postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » בנק לאומי: מעמדם של העובדים הזמניים

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בנק לאומי: מעמדם של העובדים הזמניים

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, חדשות ב 7.02.12 1:02

בעקבות הרשומה על פיטורי עובדים בבנק לאומי לפני קבלת קביעות להלן הסברו של הבנק על מעמד העובדים הזמניים, כפי שנכתב בכתב הגנה של תביעה משפטית. לאור הטענות על הצגה שונה של הדברים בפני מועמדים לעבודה חשוב לדעת את מדיניות הבנק לאשורה

מאת מערכת עבודה שחורה

בנק לאומי – טענות להעסקה בשיטת הדלת המסתובבת

שתי עובדות בבנק לאומי עבדו 4 שנים, ובמקום לקבל קביעות הן פוטרו. כשהתקבלו לעבודה, קיבלו מסרים שאם יעמדו בדרישות, יעברו למעמד קבועות. נראה שהן אינן היחידות. לטענת אחת העובדות מדובר בתופעה: רבים הם המתקבלים לעבודה בבנק מתוך כוונה לבנות קריירה בבנק, אך כעבור 4 שנים מפטרים אותם מאת: דליה בלומנפלד

לקריאה נוספת

"יחסי העבודה בבנק הם יחסים קיבוציים, והם מושתתים על מסכת ארוכה ונמשכת  של הסכמים קיבוציים

הנעשים בין הבנק לבין נציגות העובדים בבנק.

 על פי הסכמים אלו, כל עובד המתקבל לעבודה בבנק מתקבל לתקופה קצובה של שנה וחותם על כתב מינוי.

 העובדים הנקלטים לבנק כפקידים…… מתחלקים לשתי קבוצות:

א.     פקידים הנקלטים במעמד של  "עובד בניסיון"

ב.      פקידים הנקלטים במעמד של  "עובד זמני"

עובדים הנקלטים לעבודה בבנק כעובדים בניסיון מיועדים לבצע תפקידים מורכבים יותר מאשר עובדים הנקלטים לעבודה בבנק בתור עובדים זמניים, אשר לרוב מבצעים תפקידים זוטרים ואופק קידומם בבנק מצומצם.

לאור ההבדלים המהותיים באופי התפקידים  שממלאים העובדים בניסיון לעומת העובדים הזמניים, הרי שעובדים אשר נקלטים כעובדים בניסיון הינם עובדים בעלי פוטנציאל קידום גבוה יותר בבנק, הינם בעלי כישורים לבצע מיגוון רב של תפקידים ומטלות, והינם מסוג העובדים עימם מעוניין הבנק להתקשר לזמן ארוך.  אשר על כן, עובדים הנקלטים לעבודה בבנק כעובדים בניסיון הינם בעלי סיכוי גבוה יותר לקבלת קביעות מאשר אילו הזמניים.

יצוין כבר עכשיו, כי מתקיימים מצבים מעטים בהם עובד נקלט לעבודה בבנק כעובד זמני , אולם אותו עובד מתגלה כבעל יכולות גבוהות במיוחד, והבנק מתרשם כי ניתן לקדמו לתפקידים בכירים ומורכבים יותר. במצב כזה משנה הבנק את המעמד (הסטאטוס)  של העובד מעובד זמני לעובד בניסיון ומעביר את העובד למלא תפקיד מסוג התפקידים אליהם נקלטים עובדים בניסיון, דבר המשפר את סיכוייו של אותו עובד להתקשר עם הבנק לטווח ארוך, כדי לקבל קביעות.

יובהר כי סיווג העובד למסלול של עובד זמני בבנק לעומת מסלול של עובד בניסיון מקורו, בין היתר, בניסיונו התעסוקתי הקודם של העובד, הכשרתו ובעיקר השכלתו האקדמאית  בשים לב למידת הרלבנטיות של התואר האקדמי לעבודה בבנק, כך שניתנת עדיפות רבה לתואר בכלכלה, מינהל עסקים וכד'.

בנוסף, בודק הבנק את מידת התאמתו של העובד לתפקידים הרלוונטיים באמצעות מבדקים תעסוקתיים במכון חיצוני, כאשר מלכתחילה הבחינה אליה ניגשים העובדים המיועדים לתפקידים זוטרים, הינה בדרגת קושי ומורכבות נמוכה יותר מזו של העובדים המיועדים לתפקידים בכירים יותר (לדוגמא: מספר הפרמטרים שבמסגרתם נבדק המועמד לתפקיד זוטר נמוך יותר.)

 ככל שעובד המיועד לתפקיד זוטר ישיג ציון גבוה בבחינה, קיים לבנק שיקול דעת להעבירו כבר בשלב זה  למסלול של עובד בניסיון.

להשלמת התמונה יצוין כי על מנת לבחון את התאמתו של העובד לעבור במהלך תקופת עבודתו בבנק מסטאטוס של עובד זמני לסטאטוס של עובד בניסיון , נשלח העובד לבצע בחינות נוספות וזאת מעבר למבחן המיון שביצע טרם קליטתו לבנק, שמלכתחילה היה ברמת מורכבות נמוכה יותר ממבחן של עובד המועמד לניסיון.

עוד יובהר כי שליחת עובד זמני לביצוע מבחנים נוספים לשם בחינת האפשרות להעברתו למעמד של עובד בניסיון, מותנית בקבלת חוות דעת טובות מהממונים עליו, ומשכך אין ולא יכולה להיות מחלוקת כי הבנק מייחס חשיבות רבה וכבדת משקל לחוות דעת של הממונים על העובד בכל הנוגע להליכי הקביעות בבנק."

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , ,

תגובה אחת

  1. חובה להפיץ :

    אני נקלטתי לבנק ולא היה לי מושג על ההבדל ועל המעמדות זמני ובנסיון .ידענו שיש זמני וקבוע וזהו שעלינו להוכיח עצמינו ונהיה קבועים
    אנא כל מי שקורא כתבה זו להפיץ אותה בפייסבוק או בכל דרך אפשרית על מנת למנוע מפח נפש לעשרות ומאות עובדים בהווה ובעתיד

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.