נסיעות חיילים ברכבת, האמת שמאחורי הסיפור

ביטול נסיעה חינם של חיילים ביום ראשון במספר קווי רכבת בשל העומס באותם קווים, לכאורה נראה לנו שמדובר בעוד מקרה של הדרת אוכלוסייה מסוימת. אוכלוסייה שכמו נשים חרדיות חייבת למלא את הוראות בעלי הסמכות. למעשה מדובר בעוד הבט של הפרטת שירותים ציבוריים
מאת: נפתלי גוטמן

במהלך עבודתי כעורך ומתרגם עבדתי מספר פעמים על פרויקטים הקשורים ברכבת והידע אותו צברתי אפשר לי לזהות מה באמת עומד מאחורי איסור נסיעת חיילים ברכבת.

הנושא של קיבולת קו הוא אחד הנושאים החשובים ביותר בהפעלת קווי רכבת. מפעיל רכבת מעוניין להסיע כמה שיותר נוסעים כדי לקבל את מרב ההכנסות אבל לא בכמות כזאת שתפגע ביעילות ובאמינות במידה כזאת שהנוסעים ייטשו אותה ויעברו לאמצעי תחבורה חלופיים.

זהו נושא סבוך שמערב נושאים כגון ההטרוגניות של הרכבות, מספר המסילות בכל קו, אורך הרציפים, מהירות הרכבת. הנושא נחקר רבות על-ידי מתמטיקאים שפיתחו נוסחאות בעזרתן ניתן לייצר מודלים אשר יבטיחו קיבולת קו גבוהה תוך שמירה על יעילות ואמינות. (ראו לדוגמה מאמר מדעי בנושא).

הקדמה זו באה לסבר את אוזניכם כמה סבוכה היא הפעלת הרכבת, אותו כלי תחבורה הנמצא איתנו יותר ממאה שנים. מכל מה שקראתי בנושא על המודלים השונים לייעול קיבולת קו מעולם לא נתקלתי בפתרון של צמצום כמות הנוסעים, לכן הפתרון של רכבת ישראל מתמיה.

שר התחבורה בנאום הסנגוריה שלו הסביר שיש בעיה של עומס בלתי נסבל שגורם סבל לא רק לאזרחים, אלא גם לחיילים עצמם.

כאן המקום להסביר שלרכבת יש יתרון על אוטובוס כאשר אוטובוס מתמלא יש צורך באוטובוס נוסף, לא כך ברכבת. ברכבת ניתן להוסיף קרונות, אם אין לקטר די כוח ניתן לחבר קטרים הן מקדימה והן מאחור להוספת כוח. ישנה בעיה אחת בכך שהרכבת הופכת ארוכה יותר ואם הרציפים אינם ארוכים מספיק נוצרת בעיה בהעלאת נוסעים. בעבר פטרה רכבת ישראל את הבעיה של אורך הרציפים באמצעות קרונות דו- קומתיים. השר ישראל כץ הסביר שלרכבת אין מספיק קרונות.

וכאן הגענו ללב העניין. הבעיה הייתה ידועה ואם רכבת ישראל אינה יכולה להאריך את הרציפים היא הייתה צריכה לקנות עוד קרונות דו-קומתיים. מדוע רכבת ישראל לא קנתה קרונות? כי רכבת ישראל רוצה להפריט את עבודות התחזוקה של הרכבת, אבל העובדים מתנגדים ובית המשפט מנע משני הצדדים לבצע צעדים חד צדדיים.

מישהו שסיפרתי לו על כך אמר לי אתה מעניק הרבה קרדיט של מחשבה מעמיקה להנהלה של מינויים פוליטיים. אבל אם אני לא טועה, אל תתפלאו אם עוד מעט אנו נשמע את הסיבה "האמיתית" לביטול הנסיעה חינם של חיילים ברכבת – העובדים "הרשעים" מונעים רכישת קרונות חדשים.

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , ,

5 Responses to “נסיעות חיילים ברכבת, האמת שמאחורי הסיפור”

 1. א. קוריאל הגיב:

  מאמר מאיר עיניים. לפני שבוע כתבתי כאן (http://www.blacklabor.org/?p=42055) על הצד השני של ההפרטה, היינו העברת האחריות על הסעות החיילים מהצבא לרכבת ישראל.
  נשאלת השאלה: האם העומס החריג שיוצרים החיילים על מערכת הרכבות בימי א' בבוקר וה' אחה"צ באמת מצדיק החזקת צי קרונות גדול במיוחד. צי זה יעמוד מושבת בשאר ימי השבוע, וידרוש תחזוקה יקרה.
  הפתרון לנושא החיילים הוא להשיבם לחיק צה"ל. האחריות על הגעת החיילים לבסיסיהם וחזרה היא של הצבא, ולא של הרכבת. בדיוק באותה מידה, האחריות על תעבורת האזרחים ברכבת היא של המדינה, באמצעות רכבת ישראל, ואסור להעבירה לגופים מסחריים.
  ההתנגדות להפרטה היא קריאה לאחריות, וצריכה להיעשות לכל רוחב הגזרה.

 2. העניין הזה הרבה יותר סבוך: הרכבת כן רכשה קורונות וקטרים חדשים. הקרונות שנרכשו הם בתצורת קומותיים ונרכשו מבובמרדייה הקנדית והגיעו לארץ בשלהי 2011. הכשרת הקרונות לתנועה על המסילה בוצעה במפעל של בובמרדייה בגרמניה ועם הגעתם לארץ תסתיים בישראל באמצעות השלוחה של בומברדייה בישראל.

  ולמרות זאת ספק עם הקרונות יעלו למסילה,למה? כיוון שהמדינה רכשה את הקרונות יחד עם שירות תחזוקה שלהם ובכך הפריטה את תחזוקת הרכבת מהעובדים שלה – אלה שיש כיום.

  ואם זה לא סבוך מספיק אז הינה עוד סבך: בומברדייה היא אחד מיצרני החוגונים הגדולה בעולם. מהאתר שלהם למדתי שרכבת ישראל משתמשת בחוגונים של בומברדייה בכל הצי שלה. (קרונות בלבד)

  חוגון: ×–×” אותו חלק שעליו יושב הקרון (וגם הקטר) ומחבר בין המסילה לקטר או לקרון(במקרה שלנו לקרונות). אם תרצו זו מערכת הגלגלים והמתלים של הקרון וזה גם מה שקובע את מהירות הנסיעה כמות הנוסעים משקל,בלימה והאצה. גם החוגונים הועברו,מתחת לרדר בציבורי,לתחזוקה של בובמרדייה – באיצטלה של אחריות יצרן.

  מאחר והחוגון הוא גם החלק הנע היחיד בקרון הוא גם החלק שיקבע את רמת הבטיחות של הרכבת כולה. וזה הופרט ובהליך הפרטה מואץ ומתחת לראדר הציבורי.

  מכל אלה: המאבק (הצודק לדעתי) של העובדים בהפרטה ימנע מהקרונות מלהגיע למסילה,ויש להם הרבה דרכים (וגם כוח) לעשות את זה.

  יש כאן עוד מצב מגוכך ובעייתי: משרד הבטחון משלם לרכבת עבור הסעת החילים (ב 2011 שילם 130 מליון ש"×—) הרכבת לוקחת חלק מהכסף ×–×” ומשלמת לאוטובוסים שהיא עצמה שוכרת על מנת להסיע את החילים. תשכנעו אותי שהרכבת – שנמצאת בהליך הפרטה מואץ – לא "גוזרת קופון" גם בעניין ×”×–×”, ולמעשה כסף ציבורי משולם ללא פיקוח הדוק כפי שצריך להיות.

  ככה זה כשמפריטים ללא פיקוח ציבורי.

  מנחם.

 3. הי מנחם חביבי,
  זה מה שאני טוען כל הזמן:"זה היגיון ההפרטה-להילחם בתושבים ובחיילים."
  בינתיים לפי הסקרים,מובטח לביבי,ראש חבורת פושעי ההפרטה, ניצחון גדול בבחירות שיהיו מתי שיהיו.
  ועוד משהו,כל הכבוד לידע הרב שאתה מפגין בנושאים רבים ומגוונים.

 4. מיכאל,
  "כל הכבוד לידע הרב שאתה מפגין בנושאים רבים ומגוונים"

  תודה רבה.

  א.קוריאל:
  "נשאלת השאלה: האם העומס החריג שיוצרים החיילים על מערכת הרכבות בימי א' בבוקר וה' אחה"צ באמת מצדיק החזקת צי קרונות גדול במיוחד. צי זה יעמוד מושבת בשאר ימי השבוע, וידרוש תחזוקה יקרה."

  הקרונות כבר נמצאים בארץ. אם אינני טועה מדובר בכ 15 מערכי רכבת (מערך=5 קרונות דו-קומתיים כשאחד מהם הוא קטר). ×–×” לא נקנה בשביל החילים אלא בגלל שרכבת ישראל צומחת בצד הדרישה לשירות שלה. אם המהלך של השוואת מחירי הרכבת לאילו של תח"צ הביקוש רק יגבר ויש צורך במערכים האלה – וכאמור: מדובר בכ 15 מערכי רכבת שהופרטו….

  ובעניין "מערכים רק לחילים" בהחלט כן. רכבת ישראל היא מסה קריטית אם מחר בבוקר נצטרך לשנע כוחות ממרכז הארץ לצפונה וגם לדרומה ולכן צריך שגם יהיו רכבות,בתנועה,בשבת. רכבת שבת? בישראל?

  כן וכן. רכבת ישראל,בהוראת משרד התחבורה,הוציאה מכרז לאספקת תחזוקת המסילות בשבת. הרכבת תעמיד,לרשות הקבלן המאושר,מערך קרונות שיסע על מנת לאפשר בדיקה אמפירית של פעילות התחזוקה. אז למה שלא תהייה רכבת 365 ימים בשנה:לתחזוקת המסילות,לשעת חירום? ולמה קבלן פרטי מה רע בעובדי רכבת ישראל. ואם אתה מכיר קבלן פרטי,בישראל,שמבין משהו במסילת ברזל שלח אותו למשרד התחבורה… אני מסופק אם יש אחד ×›×–×” אלא אם שמו… בומברדייה. (חפש בגוגל בןמברדייה ההסברים באתר שלהם).

  מנחם.

 5. מדהים!
  יש 15 מערכי רכבות דו-קומתיים מוכנים להפעלה.
  יש מכרז שבת לפי תפריט בומברדייה(גוי של שבת).

  מישהו שמע או קרא על זה בתקשורת המפוארת שלנו לפקודת ברוני ההפרטה?

Leave a Reply