postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » המאבק האנטי-חרדי מול המאבק על מדינת רווחה אוניברסלית

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

המאבק האנטי-חרדי מול המאבק על מדינת רווחה אוניברסלית

נושאים דעות, כלכלה ותקציב ב 13.02.12 22:27

את המאבק על מדינת הרווחה החליף בחודשים האחרונים שיח המאבק בין מגזרים, ובו בולט במיוחד השיח האנטי-חרדי. עיון בנתונים מגלה כי הרבה סיסמאות ביחס לחרדים ש"לא נושאים בנטל" הן לא יותר מאגדות אורבניות

מאת: עמית הרפז

השביתה הכללית שהכריזה ההסתדרות לטובת עובדי הקבלן במשק החזירה לסדר היום את הנושא החברתי. אחרי חודשים בהם הגשם הקור וקלגסי חולדאי פינו אוהלים של מחאה ושל חוסר ברירה. בחודשים האלו וחזרנו למאבקים הרגילים של מגזרי החברה אלו באלו, וסדר היום החברתי ששלט כאן בקיץ הצטמצם.

אלו חודשים בהם ח"כים אנטי דמוקרטיים העבירו חוקי השתקה בתקווה לסתום לכל מי שחושב אחרת את הפה. בשם הביטחון האזרחי התחילו להעביר את חוק המישוש (שוטרים יוכלו לבצע חיפושים גופניים במקומות בילוי ובסביבתם הקרובה, גם ללא חשד קונקרטי נגד האנשים שבגופם או בכליהם יתבצעו החיפושים. הצעת החוק פותחת פתח עצום לחיפושים גופניים שרירותיים ומשפילים, ולאפליה על רקע מוצא, לאום ועוד). קבוצות לאומניות קטנות הפעילו טרור נגד ערבים בישראל ובשטחים. העיתונות התמלאה כתבות על הדרת נשים ואלימות חרדית. היה מדהים לראות שאפילו טייקונים שעשו תספורת עד קרחת לחסכונות שלנו, לא הפריעו לגל של כעס ושנאה אנטי חרדית. נכון שישנם בתוך קהל מאות אלפי חרדים, אנשים שמקללים ומרביצים בשם הדת. אבל, האם זה בגלל שהם דתיים, או שאולי היו עושים דברים דומים במסגרת אחרת? האם מדובר באלימות אישית או מגזרית?

במסגרת כנס כלכלת העוני  שנערך בחודש שעבר במכללת תל-חי הציג דר' דניאל גוטליב מהביטוח הלאומי, כמה מחקרים מעניינים בנושא האוכלוסייה החרדית ובאותה הרצאה הפריך כמה אגדות אורבניות. ראשית לגבי הניסיון להשתלב בשוק העבודה, שנית בנושא ילודה. מתברר שיש מאמץ מתמשך למצוא עבודה, בעשור (2001-2010) בו שיעור התעסוקה הלא חרדי בישראל נמצא בירידה של 2.6%, עלה שיעור התעסוקה במגזר החרדי בשיעור של 2.3%. בנושא הילודה במגזר החרדי נמצא כי היא בירידה מתמשכת מאז שנת 1994 (לא נבדקו נתונים קודמים). אחד המחקרים בדק את השפעת קצבת הילדים על הילודה בכלל החברה, התברר כי יש השפעה קצרת טווח בשיעור של 2%-6% ולטווח ארוך היא נעלמת. לעומת הירידה בילודה והגידול בשיעורי התעסוקה של שני המגזרים הכי עניים בחברה הישראלית החרדי והערבי, בולטת העובדה כי לא חל שינוי לטובה בשיעור העוני. העשור האחרון ניתק באופן מובהק את הקשר בין עבודה לרווחה כאשר שיעור העניים העובדים עלה בשנת 2010 והגיע ל- 50.6% (יותר ממחצית העניים).

גם בנושא שירות צבאי/לאומי נזרקו לחלל האויר לא מעט מספרים שגויים, בן גוריון התיר בשעתו 400 לומדים מחובת שירות, היום אחרי 60 שנה מתקבלים כל שנה 4000 פטורים חדשים כאלו. סך כל מקבלי הפטור "תורתו אומנותו" בגיל שירות 18-41 עומד היום על כ- 63 אלף איש, זה לא מעט, אבל הרעש סביב הנושא לא פרופורציונאלי.

אחת הטענות הנפוצות נגד ערבים, חרדים, ועניים בחברה היא כי הם אינם שותפים בנטל המיסים, זאת טענה מופרכת מעיקרה. ראשית יש לזכור כי אמנם העובדים בעשירונים הנמוכים ( 1-4) אינם מגיעים לסף תשלום מס הכנסה אבל בישראל רוב נטל המס אינו מס הכנסה (48%). לעומת זאת העניים העובדים (אני לא מדבר על החצי השני של העניים בישראל שהם בעיקר פנסיונרים) משלמים בין 21% ל- 44% מההכנסה שלהם כמיסים עקיפים.

כשממשלת ישראל מציעה לנו מס הכנסה שלילי ועוד מיני פלסטרים למחלת הלב של החברה, כדאי לזכור את העובדה שהקלה במיסוי העקיף (למשל הקטנה של המע"מ) פשוטה יותר למימוש. הקלה כזאת תיתן תוצאה טובה לא פחות וזה יעזור גם לכל יתר האזרחים לגמור את החודש.

לבלוג של עמית הרפז

הערת העורך: הורדת מיסים עקיפים (כגון מע"מ, מכס או הבלו על הדלק) ללא העלאה מקבילה במיסים ישירים (מס הכנסה, מס חברות, מס רווחי הון וכו') משמעותה המיידית פגיעה ביכולת המדינה לספק שירותים לאזרח.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , , , , , , , , , , ,

7 תגובות

 1. משתמש אנונימי :

  http://www.themarker.com/news/1.1640450

 2. איתי_85 :

  דניאל גוטליב הוא אדם מבריק. זכיתי ללמוד תחתיו, בשיעור כמעט-פרטי, בלימודיי באוני'. הוא מאוד לא מוערך, אבל יש לו תובנות מעניינות על החברה הישראלית. זו רק אחת מהן.

 3. עמית-ה :

  איתי
  אני רק יכול להסכים איתך, איש שקט אפשר לומר נחבא אל הכלים, בעל כשרון יוצא מהכלל.

 4. מנחם לוריא :

  עמית,

  תודה.יפה מעניין ומאיר עיניים.

  השאלה שלי היא דווקא לחרדים עצמם: הרי אתם כוח פוליטי חזק מאוד,מדוע אתם לא מכיילים את הנתונים ומפרסמים את האמת העירומה ומאפשרים שיח כל כך מתלהם ומלא אגדות אורבניות?

  מנחם.

 5. עמית-ה :

  מנחם
  האמת היא שאני לא יודע, אבל אני רואה תופעות דומות כמו כרגע שביתת עובדי הרכבת
  ועוד מקרים שבהם קבוצה של אנשים מוכתמת ולא מצליחה להפסיק את התהליך.

 6. מנחם לוריא :

  עמית-ה:

  אני באמת לא יודע מהו הפיתרון אבל השיח הציבורי בישראל נגוע בסטיגמות.כשהייתי תלמיד בתיכון (כבר די מזמן) היו הרבה דיונים ושיחות בנושא של סטיגמות ומיתוסים וכנראה שזה נעלם מתוכנית הלימודים.

  אני עוד לא הצלחתי,למשל,לראות כתבה על רכבת ישראל בלי שמשהו "דוחף" לשם את עובדי חברת החשמל. בא נשים יד על הלב: הפעם היחידה שמדינת ישראל שרתה באפלה זה היה באלף הקודם בגלל תקלה ברדינג ד'שגרמה לכל הגנרטורים ל חח"י לקרוס. לקח כמה שעות להעלות אותם לנסנכרן אותם ולהחזיר את האור. עובדי חח"י מעולם (למיטב זכרוני) לא הורידו את השלטר. ובאותו עניין כלקח מהתקלה התקינה חח"י מערכת בקרה ארצית מבוססת ביבים אופטיים שבחודש הבא תוכרז החברה הפרטית שהסיבים האלה יהפכו לנכס שלה כדי לספק תקשורת אופטית (לחם ושעשועים) לצרכנים. (פוי גועל נפש!!!).

  אותו הדבר לגבי עובדי בזק כשעוד הייתה חברה ממשלתית. הם מעולם לא הורידו את השלטר אבל כן גררו רגלים בתחזוקה וקווים הפסיקו לפעול-זו טיבעה של מערכת הטלפוניה.

  לעובדי הרכבת יש סטיגמה של בטלנים חברי מרכז ליכוד ורשלנים. סטיגמה האמת נמצאת לגמרי במקום אחר.

  גם העיתונות (על כל גווניה) לא תורמת דבר לעניין הזה ולהיפך מעודדת את הסטיגמות והשיח המתלהם בכל מיני דרכים – זה נכון לעניין החרדים,זה נכון לעניין הרכבת וזה נכון לעוד הרבה דברים.

  חינוך!!!! זה הפתרון. וכאמור מניסיון אמפירי. כשבוגר מערכת החינוך יראה חרדי לבוש שחורים – אם חונך וקיבל את הכלים הנדרשים – לא יראה בטלן שמתחמק מהצבא וחי על חשבון משלם המיסים אלא,אולי,איש דתי שעושה דרכו ממקום העבודה לכולל ללמוד תורה. מה רע בזה?

  חינוך. זה שם המשחק,גם אצל החרדים,גם אצל החילוניים וכל שאר המיעוטים שהארץ הזו התברכה בהם. זה יותר חשוב מבטחון ומכל דבר חאר. ואת זה… אין.

  מנחם.

 7. איתי_85 :

  מנחם, החרדים בתוך עצמם, בתוך העיתונות שלהם, מתעסקים בזה מאוד מאוד. פעמים רבות, בארגונים שמשלבים חרדים, דתיים-לאומיים וחילונים, יש גם ניסיון לתעמולה אנטי-אנטי-חרדית. אבל האמת היא, שאני מרגיש שקשה מאוד לאדם לחשוף את האמיתות האלו, כשהוא נתפס כרמאי. ככה יוצא שהחרדי, במרבית הפעמים, לא מרגיש שתצא איזה תוצאה חיובית מהאמת שיחשוף, כי השנאה הגזענית נטועה חזק יותר. אני לא רוצה לדבר בשם אף אדם, אבל זו התחושה שלי.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.