי היל"ה לבין החברה למתנ"סים

הקואליציה הארצית להעסקה ישירה פרסמה הודעת תמיכה במאבק מורי היל"ה. היא רואה בדרך ההעסקה של מורי היל"ה פגיעה בזכויות התעסוקה ופגיעה בעתיד התלמידים. על משרד החינוך לקחת אחריות ולהעסיק ישירות את המורים

הקואליציה הארצית להעסקה ישירה תומכת במאבקן הצודק ובשביתתן של המורות והמנחות בתוכנית היל"ה . בתוכנית היל"ה לומדים 7000 נערות ונערים שנשרו ממערכת החינוך הרגילה ומשלימים 12 שנות לימוד ובגרות.

המורות והמנחות בתוכנית נמצאות בסכסוך עבודה פעיל מאז אוקטובר 2011, בדרישה למעבר להעסקה ישירה, תגמול על שיעורים המתבטלים ושיפור תנאי העסקה שלהם ביחס לשאר מורי מערכת החינוך. המורות והמנחות מועסקות בתנאים מבישים של פחות מ-4000 ש"ח לחודש, בלי שכר בחודשי הקיץ וללא ביטחון תעסוקתי ורצף תעסוקתי הפוגע פגיעה קשה בתלמידים.

על אף החרפת הצעדים מצד המורות, אשר נאלצו אף להשבית ימי לימודים, המו"מ מול החברה למתנ"סים אינו מתקדם. לטענת החברה למתנ"סים אין באפשרותה לשפר את תנאי המורות ללא שינוי מהותי בתנאי המכרז אותו מוציא משרד החינוך. משרד החינוך הוא היוזם, המממן, המפעיל והמפקח על התוכנית, אבל אינו לוקח אחריות על העובדות ומעסיק אותן באמצעות קבלן – החברה למתנ"סים.

הקואליציה רואה בהעסקה הלא ישירה של המורות והמנחות פגיעה בזכויות התעסוקה, פגיעה בעתיד התלמידים בכלל ובמיוחד בתלמידים מהשכבות המוחלשות ביותר. פגיעה זו היא פגיעה בצמיחה העתידית של החברה בישראל. למרות שהסכסוך של מורות ומנחות היל"ה נמשך כבר מעל 5 חודשים, עומד משרד החינוך מהצד אינו מתערב ולא לוקח אחריות. הקואליציה קוראת למשרד החינוך לקחת אחריות על המורות והמנחות הללו, כמו על עשרת אלפים המורות והמורים האחרים המועסקים בישראל באופן לא ישיר.

 

הקואליציה להעסקה ישירה הוקמה בשנת 2010 במטרה לקדם העסקה ישירה של כלל העובדים/ות בישראל. בין השאר, הקואליציה כוללת את הארגונים הבאים: שתי"ל, התנועה החברתית לישראל, שומרי משפט – רבנים לזכויות אדם, האגודה לזכויות האזרח, איתך-מעכי – משפטניות למען צדק חברתי, צ"ח – סטודנטים למען צדק חברתי, קו לעובד, כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי, במעגלי צדק, התאחדות הסטודנטים הארצית, אגודות הסטודנטים באוניברסיטאות: ת"א, העברית, בן גוריון, וסמינר הקיבוצים, המועצה המתאמת של ארגוני הסגל האקדמי הבכיר, הפורום המתאם של ארגוני הסגל האקדמי הזוטר, התנועה לחופש המידע והמטה להעסקה הוגנת של מורות ומורים.

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , ,

Leave a Reply