חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

יום תחבורה ציבורית: סיכום פאנל מועמדים למועצת העיר ירושלים

נושאים בריאות ואיכות סביבה, שיכון ושלטון מקומי, תחבורה ב 5.10.08 6:01

ביום התחבורה הציבורית כינס ארגון "מגמה ירוקה" פאנל בנושא התחבורה הציבורית בירושלים. עמרי אדומי – קמפיינר תחבורה בירושלים מטעם "מגמה ירוקה" – מסכם את הדעות המרכזיות שהועלו ע"י המועמדים ומוסיף פרשנות

פתיח: "ועדת התחבורה של עיריית ירושלים לא התכנסה כבר שנתיים!!"

כדי להבין בין השורות, להחליט איזה רשימה באמת תפעל בצורה יעילה בנושאי תחבורה, היה חשוב להיות בקהל ולראות את המועמדים עצמם. אך כיוון שרוב הקוראים לא היו (וחסרו לנו) בקהל, אתן פרשנותי. אני מוכרח לציין שמדובר בדעתי האישית, בתור אדם שעוסק בנושאי תחבורה בירושלים ולכן אשתדל לדבוק בנושא זה בלבד.

כל המועמדים דיברו על חשיבותה של התחבורה הציבורית ועל בעיותיה בירושלים.

נדמה כי הבעיות ידועות לכולם, אך הפתרונות רבים, וההבדל ברמת הידע בקרב המועמדים השונים היה בולט לעין. אני אסקור את דברי נציגי הרשימות ברצף למען נוחות הקריאה:

קובי פריג'(התעוררות): "דרוש אב לתוכנית אב בירושלים. תפקידי המפתח בתחום לא מאוישים, או לא בידי אנשי מקצוע."

התעוררות: נציג הרשימה קובי פריג' הרבה לדבר על הצורך למנות אנשי מקצוע שיהיו אחראים לנושא, או להחליף את עובדי העירייה שכשלו בניהול. לדעתי, עובדי עירייה קשה מאוד להחליף וזו הסיבה שהם עובדים בחוסר יעילות כיון שהם מודעים לכך (אמנם זה לא המקום המתאים אולי לומר זאת, אבל אלה הם, לעתים, מחסרונות הסוציאליזם). לגבי אנשי מקצוע, הם יכולים להיות מקצועיים, רק לא שותפים לדעתנו. אולי הם חושבים שעוד כבישים הם הפתרון? הפתרון השני לדעת קובי, הוא להפוך את הולך הרגל למרכז התכנון של תשתית התחבורה. המצב שבו נתיבי התחבורה הציבורית נמצאים במרכז הכביש ועמם התחנות (כמו בקינג ג'ורג' וקרן היסוד) הוא בעייתי. אך מדובר בבעיה נקודתית ולא בדרך טיפול לכלל בעיות התחבורה בעיר.

גילעד מור(ירושלמים): "מונופול אגד מסתיים ב2009, שם אנחנו מתכוונים לפעול. אנחנו נתמוך במוניות שירות בשכונות החילוניות בשבת. רק בשכונות שירצו. גם הדתיים אצלנו ברשימה וראש רשימתנו היא דתייה, מסכימים כי צריך לאפשר תחבורה ציבורית בשכונות חילוניות. מידע לנוסע בכל תחנת אוטובוס, gps על האוטובוס, פיתוח מערך שבילי האופניים.

תנועות אחרות רוצות גם וגם וגם (על אמירת מר"צ שהם תומכים בכביש 16). אי אפשר לדאוג גם לרכב פרטי וגם להעלות את הכדאיות של התח"צ. אני תומך בתכניות קצרות טווח- שמחר ישפרו את התח"צ."

ירושלמים: נציג הרשימה גלעד מור פרס את תוכניות רשימתו. בכלל, מבדיקת הקמפיין של ירושלמים נדמה כי נושא התחבורה הציבורית הוא אחד המרכזיים. אמנם אינני מסכים עם הפתרון של מוניות שירות בירושלים. הפתרון נוח לשבת, אבל הוא אינו תחליף לפיקוח קפדני הרבה יותר של הרשות העירונית על קבלן התחבורה הציבורית (אגד), אבל זו דעתי האישית. כאחד ממובילי הקמפיין נגד תוכנית ספדי גלעד גם היה הראשון לתקוף את מר"צ על תמיכתם בכביש 16 ובכלל הראה כי עמדותיו לגבי התחבורה בירושלים מבוססות על ידע מוקדם.

נעמי צור(ירושלים תצליח): "הרכבת הקלה- הייתה החלטה שגויה, כי לא היה שיתוף ציבור, ואי אפשר להחזיר את הזמן אחורנית. למה מרכז העיר חייב לעבור סבל בדרך לרכבת הקלה? אחת הבעיות היא שעובדי העירייה לא משתמשים בעצמם בתחבורה ציבורית. בעירייה שאני אשב בה, יום תחבורה ציבורית יהיה יום חג, שיא של שנת פעילות" (בתשובה לשאלה מדוע העירייה לא משתפת פעולה בארגון יום תחבורה ציבורית שנערך היום, ורק הארגונים עושים זאת בהתנדבות.) נעשה זירוז התהליך הקיים ותיקון המצב הפיזי הקיים, ותכנון אסטרטגי תוך שיתוף ציבור לעתיד."

אסתי קירמאיר(מפלגת העבודה): "תחבורה ציבורית היום היא חסם להתפתחותה של ירושלים יש לזה השלכות כלכליות נרחבות על כל תחומי החיים."

ירושלים תצליח: אני אתייחס לשתיהן כיוון שמייצגות את אותה רשימה (לאחר איחוד שנערך מספר ימים קודם). נעמי צור הפגינה ידע רב, הן בנושא התחבורה הציבורית והן בנושא שטחים פתוחים כמתחייב מתפקידה הקודם בחברה להגנת הטבע. בכלל, נדמה כי זהו התפקיד המיועד לה ברשימתו של ברקת שבה כל מועמד אמור לפנות למגזר אחר, נעמי היא "הירוקה" ברשימתו. מעבר להתחייבויותיה היפות בשמו של המועמד לראשות העירייה (אנחנו נהיה שם גם כדי לוודא את יישומן), הפגינה ידע בתחום התחבורה כחלק מתכנון עירוני ודרך חיים. שותפתה אסתי הכניסה את הנושא הכלכלי למשוואה אך נדמה היה לעתים כאילו היא משאירה את הבמה לצור ובצדק.

דליה זומר(הירוקים): "נושא התחבורה כאן הוא אחד הסימפטומים לעיר חולה. הבעיה של העירייה- שהיא עוסקת כמעט רק בצדדים החומריים של הבעיות- מעברי חצייה, מדרכות.. אנחנו החילונים, קולנו לא נשמע כמו שאגד יושבים ישירות עם הציבור החרדי ומתכננים איתם את הקווים. כל קביעה בתחבורה ציבורית חייבת להיעשות בשיתוף ציבור."

הירוקים הירושלמים: קשה לי לשפוט קצת את רשימת הירוקים כיוון שבעיני נציגתם לא הצליחה להותיר רושם על הפאנל. פרט לאמירותיה כי יש לציבור החילוני מה ללמוד בנושא מהחרדים (והפילוג הרב, מראה כי הוא לא רק בנושא תחבורה ציבורית), לא השפיעה רבות על הדיון. קצת מצער לאור העובדה כי הייתה מהבודדים בפאנל שכיהנו כחברי מועצת העיר בקדנציה הנוכחית. אגב, אמירתה לגבי אגד, איננה קשורה ממש לעירייה, כי במצב הנוכחי בירושלים כל קבוצת כוח גדולה יכולה לשבת עם אגד ולהכתיב דרישות מבלי להיות במועצה.

פפה אללו(מר"צ): "הדבר הראשון שנעשה- דיון ציבורי פתוח ולא להשאיר את הנושא של תח"צ בידי אנשים לא מקצועיים. נביא תוכנית לאישור כמו שעשו בשבדיה, לקיצוץ פליטות וזיהום אוויר. נתמוך באפס תשלום על אוטובוסים בתמורה לכך שאין כניסה לרכבים פרטיים למרכז העיר."

שמעון ביגלמן(מר"צ): "המצב כיום, שבו כביש הגישה לירושלים כולל שני מסלולים הוא בעייתי. צריך לאפשר גישות נוספות לירושלים." תומך בכביש הטבעת המערבי (כביש 16 שמתוכנן לאפשר כניסה ישירה לדרום מערב העיר ומתוכנן על שטחי טבע בהרי ירושלים)

מר"צ: פפה אללו הציג מספר רעיונות יפים ומהכרותינו עם פעלתנותו (גם אם איננו מסכימים עם דעותיו כפי שאמר יוסי דויטש) אנו יכולים להאמין כי יפעל ליישומם. השאלה האם מר"צ תכנס לקואליציה, כרגע נדמה גם ממספר אמירות גם במהלך הפאנל שמר"צ הולכים על נושא שנאת החרדים. ההתמקדות בנושא התחבורה הציבורית בשבת (כאילו בימי חול היא כזו נהדרת) רק המחישה זאת. הנציג השני מרשימתם הפגין בורות גדולה בנושא. הוא הציע גם תוכנית לקלנועים חשמליים בעיר (מעבר לנושא הפקקים, ירושלים היא בכל זאת לא קיבוץ), תמך בכביש 16 והכריז כי המצב הנוכחי שבו יש כניסה אחת לירושלים (שכחנו את 443?) בכביש דו מסלולי הוא בעייתי. אמנם כביש 1 פקוק תמידית, אך האם הרחבתו היא הפתרון? מה לגבי התעקשות על תוכנית הרכבת לירושלים? אם נתעלם כרגע מהקוריוז המטופש שנקרא הרכבת במלחה, ירושלים נמצאת בחברה לא מחמיאה במיוחד של ערים שהרכבת לא מגיעה אליהן. נדמה כאילו מר"צ (לפחות בירושלים) הפכה מרשימה סוציאל דמוקרטית שמאלנית, לרשימת הבורגנים החילונים שונאי החרדים מהמעמד הבינוני גבוה.

יוסי דויטש(יהדות התורה): "הציבור החילוני יכול לפנות אליי. אנחנו בראשית הדרך של פעולות רבות לשיפור המצב, אבל כדי להתקדם, הממשלה חייבת להפנות משאבים נוספים.

ניר ברקת לא הטביע את חותמו על ירושלים כהוא זה, בניגוד לפפה שהצליח להטביע חותם גם מהאופוזיציה. נציג ציבור, גם אם יושב באופוזיציה, צריך לקחת אחריות. קל מאוד לתת סיסמאות לפני הבחירות. קשה לבצע אותן אחרי. אני לא יכול להבטיח לכם שגם אם ניבחר מחר או בעוד חצי שנה יהיה פה עולם חדש. מה שנעשה- תיקון נזקים שמתרחשים בימים האלה, על ידי דאגה לתקציבים דחופים מהממשלה וזירוז העבודות ברח' יפו. אני לא יכול לדבר כרגע כנציגו של ראש העיר המכהן, אלא כנציגו של המועמד פורוש לראשות העיר".

"מאוד קל לומר שצריך לפטר עובדי עיריית ירושלים אם עבודתם לא יעילה. אתם יודעים כמה קשה לפטר עובד עירייה? (בתגובה לאמירת התעוררות כי צריך להחליף את אנשי העירייה שאחראים לעבודות הרכבת הקלה)"

יהדות התורה: משעשע היה ניסיונו של דויטש להתנער מראש העירייה המכהן (במיוחד לאור העובדה שהוא חבר הפאנל היחיד שהיה בקואליציה במועצת העיר הנוכחית), אך אמירותיו בדבר הקושי לחולל את כל אותם שינויים שרבים דיברו עליהם כאפשריים (כמו פיטורי עובדים כושלים, בניית אינספור דברים בירושלים וכ'), הראתה כי הוא אחד היחידים בפאנל שרגליו בקרקע (בכל זאת, עיריית ירושלים סובלת עדיין מגרעון עצום תודות לראש הממשלה היוצא) שמתמצא בנושאים לעומק ובעל ניסיון. איני יודע אם אמירתו שהוא מוכן לקבל פניות גם מהציבור החילוני כנציג ציבור וחבר מועצה, הייתה בגדר הצהרת בחירות או לא, אבל משיחות שערכתי אחר כך עם הקהל (שלדברי דויטש עצמו אינו יכול להיות חשוד כמצביעי יהדות התורה ובצדק לדעתי) נראה כי הוא אחד המועמדים שהכי הרשימו את הקהל. או כפי שאמר ידיד שלי מתל אביב שנכח בפאנל: "אם הייתי ירושלמי תמים מהשורה, הייתי בוחר ביוסי דויטש."

אני יכול לציין שני דברים: ראשית, בעיני אי ההגעה של שאר הרשימות כנראה מסמלת את מידת החשיבות שהן מייחסות לנושא לאור העובדה כי הוזמנו זמן רב מראש. הדבר מאכזב במיוחד לאור העובדה כי גם מאיר תורג'מן, גם הפנתרים השחורים וגם ש"ס חרטו את המאבק למען השכבות החלשות על דגלם. לדעתי, נושא התחבורה הציבורית הוא אחד החשובים בעיקר עבור שכבות אלה. שנית, אי הגעתם של המועמדים לראשות העירייה עצמם (והם הוזמנו) מסמלת כנראה שהנושא אינו חשוב מספיק בעיניהם או שהם נמנעים מעימות ישיר.

לסיכום, מאכזב לדעת שדווקא אותן רשימות קטנות שמתיימרות לייצג את הציבור בצורה טובה יותר מאשר אותן רשימות גדולות של "אינטרסנטים שמנותקים מהציבור", הפגינו ברובן רמת בקיאות נמוכה יחסית בנושא ונראו חובבניות מעט בעיני. מצד שני, ניתן להתעודד כי אנשיהם של שני המועמדים המרכזיים לעירייה מפגינים בקיאות גבוהה ונקווה שזו תבוא לידי ביטוי כשמי מהם ייבחר.

גילוי נאות: הכותב הינו סטודנט חילוני ומושבניק במקור, ומכיר אישית את גלעד מור הכרות מוקדמת.

 

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , , , ,

7 תגובות

 1. אסתי קירמאיר :

  "עיריית ירושלים סובלת עדיין מגרעון עצום תודות לראש הממשלה היוצא" – עיריית ירושלים סגרה את הגירעון בשנת התקציב האחרונה. אם לופו עשה משהו לא ניקח לו את הקרדיט על כך.

 2. עמרי אדומי :

  מצד אחד את טוענת כי הגירעון נסגר ומצד שני יוסי דייטש טען בפאנל כי רק חצי מהגרעון כוסה ואני האזרח הקטן כבר לא יודע למה להאמין…

  אבל נשים זאת בצד. כולם מסכימים (בין השאר כי זה גם נוח להאשים רק אותו) כי עיריית ירושלים הייתה בגירעון כתוצאת מכהונת אולמרט. עירייה שיצאה או יוצאת מגירעון כזה לא תוכל להשקיע כל כך מהר את הסכומים האדירים הדרושים לפיתוח התחבורה בעיר מעבר למה שכבר הושקע בפרוייקט הרכבת הקלה אלא אם תהיה התערבות ממשלתית.

 3. » תחבורה ותקשורת :

  […] למועצת העיר בנושא התחבורה הציבורית בירושלים. חגי דולב בעבודה שחורה מסכם את אמירותיהם של המועמדים השונים ומסכם את הפאנל […]

 4. עוד ירושלמי :

  לצערי אתה מבלבל בין כביש הטבעת המערבי (המיותר והמזיק) לבין כביש 16, שיעבור ברובו במנהרות ויכול להוות חלופה מוצלחת מאוד לחיבור דרום העיר לכביש מס' 1.

  כרגע המחלוקת בעניין כביש 16 היא רק על המחלף המתוכנן בעמק שבין יפה נוף להר נוף ולא על עצם סלילת הכביש. הבעיה היא שמצדדי המחלף טוענים שבלעדיו ההשקעה בכביש לא תהיה כדאית.

 5. עמרי אדומי :

  "עוד ירושלמי" אני מסכים איתך. אכן בלבלתי בניסוח בין שני הכבישים.

  אני מסכים איתך שכביש 16 הוא חלופה טובה יותר, אך המצב שהוצג כאילו שני הנתיבים בכניסה לירושלים מכביש 1 הם הכניסה היחידה, הוא הטעיית הציבור.

  בנוסף, בכביש 16 לא היה צורך אילוא המחדל התכנוני שבאי בניית חיבור ישיר בין כביש בגין לכביש 1. זאת מבלי לדבר על הצמצום המאסיבי בכמות הנסועה על כביש זה ברגע שתהיה תחנת רכבת בבנייני האומה.

  אך אני שמח לראות כי יש באתר גם ירושלמים, המעוניינים לדעת על האמור להתרחש בעירם.

 6. עבודה שחורה » בחירות בירושלים - מבט סוציאל דמוקרטי :

  […] יודעים מה? במקום להכביר מילים בנושא, פשוט קראו את סיכומו של עומרי אדומי ממגמה ירוקה אשר התפרסם בעבודה שחורה, ומה הוא חושב על תפישתן של […]

 7. שמעון ביגלמן :

  לצערי הכותב לא ממש הקשיב לדברי בפאנל. בתשובה לשאלה מה לעשות עם פקקי התנועה בכניסה לעיר אמרתי כי יש לדחוף את תוכנית הרכבת לירושלים ובמקביל לשאוף לשידרוג כביש הכניסה המרכזי לעיר שהוא כביש פרימטיבי ומסוכן.
  גם הצעתי לטפל בכביש הקיים והמסוכן!!!המוליך ממבשרת לעין כרם והדסה.
  לענין הקלנועיות. קצרי אמונה מסוגך לא האמינו קרוב לוודאי בפרויקט האופנים בפאריז ובכלל כל דבר חדשני זר להם. אמרתי ואני עומד על כך כי כדי לנייד אנשים בתוך העיר צריך לחשוב באופן יצירתי. אופנים זה דרך אחת ומתאימה לאוכלוסיה מסויימת וקלנועיות היא אותו פתרון שמיועד לאוכלוסייה אחרת.
  בנוסף לכך הבעיה עם המחלף של כביש 16 יכולה להפתר באמצעות תכנון מתחשב בטבע (אני לא זקוק להערותיו הבלתי חכמות של הכותב הנוגע לשמירת טבע).

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.