על מסלול האבדון

ההקצנה האידיאולוגית והדתית מביאה את המדינה לנקודת אל-חזור
מאת: אמנון פורטוגלי

במאמר שלי ב"הארץ", לפני כעשר שנים כתבתי על "מסלול האבדון – ההקצנה האידיאולוגית והדתית עלולה להוביל את המדינה לנקודת אל-חזור".

מאז פרסום המאמר חלה התדרדרות שמעמידה בצל את התחזיות הפסימיות ביותר, וההתפתחויות ההרסניות והסכנות למדינה נראות כיום מוחשיות עוד יותר. תנועת מלקחיים סוגרת ומאיימת על המדינה. מצד אחד, קבוצות דתיות וחרדיות המוּנָעות מתפיסה דתית של גאולה, מה’חובה’ לממש את הציווי האלוהי של ירושת הארץ, המבקשות לישב את הארץ מתוך אמונה כי יישוב הארץ יביא את הגאולה, המאמינות בקדושת הרעיון האמוני ובצִדקת דרכם אף מעבר ומעל קדושת החיים. יחד אתן, קבוצות חילוניות לאומניות, שדגלן הוא ארץ ישראל השלמה מנימוקים בטחונים ואחרים, המאמינות שהקונפליקט בינינו לבין הפלסטינאים/הערבים/המוסלמים הוא נצחי, שמה ש’הם’ רוצים באמת זה לזרוק אותנו לים, שהצדק הוא (כולו) עימנו, ושנגזר עלינו לחיות על חרבנו.
לקריאת המאמר השלם…

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , ,

6 Responses to “על מסלול האבדון”

 1. ל רפי הגיב:

  קריאת מאמר כל כך חד-צדדי הוא בזבוז זמן לטעמי.
  מי שטוען מנקודת מוצא שהוא טלית שכולה תכלת ורק הדתיים והלאומיים "אשמים" בכל הצרות, הוא המקרה הטוב עיוור פוליטי, ובמקרה הפחות טוב שרלטן נטו.
  אין כיום מגזר בישראל שידיו אינן טבולות בשרץ ההקצנה, ההתלהמות, ההסתה והשיסוי נגד בעלי פלוגתא שלו – לא בימין, לא בשמאל ולא באמצע. אם רוצים באמת לשנות מציאות כזו, אין משיגים זאת ×¢"×™ האשמות-שווא חדשות בחסות הרוח הרעה שהביאתנו עד הלום.
  לאף אחד אין הוכחה שארץ ישראל אינה שייכת לעם ישראל, שהערבים אינם מבקשים לחסלה ולגרשנו מכאן, שהדת היהודית אינה גרועה (אם לא טובה יותר) מכל דת אחרת בעולמנו, ששגיאות עושים בכל משטר, ששחיתות לא נולדה אתמול, שכשלונות הם חלק בלתי נפרד מעשיה, שקומוניזם, סוציאליזם, פוסט מודרניזם וכל ה-איזמים האחרים הם מרשמים שלזכותם כשלים לןא פחות קולוסאליים מהכשלים שרשומים לחובתן של אידיאולוגיות אחרות, שאין במדעי החברה ולו פרדיגמה אחת שיש עליה הסכמה "מקיר אל קיר".
  בקיצור: אין חכמים ושוטים, ובודאי שאין הנחתום מעיד על עיסתו. דמוקרטיה אינה דרך לברירת המוץ מהתבן אלא משטר שכאשר הוא עובד כהלכה, מושגות במסגרתו פשרות סבירות בין גישות שונות ואינטרסים מנוגדים, וכאשר הוא אינו עובד נכון, ניתן לבצע בו שינויים ואפילו שינויים מרחיקי לכת, מבלי שיהיה הכרח בשפיכות דמים; זו זכותו הגדולה ואולי היחידה. כל השאר מבול של ברברת אינטרסנטית.

 2. ל (1),
  נפלא ממני ,איך אפשר לדבר על דמוקרטייה,כאשר הצד הפלסטיני נמצא תחת שלטון כיבוש מאז 1967 .

 3. יונתן ×›. הגיב:

  על כל דבר "רע" שתביאו אפשר להביא דבר "טוב".

  החרדים מתחילים להבין שהם לא יכולים להסתגר ולדמיין שהם חיים בגלות,גם הם מבינים שהם יצטרכו להשתנות,האם אנחנו נמצא את הדרך לעזור להם?לטעמי התשובה אצל אלעזר שטרן.

  הדתיים לאומיים,הקצנה?בטוח? אתם לא יודעים שהחברה הדתית לאומית מתפרקת לשני פלגים,אחד זולג לחרד"ליות הקיצונית והשני לכיוון שמזכיר את הקונסרבטיבים? רוב הדתיים בכלל לא מתרגשים מכל מהללי הגולדשטיינים למיניהם.

  תפיסות דמוקרטיות הוטמעו עד כדי כך שאפילו ב"אח הגדול" (שכמובן אנשי מעלה שכמותכם אינם רואים,לכן אני כאן,נושעתי והבטחתי לספר) כשבא בחור עם אידאולוגיה שמאלית-רדיקלית ומבקש לומר את דברו נותנים לו ומגרשים את מי שניסו להפריע לו להתבטא.

  זכויות להט"בים לא רק שנשמרות אלא גם מתפתחות ומתרחבת הקבלה שלהם בציבור.

  אהה..מה עוד? יש דברים רעים,יש דברים מקולקלים ויש דברים שצריך לשפר אבל מהותה של מדינה דמוקרטית ויציבה היא לא בכך שהיא מושלמת אלא בכך שלאנשים יש דרכים סבירות לנסות ולתקן אותה בדיוק כפי שהלכנו והפגנו בקיץ האחרון,אם בפעילות ציבורית,פוליטית,מחאות או תקשורת.

 4. אמנון פורטוגלי הגיב:

  קראתי את תגובתו של ל.רפי ואני לא בטוח שהיא נמצאת במקום הנכון, בהקשר למאמר 'על מסלול האבדון'. יתכן וזה מקרה של 'אל תבלבלו לי את המוח עם עובדות', או שהוא לא קרא או לא הבין את הכתוב במאמר.

  כדי להבהיר, אני מסכים עם דבריו "שהדת היהודית אינה גרועה (אם לא טובה יותר) מכל דת אחרת בעולמנו, ששגיאות עושים בכל משטר". אבל המאמר אינו סקירה של כל הגופים מימין ומשמאל האשמים בכל הצרות., אלא על קבוצות דתיות וחרדיות, וקבוצות חילוניות לאומניות, שלדעתי מסכנים את קיום המדינה. התהליך בו גופים אלו השתלטו למעשה על השלטון במדינה, מכוונים את פעולתה, וקובעים את האג'נדה שלה, נמשך מזה כארבעים שנים, והמאמר הראשון שלי בנושא זה הוא מלפני עשר שנים. הטיעונים במאמר כנגד גופים אלו מגובים בסימוכין הניתנים בגוף המאמר. אם הסימוכין האלו אינם מספקים את ל.רפי ואחרים, אני ממליץ על המאמר "תורת המלך וחמישים הרבנים" http://www.faz.co.il/story_6252 ומאמרים אחרים בבלוג 'ברית חושך לגרש' http://lolagizanut.wordpress.com/
  אבל פשוט יותר לקרוא את המאמר כמות שהוא, לפקוח עיניים ולראות את המצב לאשורו. וכפי שכתבה אסתי סגל מ'במחשבה שנייה', מדובר כאן בקבוצה גדולה מאוד ומסוכנת מאוד שמשתלטת על כל החברה הישראלית. כרגע הם בהחלט מרגישים איום גדול גם על השטחים הקרובים ללבם וגם על כל מוקדי הכוח שהצליחו לצבור והם מנהלים קרב מסוכן ומלוכלך (ע"י נציגיהם בכנסת ובממשלה וע"י חוליות נוער הזוועות ואנשי תג מחיר) שבו אין להם אלוהים, כדי לשמור על בסיסי כוחם.

  אמנון

 5. […] http://www.haaretz.co.il/misc/1.819842 ולפני שלש שנים פורסם ב'עבודה שחורה' מאמר המשך. ההידרדרות בתחום ×–×” מאז פרסום המאמרים, […]

 6. […] במאמר שפרסמתי ב"הארץ", לפני ×›-15 שנים כתבתי על "מסלול האבדון – ההקצנה האידיאולוגית והדתית עלולה להוביל את המדינה לנקודת אל-חזור".  לפני כשלש שנים כתבתי על כך ב"עבודה שחורה". […]

Leave a Reply