חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הדייג – לקט המלצות קריאה מס' 66

נושאים הדייג, עלו ברשת ב 20.01.12 6:00

מבחר תכנים מעניינים שהתפרסמו ברשת בשבוע החולף

תרבות

מתן שירם הלך לראות סרט במתחם החדש של סינמטק ת"א. לדעתו, הבנין נראה כמו שילוב לא נעים של קופסת סיגריות, סניף של "ארומה", צינורות ברזל והרבה חלל לא מנוצל. במילים אחרות: עוד מונומנט לכספי ציבור שהתפזרו בלי ששמנו לב.

חברה ורווחה

האם נכון לקבוע קריטריון של שירות צבאי בדיור בר השגה? עו"ד גיל גן-מור טוען שיש לקבוע זכאות רק עפ"י פרמטרים של הכנסה ונזקקות. לדעתו, קריטריון השירות הצבאי אינו ענייני ומוביל לאפליה של קבוצות שלמות באוכלוסיה.

תחבורה

על תכנון וביצוע פרויקט הרכבת הקלה בגוש דן – פרויקט התחבורה השאפתני ביותר בתולדות המדינה – מופקד מיכאל רצון, פוליטיקאי חסר כל נסיון בתחום. בראיון ליעל דראל ב-nrg הוא מסכם את השנתיים הראשונות בתפקיד.

בריאות וסביבה

התופעה של תאגידים הגורמים לפגיעה סביבתית, אשר הופכים לפתע ל"ירוקים" – למשל ע"י פתיחת בית-ספר לקיימות – אינה חדשה, ונקראית בלעז greenwashing. אפרים דוידי כותב באתר "הגדה השמאלית" על הצבע הירוק והצביעות שמאחוריו.

קתרין רולנד מדווחת ב-nature על עוד התפרצות של שחפת עמידה לאנטיביוטיקה, הפעם בהודו. חוקרים טוענים שלא מדובר במחלה חדשה אלא בגלגול חדש של המחלה הישנה, בעיקר כתוצאה מטיפול בלתי מתאים.

פינוי הזבל מסתמן כאחד ממנועי הצמיחה העיקריים של ישראל בעתיד הקרוב. חסמי הכניסה לענף אינם גבוהים, העבודה קשה אך אינה דורשת התמחות מיוחדת, והסכומים שמגלגלת התעשייה רק הולכים וגדלים.

בשעה טובה החלה בניית בית הספר הירוק הראשון בישראל. בית הספר החדש ממוקם בכפר סבא, כולל 18 כיתות, ומייצר בעצמו יותר ממחצית האנרגיה הדרושה לו. על הגגות יוקמו גינות ירק, והמדרכות מסביב ייסללו מחומרים ממוחזרים.

כלכלה

חוקר האבולוציה רוברט טריברס טוען שיכולת ההונאה העצמית שלנו סייעה לנו לשרוד ולהתפתח, אך כיום היא גובה מאיתנו מחיר בריאותי וכלכלי כבד: כולם חושבים שהם יותר חכמים מהשאר, ובסופו של דבר חוזרים על אותן הטעויות.

מדע וטכנולוגיה

המדען הראשי סופג לאחרונה מבול של ביקורת. לאחרונה נטען שהוא נותן עדיפות במענקים לחברות שבשליטת עופר ודנקנר, וכן לחברות מובילות כגון טבע, נייס ואלביט, שלא ממש זקוקות לסיוע – ושמוטב יהיה אם יתמוך דווקא בתחומים המשוועים להשקעות כגון סטארט-אפים ביוטכנולוגיים.

ארפה כארים רנדווה, המתכנתת הצעירה בעולם, נפטרה לאחרונה והיא בת 16 בלבד. כתבת פרופיל של טוד בישופ באתר msnbc מגוללת את הביוגרפיה ופילוסופיית החיים של גאונת המחשבים מפקיסטאן.

צבא ובטחון

אחד המאבקים החברתיים המוצלחים ביותר בתקופה האחרונה היה המאבק להשבת הגדנ"ע לבתי הספר. עידן לנדו חושף את סוד ההצלחה: מדובר בהצגה של צה"ל ומשרד האוצר, שהסכימו מראש על ההעברה התקציבית, ועל הדרך נתנו לאזרחים תחושת סיפוק מזויפת.

נערך על ידי דורון
תגיות: , , , , , , , , , , , , , ,

2 תגובות

 1. יונתן כ. :

  בית הספר הירוק כמו כל השכונה הירוקה בכפ"ס הם הונאה אחת גדולה,לקחו אזור של שדות ובנו שם שכונה יפה ויוקרתית אבל לא ירוקה!

  בניה ירוקה היא לא רק בניה לפי תקן ירוק(שזה חשוב ומבורך) היא בראש ובראשונה בניה באזורים שהם כבר בנויים,לא בניה בשדות.

  ליד השכונה הזאת יש כבר שכונות בנויות שאפשר לעשות בהן פינוי-בינוי כמו שכונת עליה שהיא בהחלט שכונה שצריכה "התחדשות עירונית".

  בית הספר הזה כמו כל השכונה הירוקה הם פשוט גרינווש,יש משהו קצת נלעג בהקמת גינות ירק על גג בית הספר כשכל השכונה הזאת הוקמה על שדות ירוקים.

  כל אזור רעננה-כפר סבא-הוד השרון סובל מבניה חדשה ומאפס בינוי-בינוי וחבל,יש מספיק אזורים שאפשר להחיות.

 2. יונתן כ. :

  לגבי הקריטריון של שירות צבאי לדיור בר השגה,הדרך שבה זה נעשה על ידי תוספת נקודות היא דרך לגיטימית והיא שוות ערך למענק בסוף השירות,היא לא דומה להעדפה פסולה על פי שירות צבאי שהייתה בעבר,הרי אותה העדפה הייתה בינארית,היית בצבא הרווחת לא היית הפסדת,כאן ההעדפה היא בתוספת נקודות כלורמ בעוד קריטריון אחד מכמה.

  הרי מי ששירת בצבא יקבל עוד כמה נקודות אבל אם הוא לא זכאי מלכתחילה זה לא יעזור לו,צריך גם לזכור שמי שמשרת בצבא ובמיוחד מי שמשרת במילואים נותן שלוש שנים(או נותנת שנתיים-שלוש) שבהם הוא לא מרוויח כלום.

  שתי האוכלוסיות הכי זכאיות לפי קריטריונים של מסכנות הן גם שתי האוכלוסיות שמדירות את עצמן משירות צבאי ולאומי ולכן התנגדות לתוספת "שירות צבאי" משמעה שחילונים,מסורתיים ודתיים לאומים כמעט לעולם לא יהיו זכאים לדיור בר השגה,זה יהיה הרסני מבחינה פוליטית לפרויקטים האלו ואם לא תהיה להם תמיכה פוליטית הם לא ישרדו,האם אנחנו רוצים לראות עוד פרויקט בנוסח "מחיר למשתכן" שהפך בפועל ל"מחיר למשתכן החרדי"?

  נוסף לכך שדווקא טוב ליצור שכונות עם מגוון של אנשים משכבות סוציו אקונומיות שונות ולא ליצור גטאות של "זכאים" על פי מסכנות.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.