חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מחאה חברתית: בין הפנתרים השחורים למחאת האוהלים

נושאים כלכלה ותקציב, מידע על פעילויות ב 15.02.12 23:30

שתי מחאות חברתיות משמעותיות התרחשו בישראל: מחאת הפנתרים השחורים בשנת 1971, ומחאת האוהלים של קיץ 2011. בכנס השלישי לחקר המדיניות החברתית של ESPAnet ישראל יציג ד"ר יאיר עמרם מחקר שמתחקה על שלבי התפתחותן של המחאות, ועל השפעותיהן על המדיניות

הכנס השלישי לחקר המדיניות החברתית - הזמנה אישית

נדב פרץ-וייסוידובסקי, מעורכי האתר, מבקש להזמין את קוראי עבודה שחורה להשתתף בכנס השלישי לחקר המדיניות החברתית, שיעסוק השנה במדיניות החברתית ובחברה האזרחית בישראל לאור מחאת הקיץ - וגם לסקר את הכנס מטעם 'עבודה שחורה'

לקריאה נוספת

מחאה חברתית בישראל: פנתרים שחורים 1971 ומחאת הצדק החברתי 2011

תקציר ההרצאה

רקע: במדינת ישראל נקוטה מדיניות כלכלית- חברתית המתרחקת מהגישה של 'מדינת הרווחה' שאומצה בעבר. הפער החברתי הולך ומתרחב. מספר העניים גדל ומספר המשפחות ממעמד הביניים שקורעות תחת העומס הכלכלי הולך וגדל. עקב כך, בשנה זו החלה מחאה של מעמד הביניים שהתרחבה לשכבות נוספות, על אי צדק חברתי. מחאה על רקע קיפוח חברתי התעוררה לפני 40 שנה על ידי הפנתרים השחורים בעקבותיה נעשו שינויים מיידים בתקציבים חברתיים והוקמה וועדת כץ לילדים ולנוער במצוקה.

ההרצאה מבוססת על מחקר בשלבי ביצוע: השוואה של התפתחות תנועות המחאה והתוצאות המשתקפות במדיניות הרווחה בשני המקרים: מחאת הפנתרים השחורים ב-1971 לעומת התפתחות המחאה החברתית של צדק חברתי (שהחלה כ"מחאת הדיור") בשנת 2011. המחקר מתבסס על ניתוח חומר תיאורטי, איסוף נתונים על מדיניות הרווחה וליקוט דיווחים מהתקשורת.

סמטת 'הם לא נחמדים', במוסררה, ירושלים, לזכר הפנתרים


ההרצאה בוחנת את התוצאות של מחאת הפנתרים השחורים על תקציב המדינה והמדיניות החברתית, ואת תוצאות המחאה של 2011 בטווח הזמן הקצר ואף מנסה להעריך את הסיכוי לתוצאות למען מדיניות רווחה בעקבות מחאה זו.
תרומת מחקר זה: הוא משקף ומארגן היבטים מרכזיים של התפתחות תנועת מחאה. כמו כן, מאפשר לראות את ההתייחסות של רשויות השלטון אל מנהיגי המחאה. ובנוסף, המחקר מזהה את מידת השינוי המיידי שעושה הממסד כדי לתקן את הנדרש ע"י מנהיגי המחאה ואלה מקרינים, כנראה, על הסיכוי לשינוי משמועתי במדיניות הרווחה לעתיד.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: ,

תגובה אחת

  1. שאול :

    יש הגדרות יותר ברורות של " ומספר המשפחות ממעמד הביניים שקורעות תחת העומס הכלכלי הולך וגדל. "?

    ולא, אני לא מתכוון להתסלבט על הבלבול בין קורעות וכורעות. אני באמת שואל. אני מקבל את זה שהציבור דיבר. אבל אם במחקר אקדמי עסקינן – איך מתבטאת הכריעה תחת העומס? מהו העומס?

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.