חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

עוז לתמורה – מה הלאה

נושאים דעות, חינוך ותרבות ב 1.02.12 3:04

רפורמת עוז לתמורה יצאה לדרך , ולאחר התנסות קצרה של 4 חודשים צצו וצפו הבעיות על פני השטח ברוב בתי הספר שנכנסו לרפורמה, בין אם לפעימה הראשונה ובין אם למלאה
מאת : נאיף חמוד

השיח הלוחמני של מורים נגד ההסכם התחלף בשבועות האחרונים מהתקפה נגד נקודות התורפה שלו להתדיינות סביב הגמשת שעון הנוכחות  והתעסקות בזוטות כמו אם כן לענות לטלפונים בבית או לא.

טענתי היא שקיימות עדיין בעיות מהותיות בהסכם, וכי המורים נדרשים להתארגנות מלמטה כדי לכפות על המערכת את התיקונים הנדרשים. הדברים המובאים כאן מבוססים על שיחות עם מורים רבים מכל המגזרים.

א.      מחסור במורים

בפוסטים קודמים התרענו שההסכם יביא למחסור גדול במורים ברוב המקצועות , ובמיוחד בפיסיקה ובמתמטיקה . ואכן זה מה שקרה ברוב בתי הספר שהצטרפו אבל המורים בבתי ספר אלה "התנדבו" לפתור בעיות עבור המנהל שלהם וכל אחד הסכים לקבל כיתה אחת מעבר להיקף משרתו המחוייב לה שהיא 100% .

אחת הטענות שלנו היא שהתנאים שנותן ההסכם עבור עבודה מעבר למשרה אחת הם עלובים וללא כל תנאים סוציאליים . וכדי לשפר את התנאים עבור העבודה הנוספת צריך להבליט את הבעיה ולא להצניע ולהעלים אותה .

מאחר ורק מספר קטן של בתי ספר הצטרף השנה , וזה קרה בחופזה , בעיית המחסור במורים לא יצאה לתודעה ולתקשורת כבעייה רצינית . אבל בשנתיים הקרובות , כאשר תהפוך הרפורמה לחובה בכל בתי הספר , יש להימנע מקבלת עבודה נוספת בתנאים עלובים . אז תיווצר בעייה כלל ארצית המחייבת התערבות הממשלה והכנסת , ורק כך אפשר יהיה לשפר את תנאי העבודה בשעות שמעבר למשרה אחת .

שורה תחתונה : אני קורא לכל המורים לא לקבל עבודה מעבר למשרה אחת בתנאים הנוכחיים

 

ב.      שעות תפקיד

נודע לי שיש סל שעות לרשותו של מנהל בית הספר . הסל מיועד לכלל  התפקידים בבית הספר . לצערי , לא כל המורים מודעים למצב , ולצערי חלק מהמורים הסכים לקבל תפקיד תמורת מספר קטן של שעות מאשר היה נהוג לקבל עד עכשיו , והכל רק כדי לפתור בעייה למנהל .

לפי ההסכם , כל בעל תפקיד – למעט סגן מנהל ראשון – מחוייב לעבוד 12 ש"ש פרונטליות בפועל בפני כיתה מלאה . ואם נוסיף לזה את שעות ההכנה לבגרות , שעות חינוך כיתה ושעות הגיל והאם נגיע בקלות לסביבות 24 ש"ש פרונטליות הן 100% משרה ללא צורך בשעות התפקיד .

יש מורים שהסכימו למלא תפקיד על חשבון השעות הפרטניות , וזה לא רצוי .  ויש מורים שביקשו פטור מהתפקיד אם לא יתוגמלו כיאות  , ואכן נמצא אותו סל שעות שיש למנהל והם תוגמלו במספר שעות מעבר למשרה אחת .

הקריאה והבקשה : מנהל בית ספר לא יכול לעבוד לבד , מצד שני אם פותרים לו את מצוקתו בחינם  ניצור לעצמנו בעייה . ולכן אני קורא לכל בעלי התפקידים להתעקש לקבל שעות תפקיד מסל המנהל מעבר למשרה אחת , אחרת לנטוש את התפקידים ולהשאיר את המנהלים יחידים בצריח . כדי לשפר הסכם יש להעצים את הבעיות ולא להצניע אותן . ודעו לכם , הקושי בתפקידי הניהול רק הולך וגדל , ויהיה אבסורד לבצע אותו בחינם .

ג.       עבודה אחרי השעה 16:00

עכשיו אנחנו בעיצומן של בחינות החורף של הבגרויות . וכבר עכשיו יש מורים המדווחים שהמנהל לא מאשר להם לצאת לתדרוכים לפני השעה 16:00 , במלים אחרות הוא מונע מהם להשתתף בהערכת בחינות הבגרות .

זאת בעייה רצינית . כי מערך בדיקות הבגרויות בנוי לעבודה לאורך היום מהשעה 8:00 עד השעה 18:00 .בעתיד , מרכז הבדיקות לא יכול לתפקד אם כל המעריכים יבקשו לעבוד בין 16:00 ל 18:00 , ובכך תהיה פגיעה רצינית בפרסום ציוני המבחנים בזמן .

בינתיים , אף אחד מהגורמים המקצועיים לא הצליח לתת תשובה למצב שנוצר , ויש להזכיר שבחינות החורף הן מצומצמות למספר קטן של מקצועות , והבעייה תהייה רצינית ביותר בקיץ .

בעיה תדמיתית :

תלמיד נבחן בבגרות לאחר 10-12 שנות לימודים . ועל המורה שיבדוק את בחינתו להיות מרוכז ושקט . ולכן עצם החשיבה שהמורה יעבוד כל היום בבית הספר עד השעה 16:00 ורק אחר כך יתפנה לבדוק את מבחנו של התלמיד נראית רע .

השתלמויות :

יש מספר לא מבוטל של מורים שעבדו עד עכשיו במערך ההשתלמויות בפסגות השונות , ועבודתם זו תיפסק בעידן ההסכם .

ד.      השעות הפרטניות

מאיסוף נתונים בבתי הספר שנכנסו לרפורמה , דווח שהשעות הפרטניות מתבצעות באופן חלקי . ומבדיקה בנושא התברר שהן מתבצעות במספר מצומצם של מקצועות וע"י מספר קטן של מורים .

הטיעון ששמעתי הוא , שתלמידים לא מוכרחים להישאר בבית הספר כדי ללמוד שעה פרטנית בהיסטוריה . אבל התברר לי שלמעשה הנהלת בית הספר לא טרחה לנסות להפעיל את כל השעות הפרטניות , והסתתרה אחרי הטיעון הנ"ל . כי כדי לספק עבודה פרטנית בכל המקצועות דרוש הרבה מאוד עבודה מצד ההנהלה , וזו מסתפקת בעבודה חלקית.

כדי ליישם את השעות הפרטניות , על הנהלת בית הספר לשבץ במערכת קבועה 6 ש"ש פרטניות לכל מורה בשבוע . ובנוסף לספק מקומות לקיום אותן שעות . התברר שזה בלתי אפשרי ודורש המון כוחות וזמן . מה עשו? סלקציה לפי חשיבות המקצוע .

התוצאה: אותו חדר מורים יש מורים העובדים עם תלמידים  6 ש"ש יותר מהאחרים , וזה לא בסדר . מה הפתרון ? לדרוש עבור המורים שעושים פרטני פטור ממטלות מסוימות , או מהמורים שלא עושים פרטני שיחליפו אלה שכן עושים במטלות מסוימות , כמו השגחה במבחנים , תורנויות חצר וכדומה .

הקריאה : לסרב לסידור הזה , שחלק מהמורים עובד פרטני וחלק לא , ולדרוש תנאים אחידים עבור כולם .

לסיכום :

לאור המצב כרגע , ולאור התגובות של אלה שכבר נרטבו , קשה לי לראות הצטרפות המונית בשנה הבאה .

ודעו לכם : שיפור תנאי ההסכם יהיה רק לאחר העצמת הבעיות שלו ברמה הארצית עד למצב שמחייב התערבות הממסד .

 

לגבי הנתונים : פגשתי מספר רב של מורים מכל המגזרים , ושאלתי כל אחד בנפרד איך מתנהלות הפרטניות בבית ספרו . התוצאה – בינתיים לרוב רק מתמטיקה . והמורים קונים את הטענה שממילא התלמידים לא יישארו ללמוד הסטוריה .

נאיף חמוד הוא מורה למתמטיקה בתיכון אעבלין

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , , , ,

3 תגובות

 1. בראבה :

  זהו ההסכם הגרוע ביותר שנחתם והונחת בכוח על מורי העל-יסטודיים. רן ארז הבטיח שהרפורמה תהיה ברשות, בפועל הוא כפה את ההסכם על כוווולם.
  התכנית הזאת הזויה, יש לבטל אותה מיד!
  מספיק עם הונאת המורים הגדולה ביותר מאז הקמת המדינה. בשנה הבאה איש לא יצטרף לתכנית הזאת וכל המורים היום שעדיין מחוץ להסכם יודעים היטב שאם יצטרפו הם יצטערו על היום הזה ולכן איש לא יצטרף יותר. צריך להיות מטורף לחלוטין על מנת לוותר על מעל 55% מערך שעת הוראה ולעבוד כפול.
  עוז לתמורה-בושה בלי שום תמורה!

 2. קלמן :

  הקף משרתי במכללה הוא 17 ש"ש.בנוסף לכך אני שוהה במכללה שעתיים נוספות בשבוע.על פי "עוז לתמורה" עלי לשהות בבית הספר 33 ש"ש.תוספת השכר המובטחת היא 42%.גם מורה לגאוגרפיה מסוגל להבין,שנחתם כאן הסכם גרוע.רק נציגנו בארגון המורים לא מבינים את הבעיה.כנראה ,שעלינו לעקוף האירגון בשיטת "הרופאים".נציגנו משבחים ההסכם ומתעלמים מהערות שלנו.האוצר חוגג על טפשות נציגנו.

 3. איציק רייכר :

  שלוש דקות

  המורה נכנס לתפקידו וחלה עליו אחריות מהרגע שבו כף רגלו דורכת על מפתן שער בית הספר. בשונה מפקיד בעירייה למשל שמתחיל את עבודתו רק כאשר הוא מצוי ליד שולחן עבודתו .

  נניח שמיד עם כניסתו של המורה לחצר בית הספר פונה אליו תלמיד ומבקש דבר מה ,מצבים שכיחים, האם על המורה לבקש את סליחתו של התלמיד ולהיחפז ולהחתים את כרטיס העובד שלו שהרי זה זמן בלתי משולם ?

  יתר על כן, הזמן שחולף מכניסה ועד החתמה הוא כ- 3 דקות . ובסיום מחתימה ועד סיום העבודה והאחריות בפועל חולפות עוד 3 דקות .היינו בכל יום המורה עובד 6 דקות לא משולמות , בעשרה ימים בעצם שעה שלמה ובחודש ממוצע לא פחות משעתיים של עבודה אינם משולמים.

  ניתן לתקן את המצב לפחות בשתי דרכים:

  האחת להתקין את שעון הנוכחות בשער בית הספר.

  השנייה להכניס לחישוב השכר לפחות שעתיים מדי חודש.

  גמר חתימה טובה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.