חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מה עושים עם ארגוני המורים? 9 כללים לארגון מורים חדש

נושאים דעות, זכויות עובדים ותעסוקה, חינוך ותרבות ב 8.01.12 3:15

על ציבור המורים לקרוא לאיחוד בין שני ארגוני המורים ולדרוש את הקמתם מחדש כאיגוד דמוקרטי ומאוחד של כלל עובדי ההוראה בארץ

מאת: רועי פרלשטיין-דביר

ארגון המורים העל-יסודיים והסתדרות המורים הם הארגונים היציגים של המורים בארץ, וככאלו הם חיוניים עבור כל אחת מן המורות המועסקות במערכת. אולם שני הארגונים איבדו את הכיוון. הם אינם מייצגים עוד את החינוך הראוי או פועלים לממשו, הפיצול בין שני הארגונים יוצר ביניהם תחרות ומחליש באופן משמעותי את כוחם, וההתנהלות הפנימית האנטי-דמוקרטית שלהם אינה מאפשרת לשנות אותם מבפנים. הגיע הזמן שכל המורים, שטובתם וטובת המערכת לנגד עיניהם, יקראו לאיחוד בין ארגוני המורים וליצירת מערכת דמוקרטית, בה יכולים המורים להביע באופן ממשי את דעתם, הן בעניינים ארגוניים והן בעניינים פדגוגיים ודידקטיים. הגיע הזמן שהמורים ידרשו לשוב ולהיות מעורבים בעיצוב המערכת, שהם הכוחות המניעים שלה. הגיע הזמן, שציבור המורים ישוב להיות החלוץ, ההולך לפני המחנה ומשפיע על עיצוב החברה והמדינה.

להלן הצעה ל-9 כללים שיעמדו בבסיס ארגון המורים החדש, לכשיקום:

אחדות

1. הארגון יאחד תחת קורת גג אחת את כל נשות ואנשי החינוך בארץ, לפי תחומי ורמות העיסוק: הגיל הרך, יסודי, על-יסודי, השלמת השכלה, נוער בסיכון, חינוך מבוגרים…

דמוקרטיה

2. הארגון יהיה בנוי מסניפים לפי איזור ולפי תחום עיסוק.

3. לכל סניף יהיו נציגים בהנהגת הארגון על-פי גודלו.

4. הנהגת הארגון תפעל באופן שיתופי, ללא מנהיג יחיד בעל סמכות מלאה.

5. הארגון לא יוכל לקבל החלטות, הנוגעות לסניף מסוים, ללא הסכמת אותו הסניף.

מטרות

6. הארגון יפעל מתוך ראיית חינוך ציבורי שוויוני, מלידה ועד בגרות, כזכות יסוד של כל תושב בישראל.

7. הארגון יפעל להתאמת תכני ושיטות החינוך וההוראה למאה ה-21 ולהעצמת החינוך לערכים ולחשיבה.

8. הארגון יפעל לחיזוק מעמד המורה כמובילת דרך חינוכית וכמשאב המרכזי של המערכת, וכתוצאה מכך לעיצוב המערכת כולה, כך שתאפשר למורות לבצע את מלאכתן נאמנה.

9. כתוצאה משלוש המטרות הראשונות, יפעל הארגון לשמירה על זכויות חברותיו וחבריו, ולתגמול ההולם את מעמדם החברתי הראוי של מורות ומורים.

פורסם במקור בבלוג "בין מלים למעשים"

נערך על ידי דורון
תגיות: , , , , , , ,

4 תגובות

 1. שושי פולטין :

  לדביר,
  הקושי הגדול הוא שבכל סניף יהיו נציגים של כל "רמות הלימוד" מגן ועד לימוד מבוגרים, ולכל אחד אינטרסים שונים. האינטרסים של הגננות שונים מאלו של מורים המגישים לבגרות וכו'. מבנה סניף/ארגון כזה יהיה מאוד מורכב.
  למיטב ידיעתי הפיצול מלכתחילה נוצר מסיבה זו. מה שמעיב על שני הארגונים הוא העובדה שקמו חטיבות הביניים ושניים אוחזין ב"טלית" – זה אומר שלי היא וזה אומר שלי היא.

 2. בראבה :

  זה לעולם לא יקרה בגלל מאבקי ומלחמות אגו בין שני הארגונים. תאר לך שרן ארז ומיסטר וסרמן יוותרו על התנאים המפליגים שלהם.על הכנסות של מיליונים עבור הפונקציונרים שלהם בסניפים. תאר לך ששניהם יצטרכו להתפשר בכל דבר. זה לא היה ולא יהיה והמורים ימשיכו לשלם ביוקר על היוהרה של הארגונים. בנוסף, משרד החינוך והואצר חוגגים משום שהם מזמן הבינו שציבור המורים מורכב ברובו המוחלט מפראיירים שרק מתחלפים ולכן גם שמחים להנהיג מדיניות של "הפרד ומשול". במקרה דנן, זה נוח גם לאוצר וגם ליושבי ראש הארגונים. לסיכוםף המורים ימשיכו לאכול מרור ויגידו:אמן.

 3. רועי :

  שושי.
  הלוואי שהפיצול היה נוצר בשל מורכבויות. הוא נוצר בשל רצון של מורי העל-יסודי לבדל את עצמם ממורי היסודי ולהשיג לעצמם תנאים יותר טובים, כי הם היו בזמנו אקדמאים ומורות היסודי לא.
  העניין הוא, שלא צריך נציגות של כל הרמות בכל סניף. אף אחד לא אמר שסניפים יכולים להיות רק איזוריים. למעשה, אפשר לייצר מבנה ייצוג כפול – אחד מקומי ואחד ענייני, וכך להבטיח גם יכולת פעולה וגם ייצוגיות.

 4. איחוד ארגוני המורים – ייטיב עם מערכת החינוך :

  […] הקודם בסדרה: מה עושים עם ארגוני המורים? 9 כללים לארגון מורים חדש נערך על ידי דורון תגיות: ארגון-המורים-העל-יסודיים, […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.