postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » מחאת קיץ 2011 – מיפוי היוזמות בחלוף חצי שנה

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מחאת קיץ 2011 – מיפוי היוזמות בחלוף חצי שנה

נושאים דעות, פוליטי ב 11.02.12 23:52

שתי"ל, הקרן החדשה לישראל והאגודה לזכויות האזרח ביצעו מיפוי של הפעילויות השונות שנמשכות ברחבי הארץ מאז קיפול המאהלים. המסקנה הברורה: התהליכים שהחלו בקיץ ממשיכים ומחוללים שינוי עומק

מאת: אבי דבוש, מנהל תחום תוכניות, שתי"ל

ה- 14 ביולי הישראלי, הופך למיתולוגיה בהתהוות. למרות שנחוצה פרספקטיבה של דורות להבנה רחבה של מאורעות היסטוריים, ברור לכולנו שמחאת קיץ 2011, אכן תמצא את דרכה לספר דברי הימים הישראלי. ככל ששאלת 'האם המחאה מתה?' יכולה לעורר תגובות אמוציונליות בלתי נשלטות במעגלים החברתיים המעורבים, זו שאלה אמיתית בקרב הציבור הישראלי הרחב ופוליטיקאי ארצנו, שמנסים לאתר את כיווני הרוח לקראת הבחירות הבאות.

מיפוי היוזמות, שביצעו שתיל והקרן החדשה לישראל, בסיוע האגודה לזכויות האזרח, מספק תשובה מהדהדת ומקיפה לשאלת מצבה של תנועת המחאה. המחאה חיה, נושמת ובועטת וכבר מחוללת שינוי, במגוון זירות חברתיות.

 השאלה הבאה היא שאלה ערכית- איכותית. 'האם לא היתה צריכה תנועת המחאה להישאר מאוחדת?' וגרו ליף עם שפיר עם שמולי ובא לציון גואל. השאלה הזו מתעלמת, כמובן, מן העובדה שתנועת המחאה היתה קונפידרציה ומטריה, רופפת יותר או פחות, של מגוון כוחות, התארגנויות ופעילים, חדשים וותיקים. כוחה של התנועה המתגלגלת לא יבחן באמצעות ליכוד מאות ההתארגנויות ל'אם כל הקואליציות', אלא ביכולת שלהם ליידע, לתאם ולשתף פעולה בחתירה לסדר יום חדש ושונה, שעונה להגדרות המרחיבות של 'צדק חברתי' והגדרות מחודדות יותר של אחריות המדינה לקורת גג, חינוך, תעסוקה ועוד.

 במיפוי חלק מיוזמות המחאה רצינו לייצר כלי לאותו תיאום. המיפוי איננו מדויק, כי טבע המציאות החברתית הוא דינמי. מיפוי היוזמות, משרטט את חלקו של "המפץ הגדול" הזה. כבר בשבוע הראשון לחשיפת המיפוי, זכינו לתגובות רבות. חלקן מבקשות לתקן וחלקן להוסיף או לחדד ליוזמות הקיימות. המיפוי הוא קול קורא להערות חשובות שכאלה, שיאפשרו לכלי העבודה הזה להיות מדויק ומעודכן יותר. אנא, נצלו את ההזמנה לשימוש וחידוד המיפוי, לטובת מימוש ערכי הצדק, השוויון והאחווה.

  אנו רואים במחאה חלק מתהליך לתיקון ושינוי חברתי בישראל. זוהי מלאכת חיים של אינספור פעילות ופעילים, בארגונים, בקהילות, באקדמיה, בתקשורת וגם בממשלה ובמגזר העסקי. המאבק למדינה שוויונית, משותפת ודמוקרטית, הוא מאבק שיקבע את דמותה של המדינה לדורות. המחאה וההתארגנויות שהוקמו בעטיה, הופכות אותנו לאופטימיים מאי פעם.

 אבי דבוש

מנהל תחום תוכניות, שתיל

הערת המערכת: אם אתם שותפים בפעילות שאינה מופיעה במיפוי היוזמות אנא פנו אל אבי  או אלינו

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , ,

3 תגובות

  1. רמי :

    פריסת החסות של שתיל והקרן על המחאה תוריד את הסיכויים לגיוס תמיכה עממית אמיתית למחאה חדשה. מה לעשות, הקרן שרופה בדעת הקהל בישראל ולא תוכלו לשנות את זה.איך בדיוק הצליחה המחאה? הממשלה הבינה שגם אם יצאו 300,000 אזרחים לרחובות היא יכולה להמשיך לפזר פירורים ולהתנער מכל אחריות. מאמר מסוג זה גורם לי להשתכנע להצביע יאיר לפיד…

  2. רשימת ארגונים - המחאה החברתית 2012 :

    […] כי ריבוי הארגונים הוביל להיחלשות המחאה החברתית. במאמר שפרסם באתר “עבודה שחורה” הוא טוען כי המחאה מלכתחילה הייתה “קונפדרציה […]

  3. שחם :

    האתר צריך להוביל את הקמת "השמאל המשולב" או כל שם דומה.נכון החברה שלי יחימוביץ' שוללת זאת אבל היא טועה ובגדול.ביבי רץ לבד כי ליברמן בסופו של דבר מייצג רוסים+,לפיד וקדימה זה לא שמאל ולא קרוב לשמאל והלואי שיקחו משהו מהימין ולכן שמאל מפוצל (וממש לא משנה למה אפילו אם זאת "אידאולוגיה נטו") משמעותו הפסד מנדטים שעשויים להציל את המצב.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.