נסיעת חיילים בימי א' – יש לפעול נגד החלטת רכבת ישראל

החלטת רכבת ישראל להפסיק הסעת חיילים חינם בימי א' היא שערורייתית וחסרת תקדים. להלן מכתבו של חבר מפלגת העבודה לחברי הסיעה בכנסת 

מאת: הראל ליבוביץ'

שלום רב,

אתמול התקבלה החלטה בהנהלת רכבת ישראל, בשיתוף עם גורמי צה"ל לפיה החל מה-22 בינואר 2012, תימנע כניסתם של חיילים בשירות חובה וקבע, לרכבת בימי ראשון, בין השעות 06:00-09:00 באופן קבוע, בקווי הנסיעה מתל אביב ההגנה ועד נהריה, ולהיפך.

החלטה זו, נובעת מעומס רב במועדים אלו, שיש ברכבת אשר יוצר מצוקה של מקומות ישיבה לנוסעים בה. הוחלט כי החיילים יוכלו להשתמש באוטובוסים בלבד, ומאבטחי הרכבת ימנעו מחיילים לעלות לנסיעה חינם, ברכבת. חיילים שבכל זאת ירצו לנסוע ברכבת, יחויבו במחיר נסיעה מלא.

מדובר בהחלטה פוגענית ושערורייתית, שעוד לא נראתה כמותה במדינת ישראל. החלטה אשר מהווה יריקה בפניהם של חיילי צה"ל, קצינים ונגדים, אשר עוסקים במלאכת הביטחון למען אזרחי ישראל וזוכים לטריקת דלת בפנים מרכבת ישראל, שתפקידה לתת שירות תחבורתי יעיל, ברוח המאה ה-21.

בכל מדינה אחרת בעולם, זוכים אנשי הצבא שלה ליחס חם, מלטף, אוהד ומחבק. לא מתקבל על הדעת, כי במדינה שבה הגיוס לצבא הינו חובה, ובנוסף לשכר הנמוך מאוד אותו מקבלים חיילי צה"ל, יזכו אנשי הצבא ליחס מפלה, משפיל של סלקציה שלילית ומגבילה, מכיוון שזה הפתרון הזול והנוח לרכבת ישראל, מאשר תוספת קרונות למשל.

רק לאחרונה פורסם כי תופעת ההשתמטות משירות צבאי הולכת ומחמירה. אחד מכל שניים, לא מתגייס לצבא. גם כך, תחושת חוסר הצדק החזקה בקרב אלו שמשרתים בצבא, ורואים מנגד את המשתמטים הזוכים ליחס זהה מהחברה הישראלית, לאותן דלתות פתוחות ומלאות הזדמנויות לאלו שלא עשו צבא בניגוד לחוק שירות הביטחון, ועתה – עם ההחלטה השערורייתית הזו, מה נראה בימי ראשון בתחנות הרכבת – חייל צה"ל במדים אשר כופים עליו נסיעה באוטובוס ואוסרים עליו לעלות לרכבת לנסיעה מהירה, יעילה ובטוחה יותר, ומנגד – צעיר, אשר בחר שלא להתגייס לצבא, החל כבר את לימודיו באקדמיה, עולה על קרון הרכבת ללא מפריע. האם זה הגיוני לדעתך? האם זהו צדק חברתי?!

חבר/ת סיעת העבודה,

כחבר מפלגה אך מעבר לכך, כאזרח בן 23, אשר עשה צבא וממלא את חובותיו האזרחיות, אני קורא לך לפעול נגד ההחלטה הבזויה הזו ולהביא לחופש תנועה מוחלט, כפי שהיה עד היום, לכלל חיילי צה"ל בכל יום, בכל שעה ובכל מקום במדינת ישראל.

 

בברכה,

הראל לייבוביץ,

חבר מפלגת העבודה

קרית חיים.

 

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , ,

7 Responses to “נסיעת חיילים בימי א' – יש לפעול נגד החלטת רכבת ישראל”

 1. כמו בכל תחום,משטר ההפרטה הימני,"חוסך" על חשבון הבריאות,החינוך,התשתיות,הבטחון הכלכלי,הרווחה.
  במקום להוסיף קרונות לפי צרכי האוכלוסייה,מעדיפים ,כרגיל,לסבסד מדינת רווחה ל-20 משפחות טייקונים(שכלל לא היו פה לפני 30 שנה).

  זה יימשך כל זמן שמשטר ההפרטה והעושק של הליכוד לא יישלח לאופוזיציה.

 2. דיה הגיב:

  נסיעת חיילים ברכבת ביום א חובה זה שערוריה לבטל את יום א האם אתם רוצים שחיילות ייסעו בטרמפים בזה אתם מסכנים את חייהם מי ישלם את המחיר ואז תתחיל מלחמת האשמות.

 3. רביב נאוה הגיב:

  לא, דיה. יארגנו להן הסעות והן תסענה באוטובוסים. כמו שהיה מאז ומתמיד.

  הרכבות של יום א' הן השערוריה האמיתית. הנוסעים לא מקבלים את השירות שהם ראויים לו (לא החיילים, ולא הנוסעים שמשלמים על הכרטיס) ובשעות השיא מדובר כבר בבעיה בטיחותית של ממש. הפיתרון שמצאו הוא מידתי והגיוני.

 4. הראל לייבוביץ הגיב:

  רביב, הפתרון שמצאו הוא ממש לא מידתי והגיוני.
  1. זוהי החלטה שפוגעת בתנאי השירות של חיילים בחובה ובקבע מסיבה לא צודקת.
  2. בקרון ×™×”×™×” אולי מרווח יותר, אבל בכבישים ×™×”×™×” צפוף יותר. בדיוק ההיפך מהמדיניות שמקדמת הממשלה, להקטין את מספר כלי הרכב על הכבישים – עכשיו, יהיו יותר אוטובוסים בכבישים שיתרמו לפקקי תנועה.
  3. הפתרון הוא בהגדלת מספר הקרונות, בהגדלת תדירות הרכבות בימי ראשון, ולא ביריקה בפרצוף בחיילי צה"ל שהם אינם הבעיה – אלא הם כמו שאר הנוסעים ברכבת, סובלים מהבעיה של חוסר שירות ויעילות של רכבת ישראל.

 5. רביב נאוה הגיב:

  הראל, ההחלטה לא צריכה לפגוע בתנאי השירות של אף-אחד. בואו לא נאבד פרופורציה. צה"ל יכול לסדר לחיילים שלו הסעות נורמליות. כאמור, אני לא מדבר פה על מצב שאולי ×™×”×™×” פעם – אלא על מה שהיה קיים במשך שנים.

  אני גם מציע לתת קצת קרדיט להנהלת הרכבת. האם נראה לכם שהיא היתה מוותרת על ההכנסה הנאה (והמובטחת) שבהסכם עם משרד הביטחון אם היה ניתן לפתור את הבעיה ברתימה של עוד שני קרונות לכל רכבת.

  את הדיון הסביבתי על העומס בקרונות מול העומס בכבישים אני מציע שנפסיק פה ונמשיך אותו ברכבת שיוצאת ביום ראשון ב-7:00 בבוקר מחיפה. לא מדובר כאן בשאלה אקדמית של איכות הסביבה, לא עניין של להוסיף עוד מסילה או לקנות עוד קרונות אלא בעיה שדורשת פתרון מיידי. אתמול. העברת החיילים לאפיקי תחבורה אחרים
  (זה מה שזה, לא קיפוח זכויות, לא "הדרה" ולא הפליה) נחוצה כי הצפיפות בקרונות הגיעה לרמה מסכנת חיים.

  בסך הכל מדובר פה על כך שמשרד הביטחון ייקח מחדש את האחריות על שינוע הכוחות שלו בחזרה לבסיסים ולא יפיל את הנטל הזה על כלל הציבור.

 6. […] בינואר 2012 התקבלה בהנהלת רכבת ישראל בשיתוף עם גורמי צה"ל החלטה למנוע נסיעתם של חיילים בשירות חובה וקבע לרכבת בימי ראשון מהצפון לתל-אביב ולהיפך. החלטה זו נומקה בעומס הרב ברכבת היוצר מצוקה של מקומות ישיבה לנושאים. הוחלט ×›×™ החיילים יוכלו להשתמש בהסעות באוטובוסים שיספק הצבא. חיילים שבכל זאת ירצו לנסוע ברכבת, יחויבו במחיר נסיעה מלא. (ראו פה) […]

Leave a Reply