חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

החברות והבורסה – מה השלב הבא?

נושאים דעות, כלכלה ותקציב ב 5.02.12 2:25

ביום חמישי פרסמנו את תהיותיו של מנחם לוריא בעקבות הכתבה: "כך בורחות החברות מהבורסה באחד העם" ואת תשובתו של אמנון פורטוגלי. השיחה ביניהם ממשיכה

אמנון,

אתה מתאר מצב שבו המסחר בבורסה נמצא בהערכת חסר,במקביל ישנה מחיקה של חברות בורסאיות. ומחוץ לבורסה הולך ומסתמן משבר שמתבטא בהאטה בפעילות הכלכלית במשק כולו. כדי למקד את השאלה אני רוצה לקחת את הדברים שלך לקיצוניותם קרי: נניח שהבורסה פשוט התרוקנה מחברות ציבוריות שהחליטו שכדאי להן להפוך לפרטיות (לא משנה כרגע מה הן הסיבות). ובאותו הזמן,ושוב נניח,המשק נמצא בהאטה בפעילות המקרו כלכלית.
מצד אחד לא צריכה להיות בעיה שכן, תיאורטית, כמות החברות שכן נסחרות בבורסה, ועוד בחסר, מתאימה לכמות השחקנים בשוק ההון שעקב האטה בפעילות הכלכלית נמצא גם הוא בחסר. לכאורה כוחות השוק האלה אוזנו. אבל במציאות,גם בתקופת האטה הבורסה משמשת,יותר או פחות,כאפיק השקעה בכלל ולמוסדיים,שגם מנהלים את קרנות הפנסיה,בפרט. וגם ככלי לגיוס הון על מנת ליצר משהו שיעצור את ההאטה בפעילות הכלכלית (למשל חושבים שמצאו שדה נפט בים….סתם דוגמא).

השאלה שלי היא: האם אין פה מצב של "מפלצת שמאכילה את עצמה". כלומר זה שחברות "בורחות" מן הבורסה והופכות פרטיות,זה שהמשק בהאטה וזה שהמסחר בבורסה מצמצם את המצאי שלו כל זה לא מוביל למעגל סגור שלא מאפשר למי שכן יש כסף להשקעה (להשקעה לא להימורים) בעצם לא יוכל או לא ירצה להשקיע אותו בשוק ההון הבורסאי וכך חוזר חלילה ואיך,יוצאים מזה? את השאלה הזו אני שואל לא מהצד של חברה פרטית שהייתה ציבורית ומחכה להזדמנות לחזור,ולא מהצד של המשקיעים המוסדיים אלא מהצד של היזם שכן יש לו כסף פנוי או לחילופין רוצה לגייס אותו בבורסה או מצידו של האזרח מנחם שרוצה לחסוך באמצעות השקעה בחברות הציבוריות כי להבנתו יש משהו אטרקטיבי במתחולל או עשוי להתחולל או שהוא "מריח" שההאטה נבלמה?

מנחם.

שלום למנחם ולכולם,

אנסה לעשות קצת סדר בשאלה המורכבת הנמצאת בקטע השלישי.

במציאות, גם בתקופת האטה הבורסה משמשת, יותר או פחות, כאפיק השקעה בכלל ולמוסדיים, שגם מנהלים את קרנות הפנסיה, בפרט. וגם ככלי לגיוס הון על מנת ליצר משהו שיעצור את ההאטה בפעילות הכלכלית. זה תאור נכון באופן כללי.

אזכיר שגם במשבר הגדול של 1929 בו האבטלה עלתה לכ-25%, היו 75% מועסקים שעבדו והשתכרו. אלו המשיכו לצרוך, ולמעשה הערך הריאלי של שכרם עלה. אלו שעובדים בזמן ההאטה במשק, שכן לא כולם מובטלים, ממשיכים לחסוך, וזה חיסכון חובה, בקופות גמל ופנסיה. כספים אלו מחפשים במה להשקיע. חלקם הגדול ילך לאג"ח וחלקם להשקעות במניות חברות  שכן נסחרות בבורסה.

יש כיום הרבה חברות המספקות מוצרים ושירותים לאלו שלא נפגעו מהמשבר הנוכחי ולסקטורים שצומחים הנהנים ממנועי צמיחה טכנולוגיים ומביקושים מאזורים הממשיכים לצמוח שלא נפגעו מהמשבר.

אתה שואל האם אין פה מצב של "מפלצת שמאכילה את עצמה" ואיך יוצאים מזה?.

המינוח הנכון הוא משוב חיובי (מונח הנדסי) והוא משוב המעצים את התופעה. למעשה אתה מתאר שני סוגי משובים, משוב חיובי (מעצים), ומשוב שלילי – מייצב, כמו תרמוסטט.  דוגמה למשוב מעצים הוא השריפה בכרמל. ככל שהיא התחזקה כך נשרפו עצים נוספים שחיזקו את השריפה עוד יותר. כך זה נמשך עד שנגמרו העצים. בדומה לזה מגיפה. ככל שיש יותר חולים כך הם מדביקים יותר אנשים.  יש יחסית מעט משובים מעצימים בטבע בגלל ההרס העצמי.

במקרה שלנו ככל שההאטה ממשיכה, מחירי המניות יורדים, אנשים הפסידו כסף ויש להם פחות לצריכה ולהשקעה ולכן ההאטה מתגברת וכן הלאה.

מצד שני יש משוב מייצב. ככל שמחירי המניות יורדים יש יותר משקיעים המוכנים לקנות ובהם בעלי השליטה, המציעים הצעות רכש ומוציאים את החברה מהבורסה.  בכך הם מגדילים את כמות הכסף בידי המשקיעים, ובאותו זמן מקטינים את הצע המניות להשקעה, והתוצאה לחץ להגדלת מחירי המניות, הפסקת הירידות במחיריהן והתייצבות.

במצב הראשון של משוב מעצים "מפלצת שאוכלת את עצמה" העסק נגמר כאשר נגמר האוכל. זה כמובן מצב קטסטרופלי אבל הנקודה היא שיש לו סוף.

במצב השני של משוב מייצב, השוק מגיע למצב של שיווי משקל דינמי חדש, כאשר הכלכלה / המשק, פועל במיתון, באבטלה, באי ניצול מיטבי של המשאבים, אבל המשק פועל. וממצב זה הוא יכול לחזור לרמת פעילות מיטבית, בתעסוקה מלאה, לאט או מהר.

מבחינה מעשית בשוק ההשקעות בנירות ערך אין מצב שלא מאפשר למי שכן יש כסף להשקעה (להשקעה לא להימורים) שלא יוכל להשקיע אותו. הוא תמיד יכול להשקיע באג"ח ממשלתי, או במניות של החברות שנשארו בבורסה או במניות בחו"ל כולל מניות של חברות ישראליות הנסחרות בחו"ל.

אמנון

 

 

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.