חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

"שירות לכולם" – את מי הוא משרת?

נושאים דעות, כלכלת בית ב 8.02.12 1:08

הקמפיין האחרון לגיוס חרדים לא נועד לגייס חרדים אלא לזרוע פירוד ולהסיט את תשומת הלב ממעשיהם של בעלי-ההון. למרבה הצער, רבים וטובים נופלים בפח

מאת ק. טוכולסקי

הפייסבוק שלי מתמלא בסטטוסים מאירי או יותר נכון מחשיכי עיניים על כך שרוב העם רוצה שירות צבאי/לאומי לכולם. כן  זה התיקון הגדול של החברה הישראלית. אוי לכולנו אם הספין הנוכחי של בעלי ההון ומשרתיהם ימשיך לתפוס כך כאש בשדה קוצים, אוי לכולנו אם האביב הקרוב יהיה אביב של מרדפי משתמטים ודרישה לשירות שווה. אין דבר כזה "שירות שווה",  גם בקרב מי שמשרתים. אז למה לשחק אותה? יש לכך רק סיבה אחת, זה טוב לעשירים.

מה, לעזאזל, נרוויח משירות צבאי או שירות לאומי של חרדים וערבים? מה ייתן לחברה המאבק בהשתמטות מהצבא? ההשתמטות שפוגעת היום בחברה הישראלית באופן קריטי היא ההשתמטות של תאגידים ובעלי הון מתשלום מסים הוגנים  ומתשלום חובותיהם. כשתשובה או בן דב או כל טייקון אחר עושה תספורת לפנסיות שלנו אנחנו בסכנה, כשנובל אנרגי או  BDI עושות כל מאמץ כדי לשלם פחות מסים, החברה הישראלית נפגעת. מה שבתי החולים בישראל צריכים זה כסף מהכנסות מדינה לעוד מיטות ועוד רופאים, לא איזה אקס תלמיד ישיבה בן 18 שיאפשר לבתי החולים בעצם העסקתו כעובד עזר לפטר עובד. והכסף לא יגיע להכנסות המדינה מגיוס של חרדים/ערבים לצבא, הכסף יגיע רק אם אנחנו כולנו, ה-99%, אזרחי ותושבי ישראל, נפסיק לאכול את הלוקשים של בעלי ההון ומשרתיהם יפי הבלורית וחסרי הנפש ונתמקד בלקחת ממי שיש לו במקום בניסיונות לגייס את מי שאין לו.

אז לפני שמתחממים והולכים בעיוורון אחרי נער הפוסטר של חדשות ערוץ 2 או משיח השנאה מישראל ביתנו כדאי לנו לזכור ששניהם שירתו את שלטון ההון עד כה בנאמנות ולפחות אחד מהם כבר בעל הון בעצמו. כדאי לזכור שעד כה רטוריקת שנאה ורצון לדפוק את כולם לא שיפרה את החיים של אף אחד מאתנו, שאם כל הכבוד לשירות שווה, שאלות החיים והמוות שלנו קשורות בקיומה של מדינת רווחה חזקה שתספק לנו מענים של יום יום, בבתי ספר טובים יותר ובתי חולים מצוידים ומתוקננים יותר, במערכת רווחה תפקודית יותר ולא בזה שבמילואים יהיה לנו חבר חרדי וחבר ערבי. כשהמדינה הזו תהיה המדינה של כולנו, כולנו גם נרצה לשרת אותה. אני בתור מילואימניק קרבי ופעיל, מוותר על העלאק "שוויון" הזה. תנו לי יכולת לקנות דירה, תנו לי ביטחון תעסוקתי, תנו לי מערכת חינוך טובה לילדים ומערכת בריאות ציבורית עוד יותר טובה, תנו לי צדק חברתי של פערים מצטמצמים בכיס, תנו לי חברה שאין בה עוני ואין בה עשירות מופלגת, חברה כזו שכולם ישרתו בה ואותה ואחד את השני בה, א\ז אני אהיה מבסוט.

הקמפיין המתוזמר היטב כנגד החרדים והעניים נועד ללכוד את המעמד הבינוני במלכודת אותה זיהה כבר אורוול בספרו "דפוק וזרוק", המלכודת בה מנטרלים את הזעם ואת האפשרות של חבירה בין כל מרכיבי המעמד השלישי. ההסתה כנגד החרדים והערבים נועדה להסיט את האש מהטייקונים והתאגידים, מאלו שגונבים לנו את החסכונות ואת העתיד, מאלו שרוצים לקחת מפה את הגז ולמכור אותו מעבר לים ולשלם כמה שפחות מסים ולחלוב דיבידנדים מחברות שלא מסוגלות אחר כך להחזיר חובות. אסור לנו ליפול בפח הזה. מהצריח של הטנק, נמשיך לראות טייקונים מתעשרים וכול השאר, כולנו, נישאר דפוקים. אסור לנו לרצות שידפקו את האחר כמו שדופקים אותנו, אנחנו והחלש האחר צריכים לחבור יחד למאבק כנגד אויבי המעמד. אה כן, ושלא יעבדו עליכם!

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , , , , , ,

22 תגובות

 1. ציוני מודאג :

  אתה נותן הצדקה לאוכלוסיה שגדלה משנה לשנה ו כ 66% ממנה לא מתפרנס?

  ראה את החרדים בארה"ב ובאנגליה… כולם עובדים.

  האם ידוע לך נתוני הצבא שבעוד מספר שנים קטו רב הנוער החייב גיוס במדינת ישראל לא יתגייס לצה"ל.

  זה נראה לך מוסרי?

  זה נראה לך הגיוני?

  זה נראה לך מעשי?

  כך לא בונים מדינה.

  כך בונים איגוד של שבטים החי ביחד ולפעמים יוצא למלחמות אחד בשני…

 2. ק. טוכולסקי :

  אני נותן את פרנסתי שלי, את עתידי ואת ההווה שלי לאלפיון העליון שלוקחים ולוקחים ולא נותנים כלום. הם האויב, הם המתעשרים על חשבוננו הם פרות הבשן שלא יודעות שובע. והם מארגנים עכשו את המסע המתוזמר בתקשורת נגד החרדים בכדי להמשיך לעשוק אותנו ולצאת בלי פגע.

 3. אקטואליה :

  אכן הציבור הישראלי עוד לא התנתק מהאנכרוניזם של "צבא העם". מה שהיה מוצלח בתקופת בן גוריון כבר לא תופס לימינו. אם מישהו מתוך המערכת הביטחונית, אחד מהאלופים במיל שמרבים להתראיין בטלוויזיה היה אומר זאת במפורש, אולי דעת הקהל הייתה משתנה.
  עכשיו רוצים להחליף את צבא המדריכים , השלישים ומשקי הממטרות בקריה בצבא של "מתנדבים" חסרי תועלת במד"א, בתי ספר וכו'. מציע לכם לחפש "ראיון עם ירון לרמן" בגוגל

 4. opiey :

  אתה מדבר על שני דברים שונים .
  מה שייך אחד לשני . בעלי ההון שמגלחים את חובותיהם (לא בסדר)
  לבין: שרות = לכולם . זה לא אישי נגד החרדים זה נגד כולם שלא תורמים . כעת הלהט הוא על החרדים משום שחוק טל עולה להצבעה .

 5. ליאור :

  אני לא רוצה חרדים וחרדלים בצבא,
  אנחנו מתחילים להתקרב לנקודת האל חזור בכוחות הפועלים במדינה ובצבא,ותסריט כמו ספרד 1939 הופך להיות ראלי.

  צהל הפסיק מזמן להיות צבא העם!!!
  הוא צבא המדינה,של הממשלה השלטת.
  והשאלה שצריכה להשאל היא איך שומרים על צהל ממלכתי!
  לא יהודי!!! ישראלי!.
  זה לא בזכות גיוס חרדים .
  אני בעד לחייב שירות לאומי לטובת הציבור,ויכול להיות ששירות לאומי חשוב יותר משירות חסר ערך בצה"ל.
  צה"ל לא פרה קדושה, והגיע הזמן לנפץ ולנתץ את תקרת הזכוכית הזו.

 6. איתי :

  ללא קשר לטענה על הספין הפוליטי שהעלה טוכולסקי (ולא לראשונה), הסיפור פה הוא לדעתי אחר.

  בציבור החילוני והדתי לאומי נהוג לחשוב שבישראל רוב החרדים לא עובדים בשונה מהקהילות החרדיות בחו"ל בגלל קצבאות הילדים וקצבאות האברכים. הם גוזרים על עצמם חיי עוני ואנחנו "הנושאים בנטל" צריכים לשלם.

  פרשנות אחרת ופוקחת עיניים היא העובדה שבחוק הישראלי (בשונה ממדינות אחרות שיש בהן קהילות חרדיות) הדרך היחידה להימנע משירות צבאי עוברת דרך המשך הלימודים עד גיל מאוחר מאוד, גם לאנשים שבבירור אינם עילויים בלימודי הקודש והמוטיבציה שלהם ללמוד אינה גבוהה.

  במלים בוטות – המדינה הציונית היא זו שהכריחה את החרדים לקבור את עצמם בישיבות ולגזור על עצמם חיי עוני (זאת בשונה מהערבים שקיבלו מהמדינה פטור גורף משירות חובה).

  לצערי, לפרשנות הזו (שלחרדי היא מובנת מאליה) אין כמעט שום ביטוי בשיח המתקיים בתקשורת החילונית.

  עכשיו הציבור הציוני צריך לעשות חושבים ולהחליט מהי הבעיה הבוערת ביותר בעיניו:
  – אחוז החרדים המשרתים בצה"ל (שיקולים בטחוניים של גודל מחזור גיוס וגם כעס מובן על אי שוויון בנטל השירות הצבאי)
  – העוני בחברה החרדית, משמעותו לגבי עתיד הנוער הגדל בחברה זו, והנטל הכלכלי שהעוני הזה יוצר על שאר המגזרים בחברה (לא רק יהודים, ולא רק מעמד בינוני)

  אם חושבים כמוני שהבעיה השניה היא המסוכנת יותר, ייתכן שצריך לצאת מחוץ לקופסה ולחשוב על כיוונים שהם בדיוק ההיפך מנסיון לכפות על החרדים שירות צבאי.

  לדוגמה, אלוף במיל' אלעזר שטרן, שבד"כ איני סובל את דעותיו הנגועות בלאומנות, הציע לתת לכל המגזר החרדי פטור גורף משירות ל-10 שנים, וטען שבתום תקופה זו תהיה השתלבות אדירה בשוק העבודה (החרדים אמנם מסתפקים במועט ביחס למסונוורי דת הצריכה, אבל בטח לא רוצים להיות עניים) ובינתיים צהל והמדינה יוכלו להיערך טוב יותר למודלים של שירות צבאי ואזרחי לחרדים.

 7. ק. טוכולסקי :

  איתי, בשנים האחרונות שיעור החרדים בשוק העבודה ובצבא עולה. אבל ההסתה לא משתנה. מעבר לכך, צריך גם לזכור שמה בדיוק מצפה לחרדים בשוק העבודה שלנו רווי עובדי הקבלן?
  לא צריך לכפות על אף אחד שירות צבאי. צריך להתמקד בבעלי ההון. כי אתה צודק בניתוח שלך, אבל לבחירות הבאות אנחנו הולכים על שנאת חרדים. בפעם האחרונה זה היה שנאת ערבים ועכשו שנאת חרדים, יאיר לפיד וליברמן יתחרו האחד בשני מי שונא יותר על הקולות הצפים.

 8. יונתן כ. :

  אני בעד המודל של אלעזר שטרן,כל מילה של איתי בסלע ואני לא אומר את זה לעתים קרובות.

  החרדים לא עובדים כי אין דרך לעבוד בצורה חוקית יחד עם חוסר שירות כי אף פוליטיקאי לא מנסה למצוא דרך לגרום לזה לעבוד ואגב לפוליטיקאים החרדים המצב הזה הכי משתלם.

  הגיע הזמן לעשות רענון ביחסי צבא ומדינה ולחפש מודל אחר מזה שקיים היום אולי מודל של שנה אחת שהיא חובה ומעבר לה שירות דיפרנציאלי מתגמל.

 9. איתי :

  ק,

  אתה צודק לגמרי שהסטת הדיון לחרדים משרתת יפה מאוד את האינטרסים של גורמים מסוימים, ומשמשת כשמיכה להחנקת האש של מחאת הקיץ.

  זה בלט במיוחד בסיפור הדרת הנשים, משום שחלק גדול מהמנהיגות הפוטנציאליות של כוח פוליטי סוציאל-דמוקרטי הן גם אלו שיתקוממו כפמיניסטיות ויתייצבו מיד בראש המאבק נגד ההדרה (ואז אין להן זמן למאבקים סוציאלדמוקרטיים). ברמה הארצית אלו שלי יחימוביץ' ולילי בן עמי (התנועה הפמיניסטית מתפקדות + מאבק להעסקה ישירה של מורי קבלן), ברמה המקומית אצלנו – חברות המועצה רחל עזריה (מהמובילות של מחאת העגלות) ולורה ורטון (מרצ).

  אחרי סערת הדרת הנשים שניגנה על המיתר הפמיניסטי שלנו, מועלה מאוב סיפור הגיוס ופונה למיתר המצ'ואיסטי (ולהורי החיילים…).

  אבל הבעיה שלך (ושל כל פובליציסט סוציאליסט באשר הוא) היא שאתה "מדבר ללמפה" כשאתה אומר שהכל ספין של בעלי ההון. מי שחושב כמוך מתלהב מהפרשנות, מי שלא – זה נראה לו ממש הזוי (ר' הטוקבקים למעלה).

  זה יכול להיות מאוד נכון אבל גם אם תחזור על זה באלף פוסטים לא תפקח את עיניו של אף "עיוור".

  לכן, אם המטרה היא להשפיע על הבלתי משוכנעים, אני חושב שכדאי לנסות גם דברים אחרים במקום לחזור שוב ושוב על טיעון (נכון) שכבר נאמר (פה למשל בצורה מבריקה ממש
  http://www.blacklabor.org/?p=23551)

 10. דקל עוזר :

  תשובה בת שני חלקים
  א. הקמפיין נועד לבטל את צבא העם וזו התכנית של ברק
  לומר שהצבא יגייס רק את מי שהוא רוצה וכולם יהיו מחוייבים בשנת שירות או שנה צבאית ללא תשלום.
  מי שהצבא יחליט הוא יוכל לחייב אותו להמשיך שנתיים לקבע בשכר מינימום ואז קבע בתנאים אחרים.

  אז באמת שלא יעבדו עליך.

  ב. האיחוד יקרה, אבל מכיוון שלא ציפית ואף אחד לא יצפה
  http://www.dorhaemet.co.il

 11. opiey :

  כמו ש " הפורום לשיוויון בנטל "
  אני דורשת שיוויון בנטל . הם לא חייבים לשרת בצבא הם יכולים לעשות
  שרות לאומי/אזרחי . להתנדב ,אפילו
  בקהילה שלהם ,בבתי חולים …

 12. דני זמיר :

  א. כמו איתי אני חושב ששטרן הציע הצעה ראויה מאד לשיקול.

  ב. ק, אי אפשר לאחוז את המקל משני קצותיו. כלומר אפשר אבל זה לא יוצר הסכמה ותחושת הוגנות. או שישלמו לחילים שכר גבוה או שכולם יהיו חיייבם בסוג של שירות.

  ג. הדילמה הלא פתירה היא שחובת סוג של שירות, תפגע במקבלי השכר הנמוך שכן חלק גדול מ"המשרתים" יחליפו אותם במסגרת "השירות הלאומי", תופעה שניתן לנבא אותה על פי חלק מהיג"ים שעושים שנת שירות ובפועל מחליפים בעלות זולה אנשים שיכלו לקבל שכר על עבודה זו. אלא שתשלום שכר ראוי לחילים יכול ליצור במהירות מצב של צבא עניים, שכן העשירים יוותרו על התענוג וימשיכו הלאה בחייהם.

  ד. כאמור זאת בעיניי דילמה קשה ולא פתירה בנקל, מה שבטוח הוא שלהאשים את בעלי ההון ולפטור את החרדים מאחריות כלשהי- זה לא רציני ולא מנומק באופן משכנע.

  ההשתמטות החדרית מצבא ופרנסה מקוממת בלתי מוסרית ובלתי אפשרית בלי שום קשר לגזל שנעשה על ידי בעלי ההון או בנוסף לגזל הזה.

 13. ק. טוכולסקי :

  דני
  תתמקד במטרה
  עד היום כל פעם שדיברו על החרדים שירתו את ההון.
  המטרה של הפוסט הזה היא לפתוח עיניים ונכון שהיא לא תדבר אל מי שמחוץ למחנה אבל היא כן תדבר לרבים וטובים בתוך המחנה שהולכים לנו לאיבוד עכשו באווירת העליהום על החרדים.

 14. איתי :

  ק,

  אם אתה מנסה לפקוח עיניים ולא מצליח (גם עם מי ש"בתוך המחנה" ע"ע תגובתו של דני), השאלה אם שווה לנקוט שוב ושוב באותה האסטרטגיה ההסברתית.

  לכל אדם קשה מאוד לראות עד כמה הדברים שלו סוגרים אוזניים הרבה יותר ממה שהם פותחים עיניים. זה נכון שבעתיים למי שמחזיק במשנה אידיאולוגית סדורה שבוערת בתוכו -סוציאליסט, פמיניסט, א"י השלמה, וכו'.

  לכן אולי כדאי לך להסתכל על פובליציסטים אחרים "מהמחנה" שאתה מסכים איתם חלקית כמו גדעון לוי והני זובידה, ולחשוב איך היית מציע להם לכתוב בצורה שתשפיע על בלתי משוכנעים (בתוך המחנה ומחוצה לו) ולא תגרום להרבה אנשים לדלג על המאמרים שלהם.

  דני,
  אנא כתוב לנו פוסט על נקודה ג' (פרסמנו מזמן מאמר של נדב בנושא, אבל זה כמעט לא מגיע לדיון ציבורי)

 15. מנחם לוריא :

  צבא העם?

  הצבא הופך להיות מקום מפלטו של החלש.

  מנחם

 16. אורי יזהר :

  לשמאל הישראלי קרה אסון נורא ואיום: יש לו מספר חזיתות להיאבק בהן – הכלכלית-חברתית, המדינית-ביטחונית, למען הדמוקרטיה המתכרסמת, ובעד ממלכתיות (שוויון בחובות וזכויות לכל האזרחים).
  אז מה עושים? יאיר לפיד לא מעניין אותי, גם כשהוא יוצא נדד טייקונים ונגד מדיניות הממשלה בסיסמה איפה הכסף. זוהי יבבה זעיר בורגנית קלאסית.
  לשמאל אין מנוס ממאבק כולל בכמה חזיתות למען תיקון כולל של החברה והמדינה. התמקדות בחזית אחת בלבד היא שגויה.
  ובנוסף, לומר שהמאבק למען שוויון חובות וזכויות הוא ספין של משרתי ההון – זה לא רציני, אפילו מגוחך. אני מכיר כמה מאנשי/נשי עמותת שוויון בנטל והם לא נראים/נראות לי בשום צורה משרתי ההון.

 17. ק. טוכולסקי :

  שלום אורי
  אתמול בארוחת השישי התברר לי שזוגתו של אבי (לא אימי) חושבת שיאיר לפיד מצויין, שכל מה שהוא כותב מעולה ושהיא תצביע לו (זה תודה לאל כבר לא יקרה, החזרתי אותה לעבודה קור מחצבתה) אבל כמוה יש המונים שהחשיבה הרב מימדית שלך לא מדברת אליהם.
  ואלו יצביעו לפיד כי הוא שואל איפה הכסף, ומכוון את האצבע לחרדים תוך קבלת סיגרים מאריסון. אז תמשיך לחלום כמו השמאל על כמה דגלים או שתתחיל להכיר בעובדה שבשמאל אין כבר מספיק ידיים בשביל להרים כמה דגלים ושמערכת בחירות בעולם חד מימדי שרוב האנשים בו הם חד מימדיים מערכת בחירות עושים עם סיסמא אחת קליטה.

 18. opiey :

  טוכולסקי היקר ,
  מה שייך חרדים , להון , ללפיד ??
  זה שהחרדים צרכים לתרום באיזו שהיא צורה – אין על זה וויכוח ..
  גם לטובתם . בעלי ההון לעומתך עובדים קשה ועושים הרבה כסף . למה
  אין פירגון במדינה הזו ? מה אכפת לך כמה כסף יש לשכנך ??
  ובקשר ללפיד . חכה . אתה עוד לא יודע מה הוא מציע אז למה כבר לקבור אותו ?

 19. ק. טוכולסקי :

  צריך להיות ממוקדי מטרה. קודם כל לבחור בדרכים הנכונות להגיע לשלטון ואז מהשלטון להגשים את המטרות. ביבי וליברמן לא אומרים בתעמולת הבחירות שלהם אנחנו משרתי ההון, הם בוחרים סיסמא קליטה ומושכת ורצים איתה ואחר כך במשך כל הקדנציה משרתים את ההון. במדינה שתונהג בידי מפלגות ס"ד וסוציאליסטיות ברור שיהיה שוויון זכויות וחובות בסיסי (עם יוצאי דופן כבעלי צרכים מיוחדים וכדומה) אבל כדי להגיע לשם אנחנו צריכים להמנע מלשחק לידיים של יאיר לפיד והספינולוגים שרוצים שנמיר את הדרישה לצדק חברתי בקריאות הכו בחרדים (בדומה לתרגיל האנטישמי המבריק של לשלוח אגיטטורים שהסיתו פועלים נגד יהודים במהפכת 1905 ברוסיה). זה הכל.

 20. איתי :

  כמו שציין אורי, יש פה שלושה צירים:
  מדיני: נץ-יונה
  כלכלי: קפיטליזם-סוציאליזם
  שמרני-ליברלי = בתנאי ישראל חרדי חילוני (אעפי שרע"מ האסלאמית שמרנית כמו החרדים)

  מרצ מניפה פחות או יותר את שלושת הדגלים, זה לא ממש הפך אותה להצלחה אלקטורלית, גם כעת כשהיא מתקרבת יותר לסוציאלדמוקרטיה בהשוואה לתקופות של ביילין /אלוני.

  ציפי מניפה את הדגל המדיני
  שלי את הדגל הכלכלי
  יאיר את הדגל החילוני

  וכולם יחד רבים על אותו האלקטוראט בדיוק – ישראל הבורגנית-חילונית ברובה אשכנזית.

  אף אחד משלושתם לא מצליח להבקיע את התהום הפעורה בין ישראל הבורגנית-חילונית-אשכנזית ובין "האחרים" – רוסים, מזרחיים-מסורתיים, דתיים, חרדים – שמצביעים לליכוד-שס-ליברמן.

  כל עוד אין שינוי בתמונה הגדולה ההתקוטטויות האלה בין שלוש-ארבע המפלגות הן משחק סכום אפס, וביבי וחבורתו ימשיכו לשלוט.

  אנשי מפלגת העבודה אולי מוצאים נחמה בכמה מנדטים שחזרו מקדימה לעבודה ולמרצ, או חצי נחמה במנדטים שעובדים מקדימה ללפיד. בעיני זה לא ממש מעניין.

  מכיוון שאלו ממשיכים להתקוטט בינם לבין עצמם (במקום לחתום על ברית חשאית והפרדת כוחות שמטרתה להפיל את ביבי) המפתח כרגע נמצא לדעתי בידיים של החבר'ה הנ"ל, שנמצאים די מתחת לרדאר של העיתונות הבורגנית-אשכנזית-חילונית:

  http://myamshalem.com/archives/564
  http://amshalem.org/

  מעניין אותי לדעת אם קורה משהו מעניין גם בחזית הרוסית בעקבות המחאה של הקיץ ומה שקורה ברוסיה.

 21. אורי יזהר :

  לטוכולסקי
  האשמת יאיר לפיד (שאינני ממעריציו, בלשון המעטה) כמשרת ההון לא תביא אף מנדט אחד נוסף למפלגת העבודה בראשות שלי.
  אני מסכים עם איתי ששלוש המפלגות של המרכז שמאל מתקוטטות על אותו אלקטורט וצריך לפרוץ את הגבולות האלה. כבר כתבתי על כך והעליתי מספר רעינות ועוד אמשיך.
  לגבי החזית הרוסית שאיתי הזכיר, אני מנסה ליצור קשר עם דוברי רוסית שמאליים ויש כאלה, אם כי לא רבים, ולהמריץ אותם לפעילות חורגת מגבולתיהם הצרים. זה הולך קשה, כי גם הם כמו רבים מחברינו, אוהבים לפעול בקבוצות קטנות ואינטימיות שבהן הם מרגישים טוב ונוח.

 22. ק. טוכולסקי :

  כפי שציינתי כבר הבאתי 2 קולות בחזרה לעבודה מיאיר לפיד בשישי בערב בדיוק כי זה מה שאמרתי.
  יאיר לפיד כמו ליברמן צריכים להיות מוצגים בידנו כמי שלא משרתים אותנו את העם/העובדים/המעמד הבינוני/ה-99% אלא כמי שמשרתים בעלי הון וידפקו את כולנו. על המסר הזה צריך לחזור בעברית/ערבית/רוסית/אמהרית/צרפתית/אנגלית. צריך לדרוש ממפלגות לא רק ססמאות אלא התחייבויות שנוגעות לחיים שלנו ככה אולי שלי תזכה על חשבון קדימה ולפיד, חדש תזכה על חשבון בלד, לא מצביעים בשמאל הקיצוני ודעם ומרצ תחזיר בוחרים שהפסיקו להצביע הביתה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.