חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

משבר ים-המלח, קדימון להרס הכינרת

נושאים בריאות ואיכות סביבה, דעות ב 1.01.12 5:40

הרס ים-המלח בשל מערכת שלמה של שאיבות יתר, מים-המלח לתעשייה וממקורות מימיו לשימושים השונים הוא רק חלק מהרס כל המערכת האקולוגית של בקעת הירדן מהחולה, דרך הירדן והכנרת ועד לים-המלח. האחריות על ממשלות ישראל וביחוד הנוכחית
מאת: מנחם לוריא

נחסל את ים המלח – ואחר כך את הכינרת

הקדמה:
השבר הסורי אפריקאי שעובר בתחומי מדינת ישראל והשטחים שבאחזקתה, עובר תהליך  חיסול של הטבע, הנוף, החי והצומח. על ים המלח עמדתי פה, ובהמשך לדברים האלה להלן סקירת מצב שאר מרכיבי הטבע באזור השבר.

ימת החולה:
בשנות החמישים של המאה הקודמת החליטה ממשלת ישראל ליבש את ימת החולה על מנת לנצל את קרקע הכבול לגידולים חקלאיים.

לימת החולה היו בטבע שני תפקידים:
הראשון: היא הייתה ביוטופ יחיד בימינו למספר בעלי חיים ולמספר צמחים.
השני: היא היוותה סיפון טבעי לימת הכנרת שנמצאת דרומית לה.

ייבוש החולה התברר כמקח טעות ולקראת סוף המאה הקודמת הקרן הקיימת לישראל החייתה מחדש חלק קטן של ימת החולה.
הביוטופ המקורי של הימה הושמד לעד,  למעט כמה פריטים שהצליחו לשרוד ולחזור אליו. בעניין זה ראה פה

הכנרת:
הכנרת היא מאגר המים המתוקים היחיד והגדול במדינה. באופן טבעי, לפני התערבות האדם, הכנרת הכילה כארבעה מיליארד קוב מים מתוקים כאשר בכל שנה כשני מיליארד קוב מים התחלפו. תחלופת המים נבעה מזרימת מי הכנרת לנחל הירדן, מאידוי טבעי ומאובדן מים בדרך של הצפות.
מקורות המים של הכנרת כוללים את נהר הירדן ואת רמת הגולן והגליל, וגשם באגן ההיקוות של הירדן והכנרת עצמה.
עם קום המדינה, הכנרת הפכה למקור מי השתייה הראשי של מדינת ישראל. לאחר ייבוש ימת החולה, ובמהלך השנים, מדינת ישראל שאבה מים מן הכנרת בכמות העולה על מים שנכנסו באופן טבעי לימה. בנוסף, אחד ממקורת המים של הימה הוטה אל ערוץ הירדן, שכן מדובר המים מליחים ו/או מים המכילים גופרית שמדינת ישראל סילקה מהכנרת על מנת שלא לפגוע בטיב מי השתייה.
בנוסף לזה, הכנרת משמשת מקור מרכזי לדגי מאכל שמקורם במים מתוקים.

בשנת 2011 הגיעה הכנרת לקו האדום, הן מבחינת גובה פני הימה, ובעיקר לקו האדום שממנו מופר האיזון האקולוגי בחי ובצומח של הימה. מעבר לקו האדום הזה, הכנרת תומלח ומימיה לא יהיו ראויים לשתיה, והביוטופ שבה יושמד ברובו.
בשנות התשעים של המאה הקודמת,עקב שאיבת יתר ממי הכנרת, סכר דגניה נסגר, ומאז לא זורמים מים מתוקים בנחל הירדן.

הירדן:
נחל הירדן שמצפון לכנרת זורם בערוצו הטבעי, אם כי חלק ממי השתייה שלו מוטים לטובת האדם מעבר לגבולותיה הריבוניים של מדינת ישראל.

בירדן הדרומי, מאז שנות שתשעים של המאה הקודמת, לא זורמים מים מתוקים. סביב הכנרת ישנם מעיינות שמימיהם מליחים ו/או מכילים כמויות גבוהות של גפרית. המעיינות האלה זרמו,עד לסוף המאה הקודמת, לאגם עצמו. מדינת ישראל אספה את מי המעיינות הללו והסיטה אותם לערוץ הדרומי של הירדן שייבש עקב סגירת סכר דגניה. כתוצאה מכך, החי והצומח בערוץ הירדן הדרומי הושמדו לעד.

כבר שלושה עשורים שמי הירדן אינם מגיעים לים המלח, וגם בכך תורמת מדינת ישראל להכחדתו.

הקו האדום של האיזון האקולוגי בכנרת:
שני דברים, מעשה ידי אדם ואדיבות ממשלות ישראל, גרמו לכנרת להגיע ב – 2011 לקו האדום של האיזון האקולוגי, שממנו פירוש הדבר גזירת דין מוות על הימה.
הדבר הראשון הוא שאיבת יתר של מי הימה לצורך שתייה.
הדבר השני הוא שעקב דייג לא מבוקר, הופר האיזון האקולוגי בביוטופ החי/דגה של הכנרת.
נזכיר כאן שבניגוד לים המלח, הכנרת מאז שנוצרה, לא שינתה את אופייה ואת מרכיבי הביוטופ שלה.  באופן טבעי נשמרו האיזון הביולוגי ומי הימה, מאז נוצרה, תמיד היו מים מתוקים ראויים לשתיית אדם חי וצומח. רק מאז הגיע האדם, ובמיוחד מאז הוקמה מדינת ישראל, הכנרת נמצאת בבעיית איזון אקולוגי שבשנת 2011, כאמור, הגיע אל הקו האדום האסור.

דיון ומסקנות:
ייבוש החולה היה מקח טעות הן לאדם והן לטבע. החזרה חלקית של הימה לחיים הצליחה לאשש חלק קטן מהביוטופ שלה, אך רובו המכריע אבד לעד באופן סופי ומוחלט.
מדינת ישראל התרשלה, ועדין מתרשלת, ביצור חלופות מים על מנת לשמר את מאגר המים המתוקים היחיד במדינה שהוא עצמו, מהווה מאגר ביולוגי ייחודי לאזורנו.
כאמור, ב- 2011 הכנרת הגיעה לקו אדום בשני מובנים: במובן של שאיבת מים מהימה מתחת לקו האדום. שאיבה כזו תפר את האיזון האקולוגי, ומי הימה יומלחו ויהפכו ללא ראויים לאדם ולטבע עצמו.
המובן השני,החמור הרבה יותר, הוא דיג יתר, שגרם להפרת האיזון האקולוגי בקרב דגי הימה. דגי הימה, מעבר לזכותם לחיים, שומרים את מי הימה כמים מתוקים הראויים לשתיה ולמחיה של הביוטופ הייחודי לימה הזו.
משרד החקלאות התריע בפני האסון האקולוגי המממש ובא בימה, והציע לאסור דיג החל מ -2011 ולמשך כחמש שנים. אחריהן, חידוש הדיג יהיה בהתאם לרבייה הטבעית של הדגה בימה. בכך יישמר האיזון האקולוגי של החי. עוד הציע משרד החקלאות, שאוצר המדינה ישלם פיצויים לדייגי הכנרת שיאבדו את הכנסתם.
משרד האוצר סירב לממן את הכנסותיהם של דייגי הכנרת – שמצידם לא הגיעו להסכמות עם משרד החקלאות – והדייג נמשך באין מפריע, למרות ואף על פי שהאיזון האקולוגי כבר הופר.
לירדן הדרומי,שכל הביוטופ שלו הושמד לעד באדיבות מדינת ישראל, אין כל תוכנית שימור ו/או תוכנית שיקום. הנחל הזה אבד, והנזק הוא לחי לצומח וגם לדומם.

השבר הסורי אפריקאי מימת החולה דרך הכנרת בואכה ים המלח, בדיוק כמו אזרחי ישראל, הוזנח לנפשו וש"יסתדר בכוחות עצמו". ערכי טבע ונוף הושמדו לעד ולא ניתן להחזירם. והמעשה נמשך באין מפריע.

קודם נחסל את ים המלח, ואחר כך את הכנרת. וזאת באדיבות ממשלות ישראל לדורותיהן, ובמיוחד זו האחרונה שעלתה על כולן.

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , ,

תגובה אחת

  1. מנחם לוריא :

    מידע נוסף:
    http://www.calcalist.co.il/local/articles/0,7340,L-3557211,00.html
    מנחם.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.