חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

על גודל האוכלוסייה והמשאבים המוגבלים

נושאים כלכלת בית, רווחה ושירותים חברתיים ב 26.01.12 6:02

עד מתי נמשיך לקבל כגזירה משמים את הריבוי המטורף של אוכלוסיית העולם ואת בזבוז המשאבים שהגידול הזה גורם. אנחנו צריכים להתחיל לחשוב על שימור המשאבים שלנו בהקשר של גידול האוכלוסייה והתאמת תפוקות המזון

מאת: קורט טוכולסקי

לעצור את השיגעון, לצמצם את הילודה

מארגון המזון והחקלאות נמסר כי תפוקת המזון העולמית חייבת לצמוח ב-70% עד 2050 כדי להאכיל את אוכלוסיית העולם, שצפויה לטפס ל-9 מיליארד איש.(מתוך ידיעה שהתפרסמה באתר כלכליסט).   אין ספק, חשוב שלכולם יהיה מה לאכול, נשאלת רק השאלה, עד מתי נמשיך לקבל כגזירה משמים את הריבוי המטורף של אוכלוסיית העולם ואת בזבוז המשאבים שהגידול הזה גורם.

אני מניח שכולנו יודעים שהמשאבים על הכדור הזה מוגבלים ושאי אפשר להמשיך ולבזבז וגם לא כדאי תמיד להסתמך על פתרון טכנולוגי שיגאל אותנו מהתוצאות העגומות של הבזבוז. התפלה כתחליף לצריכת מים חסכנית ונבונה, הנדסה גנטית של תוצרת חקלאית כדי להתמודד עם הצורך להבטיח יותר ויותר תוצרת זמינה, אלו אינם רעים כשלעצמם ולעיתים אף מבורכים ונחוצים. אולם לא ניתן תמיד לחשוב שבאמצעים טכנולוגיים ניתן יהיה לתת מענה על הדרישה. לפעמים בדיוק כמו בכל דבר אחר, עדיף להאט ולהצטמצם.

אוכלוסיית העולם הולכת וגדלה ותסלחו לי שאני מוותר על החזרה המקובלת על המכפלות. הגידול הזה אינו משרת את האנושות לא רק את מי שרואים בשיטה הכלכלית הקיימת שהצלחתה תלויה הגידול מתמיד ברכה. אנחנו לא צריכים יותר אנשים, אנחנו צריכים תנאים יותר טובים למי שקיים. אנחנו לא צריכים יותר צעירים שיישאו בעול הפנסיות האקטואריות, אנחנו צריכים לחלק את ההון בצורה שתאפשר לנו להתקיים בכבוד בכל גיל. אנחנו לא צריכים לייצר יותר ויותר ולכלות יותר ויותר משאבים בשביל להציג מאזנים של גידול מתמיד בתפוקה ובהכנסה בשביל שהבורסה תהיה מאושרת, אנחנו צריכים להתחיל לחשוב על שימור המשאבים שלנו. ובהקשר של גידול האוכלוסייה והתאמת תפוקות המזון: אנחנו לא צריכים יותר מזון בשביל להאכיל יותר אוכלוסייה, אנחנו צריכים פחות אוכלוסייה שתזדקק לפחות משאבים.

הגיע הזמן שממשלות ייקח אחריות ויעודדו ילודה מוגבלת. הגיע הזמן שעל בסיס העיקרון של המזהם משלם כך גם מי שמעודדים ילודה יתבעו לקחת אחריות על ריבוי אוכלוסין ופיצוץ אוכלוסין, קחו לדוגמא את האפיפיור, אם רום מעלת כבודו מתכוון להמשיך ולהטיף נגד אמצעי מניעה, אז כנראה שהגיע הזמן לשלוח יד לכיסי הוותיקן. יתכבדו המטיפים לילודה מופרזת להשתתף בנטל. הגיע הזמן לפוליטיקה אחראית כזו שבה שר שיכון יגיד לאוכלוסייה כמו החרדית, שמצד אחד רוצה ילדים לרוב, ומהצד השני לא רוצה בניינים מעל 4 קומות כיון שמעלית שבת זה לא מספיק אדוק בשבילה. שאין גם וגם יש רק או. הגיע הזמן שתוכניות סיוע וחלוקת מזון באזורים מוכי רעב ילוו בתוכניות הסברה לאמצעי מניעה. זה נשמע אכזר/מתנשא/נורא, אבל זה הדבר הנכון. יש גבול לכמות האנשים שכדור הארץ הזה יכול להכיל בכבוד. המשאבים מוגבלים. הגיע הזמן להפסיק לשרת את מי שמתחרים זה בזה בגודל האוכלוסייה הסרה למרותם, את מי נזקקים לשטף בלתי פוסק של עובדים שמוכנים לעבוד בכל תנאי, את מי שצרכים אמיתיים או מדומיינים בהווה גורמים להם להתעלם מהעתיד של כולנו. כאן בין הירדן והים הדיון אינו תיאורטי, האוכלוסייה עלתה פי 6 תוף 60 שנה, אבל אין כאן יותר מים או יותר מקום.

אנחנו צריכים לחלק נכון את מה שיש, להתחיל לחסוך, להמשיך ולבחון היכן שיפור טכנולוגי ייטיב את מצבנו ומה מחירו של כל שינוי שכזה, מתי הוא טוב ומתי הוא רע. מה שברור הוא שלעוד אנשים אין מקום ואין תוחלת על הכדור הזה. במקום להגיע לימי המלחמה על מקורות מים ומזון במקום לספור עוד מאות מיליונים על מאות מיליונים של אנשים חדשים, הגיע הזמן לעצור ולחשוב.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

6 תגובות

 1. עמית-ה :

  נכון פעמיים ראשית כי המשאבים סופיים = מוגבלים ושנית משום שהחלוקה שלהם כל כך לא שוויונית עד כדי סכנת מלחמות כוללות.

 2. מיכאל לינדנבאום :

  מה שמעניין הוא,שדווקא העמים שיכולים לכלכל גידול מתמיד של אוכלוסייתם,נשאבים לתוך שואה דמוגרפית,ולא ההיפך…
  זה כמובן לא בא בסתירה לדברי טוכולסקי ל"תנאים טובים יותר למי שקיים" ולצורך בחברה שיוויונית יותר.
  זה הא-ב של קיום החברה.

 3. האזרח דרור :

  הבעיה שלנו היא לא רק אוכלוסיית העולם, שעליה גם אין לנו הרבה השפעה, אלא הגידול באוכלוסיית ישראל – שהוא כיום בסדך גודל של הגידול באוכלוסיית מצרים.

  http://ecowiki.org.il/wiki/%D7%92%D7%99%D7%93%D7%95%D7%9C_%D7%94%D7%90%D7%95%D7%9B%D7%9C%D7%95%D7%A1%D7%99%D7%99%D7%94_%D7%91%D7%99%D7%A9%D7%A8%D7%90%D7%9C

  ומי שרוצה להבין באיזה בעיה אנחנו נמצאים תסתכלו על הנתונים של צפיפות פיזיולוגית – מספר אנשים ביחס לשטח שניתן לעבד אותו חקלאית.
  http://ecowiki.org.il/wiki/%D7%A6%D7%A4%D7%99%D7%A4%D7%95%D7%AA_%D7%90%D7%95%D7%9B%D7%9C%D7%95%D7%A1%D7%99%D7%9F_%D7%A4%D7%99%D7%96%D7%99%D7%95%D7%9C%D7%95%D7%92%D7%99%D7%AA

 4. האזרח דרור :

  יאללה בלגן.
  http://www.causes.com/causes/277088-

  http://www.facebook.com/group.php?gid=338279096586

 5. אורי שני :

  אני מסכים, שגידול האוכלוסיה המהיר מדי הוא בעיה. אך לדעתי הבעיה הגדולה יותר, היא החלוקה הלא שווה של המשאבים. כי בעיקרון אפשר להאכיל גם 9 וגם 12 מיליארד בני-אדם, אלא שעשירי העולם נהנים להרעיב למוות מיליארדים של בני-אדם, ואין בכך שום צורך. אנחנו לא צריכים IPHONE ולא יאכטה ולא מטוס פרטי ולא מאתיים מיליון דולר ולא שני מיליארד דולר. אף אדם לא צריך את זה. עם מסוק תקיפה מסוג אפצ'י שעולה 650 מיליון דולר, אפשר להאכיל למשך שנים מיליונים של בני-אדם.

 6. האזרח דרור :

  אורי, שתי הבעיות קשורות – העוני והפערים מובילים להשפעות שונות על גידול האוכלוסיה, והגידול של האוכלוסיה תורם לעוני.

  אין לך מרשם בדוק יותר לעוני מאשר גידול מהיר של האוכלוסיה בתוך שטח נתון. במיוחד כאשר צפיפות האוכלוסיה גבוהה גם ככה. אז פרוש הדבר ייקור הדיור (בגלל ייקור הקרקע), עומסי תנועה (במיוחד כאשר משתמשים ברכב פרטי), עומס על מערכות המים (בגלל צריכת מים, זיהום, וחסימת הקרקע לחלחול), ייקור החינוך והבריאות (כי בסיס המס לא גדל וגודל האוכלוסיה שצריך לשרת כן – במיוחד כאשר הגידול באוכלוסיה מתרחש באוכלוסיה העניה יותר), וייקור המזון (שצריך לייבא אותו ממרחק גדול יותר במקום לגדל מקומית).

  מזון הוא רק אחת מהבעיות של אוכלוסיה גדלה – וגם בתנאים אידאלים האכלה של כל המילאירדים האלה אינה דבר קל. לדוגמה עם אוכלוסיה גדלה אנחנו לא רק צורכים יותר מזון, אלא גם צורכים כמות גבוהה יותר של מים, של שטח, של חומרים מתכלים כמו ברזל שצריך לכרות אותם, של יערות (בגידול טבעי או בגידול מלאכותי) דגים וכו'.

  בעיה אחרת מהמזון לדוגמה בעיית המים, או האנרגיה או אחוז הפוטוסינתנזה שמופנה לבני האדם. אלו בעיות שונות מאד, אבל בכולן ייצוב והקטנת האכולוסיה הם צעדים מתבקשים.

  מה גם שגם אם כל זוג וזוג יתחייב כיום להוליד לכל היותר 2 ילדים, יש "מומנטום אוכלוסין" שיגרום לכך שהאוכלוסיה תמשיך ותגדל במשך של עוד 40 שנה לפחות לפני שהאוכלוסיה תתייצב.

  בקיצור – למרות שצריך לעסוק גם בהיבטים אחרים כמו ייעילות אנרגטית, הקטנת צריכה, יציאה מתרבות הצריכה , ייצור "מעריסה לעריסה" והקטנת פערים (או ביזור ההון שיבטיח הקטנת פערים וגם היבטים אחרים כמו ביזוריות וכלכלה דמוקרטית), ייצוב אוכלוסין הוא דבר שאי אפשר לדחות אותו בגלל היבטים אחרים.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.