חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

סיורי תלמידים לחברון – מתגייסים להמשך המחאה

נושאים חדשות, חינוך ותרבות ב 9.02.12 0:12

קבוצת  המורים שעוררה את המחאה נגד סיורי התלמידים בחברון מסכמת את השלב הראשון –  המכתב לשר החינוך וההד התקשורתי בעקבותיו, ונערכת לשלב הבא במאבק

 שלום לכל המורים שלקחו חלק ביוזמת הפנייה לגדעון סער

ראשית, שלוחות תודות ומילות הערכה לכל המורים הנמרצים ששלחו, שניסחו, שהפיצו ותודה מיוחדת לאלה האמיצים שלקחו על עצמם לייצג אותנו בתקשורת ולדבר על סיורי חברון ועלינו אתמול.

נתקלנו בעיתונאים אוהדים יותר וחכמים פחות, אבל המשותף לכל הראיונות הוא התחושה שזכינו להיות מיוצגים בידי בני אדם רגישים וחכמים. אשרינו. יוזמת המכתב הזה קודמה במקומות שונים על ידי מורים שונים, רובנו לא מכירים אלה את אלה. הספונטניות והמהירות של התארגנות זו הקשו עלינו ללא ספק בכל מיני נקודות, אבל היה גם כוח גדול באותו רושם של כנות ויושר שאינם מתגדרים מאחורי סיסמאות, אנשים המגיעים ממקומות רבים ומגוונים ומדברים בקולות רבים וחזקים.

אפשר כבר עכשיו לזקוף לזכותנו כמה הצלחות:

לראשונה בכהונתו, שר החינוך הנוכחי מוזמן על ידי התקשורת ונענה במרץ לדבר מול המורים ולהסביר לנו את מדיניותו. כאשר הוא הכריז על תכנית הסיורים ועל מטרותיה בקרית ארבע לפני שנה, הוא ראה לנכון להסביר עצמו רק בפני אנשי הישוב היהודי; כך גם כאשר דיבר בכנס המורים באריאל, בביקור המתנחלים בשילה, וכן כשהודיע בכנסת על הרחבת הסיורים לכל הארץ. בכל אותן פעמים מקומם של אנשי המקצוע, "המוציאים אל הפועל", נפקד מן המעמד. אתמול התבהר לרבים שישנו עוד גם קולם של המחנכים שצריך להישמע בתהליך קבלת ההחלטות. גדעון סער הטריח עצמו לסנגר על "נעלה לחברון" בחמישה ערוצי תקשורת שונים אתמול, אם ספרנו נכון. נראה שיש בזה סימן לכך שדבר מה בקול שלנו תבע מענה, משהו שערער על חזון החיבור לקברי המתים.

עם זאת, המענה שהוא נתן לא הניח את דעתנו. המסר המרכזי של השר אתמול היה כצפוי שהסיורים אינם משרתים את המטרות הפוליטיות של הימין הקיצוני אלא מטרות חינוכיות גרידא. התקשינו להשתכנע, שכן מעולם לא ייחסנו למיזם זה מניעים סמויים אלא רק הצבענו מניעיהם הגלויים והמוצהרים על ידו: "אני שמח שכבר היום מגיעות לכאן קבוצות של תלמידים, אך בעזרת השם יגיעו יותר. … אסור להשלות את הערבים כאילו יום אחד לא יהיו כאן יהודים ". לא התבהר לנו גם כיצד יצליחו הסיורים לגבור על חומות של ניכור ובורות כדבריו ולא השתכנענו שהסיורים מתוכננים על ידי גורמי מקצוע עצמאיים. עוד רבים הספקות. כך או אחרת הפנייה לשר החינוך פתחה לפנינו פתח לשיח מורים גלוי, ביקורתי וחינוכי. סיקור תקשורתי בן יום אין בו כדי להבטיח שינוי עמוק במדיניות הקיימת אבל הוא יכול לשמש בסיס למהלך שיקדם שינוי כזה.

המייל הזה יוצא בשמה של קבוצה לא קטנה של מארגנים. הדבר המוסכם על כולנו הוא רצוננו להמשיך ולשמור את סוגיית הסיורים לחברון והמשתמע מהם על סדר היום הציבורי והחינוכי. חשוב לנו להמשיך ולפעול להפסקת סיורים אלה במתכונתם הנוכחית ולקדם את הדיון העקרוני על תפקידם של מורים לחנך להכרה פוליטית, למחשבה ביקורתית, לדיאלוג בין בני אדם ותרבויות ולא ללמדם למנוע בגופם אשליות מן הערבים, לשון השר.

לשם כך חשוב שתתגבש קבוצת מורים מובילה ליוזמה. אנחנו מזמינים את אלה המעוניינים לקחת חלק בחשיבה ובעשייה להמשך למפגש שיתקיים ביום שני הבא, 13/2 בתל אביב, בשעה 20:00. מי מכם שמעוניין להשתתף, יפנה אלינו במייל חוזר ובהתאם למספר הפונים נחליט על מקום המפגש.

 על המכתב הראשון שנשלח לסער חתמו 260 מורים. כעת מספר החותמים והנמענים למייל הזה עומד על 400. חשוב להמשיך ולהפיץ את הקריאה וכעת אין צורך באמצעי זהירות בעת ההפצה. כאשר נגיע למספר גבוה יותר נפנה אל השר שוב. מי יודע, אולי לבסוף הוא ישתכנע…

נוסח המכתב מופיע על גבי עצומת אינטרנט

הרי כתובתה http://www.atzuma.co.il/nttth

והרי קישור לחתימה על מכתב המורים והמורות-לא נצא לחברון

הפיצו

להתראות, שוב תודה לכל העושים במלאכה

גל, גילי, איתי, דינה, איריס, נועה, מיכל, אודי, שי, יעל, טלילה ועוד היד נטויה

[email protected]

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , ,

4 תגובות

 1. משתמש אנונימי :

  מישהו ראה את רשימת החותמים?
  מה הסיפור שלהם?
  השטח איננו בתחום חלות החוק הישראלי ונמצא תחת ריבונות הצבא ומשטר צבאי.

  עכשיו השאלה היא מה הם רוצים בדיוק להשיג?
  איזה מחיר הם מוכנים לשלם עבור זה, והאם בדקו את הצד המשםטי הכרוך בשליחת ילדים לאיזור צבאי שהחוק הישראלי לא חל עליו?

 2. אלינור :

  האתר הזה ממש נהייה פוליטי, איך נותנים במה למיעוט קיצוני של מורים שמאורגן ע"י אודי גור (שחתום על המכתב )-פעיל שמאל רדיקלי, מה הקשר בין זה למדינת רווחה?
  מצטערת מאוד, אך בתור קוראת קבועה של האתר הזה (ומגיבה מזדמנת) אני חשה שאבדתם את הדרך ושאתם מפספסים את המטרה העיקרית

 3. אבי :

  איך ניתן ליצור איתכם קשר? אני מעונין להגיע ביום שני

 4. ל רפי :

  שר החינוך צודק ביוזמתו. השאלות המשפטיות לגבי מעמדה של חברון עדיין לא הוכרעו, וכלל לא ברור שיוכרעו כפי שרוצים "המוחים הסדרתיים". מה שכן ברור הוא שחברון היא אבןיסוד במסורת ובתרבות העם היהודי ואין שום סיבה שלא לעסוק בה – ההיפך הוא הנכון.
  כל עוד ניתן לקיים ביקורים בחברון ללא סיכון המבקרים (ויש להבטיח שכך יהיה גם בעתיד, אלא אם תחליט מדינת ישראל אחרת לגבי השטח כולו) יש לעשות זאת. מה שניתן ללמוד גם דרך הרגליים וגם דרך מראה עיניים, אין סיבה ללמוד רק דרך ספרים וסיפורים, במיוחד כשאלה לעיתים מוצגים באור שלילי ובמידה גדושה של אי-דיוקים.
  כשם שלא נמנענו בשעתו מביקורים מאורגנים ולא מאורגנים בסיני, בהר סיני ובאתרים היסטוריים אחרים בחצי האי, בטרם הוכרע גורלו בהסכם השלום עם מצרים, אין סיבה לנהוג אחרת בחברון ובכל מקום אחר ביו"ש שבשליטת ישראל.
  אני מצטרף להערתה של אלינור (2). אם יעבור אתר זה לעסוק בפוליטיקה של שמאל קיצוני, במקום בנושאי חברה וכלכלה, ספק אם אמשיך למצוא בו עיניין.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.