בנק לאומי – טענות להעסקה בשיטת הדלת המסתובבת

שתי עובדות בבנק לאומי עבדו 4 שנים, ובמקום לקבל קביעות הן פוטרו. כשהתקבלו לעבודה, קיבלו מסרים שאם יעמדו בדרישות, יעברו למעמד קבועות. נראה שהן אינן היחידות. לטענת אחת העובדות מדובר בתופעה: רבים הם המתקבלים לעבודה בבנק מתוך כוונה לבנות קריירה בבנק, אך כעבור 4 שנים מפטרים אותם

מאת: דליה בלומנפלד

למערכת "עבודה שחורה" הגיעו דיווחים על  עובדת בנק לאומי, בוגרת מדעי הרוח, נשואה ואם לילדים קטנים, שהחלה לעבוד לפני כ-4 שנים, פוטרה לאחרונה, ועבודתה תסתיים בקרוב. לדבריה, היא הסכימה לקבל את העבודה מתוך ידיעה כי אם תוכיח את עצמה בעבודה, ותעמוד בתנאים הנדרשים, תקבל קביעות. אלא שהמציאות טפחה על פניה, וכעבור 4 שנים קיבלה מכתב פיטורין. לטענתה, היא לא היחידה. עובדים רבים כמוה, עובדים 4 שנים, ולאחר מכן מפוטרים. נראה שלבנק יש מדיניות של דלת מסתובבת. הוא מפטר כל 4 שנים עובדים, ומקבל אחרים במקומם.

אומרת העובדת: "מתחילת הדרך שידר הבנק לנו כי חוות דעת טובות מהממונים, חריצות ויגע כפיים בעבודה הם הערובה לקבלת קביעות בבנק, וכך גם פרסם בנהלים שהוציא לעובדים באתר פנימי ושאותם יש בידי."

עוד אומרת העובדת: " לאורך כל ארבע שנותיי בבנק וגם במשך תקופה ארוכה של בעיות רפואיות במשפחתי, תפקדתי כעובדת למופת וקיבלתי הערכות וחוות דעת יוצאות דופן ממנהלי שהביעו תדהמה על קור רוחי. כל חוות הדעת מתועדות בכתב. אולם עיניי בראשי, ולאחר שראיתי איך הבנק "מעיף" אחד אחרי השני עובדים שעבדו לצדי בעיתוי "מושלם"- עם הגיע תום ארבע שנים שהיא הצומת שבו על הבנק להחליט האם לקביעות או לשוק האבטלה ילך העובד, החלטתי להיערך ליום הדין. ידעתי כי קיימת אפשרות ויותר מסבירה שגורלי לא יהיה שונה. ואכן לא התבדיתי- בטענה כי המבחנים לא היו מספיק טובים, החליט הבנק, למרות מצבי, לפטר אותי."

העובדת מציינת שהבנק מתייחס כך לעובדים רבים: " לפי מה שראיתי מסביבי, אני לא היחידה. רבים הם העובדים במצבי, הבטוחים שאם יתאמצו בעבודה, הם יזכו לקביעות. אך גם הם כמוני, פוטרו לאחר מספר שנים, לרוב ללא הצדקה."

העובדת מסבירה כי הגיעה לעבודה דרך חברת כוח-אדם, ולאחר שעברה את  מבחני המיון של מכון פיל"ת בהצלחה, ולאחר ראיון אצל מנהלת סניף הבנק שהתרשמה מכישוריה, החלה מיד את עבודתה במעמד של עובד זמני. כעבור שנתיים הסתבר לה כי קיימים שני מעמדות בבנק: עובד זמני ועובד בניסיון:

 " כעבור כשנתיים בעבודתנו ומשמועות שעברו מפה לאוזן, התחלנו לשמוע על מעמד נוסף שנקרא עובד בניסיון בבנק. כששאלנו את הממונים מהו מעמד זה ומה ההבדל בינו לבינינו הזמניים, נאמר לנו כי זהו מעמד שמיועד לאופק ניהולי ותו לא. כעבור כשלוש שנים מיום קליטתי התברר לי אגב אורחא ומבלי שהבנק כמובן ירצה בכך ,ששני גברים חדשים שנקלטו למחלקה ושאותם חנכנו עד יומנו האחרון, מרוויחים עבור אותה עבודה ממש בכסא לידינו כ 2000 ש"ח יותר, וזאת בשל הטבות שכר אותן העניק להם הבנק ושנשללו מאיתנו. עם היוודע הדבר פניתי מיד למשאבי אנוש בבקשה להשוואת תנאים וטענתי לאפליה מכוח חוק שוויון שכר לעובד ולעובדת. הבנק מצדו טען כי אלו התנאים לעובד זמני ואלו התנאים לעובד בניסיון. משהתבצרתי בדרישותיי, הציעה הממונה במשאבי אנוש לשלוח אותי למבחני השמה נוספים על מנת לעבור לסטאטוס בניסיון."

העובדת חשה שהונו אותה. לא הסבירו לה מראש את תנאי העסקתה, ולא הביאו לידיעתה כי מעמד של עובד זמני ימנע ממנה קבלת קביעות:

 " אני חשה כי מעסיקי בבנק הונו אותי. הם נתנו לי תחושה שאם אתאמץ ואשתדל, אקבל קביעות בבנק. הם לא הציגו לי, וגם לעמיתי במצבי, מראש את תנאי ההעסקה, ולא הבהירו לי כי מעמדי כעובדת זמנית לא יאפשר לי לעולם לקבל קביעות בבנק. למרות כישורי והשכלתי, הפכו אותי לעובדת סוג ב', שסובלת אפליה בשכר, ולא זוכה למעמד של עובד קבוע, למרות ההבטחות שהתבררו כשקריות."

לדברי העובדת, בנק לאומי חתום על אמנת המעסיקים למען הטבע והרוח, בה מצהירים מעסיקים כי יעסיקו בוגרי מדעי הטבע והרוח, אך הוא מנצל את כישוריהם, ואינו מאפשר להם לבנות קריירה בבנק:

 " אמנם בנק לאומי חתום על אמנת המעסיקים למען מדעי הטבע והרוח, המאפשרת שוויון הזדמנויות לבוגרי מדעי הטבע והרוח.  אבל בפועל הבנק מעיף אותם אחרי ארבע שנים בטענה כי השכלתם "אינה רלוונטית".

" אני וכמוני עובדים נוספים בבנק, מועסקים פרק זמן קצוב, בלי אפשרות להמשיך בקביעות בעבודה בבנק, ומפוטרים באופן שרירותי, כי אנו במעמד זמני. הבנק מעסיק פסי ייצור של עבדים משכילים ואקדמאיים אותם הוא מחליף לאחר ארבע שנים כיוון שהוא חוסך בכך מיליונים לבנק אשר מוצאים עצמם בכיסי הבכירים."

העובדת מסכמת את תחושתה: " הרגשתי היא כי ניתנת לגיטימציה ארגונית ולעיתים אף משפטית להתייחסות אל עובד הנמצא במעמד "זמני" כאל סמרטוט שניתן להחליפו באחר עם גמר השימוש. בפועל מדובר על בני אדם שנתנו את נשמת אפם למקום העבודה ,הקימו משפחות ונכנסו להתחייבויות המתבקשות מכורח החיים בארץ –כל זאת על סמך מקסם שווא שנארג בקפידה ובעמימות מכוונת , ומצאו את עצמם ללא הכנה בלשכת האבטלה .

התלונות של העובדת הזו חוזרות ונשנות במידע שהתקבל מעובדת נוספת של הבנק. נשואה ואם ל-4 ילדים. גם היא כקודמתה, עבדה 4 שנים, ובתומן קיבלה מכתב פיטורין. גם היא קיבלה מסרים שאם תעמוד בדרישות, ואם הערכתה השנתית תהיה טובה ואם מנהל הסניף ימליץ עליה, מעמדה בבנק ישתפר. אומרת העובדת:

" עודדו אותי כל הזמן להגדיל ראש ולקחת פרויקטים על עצמי ואמרו לי שמה שיקבע אם אקבל קביעות זה מבחן ואחריו ועדה." אבל לא נתנו לה אפילו הזדמנות לגשת למבחני הקביעות.

גם עובדת זו הגיעה דרך חברת כוח אדם. בשנה הראשונה לעבודתה קיבלה את תלוש השכר מחברת כוח האדם, אך לאחר מכן קיבלה את התלוש מהבנק. היא הייתה בטוחה שלאחר תקופת הניסיון תקבל קביעות. היא לא ידעה שהיא במעמד של עובד זמני, ולא ידעה שעובד זמני לעולם לא יקבל קביעות: " כשהתקבלתי לבנק לא נאמר לי שבמסלול שהתקבלתי לא ניתן לקבל קביעות". למרות הצלחתה בעבודה, ההמלצות שקיבלה והישגיה בהערכה השנתית, היא פוטרה באופן שרירותי, ללא שום קשר לאיכות עבודתה. גם עובדת זו כקודמתה חשה שנוצלה, ולא קיבלה הזדמנות הוגנת בעבודתה.

שתי העובדות מלינות על כי לא הביאו לידיעתן מראש את תנאי העסקתן, ואילו ידעו שהתקבלו לעבודה זמנית, לא היו מקבלות על עצמן את העבודה. הן אומרות כי התנהלות הבנק אינה הוגנת. לדבריהן, הן אינן היחידות שהונו אותן. כמותן יש עובדים רבים, שמנצלים את כישוריהם, אך לא נותנים להם הזדמנות לבנות קריירה בבנק.

לפי דברי שתי העובדות הללו, התלונות כלפי בנק לאומי הן:

הבנק מנהל מדיניות של אי יידוע על תנאי ההעסקה כלפי עובדים רבים ובכך משלה אותם

הבנק מנצל כישוריהם של עובדים, אך זורק אותם כעבור 4 שנים

אין קשר בין ההשקעה, המאמץ, ההישגים לבין קבלת הקביעות

בוגרי מדעי הרוח מנוצלים ואינם זוכים לקריירה בבנק, למרות אמנת המעסיקים

אין יישום בתום לב של אמנת המעסיקים

התלונות הופנו לבנק לאומי ולהלן תגובתו:

נתוני קליטת העובדים הזמניים בלאומי סותרים את המגמה שאת מתארת בכתבה. במהלך 2011 נקלטו בלאומי מאות עובדים זמניים, ושיעורם מבין אלה שסיימו 4 שנות זמניות בלאומי, גבוה מ-70%. הסיבות לאי קליטת עובדים זמניים לקביעות במערכת נעוצות בסיבות מקצועיות בלבד, או באי עמידה במבחני קביעות, ולא בכל סיבה אחרת. בבנק מועסקים מאות רבות של בוגרי מדעי הרוח, במגוון רחב של תפקידים בעלי אופק קידום גבוה. משעובד נקלט בבנק, השיקולים היחידים בקידומו הם התמדתו, תפקודו והצטיינותו בתפקיד.

Tags: , , , ,

29 Responses to “בנק לאומי – טענות להעסקה בשיטת הדלת המסתובבת”

 1. מנסיוני האישי,

  לפני כבר די הרבה שנים ניגשתי למודעת דרושים של אחד מהבנקים המובילים במדינה (לא בנק לאומי ולא ממש חשוב כרגע איזה בנק בדיוק). הגעתי לראיון שבסופו התקבלתי לעבודה ופרטי המשרה נמסרו לי.

  הסתבר שהבנק שותף בחברת כוח אדם וכל עובד חדש הוא לא עובד של הבנק אלא של חברת כוח האדם. כדי להפוך לעובד בנק,אם בכלל,צריך ותק של 5 שנים בתפקיד וכמובן להצטיין ללא פשרות.

  בתום התקופה אפשר לבקש להיות מועמד להפוך לעובד הבנק. בן שיחי,שמשום מה היה מאוד הוגן,ציין שכל התהליך הזה תיאורטי לחלוטין משום שעובדי הבנק קשורים איתו בהסכם קיבוצי ובמסגרתו הם מקבלים הטבות שכר גבוהות ולבנק אין אינטרס להוסיף עובדים – לא עובדים יקרים וצמיתים. עוד הוסיף שחמש שנים זה הרבה ניסיון ויהיה כדאי לי להשתמש במשרה ובניסיון כדי להיות מועסק על ידי משהו אחר.

  זה לא הומצא אתמול. במקרה שלי הדברים,מסיבה לא ברורה,נאמרו ברייש גלי וויתרתי על המשרה ה"נחשקת" אבל תהיו בטוחים שהיא אויישה.

  מנחם.

 2. על חשיבותו של גילוי נאות הגיב:

  אחד הכללים הראשונים שלומד בנקאי בתחילת דרכו בבנק לאומי מתוך הקוד האתי שהבנק מנסה להטמיע בקרב עובדיו הוא על חשיבותו של גילוי נאות. גילוי זה מחייב חשיפת כל התנאים לפני ביצוע התקשרות עסקה מול לקוח. הבנק יודע שאם לא יעשה כן יחטוף ובגדול. אותו בנק ממש מנהל מדיניות הפוכה לגמרי בכל הנוגע להעסקתם של עובדיו.פה שולטת מדיניות עמעום, הטעייה והונאה מכוונים של העובדים הזמניים אשר מטפחים לשווא חלומות על הקביעות הנכספת. כדאי שתדעו עובדים זמניים יקרים-זה לא יגיע!!!!!!!!!!הבנק טוען כי עובד זמני לא עולה כלל על מסלול של קביעות ורק יחידי סגולה( למביני עניין הנמצאים במערכת ברור כי הכוונה לפרוטקציונריים- אלו המקורבים לבכירים או שמשחקים בנבחרת הבאולינג של הבנק) יגיעו לתואר הנכסף.
  זמניים יקרים -חבל על בזבוז יקר של שנים טובות-חפשו עתידכם במקום אחר בו תזכו באמת להערכה על תרומתכם. לאומי איתך?אומר הסלוגן של הבנק? ח…..חח……חח…….
  לאומי איתך עד הקביעות!!!!!!!
  נשאלת השאלה-בנק שמתנהג כך לגבי עובדיו- האם ראוי שנפקיד בו את כספינו היקר??????
  חומר למחשבה

 3. ציון מקרה פורסם באתר זה ב2008 הגיב:

  שמי נ' אני בת 31 אמא ל2 ילדים.

  אני עובדת בבנק לאומי במוקד הטלפוני שלהם כשבע שנים בתפקיד ניהולי יחסית בכיר. בעקבות חוק חברות כ"א אני יודעת כי עומדים לפטר אותי בספטמבר. אני גדלתי בקיבוץ בדרום וכשעזבתי לא יצא לי ללמוד בשל הלחץ הכלכלי במעבר לעיר. לפני כחצי שנה יצאתי ללימודי תואר ראשון וזאת במקביל לגידול 2 ילדי. סיבת כניסתי ללימודי תואר ראשון היתה בשביל להיקלט לבנק ולקבל מעמד של עובדת בנק. אני מבינה שהחוק חשוב לטווח הארוך ומי כמוני הרגיש את השוני ביחס,בתנאים ובהרגשה בין עובד מסוג א' ועובד מסוג ב', אך חשבתם מה יהיה עם אותם אנשים שיפוטרו בעקבות החוק?

  אני רוצה לציין כי הבנק עושה הכל על מנת לקלוט לשורותיו בלי שום קשר לתואר או לא,והיכן שניתן לעגל פינות הוא עושה זאת. אני לא יודעת למה דווקא עלי אין הם נלחמים ומשאירים אותי אחרי הכל קיבלתי עובדת מצטיינת והקמתי את התחום שלי מאפס. אני יודעת שאני מאוד מוכשרת ויכולה להצליח מאוד בכל תפקיד ניהול,אך העלבון לקבל טלפון מחברת כ"א אחרי 7 שנים ולשמוע על פיטורין גדול מנשוא.

  האם יש דרך להתערב בשיקולי החברות הגדולות (בנק לאומי) הרומסות את העובדים ומבדילות בין עובד לעובד? האם יש גורם ממשלתי המבקר את הנושא ומבקש מהחברות דין וחשבון למה אחד הוא מפטר ואת השני לא (בזמן שניהם עומדים באותם קריטריונים)?

  האם מה שהיה נכון ונוח בתור חברת כ"א לא נכון בתור עובד בנק?

  האם באמת חשבתם על הצד הזה שבחוק?

  אני יודעת שזמנך לחוץ,אחרי הכל מי ייתן וכולם יתרמו בהצעות חוק ותרומה חברתית כשלך.

  בכל זאת אשמח לקבל תגובה.

  נ.ב. לא ניתן ליצור קשר עם אף אחד באתר של ההסתדרות, הייתי שמחה לפגוש את עופר עיני ולהעלות בפניו סוגיות אילו.

  בברכה

  נ

 4. ציון מקרה פורסם באתר זה ב2008 הגיב:

  בואי גליה בואי גלי לי מדוע……..

 5. resistence הגיב:

  חשוב מאוד להעביר תוכן זה לידיעת העובדים הזמניים בבנק. אין שום בעיה עם מדיניות כלכלית חזירית וקפיטליסטית המייצרת פס נע של עבדים -שהעם יאכל את מה שבישל עם ממשלת נתניהו-ולו בלבד שהעובדים יודעים זאת מראש. אם הבנק לא מיידע מראש את עובדיו החדשים על חוסר סיכוייהם להקלט אל בין שורות הפרזיטים המדושנים שמרגע קבלת הקביעות נחים על זרי הדפנה ולא מזיזים אצבע למען הזמניים (שעושים את העבודה השחורה) זוהי הונאה לשמה ועל כך יש לתת את הדין!!!!!!!!!!!!!!!

 6. מהארכיון באהבה-עוד סיפורים על עובדים בלאומי הגיב:

  # עובד כ"ח בבנק לאומי ,קיבלתי הפסקת עבודה :
  28 באוגוסט, 2008 בשעה 14:27

  אין אנשים יותר חצופים מעובדי וממנהלי בנק לאומי ,אני אישית סגן מנהל בנק לאומי "טוב שאני לא אומרתשם סניף " אמר לי ש 85% מהעובדים של הבנק עובדי כ"א ולא מעוניינים לקלוט אותך,אחרי שעבדתי אצלו שנה וחודש, חצוף אחד . בנק לאומי תתבישו לכם

  .
  # גאבאלי אוסאמה :
  11 בספטמבר, 2008 בשעה 0:10

  אני עברתי מבחני מיון במכון פילת
  מטעם בנק לאומי,והתקבלתי לשורותיו
  אחרי שנתיים של עבודה בבנק דרך חברת כח אדם ,אחרי הקבלה ביום וחתימה על מסמכי הקבלה קיבלתי תגובה שבעצם אין אישור לקבלה ,האם זה חוקי? , ועוד לא פוטרתי ע"י חברת כח האדם כעובד של הבנק.
  # אסתי :
  19 במרץ, 2009 בשעה 21:19

  גם לי היה את אותו סיפור. עבדתי בטלר דרך כח אדם במשך 8.5 חודשים. הייתי אמורה להקלט לבנק. ברגע האחרון, יומיים לפני הסוף נזכרו להודיע לי ש"אין תקן"
  אחרי שהתאמצתי והשתדלתי לעשות הכל בשביל כל הפקידות, בושה וחרפה!!!!!!!!!!
  נותנים לבן אדם לצפות להמשך עבודה ופתאום להודיע שאין לי עבודה..
  פשוט חוצפה. טפו.. בנק לאומי. פשוט "בעיטה בתחת" "סטירת לחי"..
  # מתעניין :
  30 במרץ, 2009 בשעה 9:37

  מצד שני, מתפרסמות עכשיו מודעות דרושים למוקד של לאומי (מסלולי סטודנטים, פיננסים או אקדמאים) בהן נכתב מפורשות "קליטה מידית לבנק החל מהיום הראשון". כל המודעות הללו הן דרך חברות כוח אדם. האם גם עכשיו מדובר באיזו מניפולציה שתביא לתנאי העסקה קלוקלים, או שאכן כל מי שמתקבל לעבודה שם בזמן הזה הוא עובד בנק לאומי לכל דבר ועניין?
  # אסתי :
  30 במרץ, 2009 בשעה 12:26

  לא נראה לי. הם פשוט רוצים למשוך אנשים ולא לקלוט אותם לבנק..
  זה לא הגיוני..
  # עובדת בנק לאומי :
  12 באפריל, 2009 בשעה 17:34

  # לא להיכנס ללאומי :
  10 ביוני, 2009 בשעה 19:49

  כל התנהלות הבנק מול עובדי כח אדם מחפירה ביותר!! עבדתי 9 חודשים בלאומי כטלר. מהרגע הראשון התייחסו אליי כאל עובד זר, לא לימדו אותי כלום ובקושי התעניינו בי. החשוב להם היה שאעשה את העבודה שלי ואלך הביתה! יחס זוועתי בלאומי, רוב העובדים ממורמרים וכל ההבטחות של להיקלט לבנק שקריות לחלוטין! חברת כח האדם משכה אותי 9 חודשים בטענה שאכנס לסניף קבע, כשבפועל התניידיתי בין סניפים כמו פראייר! ובסוף-כמובן שלא היה תקן והעיפו אותי.
  # עובדת לשעבר :
  19 באוקטובר, 2009 בשעה 17:52

  עבדתי במחלקת הביקורת הפנימית וגם אותי העיפו .
  טרטורי נסיעות ויחס משפיל, מתנשא, בעיקר מי שנשאר שם פרוטקציונרים.
  אילו בנק ישראל היה בודק היה מגלה כי כל מי שנותר, קודם וקיבל מו"ח זה ילד של..
  # משתמש אנונימי (לא מזוהה) :
  20 במאי, 2010 בשעה 13:42

  רק ילדי העובדים עובדים שם למרות שלא עברו את המבחנים הדג מסריח מיו"ר הוועד

 7. העם דורש הגיב:

  צדק לזמני!!!!!!!!!!!!!!!!!

 8. וגליה שתקה!!!!!!!! הגיב:

  לגליה מאור יש בלוג בו היא כביכול עונה לרחשי הפונים אליה
  בבלוג פורסמו שתי פניות בנושא שמשום מה לא זכו למענה עד לכתיבת שורות אלו
  1. שלום הגברת גליה מאור
  אני מנצלת במה זו ופונה אלייך בבעיה אישית,

  שמי ר' אני בת 38 ומתגוררת בל אביב.
  אני עובדת הבנק כבר 4 שנים ( סניף בת"א) באופן זמני, ב- 11/3/11 הסתיימה עבודתי בבנק וקיבלתי מכתב פיטורין

  יש לי המלצות של שלושה מנהלי סניפים, הערכה השנתית שלי מאוד גבוהה, אני עובדת בחצי שנה האחרונה במחלקת פרימיום, אני רכזת דיגיטל בסניף (הבאתי את הסניף להישגים מרשימים) ושמתי לנגד עיני את מטרות הסניף, אני אוהבת לעבוד בבנק ורואה את עתידי בבנק- ויש לי בהחלט את היכולות לכך.
  הייתי בשיחת שימוע בה נכחו מנהל הסניף שלי ועובדת כוח אדם, יומיים אח"כ קיבלתי את מכתב הפיטורין- יש לי הרגשה שצעד זה נעשה באופן שרירותי מבלי להתייחס לעובדות. כל הזמן מציינים באוזני שהתקבלתי לבנק כטלרית ובגלל שאני עדיין על תקן זה, לא מקבלים אותי, לא נתנו לי את ההזדמנות אפילו לגשת למבחני הקביעות.
  כשהתקבלתי לבנק לא נאמר לי שבמסלול שהתקבלתי לא ניתן לקבל קביעות להיפך עודדו אותי כל הזמן להגדיל ראש ולקחת פרויקטים על עצמי ואמרו לי שמה שיקבע אם אקבל קביעות זה מבחן ואחריו ועדה. אני מרגישה שנוצלתי על ידי מערכת שכל כך התגאיתי להיות חלק ממנה ובקלות בלתי נסבלת פולטת אותי החוצה.
  אני מתוסכלת מאוד מהעניין כיוון שהבנק הוא הבית שלי ואני לא רוצה לראות את עצמי בבנק אחר.
  קשה לי המחשבה שאצטרך לעמוד מחר בתור ללשכת התעסוקה כמובטלת, אני מקווה מאוד שלעובדה שיש לי ארבעה ילדים לא הייתה השפעה על המשך העסקתי.
  בנק לאומי שם לעצמו מטרה מאוד חשובה ומבורכת לתת יד לקהילה בהתנדבות ובאספקטים אחרים. כתוב " עניי ביתך קודמים לעניי עירך", אני עובדת שלכם תנו לי יד והבנק מנגד ירוויח עובדת מסורה, חרוצה ולויאלית לבנק.
  מקווה שאקבל את ההזדמנות המגיעה לי- ושאוכל לחזור לעבודתי.
  תודה מראש

  ר.ת

  הנה הלינק
  http://www.leumiblog.co.il/galia_maor#comments

  2. גליה שלום
  אני פונה אלייך כבעל של מישהי בתוך הבנק שלך שעובדת כבר מס' שנים אך טרם התקבלה כעובדת מן השורה,משיחות שערכתי מול הממונים עליה הבנתי שהיא אדם מאוד מרכזי בהתנהלות הסניף למדה והשקיעה רבות בעבודתה,היא אדם מאוד ייסודי,דקדקן,ומבצעת את עבודתה על הצד הטוב ביותר (כך לפי הממונה הישיר שלה שגם הוא מאוד מתוסכל ממצב זה) אך עקב החלפות מנהלי הסניף הוחלט שלא לקבלה כעובדת מן השורה והיא צפויה כך לפי ממוניה לעזוב את מקום עבודתה,אני יודע שאשתי מאוד מתוסכלת ממצב זה ומרגישה חסרת אונים לאחר כל השנים שבהם תרמה רבות לסניף,אני יודע שאין זה מקובל לבצע פנייה אלייך מעל דפי האתר אך אנו כמשפחה מרגישים חסרי אונים ומנסים להיעזר בכל מה שאפשר ,כולי תקווה כי פנייה זו תגיע אלייך ותוכלי לעזור למשפחתנו.אני יודע ושומע על כל העזרה שאת עושה עבור הזולת ומעריך זאת ולכן פניתי אלייך.אנא חזרי אליי ,צרפתי את המייל שלי במידה ותרצי לדעת את שמה והסניף שבו היא עובדת
  בתודה מקרב,לב
  אבי

  גם פנייה זו לא נענתה והיא מתוך הבלוג האמור

  גליה?????? תגובה לעם הפשוט???????

 9. עמית-ה הגיב:

  זוכרים איך גליה מאור הגיעה לתפקיד בבנק לאומי? היא פישלה בפיקוח על הבנקים! רוצים להתקדם בבנק לאומי? תהיו גרועים כמוה.

 10. עמית-ה:
  יש לך מליון וחצי שקלים מיותרים? 🙂

  עיינתי בבלוג של הבנק שמלונקק פה. מעניין כשזה נוח להם (ובעיקר מספר כמה ההוא לא בסדר) הם דווקא עונים….

  מנחם.

 11. מערכת עבודה שחורה הגיב:

  פורסם כאן ב-2008

  בנק לאומי קולט עובדי חברות כוח אדם? תלוי את מי שואלים

  נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, מכתבים ב 11.08.08 6:00

  בנק לאומי מתהדר בהיותו 'בנק חברתי', אך בפועל 'עוקף' בדרך חוקית לחלוטין את התיקון חוק חברות כוח האדם משום שהוא מעסיק את עובדי מוקד לאומי קול דרך "חברות נותני שירותים" כגון מנפאוור ותגבור.
  מן העיתונות למדנו כי בנק לאומי מתכונן לקלוט עובדים לשורותיו בעקבות התיקון לחוק חברות כוח האדם (כתבה בעיתון "מעריב").
  נתונים שהגיעו לידי 'עבודה שחורה' מעובדת חברת כ"א שעבדה בבנק שבע שנים ופוטרה (לפי מכתב הפיטורין שבידה – בגלל התיקון לחוק, לפי דובר הבנק – בגלל רה-ארגון במערכת) מראים תמונה אחרת.

 12. מס שפתיים הגיב:

  הפעילות החברתית של הבנק היא מס שפתיים שנועד לסתום פיות וליצור מצג שווא של סוציאליות והומניות .בפועל מדובר בהנהלה אכזרית שלא מנידה עפעף כשהיא שולחת הבייתה אנשים עם משפחות
  לעומת החיסכון במליונים בפיטורי העובדים התרומה החברתיתי היא גרגר אבק

 13. כל מי שמכיר עובדים זמניים בלאומי הגיב:

  להעביר כתבה זו

 14. להעיז להעיז להעיז!!!!!!!!!!! הגיב:

  חברים יקרים
  אם נכון הוא המקרה יש לתבוע את הבנק על חוסר תום לב בהעסקה והונאה
  אין מה לפחד מעורכי הדין של הבנק
  להעיז!!!!!!!!השינוי יגיע מתעוזה!!!!!
  עובדים זמניים התאחדו!!!!!!!לא חייבים לסבול העסקה מסוג זה

 15. מערכת עבודה שחורה הגיב:

  למערכת עבודה שחורה הגיע מידע כי הכתבה הזאת של עבודה שחורה על הבנק הוכנסה לאתר האינטרנט של גליה מאור, אך הוסרה לאחר זמן קצר.

 16. ארץ ארץ ארץ הגיב:

  הסיפור שלי בבנק לאומי דומה מאוד לכתבה:
  כמה חודשים לאחר עלייתי לארץ, התחלתי לעבוד בבנק לאומי כעובדת זמנית. ניתן לתאר שכעולה חדשה איני מכירה את המערכות בישראל ,בבנק ישראלי ומהו ההבדל בין עובד זמני בניסיון או קבוע.
  הכול חדש כעולה חדשה!!
  כמובן לא קיבלתי שום הסבר בזמן הגיוס ע"י מחלקת משאבי אנוש וגם בתחילת עבודתי בסניף ע"י המנהלים.
  רק לאחר זמן נודע על מספר מעמדות בבנק: זמני, בניסיון וקבוע. חשבתי שעובדים חדשים עם תפקיד מנהלי מתקבלים לבנק בניסיון ופקיד חדש כזמני. לאחר תקופה של 4 שנים לפי חוות דעת, חשבתי,מקבלים קביעות. התברר לי רק אחרי 3 שנים בבנק עם גיוס עובדים חדשים לתפקיד מקביל אלי שגם פקידים יכול להיות במעמד של ניסיון.
  הבנתי 2 דברים: – ששוני במעמד קובע את השכר וגם את הסיכוי לקבל קביעות.
  – שהבנק משחק עם המילים ומשאיר הגדרות אפורות ולא בתום לב.
  מה הקריטריונים לקבלת מעמד בניסיון או זמני?
  רק בקבלת מכתב הפיטורים נאמר לי שאין אפשרות לקבל קביעות לעובד זמני
  בנק לאומי מעביד אנשים לתקופה משמעותית בקריירה שלהם וזרק אותם בלי סיבה ראויה ללא מניע. מתן קביעות עולה הרבה כסף לבנק, מחזק את ועד העובדים הקבועים… ועד העובדים אין לו סמכות ולא רוצה לקחת סמכות על הנושא. כנראה לא שווה לו !!
  הכתבה הזאת משמחת אותי כי לפחות אני לא לבד ואני מבינה שהפיטורים שלי היא מדיניות של הבנק ולא בגללי.
  אם הייתי יודעת שמדינת ישראל תומכת בהתנהגות של חברות גדולות שלה במשק אולי לא הייתי נאבקת לעלות לארץ.

 17. עמית-ה הגיב:

  לכל מי שמעוניין לקבל קביעות בבנק לאומי.
  השיטה פשוטה, הולכים לעבוד בבנק ישראל מתחנפים עד שמקבלים משרה באגף הפיקוח על הבנקים.
  עובדים כמה שנים צוברים שק שרצים ואז עוזבים לטובת משרה ניהולית מכובדת בבנק לאומי (או כל בנק אחר).
  היום שמעתי את רכלבסקי שהיה פעם באוצר ועכשיו עושה לביתו מסביר שגם בסקנדינביה יש עובדי קבלן.
  הוא רק שכח שבסקנדינביה מי שעובד באוצר לא עובר לעבוד בשוק הפרטי.
  בסקנדינביה ישנם עובדי קבלן כמו שכאן ישנם בלונדינים.

 18. […] הרשומה על פיטורי עובדים בבנק לאומי לפני קבלת קביעות להלן הסברו של הבנק על מעמד העובדים הזמניים, כפי שנכתב […]

 19. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  שלום לך גליה מאור היקרה אני אספר לך את הסיפור שלי אני בחורה בת 27 התחלתי לעבוד דרך כח אדם בבנק לאומי לפני 4 שנים לאחר 9 חודשים המנהל שלי שאל אותי אם אני רוצה להיקלט כעובדת בנק הסכמתי כמובן לאחר שהוא הבטיח שאם אני יוכיח את עצמי אז אחר 4 שנים אני אקבל קביעות בבנק. ואכן במשך 3 שנים השקעתי בעבודה ולמרות שהתפקיד שלי היה טלרית הייתי מגדילה ראש ועושה מכירות במחלקה העיסקית, עוזרת גם למחלקה הפרטית ואז לפני שנה המנהל שלי ניגש אליי ואמר לי שהבנק מאוד רוצה לתת לך קביעות אבל את צריכה לעבור לסניף אחר כדי לקבל חוות דעת נוספת ממנהל אז כמובן שהסכמתי לכך ועברתי סניף , בסניף הזה עבדתי גם בקופה אך בעיקר עשיתי עבודה של בנקאית למדתי את כל המערכת מאלף עד ת החוות דעת של המנהלת שלי היתה ממש טובה והיא אמרה שהיא מוכנה להוציא מכתב המלצה למרחב על מנת שאני אקבל קביעות אך הודיעו לה שמאחר ויש לי סטטוס של עובדת זמנית וטלרית אין סיכוי שאני אקבל קביעות .אציין שאני בחורה עם תואר ראשון נשואה + ילד ויש לי התחייבות למשכנתא ועוד מעט מסתיים לי החוזה ואני אמצא את עצמי ללא עבודה. אני ממש מרגישה פגועה מהמערכת מרגישה מנוצלת מאוד כי נתתי את הנשמה שלי לבנק ועכשיו זורקים אותי.
  אני אשמח מאוד אם תעזרי לי לקבל קביעות בבנק אני לא משאירה פרטים כרגע אך אם אני אראה נכונות אז אשלח לך את המייל שלי
  תודה.

 20. משה ז עובד בנק הגיב:

  אני רוצה לציין שהתגובות חד צדדיות לחלוטין אני יכול להגיד בתור אחד שקיבל קביעות ממעמד של זמני שזה בהחלט אפשרי והמספרים יוכיחו יחד עם זאת יש את צרכי הבנק שאי אפשר להתעלם מהם ואת ההתאמה של עובד מסוים לצרכים .בנוסף אין היום מוסד שלא מפטר ואומר שחור על גבי לבן שהוא לא יפטר עובדים קבועים ומזה האחריות הכבדה של הבנק בקבלת עובד לקביעות. אל תתייפייפו כל מעסיק שלא יכול לפטר עובדים יעשה שיקולים כלכליים ואני לא מתעלם מעוגמת הנפש ומההשקעה של העובד אלא נותן פן נוסף וחשוב לדעתי.
  לסיכום בנק לאומי זה מקום שאומנם לא מרוויחים בו הרבה אבל הוא מקום עבודה טוב ואיכותי שלא מפטר עובדים ורק על זה יישר כח.

 21. זה טוב מאד שהבנק לא מפטר עובדים קבועים ונאמנים,אבל זה רע מאד להחזיק עובד כמו בובה על חוט במשך 4 שנים ואחר כך לזרוק אותו(אותה במקרה זה)כמו לימון סחוט.

  זה פשוט לא הגון.

 22. משה ז עובד בנק,

  תהייה רציני: בנק לא מפטר עובדים קבועים? שמעת על בנק קטן עני ולא משמעותי בשם בנק הפועלים? שמעת שהוא פיטר כמה מאות עובדים…קבועים?

  אני לא רוצה להשתלח בך ואם זה הרושם אני מתנצל. קרא את הכתבה שבלינק המ"צב ואולי יאירו עינך. בהצלחה בבעבודה בבנק.

  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4186529,00.html

  מנחם.

 23. מר משה ז מה יש לך לומר על זה הגיב:

  אנא קרא לינק המצ"ב זוהי עמדת הבנק עצמו מצוטטת מתוך כתב הגנה של מישהי שנמצאת במהלך תביעה נגד הבנק ועכשיו אני מציעה שאם יש לך חברים במעמד זמני אנא ידע אותם אשמח לתגובתך לאחר שתקרא
  http://www.blacklabor.org/?p=42629

 24. […] מהתלונות הקודמות שנסקרו בכתבה זו  בנק לאומי – טענות להעסקה בשיטת הדלת המסתובבת בדיוק בשנה שעברה, בינואר 2012, שם דובר על העסקה לא ישירה […]

 25. גילה הגיב:

  שלום דליה בלומנפלד,
  המשפט האחרון בכתבה שלך אומר:
  משעובד נקלט בבנק, השיקולים היחידים בקידומו הם התמדתו, תפקודו והצטיינותו בתפקיד.

  אני מבקשת לדעת את שמו/שמה של איש/אשת הבנק שאמרה דברים אלה. זה חשוב, כי באתר של בנק לאומי כיום כתובים דברים שונים לגבי הענקת קביעות.

  תןדה.

 26. דליה הגיב:

  גילה
  הפנייה הייתה לדוברות הבנק לאור הביקורת שהוטחה נגדו על ידי עובדת הבנק, כפי שהוצג בכתבה. הדברים נאמרו ב-2012. יכול להיות שמאז חל שינוי בגישת הבנק, ולכן באתר כתובים דברים אחרים.

 27. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  בנק לאומי הוא בנק שיוצר שוק עבדים מעסיקעובדים 15 שעות ביום שישה ימים .ממש חוצפה .אפילו לא מקבלים שכר מינמום . זה ניראה הגיוני למישהו .

 28. רחלי הגיב:

  לפני כחודש ניגשתי למבחנים במכון אדם מילוא לתפקיד בנקאית עובדת בנק .
  כבר במכון נאמר לי שעברתי את המבחנים והחברה תתקשר אלי ביום יומיין הקרובים, אך עבר שבוע ולא קיבלתי שום טלפון, לאחר שהתקשרתי לבנק לאומי אמרו לי שאכן התקבלתי וקיבלתי גם מייל מאשר (עם המון שגיאות ניסוח וכתיב) למה רק לאחר שהתקשרתי הודיעו לי על קבלתי לתפקיד שאלתי? וכמובן שלא הייתה תשובה , אלא רק חכי עוד שבוע .
  לאחר התכתבויות הולכות ונשנות עם אגף גיוס בטלפון ובמייל ומשיכת הימים לקביעת הפגישה עם המגייס .
  נאמר לי החוצפה רבה שלא הצליחו להשיגי בטלפון ולכן המשרה אויישה .
  המשרה אויישה ע"י פקידת בנק שרצו לקדמה .
  מסתר שהמכרז היה כבר סגור מן ההתחלה! הבנק ביצע הונאה ורמאות כלפי וכלפי מועמדים אחרים .

  בנק לאומי תמיד איתך,,,,

 29. אנונימי הגיב:

  גם אני רק אחרי שנתיים גיליתי על פערי השכר, על העובד הזמני והעובד שבניסיון . אנשים שהתחילו כטלר כמוני קודמו אפילו שהגיעו אחרי ואני חנכתי אותם . מערכת מגעילה. אין ספק שמעדיפים שם גברים על פני נשים ושלא ינסו לעבוד עלינו.
  יש לציין שגם ההערכות שלי היו מצויינות , הייתי עושה הכל מהכל בסניף רק כדי שלא יהי להם טענות כלפיי.
  כשהייתי חולה הייתי הולכת לעבודה , ובסוף החוזה נשארו להם 90 ימי מחלה שכמובן לא קיבלתי עליהם תשלום . והכי חוצפה , שעם ה90 ימי מחלה שהשארתי להם הם עדיין לקחו לי כסף על יומיים חופש שהייתי בחריגה !!!

Leave a Reply