חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

חוק הגירה – הכרח המציאות

נושאים דעות, זכויות אדם ב 15.01.12 1:05

כנסת ישראל מחוקקת חוקים גזעניים ואנטי דמוקרטיים, במקומם יש לחוקק חוק הגירה שיכיר במציאות העולמית של הגירה ובחובתה של ישראל לתרום את חלקה, לדאוג לאזרחיה, ולמבקשי המקלט בשעריה. ללא הרשעות, האטימות והגזענות המאפיינות את מדיניות ההגירה של מדינת ישראל כיום

מאת: ק. טוכולסקי

חוק האזרחות שזכה לחותמת הכשרות של בג"צ וחוק ההסתננות שעבר בקריאה שנייה ושלישית מהווים כל אחד בפני עצמו ושניהם יחדיו כתמים מביכים בספר החוקים הישראלי. גם אם הם נותנים מענה לבעיות מסוימות, האופן שבו הם נותנים את המענה משול לשפיכת המים עם התינוק. מדינת ישראל אינה המדינה היחידה בעולם שמתחבטת בסוגיות של מתן מענה למבקשי מקלט, התמודדות עם הגירת עבודה ואיחוד משפחות. אולם ברוב המדינות המפותחות אם לא בכולן, המענה לא נעשה באמצעות חקיקה גזענית, מפלה ואנטי דמוקרטית שפוגעת בזכויות היסוד של האדם אלא באמצעות רגולציה הדוקה ובחינה מדוקדקת של בקשות איחוד משפחות ומקלט בכדי למנוע ממי שאינם ראויים למעמד של פליט או לאיחוד משפחות לזכות לזכויות לא להם. לשם כך צריך מדיניות הגירה ולא חקיקה גזענית ואנטי דמוקרטית ובראש ובראשונה צריך חוק הגירה.

חוק הגירה ומדיניות הגירה כתחליף לחוק ההסתננות, חוק עובדים זרים וחוק האזרחות, משמעם אינו הפיכת מדינת ישראל למדינת כל אזרחיה או הכרה בכל מי שעובר את הגבול לישראל כפליט ואפילו לא מתן אישור אוטומטי לכל נישואים בין ישראלי/ת לזר/ה. אין לי ספק, לא כל מי שנכנס לישראל ומבקש בה מקלט הוא באמת פליט ואפילו לא זכאי להגנה קבוצתית. לא כל עובד זר שיגיע לישראל צריך להשתקע בה ולא חייבים כלל לגייס המוני עבדים בחו"ל שיתחרו עם עובדים מקומיים. ברור לי גם שלא כל בקשה לאיחוד משפחות נעשית בתום לב.

לא כל מי שמגיע מאפריקה עונה על הקריטריונים של פליט, ומדינת ישראל לא חייבת לפי האמנה לבחון כל בקשה בנפרד וגם לא לתת מעמד קבע של פליט. מדינת ישראל בהחלט יכולה לתת הגנה זמנית קבוצתית. מה שכן מדינת ישראל חייבת לתת למי שנהנים מהגנה קבוצתית זכויות שהיא לא נותנת כיום. ראוי לישראל גם לקבוע מכסת פליטים ומבקשי מקלט ולאשר מדי שנה כמה מאות בקשות לפליטות לפחות במקום בודדים כיום.

בכל העולם המערבי מטילים הגבלות חמורות על נישואים עם זרים במיוחד עם זרים ממדינות לא מפותחות ובמיוחד עם זרים ממדינות ותרבויות בהן האישה נחשבת כרכוש ויש ביקוש רב להבאת נשים לא משכילות וצייתניות שיהיו תלויות בבעל ממדינה אחרת, התופעה הזו נחשבת פשוט לסחר בבני אדם. דנמרק, מדינה סוציאל-דמוקרטית למופת הגבילה את איחוד המשפחות בצורה משמעותית וקבעה כי לא ניתן יהיה להביא בן זוג שגילו מתחת 24 ואשר אין לו שליטה בשפה הדנית והשכלה מסוימת, במדינות אירופאיות נוספות קיימת גם המגבלה של יכולת ההשתכרות של מגיש הבקשה לאיחוד משפחות כך שיובטח שאיחוד המשפחות לא יהיה לנטל על מערכת הרווחה. גם ישראל יכולה להגביל בצורה זו את הניצול הציני של איחוד המשפחות שתורם לא מעט לביגמיה בחברה הבדואית ולשמירת ניצולן וניכורן של נשים המובאות לישראל מתוך ניצול מצוקה.

לא כל זר שהגיע לישראל לעבוד ואפילו לא רובם משתקעים כאן, אבל צורת המתן הנוכחית של אשרות עם יותר סיכוים לאבד את האשרה במהלך תקופת השהיה האפשרית החוקית מאשר לעבוד כחוק משרתת בעיקר את סוחרי העבדים. גם האיסור על הקמת משפחה וחיי משפחה של זרים הוא אכזרי ומיותר. עובדים זרים הנשארים בארץ שלא כחוק לאחר מלוא תקופת האשרה הם בעיקר עובדים שנוצלו ורומו ולא יכלו להרוויח כחוק במהלך השהיה החוקית.

הגיע הזמן לחקיקת חוק הגירה ולקביעת מדיניות הומנית שתשמור על כבוד האדם של מבקשי מקלט, עובדים זרים ומבקשי איחוד משפחות. אופייה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית לא יפגע, לא מהענקת מעמד פליט ותושבות קבע לזכאים, לא מהענקת זכויות לנהנים מהגנה זמנית, לא מאיחודי משפחות הנעשים מתוך רצון כנה וחופשי להקים תא משפחתי של ישראלים עם אזרחים זרים מחוץ לישראל או עם זרים השוהים בישראל. לכן במקום לחוקק חוקים גזעניים ואנטי דמוקרטיים צריך לחוקק חוק הגירה שיכיר במציאות העולמית של הגירה ובחובתה של ישראל לתרום את חלקה ולדאוג לאזרחיה, למבקשים מקלט בשעריה ולמבקשים בתום לב וללא הרשעות האטימות והגזענות שמאפיינות את מדיניות ההגירה בפועל של מדינת ישראל כיום.

נערך על ידי גליה
תגיות: , , , , , ,

3 תגובות

 1. חאלד :

  האם יש אינפורמציה על חוק ההגירה חדש ? לפי דעתי משרד המשפטים תתן תקציר חוק בתוך חודשיים ….

 2. חקלאי :

  טוכולסקי, איבדת אותי ב- 2 הפסקאות האחרונות!
  חאלד, אין חוק הגירה, טוכולוסקי מציע שיהיה כזה.

  אנחנו נמצאים בתהליך קולוניאלי של העולם המערבי בידי אפריקה והמזה"ת. כפי שהתהליך הקולוניאלי של אפריקה ואסיה בידי אירופה הרס אותן מבחינה כלכלית וחברתית, כך התהליך בכיוון ההפוך הורס את העולם המערבי.
  הקולוניאליזם הוא "וקטור" יש לו כיוון מוגדר הוא מעביר אוכלוסייה ורעיונות (אנטי-דמוקרטיים במובהק) ממדינות המוצא למדינות היעד. הקולוניאליזם כיום הוא מאפריקה ומארצות ערב לאירופה (ובכלל זה גם לישראל) ולצפון אמריקה.
  ההבנה שישנו תהליך קולוניליסטי מסבירה שהעניין אינו גזעני אלא חברתי בכל מובן המלה. אנחנו נתונים בשטף של הגירה בלתי חוקית מארצות אפריקה ומהרשות הפלסטינאית אך אין כמעט הגירה מארצות אירופה, למרות המצב הכלכלי הקשה שם.

  למרות שהקולוניאליזם הוא תופעה עולמית, כמו גם הסחר בבני אדם, אסור בשום אופן להכנע להם!
  אסור לפתוח את השערים להגירה בלתי חוקית!
  צריך להבין שמקור הגזענות הוא בתהליך הקולוניאלסטי ולא להפך!
  כדי להתמודד עם הגזענות צריך להקשיח את החוקים והחוקים האחרונים הם בהחלט פעולה בכיוון הנכון!

 3. עמית-ה :

  ק. אתה צודק בכל מילה.
  חקלאי, לצערי המצב שונה, מדינות המערב (וגם סין) משתמשות במדינות ה"מתפתחות".
  הן משסות שבטים זה בזה בכדי שיוכלו לקנות נפט בזול (דרום סודן).
  הן שופכות אשפה באפריקה המערבית – http://www.youtube.com/watch?v=gNPWkcq4KfQ
  הן מעבירות מפעלים מארץ לארץ בכדי להשיג כוח עבודה זול ושיעורי רווח גבוהים (מי אמר שצריך להרוויח 1000% למה אי אפשר להסתפק ב- 100%?).
  הן מייצאות נשק פג תוקף/בלתי תקין לארצות האלו, הן ממנות הפיכות בכדי ליצור שוק.
  הן מפילות משטרים ומקימות משטרים שישתפו איתן פעולה בשוד אוצרות הטבע.
  ובסופו של דבר הן מגשימות משטרים ניאו-ליברליים בארצן וכך גורמות לחוסר יציבות כלכלי שמביא עליה בגזענות.
  ולבסוף הם מלבים את להבות הקסנופוביה למרות ששיעור המוסלמים בארצות אירופה אפסי – http://farm1.static.flickr.com/107/282656587_87d1018746.jpg

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.