חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הכסף שם, תשובה ליאיר לפיד

נושאים כלכלת בית, פוליטי ב 16.01.12 1:04

מפלגת "שינוי", אותה מבקש יאיר לפיד להחיות, היתה השותפה המרכזית של נתניהו במדיניות הכלכלית שרוששה את המעמד הבינוני. אם אנחנו רוצים חברה אחרת וסולידריות ישראלית אמיתית, אסור לתת לזה יד

מאת: ק. טוכולסקי

קראתי בעיון רב את מאמר הכניסה לפוליטיקה של יאיר לפיד, ובמיוחד נהנתי לקרוא את הפסקה האחרונה שהחלה במילים "איפה הכסף?". בכך מכריז יאיר לפיד שהוא מסכם את משנתו בניסיון לגלות איפה הכסף של המעמד הבינוני, היצרני, שמשרת בצבא והולך למילואים, שעובד ומשלם מסים. קראתי ולא ידעתי את נפשי, כי כל אידיוט יודע איפה הכסף: הכסף בידיהם של בעלי ההון. מה שקצת יותר קשה לדעת הוא איך הכסף – כולל אותה כבשת הרש שהייתה למעמד הבינוני לפני מספר שנים – הגיע כל כולו לבעלי ההון. את זה דווקא יאיר לפיד צריך טוב מאוד לדעת, כי מי שהייתה שותפה לפגיעה המהותית במעמד הבינוני וברישושו היא לא אחרת מאשר מפלגת המרכז של אביו בה הוא תמך, הלא היא "שינוי".

בשנת 2003 הגיעה "שינוי" לשיא כוחה (15 מנדטים) והצטרפה לקואליציה. בממשלה בה כיהנו שרי "שינוי" כיהן גם שר אוצר אחד, נתניהו, שהחליט להפוך לקוסם שיציל את הכלכלה הישראלית. המתכון ל"הצלת" הכלכלה הישראלית היה פשוט: נקצץ במדינת הרווחה ובזכויות העובדים, נעסיק יותר עובדי קבלן ונוריד את המסים לתאגידים, חברות גדולות ובעלי הון. כך נייפה את המספרים באמצעות הדגמה של ריסון תקציבי והפיכה למקלט מס. הטריק עבד, הורדות מסים משמחות את בעלי ההון וכך מקבלים תקשורת אוהדת. כמובן, כמו כל העשרה של העשירים, לפחות בשנים הראשונות הנתונים הכלכליים המעוותים נראים טובים מאוד. מה שכן, כמעט בכל מפלגות הקואליציה (כולל מפלגת השלטון דאז) היו מי שהתנגדו למהלכים כלכליים כל כך פוגעניים. בכל המפלגות – למעט אחת, מפלגת "שינוי". כן, "שינוי" – אותה מבקש היום יאיר לפיד להחיות. זוהי המפלגה שהיתה השותפה המרכזית של נתניהו לאחריות של התרוששות המעמד הבינוני: שכן בצד הפגיעה הגלויה בשכבות החלשות, התוכנית הכלכלית המהוללת פגעה אנושות גם במעמד הבינוני ששכרו נשחק והוצאותיו גדלו, עד כדי ש"הנושאים בנטל" (כהגדרת לפיד) מצאו עצמם ממשיכים לשאת בנטל, רק חסרים את היכולת להמשיך ולשפר ואף לשמר את רמת חייהם.

המעמד היצרני לא רואה את הכסף כי אבא של יאיר לפיד ושורת הליצנים שכיהנו בכנסת במפלגתו לקחו את הכסף ונתנו אותו לעשירים ביחד עם ביבי הקוסם. אז במקום לשאול אותנו איפה הכסף, מוטב לו לפרזנטור של שינוי המנוחה לא לשאול שאלות תם מעושות אלא להגיד שאבא שלו טעה. כי אחרת הדבר היחיד שאני יכול להבטיח לכם לגבי מפלגת לפיד 2, היא שאחרי שהיא תצטרף לקואליציה לכולנו יהיה הרבה פחות כסף ולאלפיון העליון יהיה הרבה יותר.

הכסף שחסר למעמד הבינוני נמצא בכיסיהם של מעסיקי עובדי קבלן, בכיסיהם של בעלי הון, בכיסיהם של בעלי תאגידים שנהנים כולם מהכסף ש"שינוי" עזרה לקחת מהציבור באמצעות הורדות מסים ופגיעה אנושה במדינת הרווחה. פוליטיקה שמסתכמת במילים "איפה הכסף" היא פשוט פוליטיקה של תנועת מסיבת התה או של מרגרט תאצר; היא פוליטיקה של סיסמא ריקה מתוכן שנועדה להונות את הציבור, וזה בדיוק מה שיאיר לפיד עושה. הוא מנסה לעבוד עלינו שוב עם אותם השטיקים של אבא שלו: סחבקיות מזויפת, שימוש בססמאות קליטות, ואמירות מהותיות עמומות כל כך שהן לא באמת מהותיות.

בחירה בלפיד – כמו בחירה באביו, או בכל אחת ממפלגות הקסם של ה"מרכז" – היא בחירה בקיבעון כלכלי במקרה הטוב ובהרעת מצבו של המעמד הבינוני ושל השכבות החלשות ברוב המקרים. לפיד, כמו "קדימה", "שינוי", "הגימלאים", "המרכז" (או כל מפלגה אחרת שהוקמה מאז שהציבור העניק לד"ש בין 5 ל-15 מנדטים) הוא מקסם שווא מהסוג שמקבל גב מהעיתונות של ההון למערכת בחירות, פוגע בציבור במשך קדנציה או שתיים ונגוז. אם הציבור רוצה לא רק לדעת איפה הכסף אלא גם שהכסף ישפר את חייו ויחולק מחדש לטובתו, אסור לציבור להצביע לפיד. אם אנחנו רוצים חברה אחרת, כלכלה אחרת וסולידריות ישראלית אמיתית אנחנו נשארים עם הבחירה שבין "העבודה", "מרצ" ו"חד"ש". רק מקואליציה בין המפלגות האלו נוכל ליהנות ממה שמר לפיד מכנה "הכסף".

נערך על ידי דורון
תגיות: , , , , , , , ,

15 תגובות

 1. מיכאל לינדנבאום :

  לא לשכוח,
  משטר הריאקצייה הניאו-ליברלי של הליכוד-בשלטון מאז 1977 – לא רק "נתן מתנות לעשירים",לא!.

  הוא יצר את העשירים יש מאין על ידי ההפרטה ששדדה את נכסי הציבור לידי כמה משפחות טייקונים שלא היו כלל קיימים כאן!! כולם יצירי הליכוד וגרורותיו!!!

  אחרי שנכסי הציבור הופרטו,קל מאד לחסל את מדינת הרווחה,כי אין לה את התשתית הכלכלית שתתחזק אותה,כפי שהיה עד 1977 .

  אין מה לצפות מלפיד,ידידו של אולמרט ומשרתה בשכר של הטייקונית אריסון מבנק הפועלים.

 2. ל רפי :

  למיכאל: סליחה, אבל אלה שטויות דמגוגיות.
  יצחירת עשירים "על לא עוול בכפם" התחילה עוד בימי מפעלי הקרקעות הגדולים של "קו ברלב" הידוע לשימצה. שם נוצרו רוב העשירים הגדולים הראשונים שלנו, שלמעשה לא תרמו דבר ממשי למשק הלאומי. העשירים הגדולים הבאים אחריהם, נולדו כאשר התמוטטו חברת העובדים, והמפעלים הגדולים שלה הועברו מידי מי שלא ידעו לנהל אותם לידי מי שחשבו מנהיגי המדינה אותה שעה, שיודעים לנהלם. באותו זמן כמעט גם שונה מעדם של אירגונים כלכליים גדולים דוגמת קופות החולים, חברות ביטוח ומוסדות פיננסיים וחלק מפעולותיהם הופרט על מנת שלא ימוטטו את משק המדינה כולו. הסיבות העקריות לכך היו: ניהול עיסקי כושל, פוליטיזציה של ההחלטות העיסקיות, נטל בלתי נסבל על תקציב המדינה, ביורוקרטיה בלתי נסבלת ועריצות ההסתדרות ביחסי העבודה במשק.
  בחלק הראשון של התקופה האמורה, שנות ה-60 וה-70, עד למהפך 1977, לא הימין שלט במדינה. גם אחרי המהפך, נדרו לימין עוד כ- 10 שנים בכדי להבין שהיותו רוב בממשלה, פרושו שמותר לו גם לנהל את עינייני המדינה. ובינתיים הגענו למשבר הבנקים ולהתמוטטות הכלכלית של 1985 (ממשלת אחדות בראשות פרס!).
  אין מניעה לדון בסוגיות כלכליות ומי יותר "חמור" מהאחר, אבל דחילק, צריך להצמד לעובדות, ולא לסיפורי בדים.
  נ.ב: אל תבין אותי לא נכון. לא כל מה שעושה הימין ונתניהו הוא בעיני פאר הניהול ויצירה הכלכלית-חברתית. אולם זה אינו משנה את העובדות ההיסטוריות.

 3. מיכאל לינדנבאום :

  קבלני בר-לב התעשרו מעבודות עפר עבור מערכת הבטחון,לא מהפרטה.

  התמוטטות מפעלי חברת העובדים,חברות ביטוח ומוסדות פיננסיים,כל הדברים האלה קרו בימי שלוט המשטר התאצ'ריסטי של הליכוד החל משנת 1977 .
  כל זאת לא אירע ב"מקרה" במשמרת של הליכוד ,אלא עקב המדיניות הכלכלית של הליכוד שכוונה להרס מפעלי חברת העובדים,הסקטור הציבורי,העבודה המאורגנת ומדינת הרווחה.
  אז אם מדברים על עובדות,אין לשכוח את ההקשר הפוליטי שלהם,ולא לספר סיפור "תמים" על "ניהול עסקי כושל".יש כושל ויש מוכשל.

  במילים אחרות "בחלק הראשון של התקופה האמורה, שנות ה-60 וה-70, עד למהפך 1977," ,ומאחר ש"לא הימין שלט במדינה" ממילא לא היו הפרטות ולא נולדו טייקונים.

  אחרי 1977 זה ההקשר הפוליטי עליו דיברתי,כולל ליברליזציה של היבוא,של המטבע הזר,התמוטטות הבנקים והסקטור הפרטי והציבורי ,האינפלציה,וכמובן תוכנית ה"ייצוב" הניאו-ליברלית של ממשלת הליכוד-מערך ,כאשר המערך היה אומנם משת"פ,אבל עדיין כינור שני לכנסת ימנית-ליכודאית.

  החל משנת 1985 החלה תקופת ההפרטות הפראיות הנמשכת עד עצם היום הזה בניצוח הליכוד.

  זאת העברת מפעלי חברת העובדים ומפעלים ממשלתיים בחינם לידי מקורבים למשטר ההפרטה שהפכו לטייקונים תוך התרוששות הציבור.

  למען לא תהיה טעות "תמימה".הטייקונים נוצרו כולם מהבזיזה המאורגנת על ידי הליכוד והנקראת "הפרטה".
  אין לתהליך הפושע כל קשר עם יזמות קפיטליסטית בריאה נוסח "טבע" או "סנו".
  נהפוך הוא:הטייקונים,יקיריו של ביבי, הם אויבי היזמים האמיתיים.

  אז רפי,בוא ניצמד לעובדות ההסטוריות.

  ההסטוריה אגב,היא תחביב שלי.

 4. יוסי ביטון :

  כמה קל "לקבוע עובדות" על מנת להתאים את המסקנות לתפיסה אותה הבאת מהבית בשקית של סנדוויצים

  הימין והשמאל גם יחד חגגו
  מילא לאחד את האחריות לכלל הממשלות ולומר, מי יותר ומי פחות – מעלתם באמון וזה כל הסיפור

  אבל לעטוף ולרפד כושל ומועל אחד, רק כדי לקבל קרדום ולחפור בו נגד האחר?
  די עלוב.

 5. אני רק שאלה :

  מיכאל ורפי – שניכם מדברים על יצירת טייקונים יש מעין עקב הפרטות.
  מאחורי כל "טייקון" יש שם – והייתי שמח לדעת איזו הפרטה הולידה איזה טייקון, כי כשהשיח הוא תיאורטי אתם נשמעים בדיוק כמו יאיר לפיד – דיבורים כמו חול ואין מה לאכול

 6. דליה :

  אחד המועמדים במפלגת לפיד הוא שי פירון מהכל חינוך. אני עוקבת אחר התנהלות עמותת הכל חינוך זמן רב, וממה שראיתי, היא פועלת להמשך הפרטת החינוך. מעמד הביניים ימשיך לשלם הרבה כסף לחינוך, אם יתמוך במפלגה שבה יזמים להמשך הפרטת החינוך.

 7. מיכאל לינדנבאום :

  לביטון(4),
  כל ההפרטות(חוץ מחריג אחד ב1970 )הן מעשי ידי משטר ההפרטה של הליכוד ומשתפ"יו מאז נצחונו בבחירות 1977 ועד עצם היום הזה.
  לומר שכולם ש"כולם אותו דבר" ,זה פשוט לא תואם את המציאות.
  אני מציע לחזור למחקרים של מכונים חברתיים כלכליים בארץ שאת הקישור אליהם תמצא בגוגל.

  לאני רק שאלה(5),
  דוגמא ל"איך נולד טייקון"?.
  חברת הדלק הממשלתית "פז" הופרטה לידי אדם בשם בינו צדיק שהיה לפני זה שכיר בבנק.
  חברת "פז" ניתנה לו בחינם כאשר מאות מליונים בקופתה ,ומיליארדים בנכסיה העסקיים והנדל"ניים.
  איך אני יודע? פשוט עבדתי בחברה 22 שנה ואני אחד ממאות קורבנות הפרטתה.
  מיותר לדבר על הבנקים ובית הזיקוק(רשימה חלקית) שהשתלט עליהם תוך חליבת "פז" ונישול עובדיה הוותיקים.

 8. עדן ב. :

  "אנחנו נשארים עם הבחירה שבין "העבודה", "מרצ" ו"חד"ש"" …
  והתנועה הירוקה (ואולי גם התראגנות פוליטית שמרקמת בימים אלה ממש)!

 9. חיים :

  רבותי, צריך גם לזכור את תחלואי שיטת מפא"י, הרי המשטר בזמנו יצר עשירים יש מאיין על ידי בניית מפעלים חסרי בסיס כלכלי שהתמוטטו מיד עם תום הסובסידיות והטיפול המועדף על ידי הרשויות. מי זוכר את שטיחי כרמל? פולגת? ועוד מספר רב של מפעלים שתרומתם היחידה לכלכלה היתה תעסוקת מינימלית לעובדים בעיירות הפיתוח והעשרת הבעלים על חשבון משלם המסים. מי זוכר את אשר ידלין? אברהם עופר? יעקב לוינסקי? ועוד רבים שנחקרו, נשפטו והורשעו (אם לא התאבדו לפני כן) בשל שחיתות והעדפת אינטרסים סקטוריאליים ומפלגתיים על האינטרס הציבורי או הממלכתי עליו היו מופקדים.

  אני רחוק מלהיות סנגור של שלטון הליכוד המושחת אבל הם בסך הכל החליפו שיטה רקובה אחת בשיטה רקובה אחרת.

 10. מיכאל לינדנבאום :

  לחיים,
  יש לך טעות בסיסית אחת:המשק היה בשליטת ציבורית(הממשלה וההסתדרות) ולא בשליטת הטייקונים כפי שזה היום.
  אני מזכיר לך שאז היתה דאגה לבטחון תעסוקתי,פנסייה בטוחה ,בריאות ציבורית,חינוך ציבורי ודיור ציבורי.
  בדיוק ההיפך מכל הגיהינום הניאו-ליברלי דהיום בניצוח משטר ההפרטה של הליכוד בשלטון מאז 1977 .

  מאד קל לדבר על החלפה של "ריקבון בריקבון" כאשר מהות המשטר שהיה לפני 1977 היתה יותר קרובה לסוציאל-דמוקרטייה הסקנדינבית,מאשר משטר עובדי קבלן ושודדי הפנסייה של היום.
  שחיתות תמצא בכל משטר.העניין הוא לטובת מי פועל המשטר?.

 11. עמית-ה :

  5 – רשימה חלקית
  החברה הכלכלית לירושלים + מבני תעשיה = פישמן.
  פז = ג'ק ליברמן + צדיק בינו
  בנק הפועלים = דנקנר / אריסון
  שיכון ופיתוח = אריסון
  החברה לישראל = אייזנברג – עופר
  אל על = בורוביץ'
  סמי קצב = תע"ש נק"ל
  מספנות ישראל = סמי קצב, שלמה מלצר, שלומי פוגל

  זה חלק קטן מהעבר ההווה והעתי יותר חשובים לכן כדאי לקרוא את זה – http://www.vanleer.org.il/Data/UploadedFiles/Publications/141_PDF.pdf

 12. דקל עוזר :

  1. יאיר לפיד לא יקים את מפלגת שינוי, כי הוא לא אבא שלו. הוא יסתפק במפלגת "אותו דבר"

  2. יאיר לפיד לא יהיה בכנסת נוכח שינוי שיטת המשטר שעומדת להיכנס לתוקף אשר תעלה את אחוז החסימה באופן אפקטיבי ל-5% בערך (יהיה מורכב להסביר כרגע את זה אבל יש הבדל בין אחוז חסימה פורמלי לאפקטיבי בשיטות מורכבות).

 13. תקציב הביטחון :

  הטייקון הכי גדול הוא לא דנקנר או תשובה, אלא המדינה. תרגיל פשוט: קח את ההכנסה שלך ברוטו – כמה מתוכה הולכים למיסים (מס הכנסה, בט"ל,מעמ על כל מה שקונים ומיסים על רכב, דלק דירות, מס שבח,אגרות וכו). כבר הגעת לעיתים לחצי מההכנסות שלך, הרבה יותר מאשר אתה משלם לכל הטייקונים ביחד.
  תשווה את ישראל לשאר המדינות – גם בנרווגיה ובשוודיה יש טייקונים, יש תאגידים גדולים ששולטים על שוק המזון, סלולר וכו. אבל הן מדינות שוויונית יותר.
  למה? כי המדינה משתמשת בכספי המיסים לקידום אוכלוסיות חלשות, לחינוך ורווחה. בישראל, הטייקון הגדול שנקרא המדינה משקיע בעיקר בדבר אחד – ביטחון. כל רפורמה חברתית חייבת לבוא על חשבון תקציב הביטחון, אין ברירה אחרת

 14. מיכאל לינדנבאום :

  עובדות הפרטות וטייקונים
  ל (13),
  מעניין שתקציב הבטחון לא הפריע להעביר תוך פחות מ-30 שנה את רוב ההכנסה הלאומית ונכסי הציבור לידי כמה משפחות טייקונים שנוצרו יש מאין מהשוד הגדול של פושעי ההפרטה.

  כל רפורמה חברתית צריכה לבוא ביחס הפוך להפרטה,דהיינו להלאים ולהחזיר לידי הציבור כל מה שנבזז ו"הופרט".

 15. עמית-ה :

  13.
  אתה טועה, בשנות ה-60 וה- 70 תקציב הביטחון היה גדול יותר (יחסית לתוצר) וכך גם ההשקעה בחינוך ורווחה (ההשקעה בבנית כיתות בשנת 1975 הייתה יותר גבוה בש"ח ריאלי מאשר בשנת 2010).
  באמצע שנות ה – 70 אחרי מלחמת יום כיפור ישראל הייתה המדינה הכי שוויונית בעולם "המפותח".

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.