יאיר לפיד, אל תסתום פיות

יאיר לפיד התגלה כדמוקרט גדול עד שגולשים מתנועת "דור האמת" התווכחו אתו בעמוד הפייסבוק שלו – אז הוא מחק אותם

מאת דקל דוד-עוזר

"הם לא באו להקשיב – הם באו להשמיע" כך התלונן יאיר לפיד על הגולשים בעמוד הפייסבוק שלו, שהעזו להתווכח עמו בנושא הלגאליזציה לקנאביס.

אך לפיד לא הסתפק בתלונה או בנזיפה, אלא מחק מהעמוד אותו הוא מנהל גולשים שהעזו לשאול אותו שאלות אמיצות על עמדותיו, או לחלוק עליהן – מחק כדי שלא יוכלו יותר "ללכלך" את העמוד שלו בדעותיהם.

עד שקפץ לאחרונה לפיד למים המבעבעים של הפוליטיקה הישראלית הוא נהנה מיתרונות מגדל השן של התקשורת הותיקה, שם ניתנה לו בימה חופשית להשמיע את דעותיו והגיגיו, מבלי לספוג הפרעות מהקהל. בתנועת יד, בחיוך, בהרמת גבה או בגערה היה לפיד מביע דעה, משתיק אורח סורר, ועובר הלאה, לאייטם הבא.

לפיד, בעימותו הפייסבוקי הראשון מול אנשי 'דור האמת', התנועה הקוראת לצרכני הקנאביס לרכוש זכות הצבעה בליכוד ובעבודה על מנת לקדם את הלגליזציה של  הקנאביס, ניצב לפתע מול הצורך לנהל דיאלוג – להשמיע, אך קודם כל לשמוע והנורא מכל – גם להקשיב – תכונה שלפיד, כך נראה, עדיין לא סיגל לעצמו.

הדיאלוג הקצרצר בין חברי התנועה ללפיד דווקא החל בצורה מכובדת. לפיד נשאל האם הוא תומך בלגליזציה וענה כי הוא מתנגד, כל עוד חוקים שכאלה לא עוברים בארה"ב ובאירופה, כשעומת מול מחקרים, סרטונים וטענות, לפיד השיב: "אם אתם לא חושבים כמוני – אל תצביעו לי!" – התבטאות בסגנון הישן, סגנון ה"נקסט אייטם פליז" של אולפן שישי.

אבל בפייסבוק, אבוי, אין ליין אפ מתוכנן. לפיד לא יכול להגיד לגולשים מתי נעבור לאייטם הבא, ואם באולפן מותר ואף רצוי להשתיק דובר, או דוברת – שחורגים מגבולות הדיון המוסכמים – בפייסבוק זה לא כל כך אפשרי – אלא אם כן אתה באמת מוחק כל מי שלא מסכים איתך – וכנבחר ציבור – זו הדרך המהירה לחטוף על הראש ולהיחשב, בצדק, לפתטי ומיושן.

לדעתי, מחיקת הגולשים שחלקו על דעותיו מהדף, מעידה יותר על אישיותו הפוליטית, מכל התבטאות מתוכננת אחרת שאותה תזמר ותזמן באמצעות התקשורת הממוסדת, או בהשתלחויותיו הספונטאניות כביכול ביריביו הפוליטיים באמצעות הפייסבוק.

לפיד, ההבטחה החדשה של הפוליטיקה הישראלית מי שניסה להגדיר מיהו הישראלי האמיתי, ולפנות אל לבו מעל דפי העיתון, הצטיין תמיד בכתיבה מעודכנת, לפחות מבחינת שפה, וללפיד יכולת בלתי רגילה למצוא את המילים שהולכות בין הנצים ומוצאות את השביל להציג את הנכון בכל צד.

אך כאשר תקשורתן מהזן הישן נכנס לזירת השיח האמיתית והרוחשת של העם, הוא עלול לחטוף מהלומות מהירות וכואבות, ולברוח מהזירה (או במקרה האחרון, פשוט להפעיל סלקציה, למי אסור ולמי מותר להביע דעה).

לפיד סובל מפער דורות. הוא לא מועמד צעיר, אלא דווקא זקן. הוא שייך לדור התקשורת של "סוכני המידע המוסמכים" אשר הלעיטו את המידע לצי-הבור, ולא התעניינו בדעתו בתגובה. המדיום יצר את האופי שלהם.

לפיד, ועמיתיו בפוליטיקה הישנה, לא מוכנים להסתייג, או אפילו להרהר במדיניות הרדיפה אחר אלה שמממשים את חופש הפרט שלהם, כגון אלה שבחרו לצרוך, בדל"ת אמותיהם, קנאביס. על פי מחקרים רבים מדובר בהרגל לא מזיק. לא חייבים לקחת בו חלק. לא חייבים להסכים שהוא טוב לבריאות, או רע לנפש.

צריכת קנאביס לא מסכנת אף אחד. כך גם דעות. מנהיגים שחוסמים דיאלוג, שמעודדים סלקציה, שנוטים לחשוב שלעם אסור להשמיע – אלא רק לשמוע – הם הם הסכנה האמיתית לדמוקרטיה.

×›×™ מי שרומס גולשים בפייסבוק, עלול ביום מן הימים לשלוח שוטרים לסלון שלכם, או לחדר השינה של הילד – ולחפש צינגלה ולעזאזל המחקרים, וההשלכות האיומות של החקיקה הלא צודקת הזו.

לא חשוב כמה יגיד לפיד שהוא ישראלי אמיתי ושאכפת לו מהעם – אם בכל פעם שהעם יעז להשמיע דעות "לא נחמדות" הוא ילחץ "השתק" על השלט – אנחנו בבעיה.

מחקרים אחרונים הראו שהחשיפה לפייסבוק חושפת את הגולשים לגיוון דעות, ובכך תורמת לפלורליזם. יאיר יקירי, כאן, בפייסבוק, כמו בשדרות רוטשילד, שבשם תושבי הקיץ שלהן אתה מדבר לאחרונה – מקשיבים ומשנים את הדעה לפעמים. לא באים לומר: "זו דעתי ואם לא טוב לך אני אסתום לך את הפה. הדור שלנו אומר לא להשתקה, לא לרמיסה, לא לסתימת אוזניים ולא להדרה.

הפוליטיקאים הישנים, סטייל לפיד, עדיין לא הפנימו שהכנסת והממשלה תפקידן לסייע לאזרחים ולא להילחם בהם. זו הדמוקרטיה האמיתית.

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , ,

4 Responses to “יאיר לפיד, אל תסתום פיות”

 1. מעין הגיב:

  דקל, נראה שסתם הוצאת את התסכול שלך על כך שדעות שאתה מזדהה איתן לא זכו למענה אצל לפיד.
  שאלתם אותו לגבי דעותיו וקיבלתם תשובה. זכותכם להראות לו מחקרים, סרטונים וטענות, אבל מה לגבי לקבל את העובדה שהוא לא מסכים איתכם?

 2. הוא לא מסוגל לקבל עמדות שהן מעבר לקונצנזוס השמרני, ולכן מוחק כל מי שהוא לא מצליח לענות לו באופן ענייני.

 3. דקל עוזר הגיב:

  מעיין שלום רב,
  אני אשמח אם תקרא/י את הכתבה לפני התגובה.

  אף אחד לא תקף אותו על כך שהשיב, שזה יותר ממה שרוב חברי הכנסת עושים… תקפו אותו על כך שהוא מחק אנשים ועל כך שהוא לא מקשיב.

  להגיד "אני לא מסכים" – ×–×” לא להקשיב, ×–×” פוליטיקה מהזן הישן, זו שמרנות – יאיר לפיד לא יכול לייצג את המחאה ×›×™ הוא זקן בנפש ובאופי, הוא לא מבין שלא מחפשים משיח יותר.

  והתשובה שלי היא ההמחשבה הטובה ביותר להבדל:
  אם עכשיו את משיבה כפי שהשבת, אז אני צריך להשיב לעניין תוך התייחסות למה שאמרת.

  אם הייתי עונה לך עכשיו: "את טועה" – ×–×” בעינייך תשובה לגטימית מבן אדם שמציג עצמו ×›"מר שיח והקשבה"?

 4. מעין הגיב:

  דקל, קראתי את הכתבה במלואה לפני התגובה. אם היית שואל את משה גפני האם הוא תומך בגיוס חרדים לצבא והוא היה עונה שהוא מתנגד, גם אז היית טוען שהוא לא מקשיב? ואולי זו פשוט דעתו?

  לגבי ×–×” שיאיר לפיד לא יכול לייצג את המחאה ושהוא שמרן – אנחנו מסכימים. פשוט לא ברור לי למה כשמישהו לא מסכים איתך ×–×” נקרא "לא להקשיב".

Leave a Reply