חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

גדעון סער במוזיאון גוש קטיף: לא תהיה התנתקות נוספת

נושאים חדשות, מדיני-בטחוני ב 15.02.12 23:20

הודעה לעיתונות של המוזיאון, לרגל ציון "יום גוש קטיף" במערכת החינוך, מובאת כאן כלשונה

 
שר החינוך גדעון סער חתם את יום גוש קטיף במערכת החינוך בסיור מרגש במוזיאון גוש קטיף בירושלים. מידי שנה מציינים בבתי הספר בישראל את יום כ"ב שבט כיום גוש קטיף, לאחר שביום זה עלה היישוב הראשון בגוש קטיף, נצר חזני, לקרקע.

במהלך הסיור המרגש סקר השר את כל אגפי המוזיאון, מההיסטוריה היהודית העתיקה בחבל עזה מימות החשמונאים ועד להקמת יישובי גוש קטיף וההתנתקות. התרגשות רבה ניכרה על שר החינוך שלא פעם דמעות זלגו מעיניו.

במסיבת עיתונאים שקיים לאחר הסיור במוזיאון גוש קטיף, אמר השר גדעון סער, שהנצחת גוש קטיף היא חובה על כל החברה בישראל, ולכן משרד החינוך רואה צורך לקדם את יום גוש קטיף במערכת החינוך ולסייע להנצחת גוש קטיף וציין לשבח את הקמת המוזיאון בירושלים.

סער אף ציין כי הוא מרגיש מצפונית נקי שהתנגד נחרצות להתנתקות והוביל בליכוד את המאבק נגד התוכנית, וחשף שהיו לו 6 פגישות קשות עם אריאל שרון בהם ניסה לשכנע אותו לתמוך בתוכנית, אולם לא נענה לו. השר סער ציין לשאלת עיתונאי האם יש חשש מהתנתקות נוספת, כי "לא יהיה פינוי נוסף וכי כולם ראו את התוצאות המרות ולמדו את הלקח מגוש קטיף".

בספר האורחים כתב השר: ישר כח לצוות המוזיאון היקר וכל מי שסייע ומסייע למוזיאון גוש קטיף להנציח תולדות מפעל התיישבותי מפואר של חלוצי גוש קטיף, מי יתן ונלמד הלקחים הנדרשים כדי למנוע הישנות העקירה וכדי לחזק את ישראל ואת עתידה, לא אשכח את הימים הקשים ההם, שהיו קשים מכל כמובן למתיישבים".

הערת העורך

מוזיאון גוש קטיף בירושלים ממוקם בבניין מגורים ברחוב שערי צדק 5, בסמוך לרחוב יפו (תחנת "הטורים" של הרכבת הקלה). לכתבת טלוויזיה על המוזיאון לחצו כאן

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , ,

4 תגובות

 1. ק. טוכולסקי :

  ההתנתקות באמת היתה טעות, בעיקר החלק שבו במקום לעשות את כל העסק בהסכם עם הרשות הפלסטינית אריאל שרון החליט לדפוק את הרשות ולחזק את החמאס. חוץ מזה אני חושב שצריך לאפשר למתנחלים שרוצים בכך להשאר תחת שלטון פלסטיני בישוביהם. זה יכול להיגמר כמו הסיפור של הלבנים ברודזיה או אחרת, בכל מקרה מה הטעם לעקור את מי שמוכן להשאר במקומו אבל תחת שלטון אחר?

 2. אבשלום בן צבי :

  בהמשך לדברים של טוכולסקי, אני לא חושב שצריך "לחגוג" את פינוי הישובים. אמנם יישובי חבל עזה נהנו מהקצאות חסרות פרופורציה של משאבי טבע על חשבון סביבתם וביססו את עיקר פרנסתם על עבודה שכירה זולה במיוחד ביחס להעסקה מקבילה בתחומי ישראל, אבל פינוי כפוי של אלפי אזרחים והשלכתם אל מחדלי השירותים הממלכתיים המפורקים של מדינת ישראל היא תהליך כואב. אולי היה פה מהלך צודק, אולי היה פה פגישה של אנשים שזכו לטובות הנאה מתמשכות עם המציאות החברתית האמיתית של ישראל, סביר להניח ש"זכרון גוש קטיף" מנותב לתובנות חינוכיות שאני אתנגד להתם בתוקף, ועדיין, גם ל"שמלאנים" יש לקחים חשובים לזכור מהעניין.

 3. יונתן כ. :

  ההתנתקות לא הייתה טעות,בשום מובן.

  אם לא ההתנתקות עדיין היינו בעזה,אתם לא מבינים שהסכם אולי עדיף אבל לא מציאותי לחכות לו?

  לשמאלנים יש שני לקחים שהם צריכים לקחת,הראשון הוא שצריכים לעשות דברים בצורה מהירה וחותכת בלי דרך חזרה,להתחרבש שנים בשיחות "שלום" לא מביא לשום מקום.

  הדבר השני הוא שסוף הסכסוך לא הולך להגיע בקרוב ולא משנה מה נעשה כדי לרצות אותם ושזה מצריך מחשבה מחדש על המטרות והאמצעים שיש לנקוט בהם.

  מי שרוצה מדינה יהודית עם רוב יהודי ברור צריך לתמוך בשיפור עמדות שיכלול התכנסות(פינוי ישובים אזרחים בתוך גושי אוכלוסיה פלסטינית והשארת הצבא).

  הדבר הנוסף שכולם צריכים ללמוד זה שאין ערך בלהיות שמאלני לשם שמאלני כפי שאין ערך בלהיות ימני לשם היות ימני.

 4. משתמש אנונימי :

  בתחילת שנות ה-2000 בטרם נסיגה התארחנו בקיבוץ ב"עוטף עזה" (איזה שם גאוני, "עוטף" ממש אמאי רחימאי). הראו לנו שם זנב של קסאם פרימיטבי מתוצרת בית והסבירו לנו שזה ילך וישתכלל, ואז זה יתחיל להיות באמת מסוכן. וזה אכן היה קורה, גם בלי התנתקות.
  עוד לפני ההתנתקות נכשלה ישראל במאבק במנהרות, מאבק שגבה מחיר קשה ולא הוביל לשום מקום.
  התנחלויות בגוש קטיף ובתוככי עזה הופצצו מעשה יום ביומו בעשרות פצמרים שבמצטבר הפכו לאלפים.
  כל יציאה או כניסה הפכו למבצע מסובך של ליווי צבאי.

  האם האופן שבו נעשתה ההתנתקות היה חכם? לא היתה דרך מוצלחת יותר? זו כבר שאלה אחרת.

  אבל שני דברים אי אפשר להכחיש:
  נוכחות ישראל בעזה לא עצרה את הקסאמים ואת ההתחמשות דרך המנהרות.
  צה"ל פעל ככוחות לווי ושיטור לשימוש המתנחלים שחייהם שם הפכו לגיהנום, ולא כצבא הגנה לישראל.

  ההרתעה לא עבדה שם, ובמצב כזה המוטיבציה למו"מ יורדת.

  אבל עיזבו, העיקר שיום גוש קטיף במערכת החינוך – אין לו דבר וחצי דבר עם פוליטיקה, אלא מה.

  מה שחשוב זו הפרזולוגיה והקלישאות. למה להתעסק במורכבות, בסתירות הפנימיות, בפער בין היומרה לבין היכולTO DELIVER .

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.