postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » יוקר המחיה – מה שלא סיפרו לנו בבנק ישראל

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

יוקר המחיה – מה שלא סיפרו לנו בבנק ישראל

נושאים כלכלה ותקציב, כלכלת בית ב 24.01.12 6:08

פרסומי בנק ישראל בנושא יוקר המחיה, והצעותיו לפעולה, מעידות על יישור הקו עם התפיסות הניאו ליבראליות, והרצון לשרת את בעלי ההון. לא תחרות והורדת מכסים יפתרו את הבעיה, אלא סבסוד ופיקוח על מוצרי חלב וחקלאות

מאת: קורט טוכולסקי

בוקר טוב ישראל, באיחור אקדמי קליל גילו בבנק ישראל שישראל יקרה יותר משאר הארצות המפותחות במחירי המזון ושאר מוצרי הצריכה המתכלים. אחרי שהצליחו לפספס במשך שנים את הפרסומים הסטטיסטיים של האיחוד האירופאי, את מה שהבין כל ישראלי שנכנס לסופר ואת המחאה החברתית של הקיץ, גם במחלקת המחקר של בנק ישראל הצליחו לשים את האצבע על כך שיש בעיה.

עכשיו, למי שתוהה מדוע בכל זאת לקח להם כל כך הרבה זמן להכיר בדברים שאפילו דה-מארקר כבר הצליח להכיר בקיומם, נשאר רק לקרוא את המסקנות. אחרי קריאה של ההמלצות ברור למדי מה לקח כל כך הרבה זמן, הצורך להתאים ביד גסה את המסקנות לדרך הניאו-ליברליזם של השוק החופשי. כשאתה גיא רולניק או נחמיה שטרסלר זאת לא בעיה, כשאתה מחלקת המחקר של בנק ישראל, הטיוח מצריך קצת יותר עבודה.

בבנק ישראל כרגיל תלו את כל עיוותי השוק בכך שאי אפשר להציף את השוק ביבוא זול. הגנה על תוצרת מקומית באמצעות מכסים היא כמסתבר הבעיה העיקרית של יוקר המחיה בישראל. לכך אפשר כמובן להוסיף את סיסמת: העדר התחרות בשוק הישראלי, זה גם נשמע טוב וגם ניתן להיות מוסבר כסטייה מתורת האמת של הקפיטליזם, בדיוק מה שכלכלני בנק ישראל רוצים לשכנע בו את עצמם ואותנו, שבסך הכול יוקר המחיה, כמו המשבר הכלכלי או החובות האבודים של המערב, אינם התוצאה היחידה המתאפשרת מהמדיניות הכלכלית הניאו ליברלית, אלא תקלה שניתן לתקן באמצעות המשך נקיטת המשך מדיניות כלכלית של העשרת העשירים ורישוש המעמד הבינוני.

מה ששכחו לספר לנו בבנק ישראל זה שבעולם יש עוד כמה משתנים, חוץ מתחרות וביטול מכסי מגן, ושלמעשה, בחלק משמעותי של המקרים, יש גם מכסי מגן וגם אין ממש תחרות, וברוב המדינות המפותחות יש בתחום החקלאות והמזון גם תמיכות לרוב וגם תכנון כלכלי, שלא היה מבייש את ברית המועצות. את זה לא סיפרו לנו בבנק ישראל, שבמדינות הכי קפיטליסטיות והכי ניאו ליברליות והכי כלכלת שוק וכו', לא מפקירים את היצור החקלאי והתזונה של האוכלוסייה לחסדי הבורסה.

לפני 4 ומשהו שנים, פרסם מרכז המחקר והמידע של הכנסת את הנייר הבא: תמיכות בחקלאות בישראל ובעולם (מהנייר ניתן ללמוד די בקלות איך שומרים על מחירי חקלאות נמוכים. באמצעות סובסידיות גבוהות. ככל שמשקיעים יותר כסף ציבורי בחקלאות, ומפקירים את תחום יצור המזון לחסדי השוק החופשי והיד הנעלמה (או יותר נכון היד המעלימה, היד שגורפת את כספי הציבור לכיסי בעלי ההון), התוצרת החקלאית זולה יותר. לפני חצי שנה, פרסם מרכז המחקר והמידע מסמך נוסף הפעם על תמיכות ביצור חלב' ושוב ראו איזה פלא, ככל ששוק החלב פחות תחרותי ויותר מפוקח ומסובסד, החלב ומוצריו זולים יותר. מי שיקרא מסמכים אלו יבין די בקלות מה חסר במחקר של בנק ישראל, המימון הציבורי והרגולציה של יצור התוצרת החקלאית והמזון.

ונשאלת השאלה, מדוע לא סיפרו לנו את כל זה בדוח בנק ישראל? מדוע הסתפקו בחזרה על סיסמאות שכבר קראנו בדה-מארקר וכבר שמענו מנערי האוצר. מדוע בנק ישראל, שאינו מחויב לפתרונות מהירים וטובים בטווח הקצר כמו האוצר הולך באותה הדרך גם בבוא לספק רקע תיאורטי? התשובה עצובה וברורה, השלטון של תפיסות ההבל הנאו-ליברליות והרצון לעשות הטוב בעיני שלטון בעלי ההון אינם נחלתם של פוליטיקאים, עיתונאים כלכליים ופקידי האוצר בלבד. בנק ישראל גם הוא משרת את אותה האליטה ואת אותן התפיסות. וכאשר חוקריו כותבים מחקר, יש הנחות שחייבות להיות מאושרות בתוצאת המחקר. כן המכס בישראל גבוה מאשר באירופה, אבל באירופה אף אחד לא יחשוב לייבא מוצרי חלב במחירי היצף כי אולי המכסים נמוכים אבל היצור מאוד זול בגלל תמיכות. את זה לדוגמא "שכחו" לכתוב בדוח בנק ישראל.

בכלכלה אין קסמים ואין קיצורי דרך, אימוץ מסקנות בנק ישראל הדומות כל כך לפתרונות הקסם של האוצר או הדה-מארקר, בואו נציף את השוק בתוצרת זולה מחו"ל והכול יהיה בסדר. אז זהו שכלום לא יהיה בסדר, בשנים הראשונות התעשייה המקומית תמות והכול יהיה זול, ואחר כך כשנהיה חסרי יכולת ליצר לבד, המחירים יתחילו לעלות. ככה זה עובד, רק שאת זה שכחו לספר לנו בבנק ישראל, בסך הכול זה לא משרת את המטרה שלהם, רק את המטרות שלנו.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , , , , ,

4 תגובות

 1. קורא נאמן :

  כמו תמיד, תענוג לקרוא

 2. דליה :

  נגיד הבנק הובא מאימפריית הניאו ליברליזם (בעבר. אצל אובמה זה שונה) כדי לתת לו תוקף בישראל. המאמר ממחיש את פוטנציאל ההרס הצפוי למימוש מדיניות זו בנושא המזון ויוקר המחיה. אולי לא מאוחר לשנות כיוון.

 3. מערכת עבודה שחורה :

  הנה הודעה לעיתונות של ח"כ אילן גילאון, המדגימה את הכתוב במאמר, שבנק ישראל משרת את אותה אליטה….: "בעקבות התבטאותו של נגד בנק ישראל סטנלי פישר כנגד היוזמה להטלת מס עשירים (מס יסף), מסר יו״ר סיעת מרצ, ח"כ אילן גילאון: ״פישר מבטא כשל תודעתי עמוק – לא תיתכן הקטנת פערים בלא העלאת מס לעשירים ושימוש בכספים הללו לחינוך, לבריאות ולרווחה. מי שמרחם על עשירים סופו שיתאכזר לעניים, ולו היה הדבר בידי הייתי מציע להשית מס בשיעור גבוה מ- 2 אחוזים".
  עוד הוסיף ח"כ גילאון כי ״גם עבור 500 אלף ש״ח ולא מיליון ש״ח משתלם לכל אחד לקום בבוקר לעבודה. אני מציע להתעלם מזעקות הקוזק הנגזל שעולות מפעם לפעם מפיהם של אילי הון. מעטות המדינות המערביות בהם טייקונים זוכים לכח כה רב כפי שהם זוכים לו בישראל״

 4. הבנק החברתי הראשון :

  יפה מאד, מאמר מבריק.
  בנק ישראל מנהיג כשל מגמתי היוצר עליות מחירים ופערים גדלים בחברה הישראלית לאורך השנים.
  על פי מטרותיו שהוא מצהיר, הוא נכשל לחלוטין בקריטריונים הללו.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.