חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ראשיתה של משטרת מחשבות ברשימה שחורה. ומה הלאה?

נושאים זכויות אדם, מועד ב', פוליטי ב 23.01.12 6:06

עמותות ימין החלו להרכיב רשימה שחורה של מתנגדיהן לדעה, אנשי שמאל. אפשר לשער מה יהיה השלב הבא בהתנהלותן

מאת: יהונתן קלינגר

נתחיל בשורה התחתונה, עד שהוספתי את עצמי אמש, לא ראיתי את שמי ברשימה השחורה של פעילי השמאל שלוקטו על ידי ארגוני ישראקמפוס ואם תרצו, וחבל שכך. הרשימות, שמכילות ככל הנראה 10 אחוזים מחברי הסגל האקדמי באוניברסיטאות שאינם חושבים בצורה זהה לאם-תרצו וחבריהם מאירות בדיוק את סוג הפנקסנות שאנחנו צריכים להתמודד עמו היום, כאשר אנו מנסים להציג את דעותינו.

1.
אז כן, איני נרדף בשל דעותי; לא עדיין, מדי פעם יש כאלה שעוקצים אותי, מטרטרים אותי וגורמים לי לעשות דברים כדי שאוכל להמשיך להביע אותן. כל מיני סידורים בירוקרטיים, אבל לא משהו נוראי. מנגד, יש כאלה שכבר כן נחקרים בגלל דעותיהם; אבל כן, זה נראה כמו מלחמה כוללת נגד האופוזיציה. הבעיה ביצירת רשימות שחורות כגון זו, אגב, היא בדיוק הסכנה במה שיקרה בשלב הבא.

2.
השלב הבא ביצירה של רשימות שחורות הוא שימוש בהן, ולא רק קטלוג שלהן. מה שקורה כשמתחילים להשתמש ברשימות הוא כפול: קודם כל, רשימות יכולות לעבוד לתועלת שני הצדדים: רשימת המוצרים מההתנחלויותהיום על פי חוק אסור להחרים) אבל גם אותה רשימה יכולה להיות רשימה של עסקים שמעסיקים ערבים וראויים להחרמה או לא ראויים. כך, עצם ההופעה ברשימת השמאל יכולה להיות תג כבוד, תג שמראה שעשית די על מנת לעצבן את הימין ולגרום לו להתחיל לחשוב על לשנות עצמו.

3.
הבעיה תתחיל כשישתמשו ברשימות לפגיעה באחרים; זה קרה כאשר מתפרסמת רשימה של קציני צה"ל ומתחילים בפעולה נגדם, וזה יכול להיות כאשר עשבים שוטים כאלה או אחרים ישתמשו ברשימה למטרות רעות. עצם האגירה ברשימה שחורה יוצרת את הסכנה. מה יקרה כאשר יעמדו עשרות מפגינים מחוץ לביתו של אדם, רק כיוון שהוא ברשימה, או מה יקרה כאשר הוא לא יתקבל לעבודה בגלל השתייכותו הפוליטית?

4.
אין לי בעיה עם רשימות לכשעצמן. רשימות הן דרך נהדרת לסדר מידע; הבעיה היא שכשמתחילים אותנו בתור מידע, ולא בתור בני אדם, הבעיה היא כשמסכנים אותנו כבני אדם בגלל השתייכות פוליטית, או תובעים לעצור את הקידום שלנו.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

4 תגובות

 1. רביב נאוה :

  יהונתן, אני חושש שהפעם פספסת. הרשימה השחורה היא לא פרויקט של "אם תרצו" וישרא-קמפוס (וכדאי להוסיף לרשימה גם את אקדמיה-מוניטור – IAM) אלא קטע של ארגוני שמאל, שאוספים את כל השמות שהופיעו אי-פעם בפרסומים של הארגונים האלה ועושים מהן "רשימה". לבנות תלי-תילים של פרשנויות דווקא סביב ה"רשימה השחורה" הוא היפוך של סיבה ומסובב, הפיכת פרשנות לעובדה וכדאי להזהר ממנה – בעיקר כשמבקרים תנועות שמניפולציות כאלה הן לחם חוקן.

  נאמר שוב, ארגוני הימין שמוזכרים כאן הם מוטים, מניפולטיביים ובעיני מהווים סכנה לדמוקרטיה ולשיח הציבורי – אבל אין להם "רשימות שחורות" בנוסח מקארת'י. חשבתי שאולי יהיו יום אחד, אבל החבר'ה של ניב גורדון השיגו אותם.

 2. יהונתן קלינגר | מה הבעיה עם רשימות? ‏ :: Intellect or Insanity‏ :

  […] [פורסם במקור בעבודה שחורה] […]

 3. יוסי א. :

  זה עוד סימפטום של חברה מחורפנת מימין ומשמאל.

 4. isracampus :

  תשלח את הקוראים לאתר כדי שיחליטו עבור עצמם:

  http://www.isracampus.org.il

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.