חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

תנועת חינוך ישראלי – העובדות

נושאים דעות, חינוך ותרבות ב 11.02.12 23:54

בעקבות הביקורת שעוררה בקרב קוראינו הצטרפותו של אברהם פרנק לתנועת "חינוך ישראלי", מבקש אורן יהי-שלום, מנכ"ל חינוך ישראלי להפריך טענות שונות המועלות כלפי התנועה

אני מודה על ההזדמנות שניתנה לי כאן להבהיר עובדות בקשר ל"חינוך ישראלי" בתקווה למצוא שיתוף פעולה להתגייסות למען המשימה החשובה לכולנו – שיפור החינוך בישראל.

עובדה 1  – מי אנחנו?  או… מי הביא את מי לחינוך ישראלי:

בשנת 1998 פעלתי בתנועת "דור שלום" ושימשתי דובר התנועה. במסגרת זו יזמתי הקמה של מועדונית לילדי דרום תל-אביב שהפכה לעמותה עם חזון לשיפור מערכת החינוך הציבורית של ישראל. כבר בהתחלה היינו קבוצה הטרוגנית של אנשי חינוך, פעילי חינוך ואקדמאים. פנינו לתרומות לכל כיון אפשרי והצלחנו לממן הכפלת פעילות המועדונית ומאוחר יותר גם הקמת גני ילדים ברחבי הארץ, בפיקוח ובשיתוף משרד החינוך- גנים ששיקמנו משך כמה שנים והעברנו בחזרה לרשות המקומית. אנשי העסקים תמיד הצטרפו אלינו לאחר שפנינו אליהם ולא להיפך, רובם ממש התעניינו וביקשו ללמוד מלמטה את מערכת החינוך, בדיוק כמו כל אדם אחר שמעוניין לפעול חברתית. יש בינינו אנשים שגאים בעובדה שכל המשאבים שלנו מגיעים מקרנות חינוך ותורמים ישראלים– כלומר אין לנו דולר או יורו. אני אישית פחות גאה בזה משום שזה גם כשלון שנמצא במסגרת אחריותי. בכל אופן, כמי שגדל בשכונת מחנה יהודה בפתח תקווה, ואבא שלו היה מנהל בית ספר מצויין אך תפרן– לא רלוונטי לחבר אותי לאיזו תרבות קפיטליסטית.

עובדה 2  – מה אנחנו עושים היום?

נכון לבוקר זה יש לנו פעילות חינוך בלמעלה ממאה בתי ספר מתוכם חמישה במסגרת מודל "בית ספר ישראלי" שפיתחנו – שניים מתוך החמישה נמצאים במגזר הערבי. שאר בתי הספר נהנים מתכניות חינוך ישראלי –בתחום תרבות ישראל. תכנית חינוך ישראלי למקצוע תרבות ישראל פועלת בפיקוח משרד החינוך ומזמנת חוויה פלורליסטית על תרבות ישראל לדורותיה מנקודת מבטו של התלמיד הממלכתי – הלא דתי. אנחנו עובדים על תכניות בתחומים נוספים שיעניקו לבתי הספר הזדמנות להעמיק את השיח על זהות ועל החברה הישראלית כי אנחנו רוצים להדגים מה הוא בית ספר ישראלי –שלא צריך להמציא גלגל חינוכי חדש כדי להיות מחויב לערכים ולתרבות. אנחנו מאמינים שבתי ספר שיש להם "כוכב צפון" ברור הם פשוט טובים יותר גם בשאר התחומים. אני מקווה שזה ברור שאת הפעילויות הללו עושים אנשי חינוך ולא אנשי עסקים. אבל אנחנו עדיין מחפשים אנשי עסקים לתרומות.

במסגרת כוונתנו לשפר את המערכת צברנו המון מידע. אנחנו משתמשים בידע הזה במסגרת "מרכז תקשורת" שתפקידו לשכלל את השיח הישראלי בנוגע לפתרונות מערכת החינוך. השיח שלנו שרוי בפיגור כואב אחרי מדינות העולם המערבי ובעטיו קשה כאן כל כך לדבר על חינוך. אנחנו מלמדים כל מי שרוצה ללמוד, בעיקר כתבי חינוך ועדי הורים ואנשים בעלי השפעה ואף יועצים למי שמבקש – הכל בחינם.

גם כאן לא מובילים אנשי עסקים. אבל אנחנו עדיין מחפשים בעלי ממון שיתרמו לזה.

עובדה 3 – במה אנחנו מאמינים….?

כבר בשנת 1998, כשהתחלנו לפעול בשכונת הארגזים, הרגשתי שמשהו עמוק מאוד לא בסדר, וזה לא הכסף. המערכת הממלכתית שלנו לא עובדת נכון. עם השנים הניסיון ברגלים התחבר לידע שנצבר בראש. לפעמים אני מציע בתמצית – בחרו לכם אחת ממערכות החינוך המתקדמות בעולם, ובואו נעתיק את מה שהולך שם. הרי רוב המדינות המערביות כבר ביצעו רפורמות בחינוך ויש ממי ללמוד.

מה בגדול ההבדל? במערכת שלנו יש הירארכיה מיושנת, במסגרתה בית הספר נמצא אחרון. בעולם המתקדם הבינו שצריך לחשוב הפוך – לתת לבתי הספר אחריות וסמכות, כדי שיוביל. פשוט לתת אמון במנהלים ובמורים.

ועל מה זה משפיע?   ובכן, בזמן שאנחנו מדברים על תוספות בעולם מדברים על איכות, כלומר בזמן שאנחנו מוסיפים מירושלים עוד ועוד שעות בגאווה, בתי הספר בעולם המתקדם דווקא מצמצמים שעות לטובת איכות המורים שהם מעסיקים בעצמם. בזמן ששרי החינוך שלנו מתגאים בתכניות הלימודים שהם שינוי העולם המתקדם בכלל לא מבין למה צריך לומר לבתי הספר באילו תכניות ללמד. ובזמן שאנחנו מוסיפים אלפי חוזרי מנכל ומערכות לשליטה על בתי הספר – בעולם הבינו שעצמאות לבתי הספר היא מפתח אדיר לשיפור. אין ספור מחקרים מצביעים על הקשר ההדוק בין מידת העצמאות של בתי הספר ומידת הצלחתם. ולא תאמינו– העצמאות לבתי הספר דווקא מסייעת לצמצום פערים, וההסבר לזה מורכב יותר.

אז אנחנו מאמינים באיכות החינוך הציבורי, בערכים שבתי הספר הציבוריים צריכים להוביל, באמון שאנחנו חייבים לתת למורים ולבתי הספר, ואנחנו בעיקר מאמינים שכל זה אינו חלום, אלא אפשרי לגמרי גם בישראל.

לטובת קוראי האתר אני מדייק ומבהיר – אני לא חושב שצריך לפרק את ארגוני המורים, אלא להיפך – לחלץ אותם מהקיבעון וללכת יחד אתם למערכת חינוך ציבורית חדשה. לשם כך יהיה עלינו להחליף את ההסכמים הקיבוציים שהרסו את מעמד המורים בהסכמים חדשים – ואני מוכן כבר מחר לאמץ את ההסכמים הנוהגים באנגליה, אוסטרליה, פינלנד ושאר המדינות המובילות בחינוך העולם.

כמי שהתחנך בשומר הצעיר, ובחר לפעול בשכונות הכי מוחלשות בישראל אני מרשה לעצמי לומר שהשוויון בחינוך יושג רק אם נצא מהשיח הישן של האלף הקודם, ונפתח את הראש לשינויים המתחייבים במאה ה 21 . שוויון הוא תוצאה של מערכת בריאה יותר.

אז אני מברך בחום את אברמלה פרנק שהצטרף אל עשרות אנשי חינוך ואקדמיה, כמו גם אנשי רוח ועסקים שפעלו ופועלים ברמות שונות במסגרת "חינוך ישראלי". נמשיך לשלב ידיים עם כל מי שמעוניין להוביל מאבק עיקש, ענייני וארוך טווח על איכות החינוך הציבורי של ישראל.

 הערת המערכת: קוראינו המבקשים להמשיך את הדיון עם אורן יהי-שלום, מוזמנים להעביר את שאלותיהם הענייניות בתגובית (טוקבק) ואנו נרכזן ונעבירן הלאה. תגובות מתלהמות ואלימות יימחקו.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , , , ,

7 תגובות

 1. משתמש אנונימי :

  איך אפשר להשיג את חומרי הלמידה של חינוך ישראלי, אם אני לא בי"ס אלא סתם איזה מורה זוטר לשעבר, שבזמנו החופשי עסק בכתיבת חומרי למידה, כמין תחביב כזה, שלא לגמרי נגמלתי ממנו?

 2. איתי :

  אני מניח שהתשובה היא פשוטה מאוד – לקנות אותם בכמה שקלים כמו שקונים כל ספר לימוד או מדריך למורה.

  אם אדם או ארגון משקיע זמן / כסף ביצירה כלשהיא, זה לגיטימי לחלוטין שהיא לא תהיה חופשית באינטרנט.

  זה לא שונה ממצבו של סופר או זמרת שלא מעלים לרשת את יצירותיהם להורדה חופשית, אלא מעדיפים שנלך לחנות ונקנה אותם.

  גם גופים סוציאלדמוקרטיים למהדרין כמו קואופרטיב "חברה" דורשים מאנשים לשלם כסף על מנת ליהנות מפרי עמלם. קיומו של מקור הכנסה כזה עבור "חברה" הוא אולי הדרך האפקטיבית ביותר להימנע מתלות בבעלי הון או קרנות פילנתרופיות.

 3. משתמש אנונימי :

  "הערת המערכת: קוראינו המבקשים להמשיך את הדיון עם אורן יהי-שלום, מוזמנים להעביר את שאלותיהם הענייניות בתגובית (טוקבק) ואנו נרכזן ונעבירן הלאה. תגובות מתלהמות ואלימות יימחקו".
  ובכן, הופנתה שאלה ענינית, לאחר שחיפוש באתר העמותה הנ"ל לא הניב תשובה לשאלה וכאן נראה היה שנפתחה הזדמנות לקבל אותה.
  העניין שלי הוא בחומרים הבאים: מגילת העצמאות ולוח השנה.
  פשוט.

 4. מערכת עבודה שחורה :

  שאלתך תועבר הלאה כמובן

 5. דליה :

  בהצעה של אורן יהי שלום לבחור מערכת חינוך מתקדמת בעולם ולהעתיק ממנה לישראל, אני רואה הצעה שאומרת לציבור בישראל: מחקו את עצמיותכם ואת האופי שלכם והעתיקו מאחרים. אני לא מבינה מדוע אנחנו צריכים לבטל את עצמנו ולהתבטל בפני אחרים. מערכת חינוך ראויה לשמה צריכה לנבוע מתוך המאפיינים הספציפיים של אופי מדינת ישראל ולהיות מתוכננת בהתאמה למאפיינים אלה. השאיפה שאנו נחקה את המערב מתוך התבטלות אומרת לאזרחים ולבעלי תפקידים בישראל: אתם אפסים. לא שווים כלום. לכו תעתיקו מאחרים.

  הניסוח פה הוא מטעה. ההצעה לבחור מערכת חינוך מתקדמת בעולם ולהעתיק ממנה היא מטעה. אפשר לחשוב שבישראל לא בוצעה רפורמה בחינוך, ולא חלו שינויים. זה לא נכון. רפורמה בחינוך בוצעה, והיא ברוח הרפורמות הניאו ליברליות באנגליה ובארה"ב.

 6. דליה :

  אורן יהי שלום אומר: " במערכת שלנו יש הירארכיה מיושנת, במסגרתה בית הספר נמצא אחרון." המשפט המציין שבמערכת שלנו ההיררכיה מיושנת הוא מטעה. ההיררכיה אינה מיושנת כי בוצעה בה רפורמה. הניסוח כאילו לא בוצע שינוי בהיררכיה ולא נגעו מזה שנים במבנה של משרד החינוך, הוא ניסוח מטעה. משרד החינוך ביזר סמכויותיו למחוזות, ומוציא מעצמו בתהליך מתמשך את סמכויות הביצוע. באגפים רבים במטה משרד החינוך בוצעו שינויים מהותיים. סמכויות רבות הוצאו למיקור חוץ. אבל כל זה לא מספיק לחינוך ישראלי. חינוך ישראלי רוצה לבטל לגמרי את המבנה ההיררכי, וליצור מבנה ארגוני שטוח לגמרי, שבו תינתן ליחידת הקצה, בית הספר, אוטונומיה מקסימאלית.

  אורן יהי שלום מכנה את האוטונומיה לבתי הספר בשם "עצמאות". כאילו משרד החינוך הממשלתי הוא גורם המדכא את החינוך, ובתי הספר שיזכו לעצמאות, ישתחררו מן הדיכוי הזה. בלשון אחרת, הוא מעוניין בצמצום מעורבות הממשלה בחינוך. הוא רוצה בצמצום תפקידיו של המגזר הציבורי לטובת העברתם למגזר הפרטי (הציבור). אנו זוכרים את אמירתו של נתניהו על המגזר הפרטי הרזה הנושא על גבו את המגזר הציבורי השמן.
  נראה שמעורבות ממשלתית בחינוך היא פסולה בעיני הכותב. הוא רוצה שתפקיד הממשלה יהיה מינימאלי, ולבתי הספר תהיה אוטונומיה מקסימאלית.
  האם התפקיד המינימאלי הרצוי לממשלה הוא המימון?

 7. איתי :

  דליה, פוסט בבקשה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.