חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מפלגת קדימה – תנועה שאיבדה את דרכה האידאולוגית

נושאים דעות, פוליטי ב 18.01.12 1:04

דניאל גיגי מסכם שנה מאכזבת בתנועת קדימה. לדבריו, היעדר שיח אידאולוגי משמעותי וסירובה של המפלגה להביע דעה ברורה בעד האינטרס הציבורי הביאו אותו לחזור למפלגת העבודה

עברה שנה מאז הצטרפתי לקדימה והיום אני רוצה להודיע על פרישתי הרשמית מהמפלגה, שלדעתי אפילו לא תשרוד את הבחירות הבאות. בכנות אני חייב לומר שצעד המעבר שלי לקדימה בתקופה שברק היה יושב ראש מפלגת העבודה, בא מתוך כוונה לשנות ולנסות לייצר בקדימה שיח חברתי משמעותי שלא היה אז במפלגת העבודה. כבר למעלה משנה אני מנסה לייצר שיח בקדימה, אבל הכוחות הפועלים בתוך המפלגה משתקים כל שיח אידיאולוגי משמעותי – בין אם הוא חברתי, זהותי, או בטחוני – כשכל אמירה נתקלת בחומות של אינטרסים סותרים. חמור מכך, היום לאחר שהייתי פעיל שנה במפלגה אני מבין שבקדימה אי אפשר לייצר שום אג'נדה, ושמדובר במפלגה נטולת עקרונות שרחוקה שנות אור מלהיות מפלגה חברתית.

במשבר הגז המפלגה כולה (למעט בודדים כמו פלסנר) סירבה להביע עמדה ברורה בעד האינטרס הציבורי, למרות שהפעלתי אינספור לחצים כדי שקדימה תוביל את המאבק על זכות הציבור על משאבי הטבע. חברי המפלגה גם היום מסרבים בעקביות לתמוך בעשרות יוזמות חברתיות שניסיתי לשים על השולחן בשנה האחרונה, כשהכול עובר בלי שאף אחד מחברי הכנסת או מקבלי ההחלטות מנסה באמת לעשות משהו, בשביל הציבור שאותו הוא משרת. קדימה הייתה וכנראה גם תמשיך להיות כלי ריק שאין בו כל תוכן, מקבץ של אנשים שאין להם שום אידיאולוגיה חברתית או ביטחונית משותפת ורק שואפים לשבת על כס הממשלה מבלי שהם יודעים מה הם רוצים לעשות בו. כמוני פעלו גם אנשים טובים רבים אחרים בקדימה, להכניס תוכן במפלגה שאיבדה את הדרך שלה ונמצאת היום על סף התהום, אבל גם הם נתקלו באותו "קיר לבנים" שלא מאפשר לעשות כלום במפלגה הזאת.

הפוליטיקה היא מסובכת ומורכבת, ואף אחד לא יכול היה לדמיין שציפי לבני, שהבטיחה לנו פוליטיקה אחרת, תהיה מנהיגה גרועה כל כך שתוביל את המפלגה שלה לאבדון. מעבר לכך שהמפלגה לא הצליחה לייצר אידיאולוגיה ודרך, המפלגה כולה כבר לא מתפקדת במשך חודשים רבים, כאשר ההתנהלות של המנגנון המפלגתי שלבני עומדת בראשו הובילו את המפלגה לחובות אדירים. ההתנהלות של המפלגה, כפי שנחשף בעבר באמצעי תקשורת רבים, במקרה הטוב משקפת רשלנות של העומדת בראש המפלגה, ובמקרים מסוימים אף גובלת בניהול לא תקין. סניפים שלא מתפקדים, מינויים ומשכורות מופקעים ובעיקר חוסר תפקוד הם המאפיינים המרכזיים של המפלגה היום, שעל פי הסקרים איבדה את כוחה ועומדת על 11 מנדטים בלבד.

הרבה שאלו אותי אז וגם היום בטח כולכם שואלים – מה עשיתי בקדימה, אם חיפשתי אג'נדה חברתית? התשובה על כך היא שהייתי אופטימי וחשבתי שאפשר לשנות מפלגה מבפנים, בעיקר כאשר לקדימה לא הייתה אידיאולוגיה ברורה. נוסף על כך מפלגת העבודה הפסיקה לייצג אותי בתקופת ברק, והרגשתי שאני חייב לעשות מעשה שגם יעיד על חוסר שביעות הרצון שלי מברק, וגם יאפשר לבנות פלטפורמה חדשה שבה אוכל להתנדב ולתרום לחברה. עשרות אזרחים מחפשים מסגרת שבה יוכלו לתרום ולשנות, אבל למרבה הצער המערכת הפוליטית לא מספקת להם את הפלטפורמה לעשות זאת, ולכן כל העשייה שלהם נזרקת לפח. הייתי מעורב בעשרות אירועים בקדימה החל מסוכה רעיונית שהייתה אמורה ליצוק תוכן חברתי במפלגה, ועד כתיבת מאמרים ופרסום במדיות של המפלגה, כאשר הדגש שלי תמיד היה על עשיה חברתית. אני לא מרגיש שהעשייה הזאת הייתה לחלוטין לשווא, אבל אני חש אכזבה עמוקה מהריקנות של "מפלגת המרכז".

נכשלתי בקדימה כי המאבקים הכוחניים בתוך קדימה השתלטו על האג'נדה כולה, ולכן אין היום בקדימה שום אידיאולוגיה או דרך ברורה. אני רוצה להזהיר את כל מי שהיום חושב להתפקד למפלגת יאיר לפיד לחשוב טוב ולא להסתפק במפלגה שאין לה דרך או מצע.  דרכי היא בחזרה למפלגת העבודה.

נערך על ידי דורון
תגיות: , , , , , ,

6 תגובות

 1. נוי ברינט :

  קדימה היא מפלגה שנולדה בחטא ותדעך בחטא, שכן היא לא קמה מתוך רעיון או אמונה אידיאולוגית, ומעולם לא התכנסה סביב מצע רעיוני משותף לחבריה. אין ספק שהמפלגה היחידה שיכולה כיום לייצג נאמנה את הסוציאל דמוקרטיה זו מפלגת העבודה – ולכן דניאל, ברוך השב הביתה.

 2. א. קוריאל :

  ברוך שובך לשמאל.
  קדימה אינה תנועה, ומעולם לא היתה לה אידאולוגיה. זו פלטפורמה פוליטית של חבורת אופורטוניסטים, שכל מטרתה היא להגיע לשלטון ולהחזיק בו. קדימה קמה כדי להיות בשלטון. לא כדי לשרת השקפת עולם מסוימת, כי מעולם לא היתה לה השקפת עולם.
  טוב מאוד שאתה מזהיר את הקוראים מפני מפלגת יאיר לפיד. יש רושם שהרבה אנשים תמימים הולכים ליפול במלכודת הג'ל הזו.

 3. ל רפי :

  יו, כמה שאני מסכים הפעם עם שני הכותבים הקודמים.

  קדימה היתה מפלגת שרון ע"י שרון בשביל שרון.
  קדימה היתה "מקלט מדיני" למי שהעבודה ו/או הליכוד לא פרסו בפניהם שטיח אדום, ולא הזמינו אותם "עכשיו" להיות רוה"מ או סגנו הבכיר.
  קדימה היתה מקלט לכל שונאי ביבי בשמאל, המטרה קידשה אצלם את האמצעים.
  קדימה היתה שעטנ"ז בין עבודה לליכוד: חצי עבודה בגישה המדינית, וחצי ליכוד; 90% ליכוד בגישה הכלכלית ו-10% עבודה. 65% חילונית אגרסיבית ו-35% כל מה שאינו חילונות אגרסיבית.
  אבל יותר מכל היא היתה הדחליל הפוליטי של אירופה וארה"ב, שאותו ייצגה במיוחד ליבני. על "ההבטחה הגדולה" לספק את הסחורה האנטי-ישראלית ש/ל "ידידי ישראל במערב", בנתה ליבני את התדמית והציפיות האישיות שלה, ועל חורבותיה גם תאבד את המפלגה ואת ראשותה.

 4. ירון אילן :

  דניאל גיגי היקר, אתה בטח מתבשם מהתגובות האלה, כמה שאנשים לא אוהבים את קדימה ואיזה מפלגה מושחתת היא. אז כמי שחבר משחר נעורי בעבודה, ומתנגד לקדימה, אני לא רואה בה "כבשה שחורה" אבל בזגזוגים המטופשים שלך אני רואה מהלך לא יפה ולא ראוי.
  קיבלו אותך למפלגה מסוימת, שאינני אוהב, ואחרי שנכשלת לשוחח עם הפעילים שם, להעביר מהלכים שניסית (ואולי פשוט אתה לא מוכשר דייך, חשבת על זה? מה עם קצת צניעות) אחרי שנכשלת, אתה הולך ומשמיץ את המקום שרצית שיהיה לך לבית פוליטי.
  בעיני זה מכוער, לא ראוי ולא מכבד את מפלגת העבודה ואת האתר הזה, בוודאי שלא אותך.

 5. יוסף דרור :

  לא מבין למה נותנים לאינטרסנטים לפרסם כאן. לא כל כתבה שמשמיצה את קדימה צריכה להופיע כאן. מדובר בדמגוג שניסה להתברג בתפקיד בקדימה, לא הצליח ועבר להתברג בעבודה. עוד אחד, תאב סקרים, שהולך לאן שהרוח נושבת. ואם ישראל ביתנו תקבל עוד כמה מנדטים, בטח תהיה שם? ואם יאיר לפיד – אז אולי תלך אליו. מבחינתי אנשים כמוך מוטב היה שפשוט ישתקו ולא יעיזו להעביר בקורת. על מה אתה מתלונן? שלא קבלת תפקיד? גם לא מגיע לך.

 6. גיא חמד :

  גיגי היקר, אחרי שהשמצת מעל עוד ועוד במות את מפלגת העבודה, לא נתנו לך ג'וב אז אתה משמיץ את קדימה? בושה וחרפה. אנשים כמוך מנצלים את חופש הביטוי כדי להפיץ רוע, רעל ושנאה, פשוט בושה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.