postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » ממשלת ישראל, חדלי מחיסול התעשייה בגליל

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ממשלת ישראל, חדלי מחיסול התעשייה בגליל

נושאים חדשות, כלכלה ותקציב ב 2.01.12 2:03

זאב מרקמן, מנכ"ל החברה לפיתוח הגליל: אם לא מספיקים המשבר הכלכלי העולמי, גזירת הארנונה, סיכוני מטבע, ייקור החשמל והדלקים – באה ממשלת ישראל ומכה אותנו בייקור המים לחקלאות ולתעשייה שמשמעותה הפסדים של מיליוני שקלים

אני קורא לממשלה לחדול מחיסול התעשייה הישראלית בפריפריה שעיסוקה העיקרי הינו תעשייה חקלאית!

ייקור המים לחקלאות ב- 6.2%  ולתעשייה ב- 25% יגרום להפסדים של מיליונים לתעשיות הקיבוציות בגליל העליון, כך אומר זאב מרקמן, מנכ"ל החברה לפיתוח הגליל.

הייקור הצפוי הינו הנחתת מכה נוספת על התעשייה בפריפריה  "אם לא מספיקה ההערכות הגלובלית לתקופה כלכלית קשה וגזירות כלכליות הרות גורל, תנודות המטבע, ייקור החשמל והדלקים, באה הממשלה וגוזרת עלינו בתקופת הישרדות קשה זו לתעשייה הישראלית, גם עלייה במחיר הארנונה, שאינה מתירה למועצות האזוריות ברירה אלא ליקר את הארנונה לתעשיות ובנוסף ייקור המים לחקלאות ולתעשייה בעלויות גבוהות פי שלוש מהעלות הריאלית של אספקת המים 2.1 ₪ למ"ק, שלא נוכל לעמוד בהן.

ייקור המים שפירים לחקלאות עומד על 2.02 שקלים למ"ק בממוצע, זה כסף שישלמו החקלאים לספקי המים. בנוסף קיימות עלויות הקמת מערכות לאספקת המים לשטחי החקלאות המוטלות על החקלאים. על כל חריגה בשימוש במים אמור לשלם החקלאי 10% מעלות המים לכל  3.8 מ"ק ומעל חריגה זו ישלם החקלאי 6 שקלים. זה אבסורד!" אומר מרקמן.

עוד מוסיף מרקמן, כי בגליל העליון אין אפשרות לשימוש במים מושבים מאחר ואלו לא קיימים, כך שחייבים להשתמש במים שפירים שעלותם תהיה כעת בשיעור שאינו מאפשר קיום לרבות מהתעשיות בפריפריה.  במידה וגזירות אלו יתבצעו יאלצו המפעלים גם לפטר עובדים.

"הממשלה מוציאה הון על קמפיינים פרסומיים בקריאה למעבר לגליל ומצד שני גוזרת גזירות קשות נגד התעשייה, המביאה פרנסה לתושבים, גזירות שיביאו הרס לתעשיות שכבר קיימות באזור וזאת מבלי שהזכרנו יזמים פוטנציאלים שלא יגיעו בתנאים כאלו לאצבע הגליל" אומר מרקמן.

מרקמן אומר, כי בתחום החקלאות לייצוא קיימת בעיה גדולה בניהול השיווק לחו"ל עקב קריסתה של חברת אגרקסקו.  אין מי שמחליט כיום על מחירים או מכוון את שווקי העולם למוצרים מישראל.  גם קניינים בחו"ל הערים לאי הסדר הקיים בישראל בתחום החקלאי, כי אין יד מכוונת בתחום, מעודדים הורדות מחירים למוצרים מישראל, דבר הפוגע בהכנסות המפעלים והחקלאים.

לחברה לפיתוח הגליל שבעה מפעלי תעשייה חקלאית, שמחזור המכירות שלה עומד על 741 מיליוני שקלים.

מפעל "עוף הגליל" הינו המעסיק הגדול ביותר באזור הגליל עם 600 עובדים מקרית שמונה והאזור ומהווה 59% מפעילות החברה לפיתוח הגליל, ייפגע גם הוא עקב הפגיעה שכבר קיימת בענף הפטם המתווספת לייקור החשמל וכעת מתייקרים גם המים והארנונה.

"מפעל כמו עוף הגליל שהינו המעסיק הגדול ביותר באזור, לא יוכל לעמוד בהעסקת עובדים כה רבים עקב ההוצאות הכפויות בגזירות החדשות וכך גם שאר המפעלים באזור. משמעותה של הגזירה כלפי מפעלים פריפריאליים אינה הגיונית ומשמעותה חיסול התעשייה בגבולות המדינה. על הממשלה להתעשת ומהר לפני שלא יהיה ניתן להחזיר את הגלגל לאחור" אומר מרקמן.

שבעת מפעלי החברה לפיתוח הגליל מעסיקים כיום כ- 800 עובדים, 120 מהם חברי קיבוצים והשאר מקרית שמונה והסביבה והינם המעסיקים הגדולים ביותר באזור אצבע הגליל.

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , ,

6 תגובות

 1. עמית-ה :

  מי שתלה את שלטי" אני לא מפחד מהחיזבאללה אני מפחד מהממשלה" לאורך גבול הצפון (וזה לא אני) ידע מה הוא אומר.
  אני לא חושב שצריך פיזור אוכלוסין ואינני בעד גידול אוכלוסיית הגליל אבל זה נראה מטורף שהממשלה מנסה לחסל כלכלית גם את מי שכבר גרים כאן.

 2. דליה :

  למרות המחאה החברתית הממשלה ממשיכה במדיניותה ההרסנית. כל נושא עלויות המים הוא שערורייתי גם לאזרחים וגם לתעשייה. ג'קי אדרי שובת רעב על כך.
  דרוש קמפיין אנטי ממשלתי בנושא מדיניות המים של ממשלת ישראל.

 3. דני זמיר :

  עמית אל תתבלבל. אין מדינה. הגליל לא מעניין את החבורה הזחוחה הזאת.

 4. עמית-ה :

  דני כלום לא מעניין אותם ואנחנו נמשיך עד שהם ישתנו או יתחלפו.

 5. לקסי :

  "חדשות" מהנגב,
  אותו הדבר גם כאן… בינתיים בלי פירוט של אירועים.

 6. מערכת עבודה שחורה :

  ניסיון נא להתעלם

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.