חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

גדעון עזרא: לבקר זה קל, לעשות זה קשה

נושאים בריאות ואיכות סביבה, הדרך אל האושר, ראיון החודש ב 7.10.08 6:06

בחלקו השני של הראיון עם השר להגנת הסביבה, גדעון עזרא, המתמקד בנושאי זיהום אוויר, חקיקה ומפעלים מזהמים, אומר עזרא: "מצפוני נקי. אני עושה ככל יכולתי, ואני לא חושב שמישהו אחר היה מבצע את התפקיד יותר טוב ממני"

 מראיין: איתמר כהן

לקריאת חלקו הראשון של הראיון

 

אנחנו מדינה קטנה

תמכתם בהקמת מכרה פוספטים פתוח ליד ערד, למרות שוועדה של משרד הבריאות בראשות דוקטור מיכה בר חנא, רשם הסרטן, קבעה שהקמת המכרה תביא לתמותה של שבעה אנשים נוספים בערד מדי שנה.

 

אבל ועדה אחרת של משרד הבריאות קבעה שהמכרה לא יסכן את בריאותם של תושבי ערד. לפיכך אנו תומכים בכרייה ניסיונית, מנוטרת ומפוקחת היטב, במשך שנה, שרק לאחריה יוחלט אם להמשיך לכרות.

 

הערה: המפעל שאמור להקים את המכרה הוא "רותם אמפרט" – שחרג מהתקן בשיעורים שהגיעו לאלפי אחוזים, במשך שנים, מבלי שהוגש נגדו כתב אישום. לפיכך, קשה מאוד לסמוך על ההבטחות שהכל יהיה "מנוטר ומפוקח".

 

מי שכתב את חוות הדעת המקלה, שעל פיה המכרה לא יסכן את בריאותם של תושבי ערד הוא פרופ' יוסי ריבק. ע"פ אתר האינטרנט שלו, ריבק מייעץ – בתשלום, כמובן – למפעל "דשנים וחומרים כימיים" שבבעלות כי"ל – החברה שאמורה להקים את המכרה ולהפיק ממנו רווחי עתק. זה לא נראה לך קצת בעייתי?

 

אני לא שר הבריאות. אני סומך על חוות הדעת של מומחי משרד הבריאות. הפנה את טענותיך אלה אל שר הבריאות.

 

הערה: כבר פנו אל משרד הבריאות בעניינים דומים. כתבת התחקיר המעולה של איתי רום ב"גלובס" חשפה שורה ארוכה של ניגודי עניינים אצל בכירי משרד הבריאות. בכתבה מופיעות התגובות של משרד הבריאות – וגם של הרופאים עצמם, כמובן.

 

אני לא מבין. בכירים במשרד הבריאות, אלה שהתפקיד שלהם הוא לבדוק האם זיהום אוויר ממפעלים גורם לעודף תחלואה, עובדים "מהצד" כיועצים אצל אותם מפעלים ממש. לא נראה לך שזה מתפקידו של השר להגנת הסביבה להתריע כשדבר כזה קורה?

 

בשלב זה מצטרף לשיחה דובר המשרד להגנת הסביבה, שרון אחדות, שנטל חלק בפגישה, ואומר: מומחים כאלה הם כמו עורכי דין, שמטפלים במשך השנים בהרבה מאוד תיקים, של לקוחות בעלי אינטרסים שונים, ולעתים אף מנוגדים. דברים כאלה קורים. אנחנו מדינה קטנה.

 

התיקון לחוק הפיקדון: מוזי ורטהיים לא ימות מרעב

 

בוא נדבר על חוק הפיקדון. אתה מוותר שוב ושוב ליצרני המשקאות הקלים.

 

מי מוותר? אני לא מוותר להם בכלל. אנחנו מקדמים במרץ את התיקון לחוק הפיקדון, שהוא מאוד לא נוח ליצרני המשקאות הקלים.

 

ע"פ דו"ח מבקר המדינה, המשרד להגנת הסביבה ויתר ליצרני המשקאות על קנסות בגובה 216 מיליון ₪, שהם היו אמורים לשלם, בשל אי עמידתם ביעדי המחזור.

 

אם לא היינו מפחיתים את יעדי איסוף הבקבוקים הקבועים בחוק הפיקדון הנוכחי, תאגיד המחזור היה קורס, ואז לא היה איסוף בקבוקים בכלל.

 

הסבר: ע"פ החוק הנוכחי, ההכנסות של תאגיד המחזור מגיעות מ"דמי הפיקדון" בסך 25 אגורות, שאנו משלמים בכל פעם שאנו קונים בקבוק או פחית. מאידך, בכל פעם שאנו מחזירים בקבוק לצורך מחזור, התאגיד מחזיר לנו את 25 האגורות. כך, נוצר מצב אבסורדי, שבו ככל שממחזרים פחות הבקבוקים, תאגיד המחזור דווקא מרוויח יותר, ולתאגיד יש תמריץ להקשות על אזרחים להחזיר את הבקבוקים ולקבל את דמי הפיקדון.

כדי לפתור את הבעיה, נקבעו בחוק "יעדי איסוף" – שיעור מסוים מכלל הבקבוקים המיוצרים בארץ, שהתאגיד מחויב למחזר מדי שנה. אלא שבפועל, תאגיד המחזור שוב ושוב "לא מצליח" לעמוד ביעדי האיסוף, ולפיכך מבקש – ומקבל – הקלות מהמדינה.

 

מוזי ורטהיים, הבעלים של מפעל "קוקה קולה", לא ימות מרעב, גם את תכריחו את תאגיד המחזור לעמוד ביעדי המחזור הקבועים בחוק.

 

הוא לא ימות מרעב, אבל הוא יאפשר לתאגיד המחזור לקרוס, ואז לא יהיה מחזור בקבוקים בכלל. לכן אנחנו מקדמים את החוק החדש, שיטיל את האחריות באופן ישיר על יצרניות המשקאות הקלים.

 

הערה: כמו במקרים אחרים, גם כאן, השר עזרא צודק בטענתו, שהוא קיבל לידיו חוק גרוע, והוא מנסה לשפר אותו. מאידך, עזרא הוא השר כבר שנתיים וחצי, ולא נראה שהוא יוצא מגדרו (בלשון המעטה) כדי לזרז את תיקון החוק.

 

והוא לפני סיום

 

יש לך מילות סיכום?

 

תשמע, לבקר זה הכי קל. לעשות זה הרבה יותר קשה. אני אומר לך: מצפוני נקי. אני עושה ככל יכולתי, ואני לא חושב שמישהו אחר היה מבצע את התפקיד יותר טוב ממני.

הערה: ההתייחסות של השר אל הארגונים הסביבתיים כאל מי שרק "מבקרים" ולא "עושים" היא שערורייתית. "מגמה ירוקה" הביאה לשיפורים בתחבורה הציבורית ברחבי הארץ, מפעילה צוות "ירוק מקומות עבודה" והעבירה את "החוק להגנה על החופים". "אדם, טבע ודין" יזמו וקידמו את "חוק אוויר נקי". בעצם, אנחנו מבצעים כבר שנים, בהתנדבות, את תפקידו של המשרד להגנת הסביבה.

 

עוד משהו?

 

יש לי שאלה אליך: אתה חושב שאם היה במקומי מישהו אחר מהממשלה, הוא היה מבצע את התפקיד יותר טוב?

 

לא.

 

ראש לשועלים

 

גדעון עזרא צדק. קשה לחשוב על איזשהו שר אחר בממשלה הנוכחית, שהיה ממלא את התפקיד יותר טוב ממנו. מאידך, בכנסת המצב הוא שונה: אין ספק שאופיר פינס, למשל, (או גדעון סער) לו היה ממונה לתפקיד השר להגנת הסביבה, היה מבצע אותו באופן מוצלח לאין שיעור מאשר עזרא.

כדי שהשר הבא להגנת הסביבה יהיה "אריה" אמיתי, ולא רק "ראש לשועלים", צריך להצטרף לתכנית הסודית למלחמה בשחיתות ולהתפקד, כדי לחזק את הח"כים ההגונים והירוקים באמת.

 

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , ,

3 תגובות

 1. אלון דוד :

  אהבתי את התגובה של הדובר : "אנחנו מדינה קטנה". יש פה בערך 60-70 אנשים שעובדים במדינה הזו, לא?
  כך יוצא שאדם אחד חייב להיות גם היועץ למפעל, גם המבקר עליו, גם העובד וגם הבוס עצמו. מה לעשות – חסר פה כח אדם, אין אנשים.
  חס וחלילה שהוא ייעץ למפעל בגלל שהוא בתפקיד ספציפי – פשוט, נגמרו לנו האנשים במדינה.

 2. עמית-ה :

  זה מה שקורה כשמחליטים שתפקיד המדינה הוא רגולציה ולא ניהול.

  בחברה שאני שואף להיות חלק ממנה, תפקיד המדינה/ממשלה הוא לנהל. אם תאגיד המחזור לא מתפקד מלאימים אותו ודואגים שייתפקד.
  אם רמת חובב מזהמת אויר מים ואדמה מלאימים אותה ודואגים שתתפקד וכך הלאה.
  רק גופים שתפקידם מוגדר יכולים לבצע תפקיד. תאגיד מחזור שתפקידו להיות ריווחי יהיה ריווחי, תאגיד מיחזור שתפקידו למחזר כמה שיותר, ימחזר כמה שיותר.
  בכל המקרים ללא תלות במבצע (ממשלתי או פרטי) האזרח משלם את החשבון הסופי. אז עבור הכסף שלנו כדאי שנקבל מערכות מנוהלות ועובדות במקום תירוצים.

 3. הראל לייבוביץ :

  אנחנו מדינה קטנה אז זה בסדר שיהיה ניגוד עניינים? נורמה שכזו היא מגנט להתנהלות מושחתת.
  אני לא חושב שאפשר היה לענות לשאלה של גדעון עזרא אם בממשלה יש מישהו שיכול להחליף אותו.
  הכל תלוי במידת המוטיבציה והשאפתנות שהשר מגיע איתן למשרד החדש שהוא מקבל. שר שאפתן – גם אם לא מבין כל כך בתחום, יכול לעשות המון.
  גדעון עזרא שיותר מדי מתחשב בבעלי המפעלים המזהמים ובעוברים על החוק, לא מועיל לסביבה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.