postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » על חיילים סוג ב וחיילים סוג א

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

על חיילים סוג ב וחיילים סוג א

נושאים דעות, רווחה ושירותים חברתיים, תחבורה ב 23.01.12 6:04

סערת איסור נסיעת חיילים ברכבת בימי א' גרמה לח"כים "חברתיים" למחות. מחפשי כותרות אלה פועלים נגד השוויון בצבא ומקדמים הפרטות. הם לא דאגו לחיילים ולא ידאגו לחיילים

מאת: קורט טוכולסקי

על חיילים סוג ב וחיילים סוג א

בסוף השבוע סערה התקשורת סביב סוגיית החיילים שלא יעלו לרכבת. לאש החשיפה האפשרית התקרבו עשי הפוליטיקה וכך ביום ראשון בבוקר כבר יכולנו לשמוע את ה"חברתיים" למיניהם, מי מהם שרצים בפריימריז (שאול מופז) ומי מהם שמייצגים בכנסת, כאחרוני הלוביסטים, חברות קבלן ומעסיקי עבדים מחו"ל, אבל זועקים "חברה חברה" בכל הזדמנות (מירי רגב). הסערה תשכך לבסוף, וחיילים יסעו חינם ברכבות או שלא, אבל הצביעות, הוי הצביעות, לצביעות אין גבול.

בכל מקום בצה"ל יש חיילים סוג א' וחיילים סוג ב' ואין פוצה פה. מחיילי גדוד הסיור הבדואי שחוזרים כל סוף שבוע לכפריהם הלא מוכרים, בלי שום תחבורה ציבורית פשוט, כי אין תחבורה ציבורית לכפר לא מוכר, ועשויים לגלות בקצה המסע ללא התחבורה הציבורית, שמישהו הרס להם את הבית, דרך החיילים שייקברו מהצד השני של הגדר, כי למות למען המדינה מותר להם, אבל להיחשב כבנים לה זה כבר סיפור אחר, ועד כל הנושאים בנטל העבודה הסיזיפית היום יומית והאפורה של הלוחמים, שהיו יכולים רק לחלום על התנאים המפנקים של המשרתים בבסיסי מרכז הארץ.

יש לנו אולי אתוס של צבא העם, אבל כשם שמדינת ישראל מעולם לא הייתה מדינת עם הומוגנית אלא מקבץ של שבטים ומעמדות, כך גם צבאה. עצוב מכך, פעם לפחות הייתה שאיפה וחתירה לחברה אחרת, פעם הצבא ראה לעצמו תפקיד בצמצום מסוים של פערים ומתן הזדמנות, היום גם "מהחזון" הזה נשארו רק פירורים.

מחפשי הכותרות של הבוקר, שאול מופז ומירי רגב, פועלים מדי יום כנגד השוויון בצבא, מופז רמטכ"ל של הפרטות ושר ביטחון של הפרטות, אביר הפיכת מטבחי צה"ל למופרטים והחלפתו של הרס"ר במטבח מאיש קבע המתפרנס בכבוד לעבד קבלן. ומירי "הביאו עוד עובדים זרים למשק!!!" רגב, אלופת הייצוג של חברות הקבלן בוועדת הכספים, לא פעלו מעולם למען שוויון בצבא, כשם שהם לא פעלו למען שוויון בשום מקום אחר. פוליטיקאים כמותם, כמו שאר החברים במפלגותיהם וכמו כל הפוליטיקאים משרתי ההון בקואליציית הכיסאות המוסיקליים של המרכז ימין הישראלי (הליכוד, קדימה, ישראל ביתנו, ש"ס ובתקווה שלא צריך לכלול את כל מפלגת העבודה, גם העצמאות) לא דאגו לחיילים ולא ידאגו לחיילים. הם צריכים את החיילים ממושמעים וגזענים יותר ביציאה מהצבא, ובעיקר חסרי אשליות ותקוות, או כל סיכוי מהותי למוביליות חברתית.

מה מצפה לחייל שישתחרר? אפשרות לעבוד בפרוטות אצל מעסיק שיסביר להם שהעבודה המועדפת תשלים להם את ההכנסה, או בזבוז מענק השחרור על קורסים משלימים לבגרויות ופסיכומטרי, כי מערכת החינוך לא נתנה לו מספיק בשביל להתקבל לאוניברסיטה? מגוון עבודות בתנאי עבדות וללא אכיפה? וכמובן מילואים מדי שנה, אליהם דרך אגב הוא לא יוכל לנסוע ברכבת כי מילואימניקים לא נוסעים ברכבת. אם כבר מדברים על מילואימניקים, זה המקום להזכיר שמירי רגב מקדמת חוק שיכיר בהחזרי נסיעות על שימוש ברכב למילואימניקים בזמן שהמילואימניקים סוג ב, אלו שאין להם רכב, נלחמים על המקומות הספורים בהסעות הנדירות לבסיסים.

כל עוד פוליטיקאים משרתי הון כמופז ורגב ושאר חבריהם לקואליציה הנוכחית או הקודמת יהיו בשלטון, שום דבר לא ישתנה לטובה. יכול להיות שיהיו יותר חיילים סוג ב', יותר חיילים מהסוג שאהוב על משרתי הון, יותר חיילים שמהעוני באו ואליו ישובו, יותר חיילים בלי שאיפות ובלי חלומות ובלי תקוות, יותר חיילים צייתנים וכנועים שינווטו את האלימות שלהם לדיכוי במדים, זה מה שהם באמת רוצים. החברה שלנו חלשה וחולה, העובדה שמכל גילויי אי השוויון והעדר הצדק בצבא שלנו, בחרו את הנסיעות ברכבת מוכיחה כמה האטימות החברתית גדולה, התקשורת שלנו עלובה והחברה שלנו חולה.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

9 תגובות

 1. דני זמיר :

  אבראוו והערה אחת: גם ליישוב שלי שהוא לא עשירון עליון אין הסעה ציבורית ואנחנו לא בדואים. אין אפלייה בפריפריה כולם סוג ג. (מצד שני כולם עוצרים לטרמפים אז הסולידריות הקהילתית מתחזקת….)

 2. ק. טוכולסקי :

  מועצה אזורית גולן לקחה על עצמה את ההסעות בתחבורה ציבורית באזור, זה הרבה יותר טוב מאגד, יותר אוטובוסים ויותר זול. דני פנה למועצה שלך שיאמצו את המודל.

 3. רביב נאוה :

  רק תיקון אחד ק.: מילואימניקים כן נוסעים חינם ברכבת. אותם שוברים כמו חברות שאינן אגד.

  מעבר לזה, מסכים עם כל מילה.

 4. איל גיא חיים :

  מופז השקיע בג'יפים מיותרים ומפוארים לקציני מחמד במקום לתת אפודי מגן לחייל בבודקה

 5. דקל עוזר :

  את השינוי בזמני הסעת החיילים הניע לא אחר מ…אחי הקטן אשל ששלח מכתב בתפוצת נאטו לרמטכ"ל ולכל צה"ל לפני כחצי שנה על כך שהחיילים נדחסים באוטובוסים ומתנהגים כבהמות כלפי האזרחים מחשש לעונשים.

  הנזק של הסעת חילים בשעות הבוקר ביום א' היה עצום הן לחיילים והן לכלל החברה ולכן ההחלטה לדרג את ההגעה ביום ראשון ולקבוע שהחיילים יסעו בשעה 12 ואילך לא רק שאינה פוגעת בחיילים היא החלטה חכמה ונכונה בראיה לאומית.

  כדאי שאנשים יפסיקו עם הדמגוגיה. החיילים עצמם תומכים במהלך.

 6. ק. טוכולסקי :

  רביב
  שבוע שעבר הייתי ביום מילואים ולא היו תלושים שטובים לרכבת לתת למי שחזר הביתה. אבל הבנתי שמי שמבקש מראש תלושים לרכבת יכול לקבל.

 7. רביב נאוה :

  ק. הגיע הזמן להפריט את משרד הקישור שלכם 🙂
  חשבתי שהתלושים שטובים רק לאוטובוסים יצאו מהמחזור מזמן.

  בעניין עצמו ובהמשך לדברים של דקל – כמו שכתבתי בתגובה לפוסט שכן, הבעיה שלי היא לא מופז ורגב – מהם אין לי ציפיות. איפה הפוליטיקאי שיהיה לו מספיק אומץ לעמוד מול הפופוליזם התקשורתי ולסנגר על ההסדר החדש? נדמה לי שבשורות מרצ והעבודה אין סיכוי למצוא אותו, אבל גם מהליכוד זה יהיה בסדר.

 8. יוסי א. :

  בעיני שאול מופז וגם מירי רגב הם אופורטוניסטים חסרי תקנה. אני מקווה כי יגיע היום בו גם אוהדיהם המושבעים יבינו עם מי יש להם עסק.

 9. דני זמיר :

  ולאור ההסדר בגולן אני מבקש להחיל את החוק הישראלי גם על המועצה האזורית שלי המעורבבת מבואות חרמון ישתבח שמה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.