חסות הנוער: פנייה גלויה לשר משה כחלון

יוחאי מי-טל, סטודנט למדעי הרוח, נשוי, בן 29, עובד כמדריך של נוער בסיכון, מבקש משר הרווחה חה"כ משה כחלון להבין את אחריותו האישית כלפי הנערים והנערות במסגרות 'חסות הנוער' ולאפשר למסגרות להעמיד צוות מיומן ומסור המתפרנס בכבוד

השר כחלון, אני רוצה לדבר אתך על כסף. אבל ראשית אספר מעט על עצמי. שמי יוחאי מי-טל, אני סטודנט למדעי הרוח, נשוי, בן 29, עובד כמדריך של נוער בסיכון – אך בעגה יומיומית יותר, תוכל לכנותי פראייר נאיבי בדרכו לשום מקום.

אני אסביר. אני מטפל בנוער שהחברה מאסה בו, שאף אחד לא רוצה שיסתובב ברחוב שלו. הטיפול בהם הופרט, וכתוצאה מכך אני, עובד קבלן אידאליסט, מטפל בהם ולא המדינה. בעבודתי, המתקיימת במתכונת של משמרות ארוכות שנמשכות לעתים אף למעלה מ-24 שעות, אני מרוויח שכר מינימום – 22 ש"×— לשעה, ובלילות בזמן השקט שבו אני יושב לשיחות נפש עם הנערים או ממלא דוחות מפורטים על כל אחד מהם, מקוצצת משכורתי ב50% – ל11 ש"×— לשעה. את משכורתי הדלה איני מקבל ממך ישירות, השר כחלון, אני מקבל אותה מידי ההנהלה של העמותה בה אני עובד, אחת הזכייניות המאושרות במכרזי הפרטת שירותי חסות הנוער של משרד הרווחה. כאשר אני ניגש אל ההנהלה בטרוניה – היא מצביעה מעלה לכיוון המשרדים הממשלתיים והתקציב הדל שנזרק לעברה וכשאני ניגש אלייך, אתה זורק אותי בחזרה לעמותה וחוזר חלילה. זו הגאונות הפיננסית של מערכת ציבורית מופרטת המאפשרת למדינה להכשיר את השרץ שבהעסקת עובדי חינוך מסורים במשכורות מבזות, מתחת לשכר מינימום.

אז איך הגעתי למצב הזה? אחרי שירות קרבי של שמונה שנים כקצין וכמפקד, בהם תוגמלתי בצורה ראויה על ידי המדינה עבור עבודתי הקשה, פשטתי את המדים ושבתי לספסל הלימודים. חיפשתי אפיק פרנסה חדש והייתי נחוש למצוא עבודה שיש בה משמעות ותרומה, לכן פניתי לתחום החינוך, אוחז בציפורניים באמונתי כי הכסף אינו הדבר החשוב. ואכן, העבודה החינוכית-שיקומית עלתה בהרבה על כל ציפיותיי. במסגרת בה אני עובד, הוסטל לבני נוער בסיכון, פגשתי צוות מוכשר, אידאליסטי ומקצועי שנותן את נשמתו על בסיס יומי במאמץ טיפולי עיקש ומתמשך עם נערים שהחברה ויתרה עליהם. אך לצד הסיפוק האדיר מהעשייה, רוחשת מתחת לפני השטח התחושה הקשה שמדינתנו כפוית הטובה, גומלת למסירות ביריקה ומנצלת את הנטייה האידאליסטית של העוסקים במקצועות הטיפוליים כדי לטחון אותם עד דק.

עד ×›×”, עם קצת עזרה מההורים, ובאיחוד משכורתי הדלה עם משכורתה של אשתי, אנחנו מצליחים לסגור את החודש. אבל לאחרונה, נודע לי בשעה טובה, שאני עומד להיות אבא. אשתי המדהימה לא לוחצת – היא מבינה ותומכת ברצון שלי לעסוק בחינוך, אך לעומתה אני מתחיל לדאוג שבמצב הקיים מי שתשלם את המחיר על ההתעקשות שלי, תהיה בתי – שעתידה להציץ לעולם עוד חמישה חודשים ואיני יודע אם ×–×” מחיר שאני מוכן לשלם.

לאחרונה, יצאת בהודעה חגיגית על תוספת של 30 מיליון שקלים לתקציב חסות הנוער – ושמחנו. אך לא איחרה לבוא הבהרה לעמותות (לא לנו כמובן…) מפקידות משרדך שהתוספת המובטחת לא תלך לשיפור תנאי העסקה העלובים שלנו, אלא להוספת תקנים – כלומר עוד מדריכים שיעבדו באותה משכורת מבישה. למרות שבמצב ×–×” לא יצליחו לגייס עובדים ×›×™ כבר עכשיו המסגרות אינן מצליחות לגייס צוות בתנאי השכר הקיימים.

האחריות האישית שלך כשר רווחה כלפי הנערים והנערות היא לאפשר למסגרות להעמיד צוות מיומן ומסור. לשם כך עליך לספק משכורת שניתן להתקיים מהן. כמוני, גם רבים מהמדריכים לא יוכלו להמשיך בעבודתם בתנאי ההעסקה הנוכחיים אם לא תתן למסגרות את היכולת לגייס צוות הדרכה ראוי לא תעמוד בדרישות תפקידך – לתת מענה ראוי לנוער בסיכון בישראל. כאשר המדינה והממשלה אותה אתה מייצג משלמת לי פחות ממשכורת מינימום, היא משדרת בכך מסר ברור בנוגע לסדרי העדיפויות שלה- הרווחה היא מותרות והאידאליסטים הטיפשים שמתעקשים לעסוק בה אין להם למי לפנות בטענות אלא לעצמם. השר כחלון, אני מקווה שאתה לא מחנך את ילדיך לערכים של תרומה לזולת, ×›×™ במדינתנו, אם ילכו בדרך זו, לא יצליחו לפרנס את עצמם ולקיים את משפחתם בכבוד.

חסות הנוער: העובדים שובתים במחאה על תנאי שכרם

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , ,

6 Responses to “חסות הנוער: פנייה גלויה לשר משה כחלון”

 1. עדי הגיב:

  מזדהה עם כל מילה. הבעת את רגשותיי שלי בתור מדריכה בהוסטל לנערות בסיכון. ריגשת אותי.

 2. יונתן ×›. הגיב:

  כל מילה בסלע.

 3. × ×¢×” הגיב:

  וואו שירבו אנשים ערכיים כמוך במדינה – אמן!

 4. מיכל סתוי הגיב:

  כואב כמה שזעקתך צודקת הן לגבי הנוער שההתייחסות אליהם כאל תפוח אדמה לוהט שנזרק מיד ליד והן לגבי חוסר היכולת של אנשים נפלאים כמוך להמשיך בעשייה הנפלאה שלא תסולא בפז. בנוסף למאבק היום יומי להציל את הנפשות הטועות אתה נאלץ להאבק על זכויותיך הבסיסיות כאדם עמל.

 5. יעל קונש הגיב:

  מחכה ומצפה לתשובתו של השר

 6. דגנרט העם הגיב:

  ידידי אני בתמימות האמנתי כמוך בטוב האדם, כנראה שהאדם הוא מכונת שומן שמאביסה את עצמה במה שטוב לה
  כנראה שעכשיו העולם ניהיה מרושע וחירש,
  יש אנשים טובים רק שהם מכוסים באבק
  אני לא התאיישתי אני פשוט מחדד את הקוצים הרכים שלי למלחמה הקרבה

Leave a Reply